ترموکوپل صنعتی

ترموکوپل چیست؟ و عملکرد آن چگونه است؟

ترموکوپل دما را با استفاده از یک پروب ساخته شده با اتصال دو فلز مختلف به یکدیگر برای تشکیل یک اتصال از یک انتها و یک ولت متر در انتهای دیگر ، اندازه گیری می کنند.

انتهای کاوشگر به نام محل اتصال گرم (محل اتصال فلزات) برای تماس با جسمی که دمای آن در حال اندازه گیری است استفاده می شود، در حالی که انتهای دیگر کاوشگر به نام محل اتصال سرد در دمای مرجع نشسته است.

اختلاف پتانسیل ولت ثبت شده بر روی ولت متر وجود خواهد داشت که مقدار آن به تناسب نشان دهنده اختلاف دما بین اتصالات گرم و سرد ترموکوپل است.

ترموکوپل
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

اجزای ترموکوپل

غلاف ترموکوپل

اکثر ترموکوپل ها در یک غلاف محافظ پوشانده شده اند تا فلزات را از دمای محیط جدا کرده و تا حدی از محافظت در برابر خوردگی برخوردار شوند. مواد غلاف شامل فولاد ضد زنگ 1316، فولاد ضد زنگ 304 یا Inconel 600 به عنوان نمونه است.

انواع فلزات استفاده شده در ترموکوپل

بسته به فلزات خاصی که برای ساخت ترموکوپل استفاده می شود ، به دستگاه ها یک نوع حرف مانند Type J ، K ، T ، N ، E ، B ، R یا S. اختصاص داده می شود.

هر یک از این انواع دارای ویژگی های خاص مربوط به دامنه دمای آن هستند ، مقاومت در برابر لرزش ، سازگاری شیمیایی و برنامه های کاربردی. ترموکوپل های فلزی پایه از نوع J ، K ، T و E هستند و متداول ترین آنها هستند.

ترموکوپل های فلزی Noble به اصطلاح نوع R ، S و B. هستند.

توابع ترموکوپل

توابع ترموکوپل بر اساس محاسبات دیفرانسیل از یک نقطه دما شناخته شده ، به نام اتصال سرد یا مرجع ، و یک پروب ، متصل به واحد اندازه گیری می شود.

شرایط آزمایشگاهی امکان اتصال طبیعی سرما را فراهم می کند ، اما شرایط ترموکوپل اعمال شده معمولاً استفاده از ثابت دمای تولید شده به صورت مصنوعی را ضروری می کند.

از آنجا که ولتاژهای تولید شده توسط اتصال فلزات غیر مشابه شناخته شده و ثابت هستند ، براساس رابطه آنها با محل اتصال اندازه گیری ، به عنوان نقاط مرجع استفاده می شوند. وقتی ماشین این اختلاف را تعیین می کند، دما را محاسبه کرده و پیام را به دستگاه اندازه گیری می فرستد.

از آنجا که ترکیبات مختلف فلزات دمای متفاوتی ایجاد می کنند و این فلزات مختلف از دوام و مقاومت مختلفی برخوردارند ، محققان برای استفاده حداکثر پتانسیل نتیجه در یک مجموعه ترکیبی استاندارد ، ترکیبات استاندارد تولید کرده اند.

انواع ترموکوپل و کاربرد آنها

برخی از کاربردهای ترموکوپل شامل اندازه گیری فولاد در حین ماشینکاری است. ترموکوپل های نوع B ، K ، R و S به دلیل دامنه دمای بالا بیشتر مناسب این کار هستند.

این به تولید کمک می کند تا زمان ذوب شدن مواد مذاب در دمای کافی را بداند. وسایل گرمایشی نیز با ترموکوپل عملکرد خوبی دارند.

اگر وسایل تغذیه شده با گاز به حالت اشباع پمپاژ شوند ، می توانند خیلی گرم شوند ، این امر می تواند موقعیت های خطرناکی را ایجاد کند که در آن گاز تحت فشار است و دمای بالا وجود دارد.

در شرایط ناپایداری ترموکوپل ها می توانند دما را بخوانند و دستگاه های خاموش کننده گاز را فعال کنند.

Metal Composition     Thermocouple Type
Iron/Constantan     Type J
Nickel-Chromium     Type K
Copper/Constantan     Type T
Nickel-Chromium/Constantan     Type E
Nicrosil / Nisil     Type N
Platinum Rhodium - 10% / Platinum     Type S
Platinum Rhodium -13% / Platinum     Type R
latinum Rhodium – 30% / Platinum Rhodium – 6%     Type B

انواع ترموکوپل و محدوده ترموکوپل

چهار طبقه بندی مختلف از جفت سازی ترموکوپل وجود دارد که بیشترین تفکیک آنها با عنوان بزرگ است. اینها کلاس بدنه ، طبقه پوسته بالا ، طبقه تصفیه شده و طبقه عجیب و غریب هستند.

کلاس بدنه خانگی

کلاس بدن خانگی متشکل از فلزات "استاندارد" یا معمولاً مورد استفاده است ،

کلاس طبقه پوسته بالا

در حالی که طبقه پوسته فوقانی نشان دهنده تمام ترکیبات پلاتین است. کلاس تصفیه شده از فلزات نسوز تشکیل شده و کلاس عجیب و غریب ماهیت آن بسیار خاص تر است ، معمولاً ترکیبات خاصی از فلزات نادر برای کاربردهای مشخص استفاده می شود.

ترموکوپل نادر و عجیب و غریب

ترموکوپل های نادر و عجیب و غریب کد آلفا به آنها اختصاص داده نشده است ، زیرا از آنها بسیار کمتر استفاده می شود. برخی از این ترکیبات دارای دامنه دمای استاندارد ذکر شده در منابع فنی هستند.

از انواع دیگر آن ترموکوپل سیمی و ترموکوپل هددار میله ای نیز میتوان اشاره کرد.

علاوه بر سیستم شماره گذاری ، ترموکوپل ها نیز به طور کلی کد رنگی هستند. کد گذاری های رنگی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است ، بنابراین بهتر است کدگذاری رنگ متفاوت را بر اساس کشوری که ماده از آنجا تهیه شده است جستجو کنید.

انواع ترموکوپل در کالا صنعتی

شرکت بزرگ کالا صنعتی با تکیه بر دانش فنی و برخورداری از مجهز ترین کارگاه های ساخت ، آماده ی پذیرش سفارشات و همکاری با توانایی خط تولید تیراژ بالا و کم در کوتاهترین زمان ممکن انواع ترموکوپل سیمی فلکسیبل ، ترموکوپل سیمی رزوه ای ، ترموکوپل کپسول دار ، ترموکوپل اکسپور ، ترموکوپل بایونت و همچنین انواع ترموکوپل هددار میله ای همراه با فیتینگ ، ترموکوپل هددار میله ای رزوه یکطرف ، ترموکوپل هددار میله ای رزوه دو طرف ، ترموکوپل هددار میله ای فلنچ دار ، ترموکوپل هددار میله ای فلکسیبل ، ترموکوپل هددار میله ای سرامیکی و ترموکوپل هددار میله ای پلیتی و سایر سفارشات خاص شما صنعتگران عزیز می باشد.

ترموکوبل

اساس کار ترموکوپل ها

برای اندازه گیری الکتریکی دما از تجهیزات مختلفی استفاده می شود که یکی از متداولترین آن ها ترموکوپل می‌ باشد که در صنعت استفاده گسترده‌ ای دارد.

مکانیزم عملکرد ترموکوپل بر اساس تبدیل اختلاف دمای بین دو نقطه به ولتاژ می باشد که به این پدیده سیبک seebeck گفته می شود.

از این دستگاه می‌ توان به عنوان یکی از انواع مولد های برق نام برد. در این وسیله دو فلز غیر هم جنس وجود دارند که از یک سمت به یکدیگر متصل می باشند. برای تولید برق به وسیله ترموکوپل باید محل اتصال دو فلز غیر هم جنس حرارت داده شود.

در این حالت از دو سر دیگر فلز ها که آزاد می باشند برق تولید خواهد شد. البته لازم به ذکر است برقی که در این حالت تولید می گردد و میزان بسیار پایینی دارد.

عملکرد ترموکوپل

برای توضیح عملکرد این وسیله می توان گفت، هنگامی که به محل اتصال این دو مفتول فلزی حرارت وارد گردد، در دو سر این مفتول ها اختلاف پتانسیلی با توجه به میزان حرارت به وجود خواهد آمد.

بنابراین برای تشخیص درجه حرارت اعمال شده به ترموکوپل می توان میزان ولتاژ خروجی را بررسی کرد.

مزایا و معایب ترموکوپل

همانند تمامی تجهیزات صنعتی دیگر ترموکوپل نیز دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد.

مزایای ترموکوپل

 1. از مزایای آن می‌توان به استحکام و دوام بالا در مصارف صنعتی، قیمت و دقت مناسب و همچنین سادگی استفاده از آن اشاره کرد.
 2. علاوه بر این ترموکوپل ها می توانند محدوده دمایی وسیعی را اندازه‌گیری کنند که این عملکرد در شرایط محیطی متفاوت نیز قابل استفاده می باشد و یکی از مزیت های بزرگ این دستگاه است.
 3. به طور کلی می‌توان گفت این وسیله قادر است دماهایی از منفی ۱۸۰ درجه سانتی گراد تا مثبت ۱۸۰۰ را اندازه‌گیری کند.
 4. از دیگر مزیت‌ های این وسیله می توان به عملکرد خطی آن ها در محدوده اندازه گیری و سرعت پاسخ دهی مناسب ترموکوپل به دلیل داشتن ثابت های زمانی کوچک اشاره کرد.

ترموکوبل

معایب ترموکوپل

در کنار داشتن مزایای بسیار، ترموکوپل ها دارای معایبی نیز هستند.

 1. یکی از معایب این وسیله در هنگام استفاده از آن در مکان هایی با لرزش و ضربه است. در این وضعیت باید از روکشی به عنوان محافظ سنسور به نام ترموول یا غلاف استفاده کرد که این روکش سبب کاهش سرعت پاسخگویی می گردد.
 2. از دیگر معایب می‌ توان به دقت متوسط این وسیله اشاره کرد. همانطور که گفتیم ترموکوپل دارای دقت مناسبی است اما تجهیزات دیگری با دقت های بالاتر در بازار نیز یافت می‌شوند.
 3. در آخر می توان گفت تماسی بودن آن در معرض شوک و یا اغتشاشات نیز از معایب این دستگاه به شمار می‌ رود.

کاربرد ترموکوپل

با گذشت سالیان دراز ترموکوپل ها هنوز از جمله بهترین سنسورهایی هستند که برای اندازه گیری دما استفاده می شوند.

به این دلیل که این وسیله با نقطه مورد نظر تماس برقرار می‌ کند و قادر است دما را به صورت پتانسیل الکتریکی انتقال دهد.

در ادامه به وسیله اتصال به اندیکاتور ولتاژ اندازه گیری می شود و با تبعیت از جدولی که مشابه سازی را انجام می دهد، به صورت دما نمایش داده خواهد شد.

این وسیله به منظور اندازه گیری دماهای بسیار بالا، در نقاط مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان استفاده از ترموکوپل ها در کوره های مخصوص پخت محصولات سرامیکی نام برد.

لازم به ذکر است که این وسیله به منظور سنجش دماهای بسیار بالا (بیشتر از ۵۰۰ درجه سانتی‌ گراد) گزینه های بسیار مناسبی می باشد. اما اصولاً در دماهای بسیار پایین دقت مورد قبولی را از خود نشان نمی دهد.

از جمله کاربردهای مهم این وسیله می‌ توان به استفاده از آن در انواع صنایع از جمله صنایع تولید لوازم گازسوز اشاره کرد. در این صنایع از ترموکوپل به عنوان وسیله ای برای ایمن سازی استفاده می شود.

همچنین این دستگاه می تواند به عنوان کنترلر و یا قطع کننده جریان گاز نیز مورد استفاده قرار گیرد.

تیپ های مختلف ترموکوپل

ترموکوپل ها دارای انواع مختلفی هستند و می توان آن ها را به تیپ های متنوعی تقسیم بندی کرد.

 • تیپ های  B_S_R  دارای قابلیت اندازه گیری دماهایی در محدوده منفی ۲۰۰ تا ۱۸۰۰ درجه سانتی‌ گراد هستند.
 • اما تیپ های دیگری که به نام های J_K_L   نام گذاری شده‌ اند  اندازه گیری دما را در محدوده متفاوتی از منفی ۱۸۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد اندازه گیری می کنند.

جدول مقایسه انواع ترموکوپل

این دستگاه ها دارای جدول استانداردی هستند که بسته به نوع آلیاژ و فلز سیم ها و رفتار الکتریکی آن ها تقسیم بندی می شوند.

در ادامه مبحث می توانید جدول مقایسه انواع مختلف این دستگاه را مشاهده کنید. به وسیله اتصال آلیاژ با یک فلز ترموکوپل تولید می‌ شود که با همین مکانیزم ساده این دستگاه می‌ تواند دما را به راحتی در رنج های وسیع اندازه‌ گیری کند.

ترموکوبل

جدول انواع

بهترین برند ترموکوپل

بسیاری از برندهای مطرح که در زمینه ساخت تجهیزات و ابزار فعالیت می کنند در تولیدات خود ترموکوپل را نیز جای داده اند.

به عنوان بهترین برند ترموکوپل که در بازار ایران وجود دارد می توان به نمونه های آلمانی جومو، محصول چینی توکی، برند آلمانی کوبولد و شرکت مطرح تایوانی لوترون اشاره کرد.  

همچنین در بازار انواع بهترین برند ترموکوپل با کیفیت ایرانی نیز موجود است که از مطرح ترین آن ها می توان برند داخلی پارس می باشد.

جومو

ترموکوپل جومو

ترموکوپل های جومو که ساخت یک شرکت مطرح و جهانی آلمانی می باشند، مزیت های بسیاری دارند که از جمله آنها می توان سرعت بالا در تشخیص دما، دقت بالا در اندازه گیری و همچنین طول عمر بسیار مناسب و بالا را نام برد.

ترموکوپل کوبولد

دیگر برند آلمانی که به آن اشاره کردیم شرکت کوبولد بود که در زمینه تولید تجهیزات ابزاری دقیق فعال می باشد‌.

این شرکت با ساخت تجهیزات ابزاری دقیق و همچنین تجهیزات مانیتورینگ، اندازه گیری، تنظیم مقادیر فیزیکی جریان سیالات، درجه حرارت و فشار توانسته جایگاه ویژه ای در عرصه جهانی داشته باشد.

ترموکوپل های این شرکت از کیفیت مناسبی برخوردار هستند.

ترموکوپل لوترون

شرکت لوترون نیز یکی از مطرح ترین و به روز ترین شرکت های تایوانی ساخت تجهیزات ابزاری است که توانسته در زمینه ساخت ترموکوپل نیز موفق باشد. به عنوان مطرح ترین ترموکوپل ایرانی می توان برند پارس را نام برد.

ترموکوپل پارس

برند ایرانی پارس ترموکوپل های با کیفیت و معتبری را به بازار عرضه کرده است که دارای کارکرد مناسبی می باشند و می توان محصولات این شرکت را به عنوان ترموکوپل درجه یک در نظر گرفت.

ترموکوبل

لوترون

 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان