تخفیف شگفت انگیز

کوپلینگ دیسکی

همانطور که می دانید کوپلینگ یک قطعه عنصر مکانیکی است که دو شفت را به یکدیگر متصل می کند تا ضمن جذب انحرافات و نا هماهنگی های زاویه ای، عمل انتقال نیرو را انجام دهند. کوپلینگ های دیسکی، جزو کوپلینگ های انعطاف پذیر چند تکه است که برای اتصال دو شفت جهت انتقال نیرو استفاده می شود. یک کوپلینگ دیسکی معمولاً و اغلب برای انتقال موثر گشتاور استفاده می شود. کوپلینگ های انعطاف پذیر برای مقابله با ناهماهنگی هایی است که بین دو شفت رخ می دهد و در برخی موارد برای جذب ضربه نیز استفاده می شود. برای دریافت مشاوره، اطلاع از قیمت کوپلینگ و زمان تحویل با کارشناسان ما در تماس باشید.

کوپلینگ دیسکی

طراحی کوپلینگ دیسکی

کوپلینگ های دیسکی از عناصر فلزی یا کامپوزیتی با لبه های گرد، مسطح یا گوشه ای هستند که انعطاف پذیری محدودی را بین محورهای جفت شده بدون برگشت و روان کننده فراهم می کنند. در کوپلینگ های دیسکی از دست دادن روان کننده نگران اصلی نمی باشد و در مقایسه با کوپلینگ های روانکاری شده و انعطاف پذیر که در آن ها سایش اتفاق می افتد، عمر بیشتری دارند. میزان توانایی تحمل این کوپلینگ ها برای ناهماهنگی ها شبیه به کوپلینگ های دنده ای است.

طراحی کوپلینگ دیسکی

انواع کوپلینگ های دیسکی

به طور کلی دو نوع کوپلینگ دیسکی وجود دارد:

 1. کوپلینگ تک دیسکی
 2. کوپلینگ دو دیسکی

کوپلینگ های تک دیسکی از دو هاب که معمولا از جنس آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ است و یک فنر از جنس فولاد ضد زنگ تشکیل شده اند. کوپلینگ های دو دیسکی نیز از دو هاب تشکیل شده اند اما دارای یک فاصله دهنده اضافی هستند که بین دو فنر دیسکی قرار گرفته است. این اسپیسر را می توان از همان موادی که هاب ها ساخته شده است تولید کرد و حتی می توان با مواد عایق الکتریکی نیز آن را ساخت. کوپلینگ های تک دیسکی برای ناهماهنگی های زاویه ای و محوری استفاده می شوند، در حالی که کوپلینگ های دو دیسکی  برای تطبیق ناهماهنگی های موازی مورد نیاز است.

عملکرد کوپلینگ های دیسکی

عملکرد اصلی کوپلینگ دیسکی این است که گشتاور را از طریق عناصر دیسک خم شونده منتقل کند. برای تطبیق انواع مختلف ناهماهنگی ها و در عین حال کاهش نیروهای ارتجاعی در تجهیزات استفاده می شوند. این کوپلینگ ها از گشتاورهایی که ممکن است به تجهیزات آسیب برساند محافظت می کند.

کاربردهای کوپلینگ دیسکی

کوپلینگ های دیسکی معمولا در ماشین های صنعتی بزرگ مانند پمپ ها، دمنده ها، کمپرسورها، میکسرها و غیره استفاده می شوند. در کاربردهای استاندارد انتقال قدرت، کوپلینگ های دیسکی در طیف وسیعی از اندازه های شفت و ظرفیت های گشتاور، با قطر سوراخ های معمولی تا 15 اینچ و ظرفیت های گشتاور تا 3.5 میلیون اینچ موجود است. کوپلینگ های دیسکی معمولا در کاربرد های با سرعت بالا (سرعت چرخشی تا 20000 دور در دقیقه) استفاده می شوند. کوپلینگ های دیسکی مانند تمام کوپلینگ های دیگر برای تحمل حداکثر ناهماهنگی زاویه ای و موازی درجه بندی می شوند. یک بسته تک دیسکی برای انطباق ناهماهنگی موازی کافی نیست. ظرفیت ناهماهنگی موازی بیشتری را می توان با افزایش فاصله بین بسته های دیسک با یک فاصله دهنده داشت. اسپیسرها عموماً در طول های افزایشی استاندارد موجود هستند که بسته به نوع ماشین متفاوت است، مانند پمپ، کمپرسور و غیره. کوپلینگ های دیسکی اغلب در کاربردهایی برای انتقال قدرت استفاده می شوند که در این کاربردها ممکن است بزرگتر از 200 اسب بخار باشند.

کاربرد کوپلینگ دیسکی

ویژگی ها و مشخصات کوپلینگ دیسکی

قطر سوراخ کوپلینگ وابسته به اندزه شفت ها و مدل است و ممکن است در دو طرف یکسان نباشد. کوپلینگ های دیسکی می توانند ناهماهنگی های شفت و انحرافات زاویه را در خود جای دهند. یک کوپلینگ تک دیسکی می تواند ناهماهنگی های زاویه ای را در جایی که محورهای شفت تقاطع می کنند اما با زاویه کمتر از 180 درجه، سازگار کند. کوپلینگ های دو دیسکی برای تطبیق ناهماهنگی موازی بیشتر کاربرد دارند، در جایی که محورهای شفت موازی با یکدیگر هستند اما به صورت خطی نیستند. کوپلینگ های دیسکی، کوپلینگ های پرقدرتی هستند و می توانند گشتاورهای قابل توجهی را منتقل کنند. یکی از مزیت های مهم آن ها این است که بدون نیاز به تعمیر و نگهداری و چارچوب های باز آن ها است که اجازه بازرسی در حین عملیات را به آن ها می دهد. کوپلینگ های دیسکی تا حدی می توانند بارهای لحظه ای و شوک را تحمل کنند. دیسک های این کوپلینگ ها، از جنس فولاد ضد زنگ با استحکام بالا و انعاطف پذیر است.

معایب کوپلینگ های دیسکی

کوپلینگ های دیسکی نیز یک نقطه ضعف دارند و این است که کوپلینگ های دیسکی در حالی که برای سرعت های بالا مناسب است، ولی در عین حال نسبت به سایر کوپلینگ ها شکننده تر هستند. ما در کالا صنعتی انواع کوپلینگ های دیسکی مورد نیاز را به مشتریان خود ارائه می دهیم. اگر در مورد کوپلینگ های دیسکی و نحوه کارکرد آن ها هرگونه سوالی دارید، می توانید با کاشناسان فروش ما در ارتباط باشید. برای سفارش و ساخت انواع کوپلینگ ها و اطلاع راجع زمان تحویل و قیمت آن ها با ما تماس بگیرید.

معایب کوپلینگ دیسکی
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  الکتروموتور و گیربکس پمپ و تجهیزات مرتبط اینورتر و ابزار دقیق اپراتور