سنسور نوری | فوتوالکتریک 

سنسور فوتوالکتریک دستگاه های الکتریکی هستند که اشیا passing را در حوزه تشخیص خود ردیابی می کنند ، اگرچه در صورت لزوم توانایی تشخیص رنگ ، تمیزی و مکان را نیز دارند.

این سنسورها به اندازه گیری تغییرات نوری که با استفاده از یک فرستنده و گیرنده ساطع می کنند ، متکی هستند. آنها در ساخت و اتوماسیون حمل و نقل مواد برای اهداف مانند شمارش ، جمع آوری رباتیک و درها و دروازه های اتوماتیک رایج هستند.

سنسور فوتوالکتریک چیست؟

سنسور فوتوالکتریک ، که به آن سنسورهای عکس چشم نیز گفته می شود ، دستگاههایی هستند که به تغییرات نوری که از خود ساطع می کنند پاسخ می دهند و بر اساس این پاسخ ها سیگنال خروجی تولید می کنند.

آنها یکی از انواع دستگاه های فوتوالکتریک هستند ، خانواده ای از محصولات که در واکنش به نور ، اعم از مادون قرمز ، مرئی یا فرابنفش ، سیگنال های الکتریکی می دهند.

سنسورهای نور فوتوالکتریک در چندین برنامه اتوماسیون در داخل و خارج از تولید برای تشخیص اشیا، ، حرکت ، رنگ و موقعیت استفاده می شود.

سنسور فوتوالکتریک چگونه کار می کند؟

سنسورها از طریق تشخیص تغییرات نوری که خارج می کنند کار می کنند. به طور معمول ، نور ورودی توسط یک ساطع کننده تولید می شود و سنسور تراز می شود تا هرگونه انسداد نور باعث تغییر در سیگنال خروجی آن شود.

لیزرها و دیودهای ساطع کننده نور اغلب به عنوان منبع نور در یک سیستم حسگر فوتوالکتریک استفاده می شوند.

سنسورها همچنین به منظور به حداقل رساندن تداخل یا گیجی ناشی از شرایط محیطی ، بر روی فرستنده کالیبره می شوند. تعدیل منبع نور همچنین مشکلات احتمالی ناشی از نور محیط را کاهش می دهد.

اگرچه سنسورهای متنوعی در دسترس است ، اما از نظر عملیاتی بر اساس یکی از دو اصل کار می کنند: قطع تیر و بازتاب نور.

کسانی که به وقفه های یک پرتو پاسخ می دهند ، هنگامی که جسمی از برخورد به سنسور پرتوی ورودی جلوگیری یا مسدود می کند ، باعث تحریک می شوند.

دستگاه های فوتوالکتریک که به انعکاس پرتو پاسخ می دهند دارای یک امیتر هستند که با سنسور قرار گرفته است. هنگامی که نور ساطع شده به جسم نزدیک برخورد می کند ، دوباره به سنسور بازتاب می شود و سیگنال تولید می کند.

از درجه نور شناسایی شده نیز می توان برای تعیین موقعیت جسم نزدیک استفاده کرد.

واحدهای حسگر در یک دستگاه فوتوالکتریک به طور کلی سلول های نور رسانا ، سلول های فتوولتائیک یا فوتوترانزیستور هستند.

سلولهای نور رسانا اساساً مقاومتهایی هستند که با افزایش نور از کارایی کمتری برخوردار می شوند ، به طوری که یک نور شدید باعث عبور بیشتر برق از آن می شود.

سلولهای فتوولتائیک در اثر برخورد با نور در واقع برق تولید می کنند و شدت خروجی آنها بر اساس شدت نور ورودی متفاوت است.

در یک فوتوترانزیستور ، جریان جریان الکتریکی بر اساس سطح نور ورودی به دستگاه تغییر می کند.

انواع سنسور فوتوالکتریک

اگرچه سنسورهای فوتوالکتریک یکسان عمل می کنند ، اما بسته به ساختار آنها کمی متفاوت کار می کنند و به هر یک از مزایا و معایب وام می دهند.

سه نوع اصلی از سنسورهای فوتوالکتریک وجود دارد: انتشار ، بازتابش یکپارچه و پرتو از طریق عبور.

سنسورهای فوتوالکتریک منتشر کننده ، فرستنده و گیرنده نور را در همان مکان قرار می دهند. وقتی چیزی از جلوی این سنسورها رد می شود ، نور را به گیرنده منعکس می کند و سنسور به سیستم هشدار می دهد که یک جسم رد شده است.

نصب این سنسورها ساده ترین است ، اگرچه می تواند تحت تأثیر رنگ ، بافت ، آلودگی و عوامل دیگر قرار گیرد. آنها برای تشخیص اشیا متعدد و شفاف ، پر کردن سطح درون ظروف ، جهت گیری اشیا و شرایط ناخواسته مناسب هستند.

فرستنده های فوتوالکتریک بازتابنده یکپارچه دارای ساختار مشابه انتقال دهنده های منتشر هستند ، اما آنها به آینه ای روبروی آنها متکی هستند تا نور را به گیرنده برگردانند.

با عبور اشیا از بین آینه و سنسور ، سنسور متوجه سیگنال از دست رفته می شود و به سیستم هشدار می دهد.

این سنسورها دقیق تر از سنسورهای منتشر شده و نصب آنها از سنسورهای پرتوی آسان تر است ، برای اشیا transparent شفاف ، بزرگ و بازتابنده و همچنین اجسام که به سرعت حرکت می کنند ، مناسب هستند.

سنسورهای فوتوالکتریک از طریق پرتو یک گیرنده جداگانه دارند که در مقابل فرستنده قرار دارد. سنسورها فقط هنگامی که جسمی از بین فرستنده و گیرنده عبور می کند باعث قطع سیستم می شوند و سیگنال را قطع می کنند.

این نوع سنسورها دقیق ترین و دوربردترین هستند و در محیط های کثیف تری نیز کار می کنند ، اما به نصب جداگانه دو قسمت نیاز دارند.

آنها برای تشخیص اشیا small کوچک ، پر کردن سطوح در ظروف ، مواد همپوشانی و متصل شده و فواصل دقیق مناسب هستند.

برنامه های کاربردی برای سنسورهای فوتوالکتریک

حسگرهای فوتوالکتریک در طیف گسترده ای از عملیات تولید خودکار استفاده می شوند ، زیرا وضعیت سیستم را به واحدهای کنترل نشان می دهند.

آنها می توانند برای بررسی کیفیت محصولات ، شمارش و ثبت موارد در نوار نقاله ، سیگنال دهی مشکلات سیستم و انواع دیگر عملیات اتوماسیون مورد استفاده قرار گیرند و باعث محبوبیت آنها در صنایع مانند تولید ، چاپ ، غذا و جابجایی مواد شوند.

برنامه های تولیدی از سنسورهای فوتوالکتریک برای تنظیم سرعت محصولات موجود در خط استفاده می کنند و اطمینان حاصل می کنند که هیچ قطعه ای در هنگام مونتاژ جمع نمی شود.

همچنین می توان از آنها برای تشخیص نقص محصولات ناشی از خاصیت نوری که از آنها عبور می کند یا از آنها منعکس می شود ، شمارش موارد کوچک خارج شده از نوار نقاله یا بررسی عدم وجود محصولات در خط چندین سنسور می توانند فاصله ها را مثلثی کرده یا رنگ ها را تشخیص دهند ، این یک ویژگی مفید برای صنایع چاپ و بسته بندی است.

لجستیک و استفاده از مواد از این سنسورها برای ردیابی اشیا in در حال حمل و نقل درون انبار استفاده می کنند.

آنها همچنین در جمع کننده ها و کامیون های رباتیک برای حس محصولات و همچنین حس اشیا around اطراف خود که ممکن است به آن برخورد کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

برنامه های سرگرمی شامل ردیابی اتومبیل ها و کالسکه ها در پارک های موضوعی است و حسگرهای فوتوالکتریک مواد غذایی و آشامیدنی بسته بندی را ردیابی می کنند تا اطمینان حاصل شود که مواردی مانند کیسه های بطری در زمان مناسب توزیع می شود تا از گم شدن بطری ها جلوگیری شود.

علاوه بر این ، درها و دروازه های اتوماتیک از سنسورهای فوتوالکتریک برای دانستن زمان باز شدن ، از جمله در اتوبوس ها و آسانسورها استفاده می کنند.
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان