تخفیف شگفت انگیز

رولبرینگ

 • رولبرینگ استوانه ای
 • رولبرینگ سوزنی
 • رولبرینگ مخروطی
 • رولبرینگ کروی
 • رولبرینگ کف گرد

رولبرینگ یا Roller Bring یکی از انواع بیرینگ های تماس غلتشی هستند که در صنعت کاربرد زیادی دارند و هدف استفاده از این قطعات کاهش فشار و بار وارد شده به قطعات متحرک است. از رولبرینگ ها در کاربری هایی استفاده میشود که  دوار در راستای شعاعی بچرخد و بار شعاعی توسط رولبرینگ ها به خوبی تحمل میشود. 

انواع رولبرینگ

رولبرینگ در مدل، سایز و ... متفاوت طراحی و تولید میشود. انواع رولبرینگ به شرح زیر است:

 1. سیلندریکال ها
 2. پیپر ها
 3. رولبرینگ های مخروطی
 4. اسفریکال ها

تفاوت ساختاری رولبرینگ ها

سیلندریکال ها بار شعاعی سنگین و بار محوری مشروط است. بارهای محوری سیلندریکال منوط به طراحی سیلندریکال ممکن است یک طرفه یا دوطرفه باشد و یا نتواند بار محوری تحمل کند و محدوده سرعت سیلنریکال ها بین سرعت نرمال و سرعت بالا است. تیپر ها به صورتی طراحی شده‌اند که برای تحمل همزمان بارهای محوری و شعاعی کاربرد داشته باشند. اما تیپر ها از جهت اینکه عنصر غلتان مخروطی شکل میتواند زاویه آلفا با درجه ها مختلف داشته باشد، بارپذیری متفاوتی دارند و محدوده سرعت تیپر ها کمتر از سرعت بالا است. اسفریکال ها در خانواده بیرینگ های جزو دسته بیرینگ های خودتنظیم است. این بیرینگ فوق العاده محبوب هستند و به شدت در برابر بارهای لحظه ای قابلیت تحمل بالا دارند و اکثر فن های بزرگ از این رولبرینگ ها ساخته شده اند. تحمل نا هم محوری در رولبرینگ ها فقط بر عهده اسفریکال ها است.

رولبرینگ
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

رولبرینگ سیلندریکال

سیلندریکال ها امروزه محبوبیت فوق‌العاده زیادی دارند.

مزایای سیلندریکال ها

 1. بار پذیری شعاعی خیلی زیادی را می توانند تحمل کنند.
 2. این رولبرینگ می‌تواند با روغن یا با دوره های گریس کاری و مشخص ولی ترجیحا روغن در سرعت‌های بالا کار کند.
 3. این بیرینگ همزمان می تواند به صورت نان لوکیتینگ و لوکیتینگ عمل کند.
 4. این بیرینگ میتواند می تواند میزان مشخصی از نا هم محوری را تحمل کند ولی به شرطی که چیدمان آن حتما NU باشد.

رولبیرینگ skf

انواع سیلندریکال ها

سیلندریکال ها به دسته های NU,NJ,NUP,N تقسیم میشوند. بیرینگ های NU دارای یک رینگ داخلی فاقد شانه است و این قابلیت را دارد که رینگ داخلی بتواند زیر رولر به راحتی بازی کند و در نتیجه انبساط ها و انقباض های شفت را مهار کند. بیرینگ های NJ از یک طرف دارای لبه و از یک طرف فاقد لبه است که این نشان میدهد این بیرینگ از یک سمت لوز و از سمت دیگر لوکیت است. بیرینگ های NUP از هیچ طرفی نمی تواند لوز کند. بیرینگ های N که رینگ داخلی آن دارای لبه و رینگ خارجی آن فاقد لبه است. بیرینگ هایی که در این خانواده میتوانند تا حدی نا هم محوری را تحمل کنند انواع N و NU است .

رولبیرینگ

در بیرینگ های N بار شعاعی تحمل میشود و عدم امکان بار محوری وجود دارد. در بیرینگ های NJ با توجه به اینکه بیرینگ از یک طرف لبه دارد، میتوان بار محوری را به گونه ای که آن لبه بتواند تحمل کند وارد کرد و بار شعاعی زیادی نیز تحمل میکند. در NUP علاوه بر بار شعاعی سنگین بار محوری را از هر دو طرف نیز تحمل میکند.

رول بیرینگ

در سیلندریکال ها قفسه های مفهوم خاص تری هم وجود دارد. انواع طراحی ها و پسوندی که در شماره فنی بیرینگ وجود دارد و مواد آن و هدایت گری آن برای ما مشخص شده است. پسوند P به معنای یک تیکه جامد است که از جنس پلی آمیده ساخته شده است و هدایت گر رولر است و دیگر پسوند ها که در جدول زیر مشاهده میکنید.

سیلندریکال

برای آنکه بتوانیم قفسه ها را با ظرافت بیشتری انتخاب کنیم، جدول زیر کمک زیادی به ما میکند. در این جدول انواع قفسه های بیرینگ را (ECP,ECM,ECMA,ECML,ECJ) از چهار دیدگاه سرعت پذیری بالا در شرایط روانکاری با روغن، سرعت پذیری بالا در شرایط روانکاری با گریس، دما بالا، قابلیت انعطاف پذیری، مقایسه کرده است.

جدول انواع بیرینگ

رولبرینگ های سوزنی (NRB)

ساخت رولبرینگ های سوزنی در انحصار شرکت INA میباشد. در سایر شرکت‌ها تحت لیسانس ساخته می‌شود و یا شرکت INA ساخته میسازد و با نام دیگر شرکت ها بسته بندی میکند. رولبرینگ های سوزنی در استانداردهای شماره فنی، جایگاهی ندارند و در کاتالوگ ها در مورد جایگاه شماره فنی این رولربینگ ها بحثی نشده است. این به آن معنا است که بر اساس استاندارد و شاخص جهانی رولبرینگ های سوزنی به عنوان یک جایگاه جداگانه شناخته نمی‌شوند و این بیرینگ در خانواده بیرینگ های سیلندریکال تعریف می‌شود و شماره فنی آن هم با N شروع میشود. این بیرینگ به دلیل طول بلندی که عناصر غلتانش دارد، وسط رینگ خارجی آن یک شیار روانکاری وجود دارد که می‌تواند با یک یا چند سوراخ گریس را از بیرون به مرکز رول انتقال دهد تا همیشه رول در معرض گریس قرار داشته باشد. این رولبرینگ را معمولاً با پسوندهای W معرفی می کنند که این نشان می دهد که دارای راه روانکاری با یک یا چند سوراخ است. یکی از تیپ پذیرترین و تنوع پذیر ترین نوع بیرینگ ها میباشند در واقع یعنی هر مدلی که بخواهیم در آن وجود دارد مانند ترکیب با بلبرینگ ها، لوز به سمت داخل و خارج و ...

رول بیرینگ

پیپر ها یا رولبرینگ های مخروطی

این دسته از رولبرینگ ها به صورت تفکیک پذیر در صنعت کاربرد زیادی دارند. این بیرینگ ها نظر بر اینکه هر چقدر زاویه آلفا (زاویه همگرایی، زاویه اعمال بار) بزرگتر باشد و طول عناصر غلتان در رولبرینگ کوچکتر و ابعاد رولبرینگ از منظر پهنا کمتر باشد، بیانگر این موضوع است رولبرینگ در محدوده ای قرار دارد که بار محوری بیشتری را نسبت به بار شعاعی قابل تحمل است و باالعکس هر چقدر زاویه رولبرینگ کاهش پیدا کند و ابعاد بزرگتر شود، قابلیت تحمل بار شعاعی نسبت به بار محوری بیشتر است.

رولبیرینگ

این رولبرینگ ها دارای خاصیت نصب دوتایی است. این چیدمان ها می توان به صورت فیس تو فیس (Face To Face)، بک تو بک (Back To Back)، یا تندم (Tandem) چیدمان شوند. چیدمان بک تو بک صراحتا به درد بارهای لحظه‌ای می خورد و فیس تو فیس خود تنظیمی سیستم را اصلاح می‌کند.

رولبیرینگ

اسفریکال ها

اسفریکال ها جزو رولبرینگ های خود تنظیم هستند. قابلیت فوق‌العاده زیادی در حوزه تحمل بارهای لحظه‌ای دارند و می توانند ناهم محوری ها را به اندازه یک تا دو و نیم درجه در حالت کارکرد تحمل کنند. البته حداکثر نا هم محوری که میتوان به آن ها تحمیل کرد به صورتی است که یکی از عناصر غلتان به صورت کامل و دیگری به اندازه یک سوم از طول درگیر باشند.

رولبیرینگ ها

کارب ها ( رولبرینگ های غلتکی هم تراز) (carb: compact aligning roller bearing)

محاسن مورد نیاز در رولبرینگ ها بار پذیری زیاد آن ها، نا هم محور پذیری بالای آنها و حالت لوز یا شناوری آن ها میباشد. انتخاب یک بیرینگ برای شرایطی که هر سه حالت را به ما تحویل دهد، تقریبا برای طراح نا ممکن ترین حالتی است که در مورد چیدمان بیرینگ می تواند انتخاب کند، اما شرکت SKF یک بیرینگ با نام کارب (CARB) به بازار ارائه کرد که  می تواند به شدت بار پذیر، شناور، ناهم محور پذیر باشد.

کارب ها

 • سوالات متداول
الکتروموتور و گیربکس پمپ و تجهیزات مرتبط اینورتر و ابزار دقیق اپراتور