مقالات پمپ

 • 537
 • 118 مرتبه
پمپ پیستونی چیست؟

پمپ پیستونی چیست؟

یک شنبه 08 فروردین 1400

از جمله پمپ‌های پرکاربرد که در دسته پمپ‌های جابه‌جایی مثبت قرار می‌گیرد، پمپ‌های پیستونی است. این نوع از پمپ‌ها معمولا در مواردی بکار می‌رود که نیاز فشار خروجی در بازه 100 تا 1000 بار است (فشار بالا).

1- پمپ پیستونی چیست؟

یک پمپ پیستونی شامل چهار جز اصلی است:

 • سیلندر (Cylinder)
 •  پیستون (Piston)
 •  شیر ورودی (Inlet valve)
 • شیر خروجی (Outlet valve)

 علاوه بر اجزای اصلی، پمپ‌های پیستونی می‌توانند شامل اجزای فرعی زیر نیز باشد:

 •  مثل آکومولاتور(Damper)
 •  شیر فشارشکن (Pressure Regulator)
 •  گیج فشارسنج(Pressure Gage)
 • گان و لانس (Gun and Lance)
 • فیلتر (Filter)

مکانیزم و نحوه عملکرد پمپ پیستونی

مکانیزم عملکرد پمپ‌های پیستونی بر حرکت یک پیستون در سیلندر در مرحله مکش و دهش استوار است. بنابراین در پمپ‌های پیستونی بدون آکومولاتور خروجی جریان در پمپ به‌صورت نوسان‌دار (پریودیک) است.

لازم به توضیح است در شکل 1 تفاوت عملکرد یک پمپ پیستونی، پلانجری و دیافراگمی نشان داده شده است. در این مقاله از کالاصنعتی به بررسی اینکه پمپ پیستونی چیست و انواع، کاربردها، نقاط ضعف، مزایا و نحوه کار این نوع از پمپ‌ها پرداخته می‌شود.

تفاوت پمپ پیستونی و دیافراگمی و پلانچری

شکل 1: تفاوت عملکرد پمپ پیستونی، پمپ پلانجری و پمپ دیافراگمی

2- انواع پمپ پیستونی چیست؟

براساس نحوه عملکرد و جابجایی سیال عامل در داخل سیلندر، پمپ‌های پیستونی موجود در بازار به چهار گروه اصلی شامل پمپ پیستونی بالابر یا لیفت (Lift Piston Pump)، پمپ پیستونی فورس یا قدرتی (Force Pump)، پمپ پیستونی محوری  (Axial Piston Pump)و پمپ پیستونی شعاعی (Radial Piston Pump) است. از دیدگاه استفاده صنعتی نیز می‌توان پمپ‌های پیستونی را به سه دسته پمپ شامل کارواش، پمپ مه پاش و پمپ سم پاش (پشت تراکتوری) تقسیم بندی کرد.

انواع پمپ پیستونی

شکل 2: انواع مختلف پمپ پیستونی موجود در بازار

2-1- پمپ پیستونی لیفت یا بالابر

در نوع لیف یا بالابر پمپ‌های پیستونی، یک پیستون در سیلندر قرار گرفته است که علاوه بر کنترل دستگاه می‌تواند به شیر ورودی دستگاه کمک کرده تا سیال مورد نظر را به سمت بالا پمپاژ کند. پس از پمپاژ سیال مورد نظر،  پیستون به حالت قبلی بر می‌گردد و این روند ادامه می‌یابد

2-2- پمپ پیستونی فورس یا قدرتی

در نوع فورس یا قدرتی، انتقال پیستون از بالای سیلندر به پایین آن سبب حرکت سیال کاری جهت پمپاژ به دریچه‌ ورودی استوانه‌ای شکل می‌شود. سپس تحت فشار بالای پیستون، سطح سیال کاری در داخل سیلندر پمپ پیستونی به پایین حرکت می‌کند و نهایتا به طرف دریچه خروجی هدایت شده و عمل پمپاژ انجام می‌شود. این نوع از پمپ‌ها کاربرد کمتری نسبت به نوع بالابر دارد.

2-3- پمپ پیستونی محوری

از جمله پمپ‌های پرکاربرد در تهویه وسایل نقلیه، موتور هیدرولیک و پمپ‌های جداگانه، نوع محوری از پمپ پیستونی است. در این نوع، چندین پیستون درون سیلندر‌های جداگانه ولی در یک ردیف روی محیط دایره مشخص قرار داده شده و حرکت رفت و برگشتی محور آن‌ها طی یک حرکت موازی و هم محور موجب تخلیه سیال کاری و عمل پمپاژ می‌شود.

2-4- پمپ پیستونی شعاعی

اگر نیاز به راندمان بالا، فشار بالا، دبی پمپاژ پایین و جریان بدون نوسان در خروجی باشد، از پمپ‌های پیستونی شعاعی استفاده می‌شود. مکانیزیم عملکرد پمپ پیستونی شعاعی شبیه پمپ محوری است ولی چندین سیلندر‌ آن به‌صورت هم مرکز رو به روی هم روی یک دایره قرار گرفته اند و حرکت پیستون‌ها در سیلندر به‌صورت متوالی انجام می‌شود. با توجه به کاربرد بیشتر پمپ‌های پیستونی محوری و پیستونی شعاعی، در شکل 4 نمایی از آن‌ها نشان داده شده است.

پمپ پیستونی محوری و شعاعی

شکل 3: مقایسه پمپ‌های پیستونی محوری و شعاعی

3- مزایا و معایب پمپ پیستونی چیست؟

مزایای پمپ پیستونی

(1) کاربرد در یک دامنه زیاد از فشار (100 تا 1000 بار)

(2) امکان تنظیم قدرت بدون تغییرات سرعت جریان سیال کاری

(3) کنترل دقیق جریان و امکان پمپاژ سیالات با گرانروی زیاد از جمله مزایای پمپ‌های پیستونی است.

معایب پمپ پیستونی

(1) دبی کم

(2) هزینه نگهداری-تعمیر-بهره برداری بالا

(3) جریان خروجی همراه پریودیک یا با پالس

(4) آلودگی صوتی زیاد

(5) وزن نسبتا بالا در مقایسه با پمپ‌های هم رده از جمله معایب پمپ‌های پرکاربرد است.

4- کاربردهای پمپ پیستونی چیست؟

کاربرد پمپ پیستونی

شکل 4: کاربردهای پمپ پیستونی

بعد از بررسی معایب، مزایا و انواع پمپ‌های پیستونی، در شکل 4 کاربردهای مهم این نوع از پمپ‌‌ها نشان ذکر شده است. علاوه بر کاربرد‌های بیان شده به‌طور جزئی این نوع پمپ‌ها در صنایع مختلفی مثل نفت، پتروشیمی، خودرو سازی، آب شیرین کنی، فولاد، هیدروبلاست و کاغذسازی کاربرد دارد.

 

سوالات پیرامون پمپ پیستونی

در انتخاب یک پمپ پیستونی مناسب پارامترهای نظیر دبی، هد، مدل، نشان تجاری، نوع و قدرت الکتروموتور بسیار مهم است، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، دریافت فایل PDF کاتالوگ‌ و مشخصات فنی محصولات با کارشناسان فنی و با تجربه کالاصنعتی تماس بگیرید.  

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان