تخفیف شگفت انگیز

رولبرینگ

 • رولبرینگ استوانه ای
 • رولبرینگ سوزنی
 • رولبرینگ مخروطی
 • رولبرینگ کروی
 • رولبرینگ کف گرد • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

رولبرینگ ها (یا رولر برینگ) نوعی یاتاقان غلطشی هستند که با غلطش حرکت دو قطعه در حال چرخش را آسان و اصطکاک را کاهش میدهند. ساچمه در رولبرینگ ها خطی بوده و رولبرینگ ها میتوانند فشار بالای شعاعی را تحمل کنند و در کاربردهای سنگین به کار می روند. در ادامه به معرفی انواع رولبرینگ و کاربردهای آنها میپردازیم.

انواع رولبرینگ

 رولبرینگ ها به 4 دسته کلی تقسیم می شوند که عبارت اند از:

 1. رولبرینگ استوانه ای
 2. رولبرینگ سوزنی
 3. رولبرینگ مخروطی
 4. رولبرینگ کروی

در ادامه به بررسی مختصری از انواع رولبرینگ ها میپردازیم.

همانطور که گفته شد رولبرینگ ها به 4 دسته تقسیم می شوند که از نظر طراحی، میزان تحمل بار، نوع تحمیل بار و ابعادی با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه به معرفی مختصری از این رولبرینگ ها میپردازیم. شما می توانید با مراجعه به گروه محصول هر یک از این رولبرینگ ها اطلاعات جامع و کاملی در خصوص رولبرینگ، کسب کنید.

رولبرینگ استوانه ای

رولبرینگ استوانه ای

این رولبرینگ ها بیشترین محبوبیت را در بین انواع رولبرینگ ها دارند. رولبرینگ استوانه ای در کاربرد هایی با بار شعاعی و سرعت بالا بسیار مناسب است. از دیگر ویژگی های رولبرینگ استوانه ای می توان به ظرفیت حمل بالا، اصطکاک کم، عمر طولانی و قابلیت تفکیک پذیری اشاره کرد. رولبرینگ های استوانه ای در چهار سری NU، N، NJ و NUP تولید می شوند.

ویژگی ها موارد مصرف رولبرینگ استوانه ای
طول عمر بالا به دلیل مقاومت در برابر ضربه و خوردگی تجهیزات دوار مانند پمپ، کمپرسور و فن

قدرت تحمل زیاد بارهای شعاعی و سرعت های بالا

صنایع دریایی و کشتی سازی
قدرت تحمل کم در برابر ناترازی ها و بارهای محوری
گیربکس های بزرگ
ناهمراستایی های شفت بایستی کاملا برطرف گردد. صنایع نفت و پتروشیمی

رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ سوزنی

ساخت رولبرینگ سوزنی در انحصار شرکت INA میباشد. در سایر شرکت‌ها تحت لیسانس ساخته می‌شود و یا شرکت INA ساخته و با نام دیگر شرکت ها بسته بندی میکند. رولبرینگ سوزنی در استانداردهای شماره فنی، جایگاهی ندارد و در کاتالوگ ها در مورد جایگاه شماره فنی این رولبرینگ بحثی نشده است. این به آن معنا است که بر اساس استاندارد و شاخص جهانی، رولبرینگ های سوزنی به عنوان یک جایگاه جداگانه شناخته نمی‌شوند و این رولبرینگ در خانواده رولبرینگ های استوانه ای تعریف می‌شود و شماره فنی آن هم با N شروع میشود. این رولبرینگ به دلیل طول بلندی که عناصر غلتانش دارند، وسط رینگ خارجی آن یک شیار روانکاری وجود دارد که می‌تواند با یک یا چند سوراخ گریس را از بیرون به مرکز رولر انتقال دهد تا همیشه رولر در معرض گریس قرار داشته باشد. این رولبرینگ را معمولاً با پسوندهای W معرفی می کنند که این نشان می دهد که دارای راه روانکاری با یک یا چند سوراخ است.

ویژگی ها موارد مصرف رولبرینگ سوزنی
حجم و وزن کم صنایع مواد غذایی

تحمل بار شعاعی سنگین

صنایع پزشکی
تحمل سرعت های بالا
صنایع حمل و نقل
در برابر ناترازی ها و بارهای محوری بسیار ضعیف هستند. صنایع نفت و نیروگاه ها

رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی

عملکرد رولبرینگ مخروطی همانند بلبرینگ تماس زاویه ای است و می تواند بارهای شعاعی و محوری را به صورت همزمان تحمل کند. در رولبرینگ مخروطی هرچه زاویه میان دو رینگ بیشتر باشد، رولبرینگ بار محوری بیشتری را می تواند تحمل کند. رولبرینگ مخروطی به صورت نصب دوتایی نیز مورد استفاده قرار میگیرند. زمانی که بار زیاد باشد و 1 رولبرینگ به تنهایی قادر به تحمل بار نباشد، می توان از دو رولبرینگ در کنار هم به صورت رو در رو، پشت به پشت و پشت سر هم استفاده کرد.

ویژگی ها موارد مصرف رولبرینگ مخروطی
قدرت تحمل زیاد در برابر فشار بارهای شعاعی و محوری از یک جهت ماشین آلات صنعتی مانند مانند پمپ، کمپرسور و هواکش

قدرت مناسب در برابر تحمل سرعت

خودرو و تجهیزات آن
نصب و گریس کاری آسان
گیربکس های کوچک و بزرگ
ناهمراستایی های شفت بایستی کاملا برطرف گردد. صنایع حمل و نقل مانند ریل ها

رولبرینگ کروی

رولبرینگ کروی

این رولبرینگ ها مانند بلبرینگ های خود تنظیم عمل می کنند. رولبرینگ کروی یا بشکه ای می تواند بارهای لحظه ای را به خوبی تحمل کنند و ناهمترازی های شفت را نیز در خود جای دهد. رولبرینگ کروی در طرح های متفاوت و با قفسه های مختلفی تولید می شود.

ویژگی ها موارد مصرف رولبرینگ کروی
تحمل بارهای شعاعی سنگین توربین های بادی

بهتر است در سرعت های بالا و بارهای محوری با احتیاط استفاده شود.

ماشین آلات معدنی
نصب و گریس کاری آسان
کارخانجات تولید فولاد و سیمان
قادر به تحمل و رفع ناهمراستایی و ناترازی های شفت صنایع دریایی و کشتی

قیمت رولبرینگ

عوامل متعددی بر قیمت رولبرینگ تاثیر گذار هستند. از مهم ترین این عوامل می توان به نوع ، ابعاد و برند رولبرینگ اشاره کرد. در رولبرینگ ها هر چه ابعاد رولبرینگ بزرگتر باشد قیمت بالاتری نیز دارد. مهم ترین و تاثیر گذار ترین عامل بر قیمت رولبرینگ برند آن است. رولبرینگ های موجود در بازار ایران در برند ها و با قیمت های متفاوت ارائه می شوند. به صورت کلی این برند ها به سه دسته چینی، ژاپنی و اروپایی تقسیم می شوند که قیمت رولبرینگ های اروپایی همانند کیفیت آن ها بالاتر از سری ژاپنی و چینی آن است.

خرید رولبرینگ

برای خرید یک رولبرینگ باید نکاتی رو مورد بررسی قرار داد. برخی از این نکات در ادامه آورده شده اند که عبارت اند از:

 1. نوع رولبرینگ: با توجه به کاربرد دستگاه و بارهایی که به رولبرینگ وارد می شود باید نوع مناسب بلبرینگ انتخاب شود.
 2. ابعاد: بعد از انتخاب نوع رولبرینگ ابعاد آن اهمیت دارد. باید مشخص شود برای دستگاه رولبرینگ با چه ابعادی نظیر قطر داخلی، قطر خارجی و ضخامت نیاز است.
 3. سرعت دوران: رولبرینگ ها برای نیاز برای سرعت دوران بالا طراحی می شوند که با مکانیزم منحصر فردی عمل میکنند. اصطلاحاً به این رولبرینگ ها، رولبرینگ های دور بالا می گویند.
 4. ویژگی خاص: یکی دیگر از عوامل تأثیر گذار بر خرید رولبرینگ شرایط محیط کار است. برای مثال بعضی اوقات رولبرینگ در محیط های مرطوب کار میکند که در این صورت باید از رولبرینگ های آب بندی شده با آب بند پلاستیکی استفاده کرد.
 5. برند: پس از انتخاب کامل نوع رولبرینگ ابعاد و مشخصات منحصر به فرد رولبرینگ نوبت به انتخاب برند بلبرینگ می رسد. در بازار ایران بلبرینگ ها در برند ها و با کیفیت های متفاوتی ارائه می شوند. در ادامه به بررسی انواع برند های رولبرینگ در ایران پرداخته می شود.

همچنین در بسیاری از مواقع قرار است رولبرینگ جدید خریداری شده و جایگزین رولبرینگ قبلی شود. بر روی تمامی رولبرینگ ها کدی حک شده که تمامی مشخصات گفته شده را در بر میگیرد. با ارائه این کد به کارشناسان فروش کالا صنعتی شما می توانید به راحتی خرید خود را انجام دهید.

برندهای رولبرینگ

رولبرینگ ها در برند ها با کیفیت های متفاوتی تولید می شوند. همانطور که گفته شد برند های رولبرینگ ها به سه دسته چینی، ژاپنی و اروپایی تقسیم می شوند. با کیفیت ترین برند های رولبرینگ، برند های اروپایی مانند SKF و FAG هستند. بعد از برند های اروپایی، برند های ژاپنی مانند NACHI، KOYO و NTN کیفیت بالاتری دارند. برند های ژاپنی به عنوان رولبرینگ های اقتصادی شناخته می شوند و در عین حال که کیفیت مناسبی دارند، از قیمت مناسب تری نسبت به رولبرینگ های اروپایی برخوردار هستند. کمترین قیمت در میان برند های رولبرینگ سازی را برند های چینی دارند. رولبرینگ های چینی برای کاربردهایی که سنگین نیستند و فشار زیادی به رولبرینگ وارد نمی شوند مناسب هستند.

رولبرینگ ها همانند بلبرینگ ها یکی از قطعات اصلی در صنعت و دستگاه ها صنعتی است که اهمیت بسیاری دارد و باعث کاهش اصطکاک و افزایش بازده در دستگاه های دوار می شود. در اینجا متوجه شدیم رولبرینگ ها به 4 دسته استوانه ای، سوزنی، مخروطی و کف گرد تقسیم می شوند. هنگام خرید رولبرینگ علاوه بر توجه به نکاتی مانند نوع رولبرینگ ابعاد و ویژگی های خاص آن، باید مطمئن شوید رولبرینگ اصلی خریداری میکنید. شرکت کالا صنعتی به عنوان بزرگترین عرضه کننده انواع قطعاتی صنعتی، انواع رولبرینگ ها را در ابعاد متفاوت و به صورت اصلی به مشتریان خود ارائه میدهد. جهت دریافت مشاوره فنی رایگان، استعلام قیمت و خرید بلبرینگ، با کارشناسان فنی ما در تماس باشید.

تفاوت رولبرینگ با بلبرینگ

تفاوت رولبرینگ و بلبرینگ

به طور کلی رولبرینگ ها و بلبرینگ هر دو یاتاقان غلتشی هستند اما این دو چه تفاوتی دارند و هر کدام برای چه کاربردی مناسب میباشد سوالی است همواره میان مشتریان وجود داشته است. تفاوت اصلی رولبرینگ با بلبرینگ همانطور که از نام آن ها پیدا است، عناصر غلتان آن ها می باشد. عناصر غلتان در بلبرینگ ها به صورت کروی است در حالی که رولبرینگ ها عناصر غلتان رولر مانند دارند. دیگر تفاوت رولبرینگ با بلبرینگ در نوع باری است که تحمل می کند. با در نظر گرفتن میزان تحمل بار برای رولبرینگ و بلبرینگ ها که در کاتالوگ ها آورده شده است، بلبرینگ ها به عنوان یاتاقان های محوری و رولبرینگ ها به عنوان یاتاقان های شعاعی شناخته می شوند. در واقع رولبرینگ ها بهتر از بلبرینگ ها می توانند بارهای شعاعی را تحمل کنند. البته باید گفت سخن قبلی به این معنا نیست که رولبرینگ ها نمی توانند بارهای محوری را تحمل کنند ولی نسبت به بارهای شعاعی تحمل کمتری دارند.

 • سوالات متداول
ایمیل(اختیاری):
کد مقابل را وارد کنید ...