تخفیف شگفت انگیز

کوپلینگ دنده ای

کوپلینگ دنده ای چیست؟

کوپلینگ دنده ای از پرمصرف ترین نوع کوپلینگ ها می باشند که دو چرخ دنده به وسیله ی خارهای انطباقی به دو انتهای محورهای محرک و متحرک مونتاژ می شود. کوپلینگ های دنده‌ای معمولاً می‌توانند گشتاور بیشتری تحمل کنند، در حالی که اتصالات جهانی لرزش کمتری تولید می‌کنند. کوپلینگ دنده‌ای از دو هاب با دندانه‌های خارجی و داخلی و یک بوش یک یا دو تکه تشکیل شده است. کوپلینگ های دنده‌ای اساساً جزو دسته کوپلینگ های انعطاف پذیر هستند که قادر به انتقال گشتاورهای بسیار بالا هستند. مهندسی دنده نقش اصلی را ایفا می‌کند و از مزایای کوپلینگ دنده استفاده می‌کند. در کاربرد عملی، کوپلینگ یک مجموعه دنده کامل است.

کوپلینگ های دنده‌ای دارای قابلیت عدم تراز کلی 0.01-0.02 اینچ به صورت موازی و 2 درجه در زاویه هستند. این پوسته به صورت دو قطعه ساخته می شود و با پیچ و مهره به هم متصل می گردد چنان چه بخواهند گشتاورهای کوچک را انتقال دهند ، به صورت یکپارچه ساخته می شود. ضمناً سیستم هایی نیز وجود دارد که در آن ها چرخ دنده ، فقط بر روی یک محور سوار می شود. در موقع انتخاب این نوع کوپلینگ از کاتالوگ ، باید دقت کرد که هر چقدر زاویه انحراف زیاد شود ، به همین اندازه نیروی انتقالی کمتر می گردد. برای انتقال گشتاورهای کوچک و متوسط ، نوع ارزان آن ها که به نام کوپلینگ های متغییر همه جانبه و یا کوپلینگ بووکس معروف است استفاده می گردد که از پلاستیک خیلی سخت ساخته می شود.

کوپلینگ دندانه ای

قبل از صحبت در مورد کوپلینگ دنده‌ای، ابتدا کوپلینگ را به طور کلی معرفی می‌کنیم. در ساده‌ترین تعریف، کوپلینگ یک انتقال دهنده قدرت است. کوپلینگ ها به عنوان اجزای اتصال بین هر دو شفت عمل می‌کنند. نوع پیچیدگی اتصال، قدرت قابل انتقال و میدان عملیاتی همگی نقش بسزایی در مجموعه نوع کوپلینگ دارند. کوپلینگ های دنده‌ای در دسته کوپلینگ های انعطاف پذیر قرار می‌گیرند و می‌توانند گشتاورهای بسیار بالایی را رله کنند. کوپلینگ وسیله‌ای مکانیکی است که برای اتصال انتهای قطعات یا اجسام مجاور عمل می‌کند.کوپلینگ هایی که به عنوان کوپلینگ های دنده‌ای شناخته می‌شوند، نوعی از کوپلینگ هستند که اغلب در کاربردهای با گشتاور بالا و قدرت بالا استفاده می‌شوند. 

کوپلینگ های دنده‌ای معمولاً می‌توانند گشتاور بیشتری تحمل کنند، در حالی که اتصالات جهانی لرزش کمتری تولید می‌کنند. کوپلینگ دنده‌ای از دو هاب با دندانه‌های خارجی و داخلی و یک بوش یک یا دو تکه تشکیل شده است. کوپلینگ های دنده‌ای اساساً جزو دسته کوپلینگ های انعطاف پذیر هستند که قادر به انتقال گشتاورهای بسیار بالا هستند. مهندسی دنده نقش اصلی را ایفا می‌کند و از مزایای کوپلینگ دنده استفاده می‌کند. در کاربرد عملی، کوپلینگ یک مجموعه دنده کامل است. کوپلینگ های دنده‌ای دارای قابلیت عدم تراز کلی 0.01-0.02 اینچ به صورت موازی و 2 درجه در زاویه هستند. آن‌ها گاهی اوقات در جفت شفت‌های فاصله ساز برای پر کردن شکاف بین ماشین و محرک استفاده می‌شوند. آن‌ها معمولاً به روان کننده نیاز دارند، اما برخی از آنها برای کار سبک‌تر طراحی شده‌اند و از نایلون‌های بدون روان کننده یا سایر پلیمرها برای بوش مرکزی استفاده می‌کنند.

انواع کوپلینگ دنده ای

انواع کوپلینگ دنده‌ای

انواع مختلفی از کوپلینگ های دنده‌ای وجود دارد که در انواع مختلف ماشین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند:

کوپلینگ فول دنده

کوپلینگ فولادی فورج دوبل درگیر، کوپلینگ دنده کامل سری 100 معمولی است و در اکثر کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود. دارای قابلیت شناور انتهایی بزرگ است و می‌تواند هم ناهماهنگی شفت موازی (افست) و هم ناهماهنگی زاویه‌ای را جبران کند.

کوپلینگ دنده ای

ادامه متن در پایین صفحه ... • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

کوپلینگ های نیمه سفت و سخت نیمه دنده

کوپلینگ نیم دنده سری 100 از یک نیمه انعطاف پذیر و سفت تشکیل شده است. نیمه باز یک نیمه کوپلینگ معمولی سری 100 با یک بوش بیرونی و یک هاب داخلی است، در حالی که نیمه سفت دارای یک هاب فلنجی است.

کوپلینگ های سفت و سخت

نوعی کوپلینگ که برای اتصال شفت‌هایی که هم تراز هستند استفاده می‌شود. در بین انواع کوپلینگ دنده‌ای، کوپلینگ صلب ساده‌ترین نوع آن است. کوپلینگ های صلب در مواردی که نیاز به تراز شفت دقیق است استفاده می‌شود.

ناهماهنگی شفت می‌تواند بر عملکرد کوپلینگ و همچنین وجود آن تأثیر بگذارد.

مجموعه‌های شفت شناور

این امر باعث ایجاد اتصالات شفت در مسافت‌های طولانی می‌شود. به عنوان مثال، اگر موتوری دارید که باید یک فن را در فاصله 15 فوتی راه‌اندازی کند، اما جایی برای نصب تکیه‌گاه‌های محور اتصال وجود ندارد، یک مجموعه شافت شناور راه‌ حل خوبی است.

کوپلینگ های کشویی

این کوپلینگ دنده‌ای در جاهایی استفاده می‌شود که هر حرکت محوری مورد نیاز است و انبساط شفت حرارتی نیز باید در نظر گرفته شود.

کوپلینگ کشویی

کوپلینگ پین برشی

در کنار انواع فوق کوپلینگ دنده‌ای، کوپلینگ پین برشی برای کاربردهایی که اغلب بیش از حد یا گرفتگی می‌کنند مناسب هستند. هنگامی که پین داخل کوپلینگ می‌شکند، تجهیزات کار نمی‌کنند. این کار با خاموش کردن دستگاه به دلیل افزایش خطرناک بار از آسیب جلوگیری می‌کند.

کوپلینگ های جداشدنی

این کوپلینگ های دنده‌ای شبیه کوپلینگ های پین برشی هستند زیرا بسته به مورد به راحتی می‌توانند جدا شوند. کوپلینگ های جدا کننده هم برای کاربردهای با سرعت متوسط و هم با سرعت بالا مناسب هستند.

کوپلینگ جدا شدنی

کوپلینگ دنده فلنجی

کوپلینگ های دنده فلنج دار از بوش‌های کوتاه تشکیل شده‌اند که توسط یک فلنج عمود بر هم احاطه شده‌اند. برای هر قطب، یک بوش طوری قرار داده می‌شود که دو فلنج رو به رو با هم هماهنگ شوند. فلنج ها توسط یک سری پیچ یا پیچ به هم متصل می‌شوند.

کوپلینگ دنده‌ای بوش سراسری

برای جمع بندی انواع مختلف کوپلینگ دنده‌ای، به کوپلینگ های دنده‌ای بوش سراسری اشاره می‌کنیم که دارای انتهای شفت هستند که قبل از محصور شدن در یک بوش به یکدیگر متصل می‌شوند. این بوش‌ها معمولاً از مس ساخته می‌شوند، اما ممکن است از نایلون نیز ساخته شوند.

کوپلینگ دنده ای بوش سراسری

در این مقاله متوجه شدیم که کوپلینگ دنده‌ای یک مکانیسم مکانیکی است که گشتاور را بین دو محور غیر خطی منتقل می‌کند. کوپلینگ ها معمولاً از دو اتصال انعطاف پذیر تشکیل می‌شوند که به هر محور متصل می‌شوند. این مفصل اغلب توسط یک محور سوم به نام دوک به هم متصل می‌شود. اکثر مفاصل از یک جفت چرخ دنده داخلی یا خارجی تشکیل شده‌اند.

کاربرد کوپلینگ دنده ای

 1. برای بارهای سنگین
 2. برای عملیات با سرعت بالا
 3. برای سرعت چرخش زیر 100rpm و نیاز به گشتاور قوی
 4. برای چرخش با عملیات کشویی
 5. زمانی که فاصله بین شفت‌ها زیاد است و با اسپیسر متصل می‌شود.
 6. برای برنامه‌های کاربردی با اسب بخار کم مناسب نیست.

برای درخواست و مشاوره انواع کوپلینگ های دنده‌ای می‌توانید با کارشناسان کالا صنعتی در تماس باشید.

 • سوالات متداول
الکتروموتور و گیربکس پمپ و تجهیزات مرتبط اینورتر و ابزار دقیق اپراتور