021-91304300

تمامی سفارشات از تاریخ 6 فروردین ماه به بعد ارسال خواهد شد

تخفیف شگفت انگیز
 • 44
 • 24833 مرتبه
پکینگ آب بندی پمپ

پکینگ آب بندی پمپ

شنبه 20 اسفند 1401

پکینگ پمپ اولین نوع سیستم آب بندی پمپ بوده است و البته هنوز هم این نوع آب بندی کاربرد دارد. در ابتدا از الیاف های قدیمی تر و طبیعی که در دور شفت پیچیده می شدند، استفاده می شد که حفره ها و شکاف های داخلی را پر و از خروج سیال به بیرون پمپ تا حدودی جلوگیری می کرد اما امروزه و با پیشرفت در صنعت از مواد پیچیده تری که اصطکاک بین پکینگ با شفت را کاهش می دهد و همچنین در برابر حرارت مقاومت بالاتری دارند، استفاده می گردد.

علی رغم اینکه آب بند پکینگ امروزه کمتر بکار می رود اما به دلیل تنوع در جنس الیاف بکار رفته در آنها باعث شده تا استفاده از آنها در کاربردهای مختلف و در محیط های سیال گوناگونی مورد توجه قرار گیرد.

پکینگ

عملکرد پکینگ آب بندی

در سیستم پکینگ آب بند پمپ محفظه آب بندی (stuffing box) وجود دارد که نوارهای پکینگ در داخل آن بر دور تا دور شفت پمپ پیچیده می شوند. پکینگ ها توسط پیچ های گلند بصورت محوری به یکدیگر فشرده شده و بصورت شعاعی منبسط می شوند. همین بازشدن پکینگ بر روی شفت باعث پرشدن کامل فضای محور پمپ در داخل استافینگ باکس و آب بند آن می شود. بین پکینگ و مجموعه محفظه آب بندی هیچ حرکت نسبی وجود ندارد بنابراین این قطعات به درستی وظیفه خود را انجام می دهند.

هنگامی که شفت پمپ در حال چرخش می باشد، بر روی سوراخ پکینگ ها که در تماس با شفت می باشند مقداری اصطکاک وجود دارد بنابراین نیاز است تا روانکاری و خنک کاری انجام شود. این کار توسط نشتی که بوسیله خود پکینگ بوجود می آید جبران می شود و درواقع وجود نشتی اندک در این سیستم لازم هم می باشد.

سیستم پکینگ پمپ وظیفه جلوگیری از نشتی به طور کامل را ندارد بلکه قادر است نشتی را به مقدار کمی برساند.

اجزای پکینگ

سایش در پکینگ

به دلیل ساختاری که الیاف پکینگ ها دارند همواره مقداری سایش در محل قرارگیری آنها وجود دارد بنابراین برای رفع این مشکل از بوش های محافظ (protective sleeve) استفاده می شود. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که معمولا سایش در حلقه های بیرونی پکینگ اتفاق می افتد و بنابراین در صورت ساییدگی و خرابی، تعویض آنها راحت می باشد.

خورنده بودن سیال

در صورت خورنده بودن سیال داخل پمپ، در سیستم پکینگ از حلقه فانوسی (Lantern ring) استفاده می شود. در شکل زیر حلقه فانوسی سوار شده بر روی شفت پمپ نمایش داده شده است. حلقه فانوسی به منظور ورود یکنواخت سیال آب بند تمیزی که بجای سیال موجود در پمپ می باشد، بکار می رود. البته به طور کلی استفاده از حلقه فانوسی جهت خنک کاری لایه های پکینگ در هنگامی که شفت در حال چرخش می باشد و حرارت ناشی از اصطکاک به آنها وارد می شود، می تواند راه حلی ضروری نیز باشد.

حلقه فانوسی

انواع جنس های پکینگ

پکینگ های مورد استفاده جهت آب بندی انواع پمپ ها بسته به نوع کاربرد، سیال داخل پمپ، دمای فرآیند و ... از جنس های مختلفی ساخته می شوند. چند نوع جنس مختلف پکینگ آب بند پمپ که استفاده بیشتری دارند در زیر آورده شده است:

1- پکینگ آرامید

پکینگ آرامید

پکینگ نسوز آرامید که به نخ کولار نیز معروف است از الیاف آرامید بافته شده و دارای مقاومت مکانیکی و فرسایشی بالایی می باشد. پکینگ آرامید در مقایسه با سایر پکینگ ها عمر بیشتری دارد و قادر به تحمل دماهای تا 280 درجه سانتی گراد را داراست. 

پکینگ آرامید در محیط های اسیدی، بازی و همچنین مواردی که سیال فرآیند از نوع شیمیایی، خورنده، ساینده می باشد می تواندبه عنوان آب بند مورد استفاده قرار گیرد.

2- پکینگ تفلون خالص

پکینگ تفلون خالص

پکینگ نسوز تفلون خالص که کاملا از نخ تفلون ساخته شده است و از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار است و در محیط های اسیدی، بازی و شیمیایی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. تفلون خالص قادر به تحمل دماهای تا 260 درجه سانتی گراد را داراست.

3- پکینگ تفلون گرافیت

پکینگ تفلون گرافیت

پکینگ تفلون گرافیت از الیاف تفلون که بر سطح آن لایه ای از گرافیت قرار گرفته، تشکیل شده است. همین وجود لایه گرافیت بر روی تفلون باعث شده تا روان کنندگی این پکینگ بیشتر از نوع تفلون خالص باشد و همچنین قادر به کارکرد تا دمای 280 درجه سانتی گراد را دارا باشد.

4- پکینگ سرامیکی

پکینگ سرامیکی

پکینگ سرامیکی از الیاف سرامیک آلومینا سیلیکا ساخته شده که جهت افزایش مقاومت مکانیکی و انعطاف پذیری آن از فیبر نسوز نیز در آن استفاده می شود. این پکینگ قادر به تحمل حررات تا دمای 1260 درجه سانتی گراد را داراست.

5- پکینگ فایبرگلاس

پکینگ فایبرگلاس

پکینگ فایبرگلاس از الیاف شیشه آغشته به مایع تفلون ساخته شده است و دارای استحکام و مقاومت حرارتی بالایی می باشد و تا دمای 350 درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند. البته خود جنس فایبرگلاس تا دمای 670 درجه را تحمل می کند اما روکش تفلون استفاده شده در این پکینگ باعث روانکاری آن می شود.

6- پکینگ گرافیت خالص

پکینگ گرافیت خالص

از الیاف گرافیت خالص منبسط شده تشکیل شده است. این پکینگ انعطاف پذیر بوده و مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالایی برخوردار می باشد. پکینگ گرافیت در محیط های اسیدی و قلیایی قوی به خوبی می توانند آب بندی را انجام دهند و قادر به تحمل دماهای تا 700 درجه سانتی گراد را دارا می باشد.

تفاوت آب بند های نوع پکینگ با مکانیکال سیل

زمانی که از سیستم پکینگ آب بندی در پمپ استفاده می شود در هنگامی که پکینگ به هر دلیلی خراب شود، نشتی به وضوح نمایان می شود و بنابراین می توان به راحتی آن را تعویض و یا محکم تر کرد تا جلوی نشتی گرفته شود. اما زمانی که از مکانیکال سیل استفاده می شود، با خرابی آن پمپ از کار می افتد و خاموش می شود.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که به همین دلیل در خیلی از پمپ های آتش نشانی و در مواردی که خطر خرابی آب بند می تواند فاجعه بار باشد از آب بند پکینگ استفاده می شود.

در جدول زیر تفاوت های بین دو نوع آب بند پکینگ و مکانیکال سیل آورده شده است:

نوع آب بند پمپ پکینگ مکانیکال سیل
هزینه هزینه پایین  هزینه بالا
میزان نشتی نشتی زیاد نشتی قابل صرف نظر
طول عمر دوام پایین دوام بالا
فلاشینگ فلاشینگ در صورت لزوم نیاز به فلاشینگ
اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
 • Masoud

  1399/09/27 09:16:11
  • 1
  • 0
  ممنون. عالی بود
ثبت سفارش
تعداد
عنوان