کوپلینگ دنده ای
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

قبل از صحبت در مورد کوپلینگ دنده‌ای، ابتدا کوپلینگ را به طور کلی معرفی می‌کنیم. در ساده‌ترین تعریف، کوپلینگ یک انتقال دهنده قدرت است. کوپلینگ ها به عنوان اجزای اتصال بین هر دو شفت عمل می‌کنند. نوع پیچیدگی اتصال، قدرت قابل انتقال و میدان عملیاتی همگی نقش بسزایی در مجموعه نوع کوپلینگ دارند. کوپلینگ های دنده‌ای در دسته کوپلینگ های انعطاف پذیر قرار می‌گیرند و می‌توانند گشتاورهای بسیار بالایی را رله کنند. کوپلینگ وسیله‌ای مکانیکی است که برای اتصال انتهای قطعات یا اجسام مجاور عمل می‌کند. کوپلینگ هایی که به عنوان کوپلینگ های دنده‌ای شناخته می‌شوند، نوعی از کوپلینگ هستند که اغلب در کاربردهایی با گشتاور بالا و قدرت بالا استفاده می‌شوند. 

کوپلینگ دنده ای

کوپلینگ دنده ای چیست؟

کوپلینگ دنده ای از پرمصرف ترین نوع کوپلینگ ها می باشند که دو چرخ دنده به وسیله ی خارهای انطباقی به دو انتهای محورهای محرک و متحرک مونتاژ می شود. کوپلینگ های دنده‌ای معمولاً می‌توانند گشتاور بیشتری تحمل کنند، در حالی که اتصالات جهانی لرزش کمتری تولید می‌کنند. کوپلینگ دنده‌ای از دو هاب با دندانه‌های خارجی و داخلی و یک بوش یک یا دو تکه تشکیل شده است. کوپلینگ های دنده‌ای اساساً جزو دسته کوپلینگ های انعطاف پذیر هستند که قادر به انتقال گشتاورهای بسیار بالا هستند. مهندسی دنده نقش اصلی را ایفا می‌کند و از مزایای کوپلینگ دنده استفاده می‌کند. در کاربرد عملی، کوپلینگ یک مجموعه دنده کامل است.
کوپلینگ های دنده‌ای معمولاً می‌توانند گشتاور بیشتری تحمل کنند، در حالی که اتصالات جهانی لرزش کمتری تولید می‌کنند. کوپلینگ دنده‌ای از دو هاب با دندانه‌های خارجی و داخلی و یک بوش با یک یا دو تکه تشکیل شده است.  مهندسی دنده نقش اصلی را ایفا می‌کند و از مزایای کوپلینگ دنده استفاده می‌کند. در کاربرد عملی، کوپلینگ یک مجموعه دنده کامل است. کوپلینگ های دنده‌ای دارای قابلیت عدم تراز کلی به اندازه های 0.01-0.02 اینچ به صورت موازی و 2 درجه در زاویه هستند. آن‌ها گاهی اوقات در جفت شفت‌های فاصله ساز برای پر کردن شکاف بین ماشین و محرک استفاده می‌شوند. آن‌ها معمولاً به روان کننده نیاز دارند، اما برخی از آنها برای کار سبک‌تر طراحی شده‌اند و از نایلون‌های بدون روان کننده یا سایر پلیمرها برای بوش مرکزی استفاده می‌کنند.

قیمت کوپلینگ دنده ای

قیمت کوپلینگ دنده ای به پارامترهای متعددی بستگی دارد. اولین پارامتر مهم در قیمت کوپلینگ دنده ای، برند آن است. در ایران کوپلینگ دنده ای هم به صورت وارداتی و هم به صورت ساخت داخل وجود دارد. کوپلینگ وارداتی اغلب با برند فالک عرضه می شوند. قیمت کوپلینگ دنده ای فالک نسبت به کوپلینگ های ساخت داخل بیشتر است و کیفیت بسیار مناسبی نیز دارد. قیمت کوپلینگ دنده ای ساخت ایران به عواملی مانند متریال کوپلینگ و نوع ماشین کاری بستگی دارد. انتخاب متریال بسیار اهمیت دارد زیرا متریال بی کیفیت باعث خرابی زودرس کوپلینگ دنده ای می شود. از دیگر عوامل تاثیر گذار در قیمت کوپلینگ دنده ای همانطور گفته شد نوع ماشین کاری است. بسیاری از سازندگان ماشین کاری بی دقتی انجام می دهند که همین امر باعث خرابی کوپلینگ و دستگاه شما می شود. بهتر است هنگام خرید تنها به قیمت کوپلینگ دنده ای توجه نکنید و موارد دیگر را نیز بررسی کنید. شرکت کالا صنعتی با کارشناسان مجرب، سفارش ساخت و واردات انواع کوپلینگ دنده ای را می پذیرد. همچنین تمامی کوپلینگ های ساختنی توسط برند کالا صنعتی، دارای دو سال ضمانت است. شما می توانید برای کسب اطلاع بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان فروش کالا صنعتی در تماس باشید.

خرید کوپلینگ دنده ای

همانطور که گفته شد، کوپلینگ دنده ای هم به صورت ساخت داخلی و هم به صورت وارداتی موجود است. اگر برای خرید کوپلینگ دنده ای عجله دارید، تنها راه خرید کوپلینگ های وارداتی است زیرا در اکثر مواقع کوپلینگ های دنده ای ایرانی به صورت آماده نیست و باید تولید شود. شما می توانید برای خرید کوپلینگ دنده ای در سایز های مختلف در برند فالک (وارداتی) و یا ساخت ایران با کارشناسان فروش کالا صنعتی در تماس باشید. همچنین کارشناسان کالا صنعتی شما را در برای انتخاب بهترین کوپلینگ دنده ای با ارائه کاتالوگ راهنمایی خواهند کرد.

انواع کوپلینگ دنده‌ای

انواع کوپلینگ دنده ای با توجه به کاربردی که دارند در مدل های متفاوتی تولید می شوند. در ادامه به بررسی برخی از مدل های انواع کوپلینگ دنده ای می پردازیم:

کوپلینگ فول دنده

کوپلینگ فولادی فورج دوبل درگیر، کوپلینگ دنده کامل سری 100 معمولی است و در اکثر کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود. دارای قابلیت شناور انتهایی بزرگ است و می‌تواند هم ناهماهنگی شفت موازی (افست) و هم ناهماهنگی زاویه‌ای را جبران کند.

کوپلینگ نیم دنده

کوپلینگ نیم دنده سری 100 از یک نیمه انعطاف پذیر و سفت تشکیل شده است. نیمه باز یک نیمه کوپلینگ معمولی سری 100 با یک بوش بیرونی و یک هاب داخلی است، در حالی که نیمه سفت دارای یک هاب فلنجی است.

کوپلینگ دنده ای صلب

نوعی کوپلینگ که برای اتصال شفت‌هایی که هم تراز هستند استفاده می‌شود. در بین انواع کوپلینگ دنده‌ای، کوپلینگ صلب ساده‌ترین نوع آن است. کوپلینگ های صلب در مواردی که نیاز به تراز شفت دقیق است استفاده می‌شود. ناهماهنگی شفت می‌تواند بر عملکرد کوپلینگ و همچنین وجود آن تأثیر بگذارد.

کوپلینگ دنده ای اسپیسر دار

کوپلینگ اسپیسر دار

از این کوپلینگ ها برای اتصال دو شفتی که نسبت به یکدیگر فاصله دارند استفاده می شود. برای مثال اگر موتوری هست که باید یک فن را در فاصله 15 فوتی به حرکت در بیارد، باید از کوپلینگ دنده ای اسپیسر دار استفاده شود.

کوپلینگ دنده ای کشویی

کوپلینگ کشویی

کوپلینگ دنده ای کشویی برای تحمل انواع بارهای محوری استفاده می شود.

کوپلینگ دنده ای جداشدنی

کوپلینگ جدا شدنی

این کوپلینگ های دنده‌ای شبیه کوپلینگ های پین برشی هستند زیرا بسته به مورد به راحتی می‌توانند جدا شوند. کوپلینگ های جدا کننده هم برای کاربردهای با سرعت متوسط و هم با سرعت بالا مناسب هستند.

کوپلینگ دنده ای فلنجی

کوپلینگ های دنده فلنج دار از بوش‌های کوتاه تشکیل شده‌اند که توسط یک فلنج عمود بر هم احاطه شده‌اند. برای هر قطب، یک بوش طوری قرار داده می‌شود که دو فلنج رو به رو با هم هماهنگ شوند. فلنج ها توسط یک سری پیچ یا پیچ به هم متصل می‌شوند.

کوپلینگ هزارخاری

کوپلینگ هزارخاری

کوپلینگ UCC یا همان کوپلینگ هزار خاری، جزو کوپلینگ های دنده ای محسوب می شود. به این کوپلینگ ها، کوپلینگ های چدنی تفلونی نیز می گویند زیرا از دو هاب چدنی و یک قسمت تفلونی تولید می شود. این کوپلینگ ها اغلب برای صنایع هیدرولیکی و یونیت کارها استفاده می شود.

ویژگی های کوپلینگ دنده ای

کوپلینگ دنده ای با توجه به ساختاری که دارند، جزو کوپلینگ های انعطاف پذیر فلزی می باشند. این کوپلینگ ها مزایای زیادی دارند. در ادامه به برخی از ویژگی های کوپلینگ دنده ای اشاره می کنیم.

 • کوپلینگ انعطاف پذیر
 • تحمل ناهماهنگی های شفت
 • نیاز به روانکاری
 • لرزش کم
 • قابلیت اطمینان بالا
 •  تحمل گشتاور بالا

کاربرد کوپلینگ دنده ای

با توجه به ویژگی هایی که کوپلینگ های دنده ای دارند، برای مصارف متعددی استفاده می شوند. در ادامه به برخی از مهم ترین کاربردهای کوپلینگ دنده ای اشاره شده است:

 • برای بارهای سنگین
 • برای عملیات با سرعت بالا
 • برای سرعت چرخش زیر 100rpm و نیاز به گشتاور قوی
 • برای چرخش با عملیات کشویی
 • زمانی که فاصله بین شفت‌ها زیاد است و با اسپیسر متصل می‌شود.
 • برای برنامه‌های کاربردی با اسب بخار کم مناسب نیست.
 •  ماشین های صنعتی بزرگ مانند پمپ ها، کمپرسور ها و...

برای درخواست و مشاوره و خرید کوپلینگ می‌توانید با کارشناسان کالا صنعتی در تماس باشید.

 • سوالات متداول
ایمیل(اختیاری):
کد مقابل را وارد کنید ...