ست کنترل Set Control

برای پیشگیری از خسارات ناشی از نوسانات در پمپ ها و لوله کشی ساختمان می توان از ست کنترل ها استفاده کرد. نوسانات ممکن است خسارات و آسیب هایی از جمله قطع و وصل جریان، عدم کنترل جریان آب موجود در پمپ ها و موارد دیگری را به لوله کشی ساختمان یا حتی پمپ وارد آورند. اما راه هایی جهت جلوگیری از این آسیب ها وجود دارد.
استفاده از پنج راهی، کلید اتوماتیک و منبع انبساط یکی از راه های کنترل نوسانات است. البته در چند سال اخیر و با رشد چشمگیر تکنولوژی می توان تمام این موارد را تنها در یک پکیج که ست کنترل نام دارد، در اختیار داشت. 

برای آگاهی از قیمت ست کنترل با کارشناسان فروش در تماس باشید.

 

سوالات متداول

فشار ست کنترل پمپ آب باید چه میزانی باشد؟
پاسخ: میزان فشار ست کنترل
Set Control با توجه به میزان فشار اولیه تعیین می شود یعنی اگر فشار اولیه 5/1 بار باشد برای اینکه پمپاژ درست و مناسب انجام گیرد فشار ست کنترل پمپ باید 6/0 بار بیشتر از فشار اولیه در نظر گرفته شود در واقع فشار ست کنترل Set Control پمپ در این مورد باید بر روی 2.1 بار تنظیم شود.

ست کنترل پمپ آب از چه اجزایی تشکیل شده است؟
پاسخ:  ست کنترل
Set Control انواع مختلفی دارد ولی به طور کلی اغلب ست کنترل ها از اجزای مختلفی چون : برد الکترونیکی ، درجه یا مانومتر ، کابل برق ، سوپاپ ، درپوش پلاستیکی عقب و جلو ، بدنه پلاستیکی و پیچ فشار تشکیل شده است.

مزیت های استفاده از ست کنترل Set Control پمپ چیست؟
پاسخ: استفاده از ست کنترل پمپ مزایایی به همراه دارد که باعث شده استفاده از آن به صرفه تر و کاربردی تر باشد. ست کنترل به راحتی نصب می شود. در مناطقی مانند مناطق شمالی کشور که شرایط آب و هوایی مرطوب دارند ست کنترل
Set Control به علت داشتن یک محفظه پلاستیکی، بدون هیچ مشکلی کار می کند و در مقابل رطوبت مقاوم است. استفاده از ست کنترل در مکان هایی که با مشکل کمبود فضا مواجه هستند بسیار به صرفه است چرا که ست کنترل پمپ در قیاس با منبع انبساط فضای کمی را اشغال می کند. ست کنترل Set Control به علت پائین بودن تعداد مصرف، برای استفاده در ساختمان های تک واحدی مناسب است. از ست کنترل برای جلوگیری از خرابی قطعات مختلف پمپ و جلوگیری از آمپرکشیدن و همچنین سوختن الکتروموتور استفاده می کنند چرا که ست کنترل Set Control در زمانی که در ساختمان کمبود یا قطع برق ایجاد شود یا اینکه آب کافی و مورد نیاز به پمپ نرسد، جلوی ادامه کار پمپ را گرفته و آن را خاموش یا قطع می نماید.

تنظیم و نصب ست کنترل پمپ چگونه انجام می شود؟
پاسخ: اولین اقدامی که در نصب ست کنترل اهمیت دارد نصب اتومات است که باید محل آن میان پمپ و اولین شیر باشد. در هر قسمت از عملیات نصب ست کنترل
Set Control، آب بندی اتصالات ست کنترل Set Control ضروری است و باید کاملا آب بندی شده باشد. باید به این نکته دقت کنیم که نصب اتومات باید یا بالاتر از پمپ یا روی پمپ انجام شود. برای اینکه اتومات به برق وصل شود باید کابل موجود در ست کنترل نیز به برق متصل باشد که در این صورت پمپ از طریق پریز روی اتومات به برق وصل می شود. زمانی که وصل سیم های اتصال و همچنین تامین برق مورد نیاز صورت بگیرد ، آب از شیر خارج شده که این امر نشان دهنده نصب درست برق و پمپ و همچنین در حال کار بودن اتومات می باشد . اگر بخواهیم شیر ها را ببندیم لازم است کار پمپ به مدت 9 ثانیه و به صورت اتوماتیک و خودکار متوقف شود. یک نکته ضروری که در نصب ست کنترل Set Control وجود دارد این است که اگر آبی که ما از آن استفاده می کنیم غیرشهری است باید یک فیلتر یا صافی را سر راه پمپ آب قرار دهیم.

در استفاده از ست کنترل Set Control پمپ باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
پاسخ: بهتر است در محیط های که گرم و مستقیما تحت تاثیر اشعه خورشید هستند از ست کنترل ها استفاده نشود. اگر آبی که مورد استفاده قرار می گیرد دارای گل و لای باشد بهتر است از نصب فیلتر مناسب به لوله ورودی پمپ (قبل از ست کنترل
Set Control)، استفاده کنیم.

در یک ست کنترل Set Control پیچ فشار را چگونه تنظیم می کنند؟
پاسخ: در ست کنترل پیچ فشار به گونه ای تنظیم می شود که در مواقعی که فشار سیستم کمتر از 5/1 بار باشد، پمپ روشن شود ؛ سرانجام می دانیم که اگر فشار سیستم عددی بیشتر از 5/1 بار باشد پمپ روشن نمی شود و شروع به کار نمی کند پس برای رفع این مشکل باید پیچ تنظیم فشار ست کنترل
Set Control را تا زمانی که کار پمپ شروع شود، به آرامی ببندیم . همچنین اگر با این مسئله مواجه شویم که پمپ خاموش نشود ، باید پیچ تنظیم فشار ست کنترل را تا زمانی که پمپ از کار متوقف شود،باز نگه داریم.

کلید ست کنترل Set Control چگونه کار می کند؟
پاسخ: ست کنترل دارای کلید حساسی است که نحوه عمل آن به این صورت است: اگر فشار آبی که از روی این کلید عبور می کند 5/0 باشد کلید فعال شده ، برق را به پمپ منتقل می کند که در نتیجه پمپ روشن می شود حال اگر پمپ دارای هیچ فشاری نباشد و آب نیز جریانی نداشته باشد بنابراین کلید به صورت اتوماتیک و خودکار فعال نمی شود پس در نتیجه پمپ هم روشن نخواهد شد.

چه زمانی کلید اتومات ست کنترل Set Control فعال می شود؟
پاسخ: برای بررسی فعال بودن ست کنترل اول اندازه گیری فشار آب شهری است که به وسیله نصب نمودن گیج فشار روی لوله آن قابل انجام است. با اندازه گیری فشار و عددی که به دست می آید می توانیم میزان کارکرد اتومات را به دست آوریم مثلا اگر فشار 5/1 باشد اتومات دیجیتال به اندازه 10 متر و چنانچه فشار 5/2 باشد اتومات دیجیتال به میزان 20 متر کار خواهد کرد. این مقدار بر اسس دفترچه راهنمای در برند های مختلف تعیین می شود.

ست کنترل در ساختمان برای چند طبقه کار می کند؟
پاسخ: عموماً در صورت نصب صحیح ست کنترل ها برای ساختمان های تا 3 طبقه روی پیلوت پیسنهاد می شوند. و برای ارتفاع های بیشتر میتوان از منبع انبساط استفاده کرد.

استارت کردن در کلید اتومات در چه شرایطی رخ می دهد؟
پاسخ: شرایطی را فرض کنید که فشار آب شهری 5/1 بار است و مصرف کننده نیز در جایی به میزان 10 متر بالاتر از پمپ قرار داشته باشد، در این حالتبیش از 1 بار از این فشار برای غلبه بر ستون 10 متری آب و تلفات لوله مصرف شده و کمتر از 5/0 بار آن نیز به این ارتفاع 10 متری خواهد رسید. این عمل باعث می شود که وقتی شیر آب را باز کنیم آبی که درون لوله جریان پیدا می کند، فشاری به اندازه کمتر از 5/0 بار داشته باشد. ست کنترل وظیفه تامین فشار مورد نظر در آن ارتفاع را دارد و اگر فشار کم شود پمپ را استارت خواهد کرد.

چرا از ست کنترل استفاده می کنند؟
پاسخ: استفاده از کلید اتومات برای پمپ وقتی توصیه میشود که همیشه پشت پمپ آب باشد ولی با فشار کمتر. اگر احتمال دارد در مواقعی فشار آب صفر شود بهتر است به سراغ گزینه های دیگری چون نصب کلید مکانیکی و منبع انبساط برویم.

علت اینکه پمپ خاموش نمی شود چیست؟
پاسخ: به صورت کلی سه دلیل برای عدم توقف پمپ مشاهده شده است.
1- باز بودن شیر آب و وجود نشتی زیاد در سیستم لوله کشی
برای رفع این مسئله باید شیرها و همچنین سیستم لوله کشی مورد بازرسی و نظارت قرار بگیرند.
2- فشار پمپ به اندازه ای نیست که بتواند باعث قطع اتومات شود
در این حالت برای رفع مشکل پیچ تنظیم را تا زمان قطع پمپ باز می کنیم.
3- سوپاپ با مشکل مواجه شده باشد و عمل نکند.
در این مورد تعمیر یا تعویض ست کنترل توصیه می شود.

ست کنترل و پمپ درست نصب شده است ولی آب قطع می شود، علت چیست؟
پاسخ: سه علت برای قطعی آب ممکن است وجود داشته باشد؛ این سه علت عبارتند از:
1- قطع منبع برق کلید اتومات ( ست کنترل ) که با اطمینان حاصل نمودن از اتصال برق به اتومات رفع می شود.
2- قطع شدن آب ورودی به پمپ نیز می تواند یکی از دلایل قطع آب باشد که به وسیله چک نمودن منبع یا ورودی پمپ قابل حل می باشد.
3- ممکن است لوله ورود آب به پمپ مسدود باشد که اگر راه ورود آب به پمپ تمیز شود این مسئله نیز رفع خواهد شد.

چه دلایلی وجود دارد که هنگام باز کردن شیر آب پمپ روشن نشود یا آبی از آن خارج نشود؟
پاسخ: اگر منبع برق اتومات قطع شود هیچ آبی از پمپ خارج نمی شود در این شرایط باید از طریق چک کردن از اتصال کلید اتومات ( ست کنترل ) به برق اطمینان حاصل کنیم. دلیل دیگری که برای روشن نشدن پمپ وجود دارد قطع آب ورودی به پمپ می باشد که با چک کردن آب ورودی می توانیم مشکل پیش آمده را حل نمائیم.

در چه مواقعی چراغ قرمز ست کنترل روشن می شود؟
پاسخ: در صورت کمبود یا به اتمام رسیدن آب منبع یا ورودی به پمپ، چراغ قرمز ست کنترل  روشن می شود. در این شرایط برای از بین بردن هشدار ناشی از این امر ابتدا آب منبع یا ورودی به پمپ را چک می کنیم سپس در صورت اطمینان از وجود آب در منبع یا ورودی به پمپ کلید
reset را فشار می دهیم. همچنین اگر پیچ تنظیم فشار زیاد بسته شود و به انتهای سیلندر برسد چراغ قرمز ست کنترل هشدار می دهد در اینجا برای رفع هشدار برای اینکه کنترلر بتواند پمپ را اتومات کند پیچ تنظیم را باز می کنیم.

محل قرارگیری سوپاپ کجاست و چه عملی را انجام می دهد؟
پاسخ: پمپ آب دارای یک کنترل کننده فشار است که محل قرارگیری سوپاپ درون این کنترل کننده می باشد. سوپاپ به دلیل حفاظت از این کنترل کننده درون آن قرار می گیرد.

عدم وجود سوپاپ در پمپ چه مشکلاتی را پدید می آورد؟
پاسخ:
چنانچه آب با فشار به درون رایزر منتقل شود، در هنگام توقف فعالیت پمپ آب، آب منتقل شده از ارتفاع بالا در رایزر بر روی خود پمپ برگشت خورده که اگر سوپاپ وجود نداشته باشد  این احتمال وجود دارد که با وارد آمدن ضربه قوچی ، قطعات داخلی پمپ آب دچار آسیب و خرابی شوند.

یک کارکرد مهم ست کنترل  را بیان کنید.
پاسخ:
از دیگر قابلیت های ست کنترل  محافظت از پمپ آب زمانی که حرکت آب در رایزر ورودی پمپ قطع شود یا اصطلاحا آب به پمپ نرسد است. که در این شرایط ست کنترل  به صورت هوشمند پمپ آب را از مدار فعالیت خارج می کند تا از فعالیت بدون آب در پمپ چلوگیری کرده و بتواند در مقابل آسیب رسیدن به  قطعات داخلی پمپ آب و آمپرکشیدن و سوختن الکتروموتور مقاومت کند.

بهترین ست کنترل چیست؟
پاسخ: بهترین نوع از انواع کلید های اتوماتیک دیجیتال پمپ آب برند های مختلفی دارد. دقت بالا در خاموش و روشن کردن پمپ مهمترین عاملی است که میتوان از آن طریق به بهترین کلید اتومات یا ست کنترل رسید. در ایران ست کنترل های متفاوتی استفاده می شود. در اصطلاح عموم ست کنترل های زرد بسیار پر کاربرد هستند ولی کیفیت متوسطی دارند. یکی از بهترین برند های چینی در تولید ست کنترل برند لیو
LEO است که ست کنترل را در چند نوع مکانیکی و دیجیتال تولید و عرضه کرده است. در این ست کنترل گیج اندازه گیری فشار یا همان مانومتر عمر مفید بالایی داشته و بسیار دقیق است.

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان