مقالات گیربکس

  • 28
  • 1204 مرتبه
آنالیز ارتعاشات گیربکس صنعتی

آنالیز ارتعاشات گیربکس صنعتی

سه شنبه 20 خرداد 1399

روش های مختلفی برای آنالیز یا تجزیه و تحلیل ارتعاشات وجود دارند و هر کدام به جای خود به کار برده می شوند.انواع روش های آنالیز ارتعاشات عبارتند از :
آنالیز شکل موج
 (Spectrum)یا FFT  

آنالیز طیف فرکانسی (Envelope آنالیز)
آنالیز کپستروم
آنالیز زاویه فاز
منحنی بود،منحنی نایکویست،منحنی) ) Run Up وcoast Downآنالیز
Envelopeآنالیز
آنالیز اُربیت (لسیژوا)

در آنالیز ارتعاشات با روش تحلیل مقدار کلی ارتعاشات چگونه عمل می کنند؟

ساده ترین و راحت ترین روشی که برای تحلیل و ارزیابی هر نوع از ماشین آلات کاربرد دارد، روش تحلیل مقدار کلی ارتعاشات می باشد. قبل از انجام هر نوع تحلیلی باید برای مشخص نمودن میزان مجاز ارتعاشات باید استاندارد هایی را در نظر گرفت که از جمله آنها می توان به استاندارد ISO 10816 اشاره نمود.

معمولا در یک ماشین ارتعاشات طبیعی در سه جهت افقی،عمودی و محوری و به ترتیب از کم به زیاد رخ می دهند که البته این مسئله به طور قطعی اثبات نشده و براساس تجربیات گذشته گفته می شود و ممکن است خلاف آن نیز رخ دهد.با توجه به اینکه الگوی ذکر شده قابل تغییر است پس می توان گفت برای حدس زدن برخی اشکالات پیش آمده در ماشین آلات نیازی به دانستن فرکانس نیست.

آنالیز طیف فر کانسی یا آنالیزFFT 

 در آنالیز و تحلیل و بررسی ارتعاشات از تکنیک های مختلفی استفاده می شود که مهم ترین آنها آنالیز طیف فرکانسی می باشد.نحوه آنالیز در آنالیز طیف فرکانسی به این صورت است که باید ابتدا پردازش های اولیه ای بر روی ارتعاشات صورت گرفته و سپس برای به دست آمدن منحنی های طیف فرکانسی از الگوی FFT که به آن تبدیل فوریه سریع نیز گفته می شود، استفاده کرد. نکته ای که به صورت کلی در تمامی این روش ها صدق می کند این است که نقایص مختلفی که ممکن است در یک ماشین وجود داشته باشد منجر به بروز طیف های فرکانسی خاصی خواهد شد.

آنالیز شکل موج چگونه صورت می گیرد؟

یکی از عواملی که در آنالیز دینامیکی یک ماشین اهمیت بسیاری دارد شکل موج ارتعاشات بوده که در واقع همان سیگنال ارتعاشات بدون کوچکترین پردازشی می باشد.شکل موج از آن نظر اهمیت بسیاری دارند که برخی از نقایصی که در ماشین آلات وجود دارند مانند عیوبی که در چرخ دنده بروز پیدا می کنند از طریق شکل موج مشخص می شوند.

اگر بیاییم و در ماشین آلات مقادیر مختلف زاویه فاز را در نقاط مختلف اندازه گیری به دست آوریم بدین صورت می توانیم تصویری به دست آوریم که چگونگی و نحوه حرکت و کارکرد بخش های مختلف ماشین را در آن ببینیم.در برخی اوقات بعضی ماشین ها در اثر بروز عیوب ارتعاشات فرکانسی را ایجاد می کنند که بسیار مشابه یکدیگر هستند؛ بنابراین نمی توانیم برای تشخیص این عیوب از یکدیگر تنها از منحنی اسپکتروم استفاده کنیم.

پس باید برای تشخیص عیوب از بقیه مشخصاتی که ارتعاشات دارند مانند زاویه فاز استفاده نماییم. علت این امر آن است که با این وجود که منحنی های اسپکتروم به یکدیگر شباهت های زیادی دارند اما درمورد نقایص مختلف الگوهای فاز متفاوت می باشند.

زاویه های فاز چه کاربردهایی دارند؟

زاویه های فاز کاربردهای فراوانی دارند که برخی از آنها عبارتند از : بالنس دینامیکی،به دست آوردن شکل مودها،تشخیص ترک در شفت،تشخیص نامیزانی جرمی،میس الایمنت و شفت خمیده از یکدیگر و تشخیص رزونانس و سرعت بحرانی.

آنالیز فرکانسی چیست؟

 آنالیز فرکانسی که با نام های آنالیز FFT و آنالیز اسپکتروم شناخته می شود فرآیندی است که شامل پردازش سیگنال شده و به وسیله آن می توان محتوای فرکانس ارتعاشی را به دست آورد.یک منحنی FFT شامل دو محور افقی و عمودی می باشد که محور افقی نشان دهنده فرکانس و محور عمودی نمایانگر دامنه ارتعاش می باشد.

بیشتربخوانید: شناخت ارتعاش در گیربکس صنعتی

نیروهای موجود در ماشین آلات شامل چه مواردی می باشند؟

 در انواع ماشین آلات دو نوع نیروی استاتیکی و دینامیک وجود دارند که نیروهای ارتعاش زا در زمره نیروهای دینامیکی قرار می گیرند و علت رخداد و ایجاد آنها وجود نواقص و کاستی های موجود در ماشین آلات می باشد.

عللی که ممکن است در اثر وجود آنها کاستی هایی در ماشین آلات رخ دهد کدامند؟

در انواع ماشین آلات ممکن است کاستی هایی ایجاد شوند و ماشین را از حالت ایده آل خود دور نمایند که عبارتند از : محدودیت های طراحی و ساخت،وجود اشکال در نصب اولیه و بهره برداری،بروز اشکال در هنگام تعمیر ماشین و ... .

وجود چه میزانی از ارتعاشات در ماشین آلات سبب بروز مشکل اساسی نمی شود؟

می دانیم که در هیچ موردی هیچ حالت ایده آل و بدون مشکلی وجود ندارد که قضیه ارتعاش در ماشین آلات نیز از این قاعده مثتثنی نیست بنابراین وجود میزان کمی از ارتعاش در سیستم کاری ماشین آلات اختلال ایجاد نمی کند.اما اگر این ارتعاشات به گونه ای باشند که با گذشت زمان باعث بروز نقایص بعدی شده و میزان ارتعاش از حد مجاز سیستم بیشتر شود کاری که باید انجام داد این است که ارتعاشات مورد بررسی و آنالیز قرار گرفته و اقدامات اصلاحی مربوطه به کار گرفته شوند تا مشکل ایجاد شده رفع گردد و به حالت استاندارد قبلی خود برگردد.

عواملی که در ایجاد نیرو های ارتعاش زا در ماشین آلات نقش دارند 

 نیروهای ارتعاش زایی که در ماشین آلات پدید می آیند تحت تاثیر عواملی چون نامیزانی جرمی،میس الایمنت،سایش اجزا و قطعات،نیروهای الکترومغناطیسی،اصطکاک،تماس قطعات متحرک و ثابت و نیرو های آئرودینامیکی و هیدرودینامیکی رخ می دهند.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان