مقالات مرتبط صنعتی

  • 507
  • 355 مرتبه
اینورتر سه فاز

اینورتر سه فاز

سه شنبه 01 مهر 1399

اینورتر سه فاز از جمله کنترلر های الکتریکی می باشند که برای بهبود عملکرد موتورهای الکتریکی طراحی و ساخته شده اند. معنای لغوی این تجهیزات، درایو فرکانس متغیر می باشد که به صورت خلاصه با نام اینورتر ارائه می شوند. این دستگاه ها معمولا با عنوان راه انداز یا کنترل از راه دور نیز معروف می باشند. اینورتر سه فاز توانایی تبدیل جریان های DC (مستقیم) به جریان های AC (متناوب) و بالعکس را دارند.

همانطور که از نام لغوی اینورتر ها پیداست، این دستگاه ها با فرکانس ولتاژ سر و کار دارند و از این طریق می توانند سرعت الکتروموتور را کنترل کنند.

 

اینورتر LS

برق شهری معمولا دارای ولتاژ 220 ولت و فرکانس 50 یا 60 هرتز می باشد. اینورتر ها برق شهری را به عنوان ورودی دریافت کرده و در خروجی جریان متناوبی را ارائه می دهند که مورد نیاز دستگاه است و می تواند ولتاژ و فرکانس آن متغیر باشد.

با توجه به اینکه فرکانس ولتاژ با سرعت چرخشی موتور رابطه مستقیم دارد، اینورتر با تغییر فرکانس ولتاژ مقدار سرعت چرخشی موتور را تغییر می دهد.

در واقع اینورترهای صنعتی با ایجاد یک نسبت مناسب بین فرکانس ولتاژ و سرعت چرخشی موتور، سرعت شفت خروجی را کنترل کرده  مصرف برق را بهینه می کند.

ساختار اینورتر سه فاز

اینورترها معمولا متناسب با جریانی که در ورودی دریافت می کنند به دو دسته اینورترهای تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند. اینورتر های تک فاز، دارای جریان ورودی تک فاز می باشند و برای ارائه ولتاژ و فرکانس مناسب در خروجی باید جریان مورد نظر را متناوب کنند.

در حالتی که از اینورتر سه فاز استفاده شود، جریان برق شهری سه فاز در قسمت ورودی به دستگاه وارد شده و متناسب با آن باید فرکانس و ولتاژ به شکل مطلوب در خروجی ارائه شود.

 راندمان بالای این تجهیزات ارتباط نزدیکی به رگولاسیون مناسب ایجاد شده در مدار دارد. وجود اختلالات در مجموعه دستگاه موجب کاهش راندمان و افزایش نویز در دستگاه می شود.

اینورتر سه فاز دارای سه جز اصلی می باشند. قسمت اول این تجهیزات را یکسو کننده های (دیود) برق شهری تشکیل داده است.

در این قسمت جریان برق شهری ورودی (متناوب) تبدیل به جریان با ولتاژ بالا می شود (مبدل AC به DC). در قسمت بعدی یک صافی خازنی وجود دارد که به کاهش ریپل برق ورودی کمک می کند.

یکی از مهمترین قسمت های هر اینورتری، قسمت تغییر قدرت یا سوییچینگ می باشد. این قسمت برای تغییر حالت جریان از متناوب به مستقیم کاربرد دارند.

قسمت تغییر اینورتر از ترانزیستورهای دو قطبی گیت عایق تشکیل شده اند که جزو نیمه هادی ها به شمار می روند. این تجهیزات دارای قدرت سوییچ بالایی هستند که برای تغییر سرعت در فرکانس های بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

اینورتر پنتاکس

انواع اینورتر سه فاز

اینورتر سه فاز را می توان با توجه به نوع ورودی، کاربرد، موج تولیدی، اتصال و عدم اتصال به شبکه به دسته های مختلفی تقسیم کرد. همانطور که گفته شد اینورتر ها به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند.

بیشتر اینورتر های موجود در بازار (به خصوص در توان های بالا) اینورتر سه فاز می باشند. اینورترها با توجه به کاربری شان نیز به چند دسته راه اندازی پمپ ، فن ، آسانسور، جرثقیل و نوارهای نقاله تقسیم می شود.

از اینورترهای گشتاور متغیر در نوار نقاله، جرثقیل و آسانسور استفاده شده در حالی که از اینورتر های گشتاور ثابت در گیربکس اکسترودر بیشتر استفاده می شود.

اینورترها را می توان با توجه به موج تولیدی نیز تقسیم بندی کرد. یکی از مدل های موج تولیدی توسط اینورتر ها، اینورترهای موج مربعی است که معمولا نا مناسب ترین حالت می باشند. این مدل از موج های تولیدی کیفیت پایینی داشته و در بازار با کمترین قیمت ممکن به فروش می رسند.

اینورترهای سینوسی از جمله دیگر مدل های موج تولیدی می باشند که با نام موج متناوب نیز مشهور است. موج های سینوسی کاربردی ترین حالت موج برای اینورتر هستند که به عنوان اقتصادی ترین حالت را نیز دارا می باشند.

این مدل از اینورتر های در بیشتر لوازم خانگی مانند تلویزیون، رادیو و کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل از اینورترها توانایی راه اندازی دستگاه های صنعتی را ندارند به همین دلیل از این حالت بیشتر در کاربری های سبک استفاده می شود.

دو حالت دیگر برای تقسیم بندی اینورتر وجود دارد، که در حالت اول اینورتر متصل به شبکه بوده و در حالت دوم جدا از شبکه می باشد.

در حالت اول برای اینورترهایی است که اتصال آن ها به شبکه برق مهم می باشد. همچنین از این حالت از اینورتر ها می توان برای کاهش هزینه های برق مصرفی استفاده کرد. در حالت اتصال به شبکه توان ورودی یکنواخت نمی باشد.

در واقع این مدل از اینورتر ها برای نیروگاه هایی مناسب است که توان و فرکانس ورودی آن ها به طور دائم تغییر می کند مانند نیروگاه های خورشیدی و بادی. ولتاژ های جدا از شبکه نیازی به اتصال به شبکه نداشته و به صورت مستقیم به وسایل برق و لوازم خانگی متصل می شوند.

اینورتر اینوت

مزایای استفاده از اینورتر

یکی از مهمترین مزایای استفاده از اینورترها، کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف برق است. الکتروموتور ها یکی از قطعات پر مصرف در صنایع می باشند (65% مصرف برق صنعتی) و درصورتی که کنترلری در مسیر جریان مورد استفاده از آن ها نباشد، این میزان مصرف می تواند افزایش بیشتری پیدا کند.

نصب اینورتر می تواند مصرف برق یک دستگاه الکترونیکی را تا 70% کاهش دهد. همچنین کیفیت و بازدهی قطعات داخلی دستگاه نیز افزایش چشمگیری پیدا می کند.

کنترل سرعت چرخش موتورهای الکتریکی موجب افزایش دقت خطوط تولید و در نهایت افزایش بهره وری خط تولید می شود.

اینورترها می توانند موجب افزایش طول عمر قطعات و کاهش عمر استهلاک آن ها شوند. بهینه سازی فرکانس و سرعت چرخش ورودی می تواند بروز آسیب های احتمالی را کاهش دهد و احتمال خرابی و مشکلاتی مانند ولتاژ پایین، اتصال فاز به فاز و اضافه بار کاهش می یابد.

شوک های جریانی یکی دیگر از نگرانی های مهندسین می باشد که موجب آسیب شدید به موتور و خرابی آن می شود. با حضور اینورتر این مشکل نیز تا حدود زیادی بر طرف شده و جریان ورودی به موتور به شکل مناسبی یکنواخت می شود.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان