تخفیف شگفت انگیز

فن آکسیال

امروزه هواکش یکی از تجهیزات بسیار مهم وکاربردی می باشد که در اکثر کارگاه، کارخانه، منازل، از آن  جهت تهویه و جابه جایی هوا استفاده می شود.

فن آکسیال از انواع هواکش های پرکاربرد در صنعت است که می تواند جریان هوایی پرحجم ولی کم فشار را تولیدکرده و به سرد شدن محیط کمک کند. هواکش های آکسیال را هواکش محوری نیز می نامند، زیرا عملکرد آن ها به گونه ای است که هوا را در راستای محور پروانه جابه جا می کند.

این دستگاه دارای مزایا و معایب مختلفی است که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

فن آکسیال

کاربرد هواکش محوری یا آکسیال 

این نوع فن ها هوا را با فشار کم ولی در میزان زیاد جا به جا می کنند و به همین علت برای تهویه هوا در مصارف عمومی بسیار مناسب می باشند. از هواکش های آکسیال برای سرد کردن فضاهای بسته مثل داخل کامپیوتر وفضاهای بزرگ هم چون محیط های اداری هم استفاده می شود.

یکی از کاربردهای دیگر هواکش محوری در صنایع ماشین سازی می باشد که از آن برای خارج کردن حرارت  موتور و خنک سازی استفاده می کنند. فن هایی که در جلوی رادیاتور اتومبیل شما نصب شده است از نوع آکسیال می باشند.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

انواع هواکش آکسیال 

هواکش های آکسیال از لحاظ نوع پروانه به سه نوع پره ای، لوله ای، پروانه ای تقسیم می شوند که به بررسی آن ها می پردازیم.

 1. هواکش پره ای یا جریان محوری
 2. هواکش پروانه ای یا ملخی
 3. هواکش لوله ای یا کانالی

هواکش پره ای یا جریان محوری 

هواکش پره ای یکی از انواع فن های آکسیال است که جریان هوای متوسط با فشار بالا را تولید می کند و بازدهی آن ها به نسبت دیگر هواکش های محوری بیشتر می باشد. این نوع از فن ها برای محیط های صنعتی که دارای آلودگی زیاد هستند، بسیار مناسب است. 

هواکش پروانه ای یا ملخی 

این نوع هواکش از یک پروانه سه تا شش پره ای ویک قاب و موتور ساخته شده و فن های پروانه ای به گونه ای طراحی شده است که جریان هوا با فشار کم را تولید می کند. فن های ملخی به دونوع سایز کوچک و بزرگ تقسیم می شوند که هواکش های کوچک به صورت کوپل به موتور متصل شده و در ابعاد بزرگ تر به شکل فول تسمه به موتور وصل شده است. 

هواکش لوله ای یا کانالی 

این نوع از هواکش ها شبیه فن های پروانه ای می باشند  و تنها فرق آن ها این است که الکتروموتور و پره های آن، در یک محفظه استوانه ای قرار گرفته شده است و البته هواکش لوله ای نسبت به پروانه ای بازدهی بالاتر دارد وصدای بیشتری تولید می کند.

تفاوت هواکش آکسیال صنعتی و خانگی چیست؟

فن های محوری به دو نوع صنعتی وخانگی تقسیم می کنند که در هواکش های خانگی معمولا تعداد الکتروموتور ۱ عدد است ولی در فن های صنعتی معمولا تعداد موتور بیشتر از این مقدار می باشد.

 جنس پره های هواکش محوری از مواد مختلف می سازند و در هواکش خانگی اغلب جنس پره ها از پلاستیک فشرده یا آلومینیوم است اما در فن های صنعتی جنس پره ها را معمولا از موادی مستحکم تر مثل چدن، گالوانیزه، فولاد تولید می کنند و استحکام جنس پره ها در هواکش های صنعتی باعث شده تا با قدرت بیشتری هوا را از محیط خارج کرده و تهویه انجام دهد.

قیمت فن های محوری یا آکسیال

قیمت فن های محوری به عوامل مختلفی وابسته می باشد که یکی از مهترین موارد در تعیین قیمت این نوع از هواکش ها قدرت موتور است‌. یکی از قسمت های بسیار مهم و اساسی هواکش آکسیال، موتور آن می باشد که با توجه به قدرت آن ، قیمت فن های محوری از رنج کم تا زیاد متغیر خواهد بود.

یکی از موارد دیگری که در قیمت هواکش می تواند تاثیر بگذارد، تعداد وجنس پره ها می باشد. هرچه تعداد پره های فن زیاد باشد، مسلما قیمت آن افزایش می یابد. علاوه بر موارد مذکور، هرچه جنس به کار رفته در ساخت پره هواکش گران قیمت تر باشد، قیمت دستگاه هم افزایش خواهد یافت.

نکات مهم در انتخاب و خرید فن آکسیال

در هنگام انتخاب فن محوری لازم است به موارد زیر حتما توجه شود. 

 1. دورفن
 2. مکنده یا دمنده بودن هواکش
 3. ابعاد هواکش 
 4. کاربرد دستگاه
 5. دمای هوا

هواکش های آکسیال چه ویژگی هایی دارند؟

هواکش های آکسیال

کم مصرف بودن

هواکش محوری به نحوی ساخته شده است که انرژی کمی را مصرف می کند و همین ویژگی باعث می شود که در بسیاری از صنایع مختلف از این نوع فن ها جهت تهویه هوا استفاده شود.

تنظیم سرعت دستگاه 

هواکش های آکسیال را می توان متناسب با نیاز خود و محیط، درجه سرعت فن آن را تنظیم کرد و این تنظیم درجه سرعت بر روی تغییر میزان حجم هوای تولیدی توسط هواکش تاثیری ندارد.

کم بودن هزینه تعمیرات و نگهداری هواکش محوری 

هواکش های محوری نسبت به انواع دیگر فن ها طرح های ساده تری دارند وهمین مسئله باعث می شود که در صورت خرابی، هرگونه مشکلی را به راحتی شناسایی و اصلاح کرد و به همین دلیل از آن ها در تجهیزات اگزوزدار و برنامه های خنک کننده صنعتی استفاده شود.

تنوع مختلف هواکش های محوری

فن های محوری بر خلاف انواع هواکش های دیگر از لحاظ میزان قدرت، ابعاد وجنس  دارای تنوع زیادی هستند و همین موضوع باعث می شود که زمان خرید کار انتخاب برای مشتری آسان شود. این نوع فن به دلیل استحکام و ساختار بادوام آن در هواپیما، بالگرد، کشتی استفاده می شود.

مزایا و معایب فن های آکسیال یا محوری

 1. نصب راحت 
 2. قیمت مقرون به صرفه 
 3. وزن سبک دستگاه 
 4. درمقابل تغییرات جریان هوا عملکرد ضعیفی دارد.
 5. در هواکش های پره ای و تونلی سطح صدا بالا است.
 6. عدم استفاده در مکان هایی با فشار استاتیکی بالا 
 7. فضای کمی را اشغال می کند.
 8. قابلیت تولید در ابعاد گوناگون
  الکتروموتور و گیربکس پمپ و تجهیزات مرتبط اینورتر و ابزار دقیق اپراتور