• 1650
  • 32 مرتبه
نحوه ی راه اندازی درایو V20 با شستی استارت

نحوه ی راه اندازی درایو V20 با شستی استارت

03 آذر 1400

در ادامه ی مقالات قبلی مبنی بر نصب و راه اندازی موتور با اینورتر V20 زیمنس، قصد داریم در این مقاله طریقه ی راه اندازی اینورتر V20 با شستی استارت را توضیح دهیم.

فرض می کنیم که بخواهیم راه اندازی به صورت لحظه ای باشد و سرعت به صورت گسسته بخواهیم تغییر دهیم.

پیش از شروع به تنظیم پارامتر های مرتبط حتما به آنالیز پروسه و تعیین مشخصات مورد نظر بپردازید.

نحوه راه اندازی درایو

پس از نصب مکانیکی و الکتریکی درایو نوبت می رسد به تنظیمات مرتبط با کاربری. در نظر بگیرید که می خواهیم با زدن شستی استارت، درایو وارد حالت کاری شده و موتور شروع به حرکت کند و با برداشتن دست از روی شستی درایو از کار بیفتد.

از طرفی دیگر برای تغییر سرعت با کلید های روی کی پد استفاده کنیم و فرکانس را تغییر دهیم. در ابتدا شستی باید به برد فرمان درایو وصل شود.

با استفاده از ترمینال های برد فرمان درایو برای کنترل و فرمان دادن به درایو مثل Run و Stop درایو شستی های استوپ و استارت به ورودی دیجیتال، کنترل فرکانس با اتصال یک پتانسیومتر (ولوم) به ورودی های آنالوگ، با وصل کردن چراغ سیگنال به خروجی دیجیتال یا وصل کردن ولت متر یا اندیکاتور به خروجی آنالوگ وضعیت درایو را مشخص کنید، از درایو سیگنال بگیریم و به آن فرمان دهیم.

نحوه کنترل اینورتر

پس ما میتوانیم با برد فرمان اینورتر از بیرون و از راه دور آن را کنترل کنیم. شما می توانید با اتصال خروجی های درایو به ورودی های PLC مشخصات آن را کنترل کنید و برعکس یعنی با اتصال خروجی های PLC به ورودی های اینورتر به آن فرمان دهیم و کنترل کنیم.

سیم کشی ورودی های دیجیتال درایو V20

روی درایو V20 زیمنس چهار ورودی دیجیتال با نام های DI1,DI2,DI3,DI4 داریم.

این چهار ورودی دیجیتالی قابل برنامه ریزی اند و می توانید به آن سیگنال های ON یا OFF وصل کنید مثل شستی استارت، سنسور قطع و وصل و هر چیزی که سیگنال صفر و یکی به شما بدهد می توانید به ورودی های دیجیتال وصل کنید.

مورد بعدی ترمینال DIC است. DIC ترمینال مشترک این اینورتر است. و ورودی های دیجیتالی این درایو با این ترمینال فعال می شود. مورد دیگر ترمینال های 0 ولت و 24 ولت است. این دو ترمینال مثل یک منبع تغذیه ی ضعیف عمل می کنند.

راه اندازی اینورتر

فعال کردن ورودی های دیجیتالی درایو

برای فعال کردن ورودی های دیجیتالی درایو به سه صورت می توان عمل کرد :

  1. اگر 0 ولت را به ترمینال مشترک ورودی های دیجیتالی (DIC) و 24 ولت را به هر کدام از ترمینال های DI1 تا DI4 دهیم آن ورودی دیجیتال به روش PNP فعال می شود؛ یعنی ورودی های دیجیتالی ما با سر مثبت و مشترک ما با سطح ولتاژ منفی فعال می شوند. به PNP، سورس (Source) هم می گویند.
  2. اگر ما بخواهیم ورودی های دیجیتالی ما یعنی DI1 تا DI4 با سطح سیگنال 0 ولت فعال شوند کافی است DIC را به ترمینال 24 ولت وصل کرد. به این روش NPN می گویند زیرا ورودی مشترک با سطح ولتاژ مثبت و ترمینال های ورودی دیجیتال با 0 ولت فعال می گردد. به NPN، سینک (Sink) هم می گویند.
  3. در اینجا قصد داریم NPN وصل کنیم برای شروع کار کافی است یک سر شستی استارت را به یکی از ورودی های دیجیتال و سر دیگر را به 0 ولت وصل کنید و از طرفی DIC را به 24 ولت وصل کرده باشید. با زدن شستی استارت 0 ولت به ورودی های دیجیتال وصل شده و چون 24 ولت به ترمینال مشترک متصل است حلقه سته شده و عملیات تنظیم شده روی آن ورودی فعال می شود.

راه اندازی درایو

تنظیمات نرم افزاری درایو

تا این مرحله نحوه ی سربندی های مورد نیاز برای راه اندازی با شستی استارت گفته شد. در این قسمت باید عملی که پس از زدن شستی استارت آن ورودی دیجیتالی انجام می دهد را تنظیم نماییم.

برای این کار باید از طریق کی پد درایو وارد تنظیمات درایو شویم و عملیات مناسب کار را در اینورتر تعریف کنید.

برای پیدا کردن تنظیمات مرتبط با ورودی دیجیتال درایو کافی است در دفترچه منوآل اینورتر V20 زیمنس کلمه ی کلیدی digital input را جستجو کنید.

این کار تمام کلمات که در آن ها digital input وجود دارد را برایتان نمایش می دهد.

راه اندازی درایو با شستی استارت

نحوه تنظیم استارت و استاپ

می خواهیم با زدن شستی استارت موتور شروع به کار کرده و با برداشتن دست از روی شستی از کار بایستد پس باید تنظیم پارامتر درایو را طوری انجام دهید که شستی را به طور لحظه ای بخواند.

با توجه به جدول بالا به پارامتر P0701، که مربوط به تنظیم پارامتر های ورودی دیجیتال 1 هست، مراجعه می کنیم.طبق جدول اگر روی 0 بگذارید ورودی دیجیتال 1 غیر فعال می شود.

اگر روی 1 باشد روشن و خاموش بصورت لحظه ای می باشد پس برای فعال شدن باید پارامتر را روی 1 قرار دهید. اگر می خواهید ورودی دیجیتال 2 را تنظیم کنید مطابق جدول ورودی دیجیتال 1 عمل کنید.

مورد دوم که قبل از راه اندازی نیاز داریم تنظیم شود منبع فرمان یا Command Source است. شما برای فرمان دادن با ترمینال های فرمان باید در اینورتر تنظیم نمایید که فرمان را از کی پد یا شبکه و یا ترمینال های فرمان بگیرید.

برای تنظیم این اید به پارامتر P0700 باید رجوع کنید. این پارامتر مربوط به انتخاب نحوه ی فرمان دهی به درایو است. جدول زیر معنای هر یک از اعداد موجود در پارامتر P0700 مشخص شده است.

پارمتر P0700

برای رفتن به این پارامتر و تنظیم روی حالت فرمان دادن با ترمینال باید وارد منوی پارامتر ها شوید برای این کار کلید ام را یک مرتبه می زنیم.

با زدن این کلید پارامتر P0003 ظاهر می شود برای رفتن روی پارامتر P0700 دو روش وجود دارد :

  1. با استفاده از کلید های زدن کلید فلش پاین و زدن کلید فلش بالا
  2. تایپ کردن عدد پارامتر مورد نظر از طریق روش digit by digit، [برای استفاده از این روش ابتدا کلید  نگه داشتن کلید اوکی را 2 ثانیه را 2 ثانیه نگه دارید تا عدد پارامتر ها چشمک زن شود حال با کلید های کلید پایین و کلید بالا می توانید عدد را تغییر دهید. با زدن هر بار کلید کلید اوکی و چشمک زدن شدن رقم رقمی که چشمک زن می شود و امکان تغییر آن است از عدد یکان تا هزارگان تغییر می کند.

با تنظیم عدد 700 و زدن زدن کلید اوکی  OK وارد پارامتر P0700 خواهید شد و in000 ظاهر خواهد شد شما روی in000 زدن IN000 و کلید اوکی  کنید. برای تنظیم منبع فرمان روی ترمینال (طبق جدول بالا) باید روی 2 قرار دهید.

پس از انتخاب عدد 2 و کلید.اوکی کردن تنظیم فرمان روی ترمینال انجام شده است و با نگه داشتن کلید ام M برمی گردید روی display menu؛ اکنون هرچه کلید کلید آی I روی کی پد را بزنید هیچ اتفاقی نمی افتد چون فرمان گیری فقط از طریق ترمینال های فرمان صورت می گیرد.

تنظیم ورودی دیجیتال

حال باید مورد بعدی یعنی تنظیم ورودی دیجیتال 1 روی راه اندازی لحظه ای را تنظیم کنید. همانطور که گفته شد پارامتر تنظیم ورودی دیجیتال 1، P0701 می باشد.

در صورتی که در پارامتر های اینورتر دنبال این پارامتر گردید، متوجه نبودن این پارامتر می شوید. علت آن این است که این پارامتر از سطح دسترسی 2 برخوردار است.

همانطور که در مقالات قبلی اینورتر V20 زیمنس گفته شد، پارامتر ها در این اینورتر از سطح دسترسی های مختلفی برخوردارند برای امنیت بیشتر و اینکه هر کسی نتواند پارامتر ها را تغییر دهد.

برای دسترسی به پارامتر سطح دسترسی، کافی است کلمه ی Access level را در دفترچه منوآل جستجو کنید در بخش لیست پارامتر، پارامتر P0003 سطح دسترسی کاربر به مجموعه پارامترها را تعریف می کند. جدول زیر اطلاعات این پارامتر را مشخص کرده است.

پارامتر P0003

مشخصات پارامتر P0003

با توجه به این جدول شما می توانید سطح دسترسی کاربر به مجموعه پارامترها را تعریف می کند.

0 : با تنظیم پارامتر روی این عدد لیست پارامتر های تعریف شده توسط کاربر را نشان می دهد. شما میتوانید یک سری پارامتر را تعیین کنید که کاربر نهایی شما بتواند ببیند.

1 : اگر روی 1 قرار دهید دسترسی در این روش به صورت Standard می شود و فقط می توانید پارامترهای رایج را ببینید.

2 : اگر روی 2 قرار دهید سطح دسترسی Extended می شود و پارامترهای بیشتری را میبینید مثل پروگرم کردن ورودی و خروجی ها

3 : این سطح دسترسی Expert است یعنی سطح دسترسی متخصص در حقیقت پارامترهایی در دسترس قرار می گیرد که پارامتر های پیشرفته است.

4 : اگر سطح دسترسی را روی عدد 4 قرار دهید روی حالت Service قرار میگیرد. این سطح دسترسی فقط برای خدمات و سرویس کار است. این پارامتر ها با پسورد محافظت می شوند.

حالا با اطلاع از پارامتر های access level، وارد display menu شده، به پارامتر P0003 مراجعه کرده و مقدار آن را روی 2 تنظیم کنید.

اکنون پارامتر P0701 و دیگر پارامتر هایی که با سطح دسترسی 2 هستند قابل مشاهده هستند و امکان تغییر پارامتر دارند.

با تغییر مقدار پارامتر  P0701 و گذاشتن روی عدد 1 تنظیمات اینورتر برای استارت و استپ لحظه ای با ترمینال های فرمان انجام شده و می توانید موتور را با شستی استاپ متصل به ورودی دیجیتال 1 به صورت لحظه ای run کنید.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان