مقالات گیربکس

 • 592
 • 71 مرتبه
گیربکس همزن و میکسر

گیربکس همزن و میکسر

پنج شنبه 18 شهریور 1400

یکی از عمده‏ ترین موارد مصرف گیربکس حلزونی در خطوط تولید، استفاده در همزن ( میکسر ) مواد در پروسه تولید مواد شیمیائی یا غذائی یا معدنی و ساختمانی و  ... غیره می‏باشد.

مخزن همزن ماسه مخصوصاً بدلیل انعطاف پذیری در انتخاب نسبت تبدیل های بالا در ابعاد کوچک و همچنین موقعیت نسب بهتر نسبت به گیربکس هلیکال مستقیم با توجه به زاویه 90 درجه ورودی، نسبت به خروجی، این گیربکس در بالا یا پایین میکسر و یا همزن در دو  صورت F پایه بلند و Fc پایه کوتاه و دو  طرح VF و ( حلزونی مکعبی ) NMRV استفاده می‏شود.

مشخصات گیربکس حلزونی همزن و میکسر

گیربکس همزن حلزونی باید دارای مشخصه‏ های زیر باشند:

1- هالوشفت باشند:

که شفت همزن داخل دنده جاساز شود و از انتها مهار شود و براحتی قابل مونتاژ باشد.

2- بار شعاعی محاسبه شده باشد:

گیربکس حلزونی برای همزنتوجه به بار شعاعی و محوری ایجاد شده بر روی بلبرینگ گیربکس حلزونی بسیار موثر در طول عمر گیربکس میکسر و همزن میباشد. به عنوان مثال بلبرینگ خروجی گیربکس های حلزونی بلبرینگ ردیف 6000 می‏باشد. این نوع بلبرینگ تحمل بار محوری را ندارد بهتر است بلبرینگ پایینی دنده از بلبرینگ مخروطی کف گرد و ردیف 30000 استفاده شود که تحمل بار محوری را داشته باشد. در صورتی که طول محور همزن زیاد باشد بهتر است از یاتاقان برای خنثی کردن لنگی پروانه و عدم انتقال آن به گیربکس استفاده نمود.

3- نوع گیربکس به درستی انتخاب شود:

در صورتی که موتور و گیربکس زیر بار مواد در میکسر استارت میگردد بهتر است از گیربکس سری VF  یا NRV و تسمه پولی استفاده گردد تا کمی از فشار توسط پولی و تسمه دفع شود در غیر این صورت میتوان گیربکس را به صورت مستقیم در سری های MVF یا NMRV به الکتروموتور فلنچ دار متصل نمود .

در گیربکس های حلزونی این امکان وجود دارد که هر نوع موتوری را از جمله ضد انفجار، ترمزدار و موتور با IP های مختلف را به گیربکس متصل نمود.

4- به نوع مواد دقت شود:

برای استفاده از گیربکس حلزونی جهت همزن های مواد گرم مانند دیگ ‏های پخت بهتر است از گیربکس مدل F با صفحه اسقرار موتور بر روی آنها ( گیربکس دو طبقه )  و همچنین اتصال غیر مستقیم محور خروجی با شفت همزن بهره برد و گیربکس را با کاسه نمد های مقاوم در برابر حرارت و روانکار مناسب و مقاوم در برابر  درجه حرارت بالا تجهیز نمود .

لازم به ذکر است که استفاده از روانکار ( روغن ) با چسبندگی مناسب و تمیز و همچنین سرویس دوره ای گیربکس از نکات بسیار پر اهمیت است.

دیگ پخت یا بچینگ

انتخاب گیربکس های مناسب جهت تجهیز میکسر های صنعتی

گیربکس مناسب برای دیگ ( بچینگ ) پخت گوجه فرنگی :

گیربکس مناسب هوادهیدر گیربکس های پچینگ پخت گوجه الکتروموتور نصب در صفحه اسقرار بالای گیربکس توسط یک پولی 2 تسمه B به گیربکس ( گیربکس دو طبقه ) منتقل می‏شود ، نسبت تبدیل پولی سر موتور به گیربکس 1/2 میباشد دور مناسب دیگ ‏های رب 25 الی 30 دور بر دقیقه می‏باشد . لذا بهترین  نسبت تبدیل گیربکس 1/23 است پس دور ورودی به گیربکس 750 دور و دور خروجی 30 دور میگردد این مسئله چند مزیت دارد.

 1. بخاطر نسبت تبدیل پایین گیربکس کمتر گرم می‏شود.
 2. همچنین هرچه نسبت تبدیل در گیربکس های حلزونی پایین تر باشد راندمان گیربکس بالاتر است.
 3. گشتاور خروجی افزایش پیدا می‏کند.    

گیربکس مناسب دیگ رب

گیربکس مناسب دیگ‏ های رب :

 1. برای توان 3 کیلووات VF130/F
 2. برای 4 کیلووات VF150/F
 3. برای 5.5 کیلووات گیربکس VF185/F

تمام انواع گیربکس حلزونی دارای صفحه اسقرار موتور می‏باشند ولی بیشترین نمونه استفاده شده VF/130/F می‏باشد.

گیربکس مناسب همزن چسب و ماسه ( میکسر )

گیربکس مناسب لایروبی مخازن

در زیر به چند نمونه از گیربکس های  حلزونی رایج که در ریخته‎گری جهت مخلوط کردن چسب با ماسه CO2 استفاده می‎شود میپردازیم :

 • نمونه‏ های پر مصرف VF130/FC با نسبت تبدیل 1/40 جهت مخزن 50kg
 • موتور 4Kw و VF150/FC جهت 100kg
 • موتور 5/5Kw و گیربکس VF185/FC با نسبت تبدیل 1/40 برای میکسر 200 کیلویی
 • و برای موتور 7/5Kw جهت میکسر 300kg از گیربکس VF210/F
 • از  VF250/F جهت مخزن 400 الی 500kg و با موتور 15Kw استفاده میشود  و همگی انتقال موتور توسط تسمه و پولی به صورت مستقیم میباشد.

گیربکس مناسب هوادهی فاضلابتوربین هوادهی طرح فنویک

گیربکس حلزونی VF185/FC با نسبت تبدیل 1/20 جهت هوادهی فاضلاب همراه با یاتاقان زیر گیربکس و توان موتور 7/5Kw با صفحه استقرار موتور و انتقال توسط تسمه و پولی انجام شده و توربین هوادهی از جنس فایبرگلاس طرح فنویک به قطر 800mm استفاده شده است.

 

 

گیربکس مناسب تخلیه و لایروبی مخازن فاضلاب یا کاشی و سرامیک

برای لایروبی کف مخازن ته نشینی فاضلاب یا پروسه‏ های شیمیایی دیگر از گیربکس سه مرحله‏ ای حلزونی 86/130/250/FC MVF/VF/VF با موتور 1/5Kw و دور خروجی 0/5 الی 0/1 دور بر دقیقه و یا گیربکس خورشیدی استفاده میگردد.

تیکنر فاضلابی

انتخاب گیربکس مناسب همزن بر اساس دور

لازم به یادآوری است که دورهای مناسب مخازن به سه دسته تقسیم می‏شوند:

 • جهت حل شدن مواد جامد در مایع که نیاز به دور حدود 200 دور می‏باشد.
 • در مخلوط شدن مواد با مایع و انجام پروسه تولید حدود 40 دور
 • جهت جلوگیری از ته‏نشینی مواد دورهای پایین در حدود 10 دور به پایین
نصب موتور در بالای گیربکس
این صفحه امکان نصب موتور را در قسمت فوقانی گیربکس فراهم می‏نماید و در مواردی که محدودیت فضا از لحاظ استقرار در صفحه افقی وجود داشته باشد تسهیلات ویژه‏ای را بوجود می‏آورد. این نحوه آرایش بیشتر در مورد همزن های مواد کاربرد دارد این انتقال توان بین موتور و گیربکس از طریق تسمه ‏های با مقطع V میسر می‏گردد.
اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان