اسیلوسکوپ

امروزه به لطف توسعه و پیشرفت تکنولوژی ابزار و وسایل بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده که هرکدام به نحوی به صنعت و تجهیزات مربوط می‌شود.

اسیلوسکوپ یکی از بهترین و به‌ روزترین تجهیزاتی بوده که برای صنایع مختلفی که تجهیزات و وسایل حساس برقی دارند استفاده می‌شود.

این محصول کارایی‌ها و مزایای متنوعی دارد که به همه آنها در متن خواهیم پرداخت. همچنین باید اشاره کنیم که نمونه‌های مختلفی از این وسیله نیز هم اکنون تولید شده که به آنها نیز اشاره خواهیم کرد. 

آشنایی با اسیلوسکوپ

زمانی که شما یک وسیله را تهیه می‌کنید لازم است که با ماهیت آن و کاربرد اصلی که برایش ساخته شده است نیز به‌ خوبی آشنا شوید.

اسیلوسکوپ نیز یکی از وسایل اصلی مجموعه‌های صنعتی بوده که از آن برای به نمایش درآوردن امواج سیگنال‌های الکتریکی استفاده می‌شود. شاید فکر کنید که مولتی متر نیز کاری به‌ صورت مشابه همین دستگاه انجام می‌شود اما باید بدانید که با مولتی متر دقیقاً نمی‌توانید این سیگنال‌ها را تماشا کرده و بررسی کنید. 

شما با نگاه‌کردن به صفحه دستگاه متوجه می‌شوید که یک خط صاف به‌ صورت افقی در آن کشیده شده است که در عمل به‌ صورت معیار عمل می‌کند. این خط در علوم مهندسی خط گراف نامیده می‌شود و بر حسب تایم در حال استفاده از آن جریان الکتریکی ترسیم شده است.

یک خط عمودی نیز در صفحه قرار گرفته است که نمایش‌دهنده ولتاژ آنالوگ است. شاید کمی سردرگم شده باشید پس بگذارید به‌ صورت واضح‌تر این موضوع را بررسی کنیم. 

گفتیم که کار اصلی اسیلوسکوپ این است که نمای ظاهری سیگنال‌های عبوری را نشان می‌دهد و در صفحه آن دو خط عمودی و افقی قرار گرفته است. خط عمودی برای اندازه‌گیری‌های دیجیتالی به کار برده می‌شود و خطی که به‌ صورت افقی وجود دارد به شما گذر زمان را نشان می‌دهد.

اسیلوسکوپ

کاربردهای اسیلوسکوپ

جالب است بدانید که این دستگاه‌ها در طیف وسیعی از کاربری‌ها قابل‌ استفاده هستند. زمانی که این دستگاه به یک تعمیرگاه خودرو یا شرکت تولید و مونتاژ اتومبیل‌ها برده می‌شود از آن استفاده می‌کنند تا سیگنال‌های مربوط به عملکرد شمع خودرو سنجیده شود.

در آزمایشگاه‌های طراحی و ساخت و حتی تولید دستگاه‌های صنعتی نیز این محصول کارایی فراوانی دارد.

یکی دیگر از محل‌هایی که می‌توانید اسیلوسکوپ را پیدا کنید بیمارستان‌ها هستند. در بیمارستان این دستگاه را به مراجعان یا بیمارانی که بستری شده‌اند وصل می‌کنند تا بتوانند به‌ خوبی ضربان قلب او را بررسی کنند.

کاربرد این دستگاه به همین مسائل ختم نمی‌شود و در آزمایشگاه‌های مختلف نیز شما می‌توانید نمونه‌های مختلفی از آن را بیابید. 

انواع مختلف اسیلوسکوپ 

تا کنون نمونه‌های مختلفی از این محصول طراحی و تولید شده است که می‌توان آنها را در دو گروه اصلی دسته‌ بندی کرد. از جمله:

 1. آنالوگ
 2. دیجیتال

اسیلوسکوپ آنالوگ

آنالوگ‌ها معمولاً اطلاعات کمتری به ما می‌دهند چون صفحه‌ نمایش آن‌ها در مقایسه با نمونه دیجیتال کوچک‌تر بوده و تنها از یک رنگ پشتیبانی می‌کند.

اسیلوسکوپ دیجیتال

نمونه دیجیتال مزایای بسیار بیشتری دارد. برای نمونه می‌توانیم به حافظه زیاد و قابل‌ قبول این نمونه و امکان متصل کردن آن به رایانه‌های مختلف اشاره کنیم. در این حالت اطلاعات خروجی بسیار مهمی را می‌توان از دستگاه استخراج کرد.

این نمونه همچنین به‌ صورت اتوماتیک می‌تواند کالیبره شود و در مقایسه با مدل آنالوگ جابه‌جایی آن راحت‌تر است. 

اسیلوسکوپ_الکترونیک

کلام آخر

ما در این مقاله برای شما دستگاه بسیار مهمی به نام اسیلوسکوپ را معرفی کردیم. دانستیم که این وسیله می‌تواند پالس‌های الکتریکی را نمایش دهد و به همین دلیل کارایی گسترده‌ای در جاهای مختلف صنعتی و پزشکی دارد.

از مهم‌ترین مواردی که به معرفی این محصول مربوط می‌شود نمونه‌های مختلف آن است که به آنالوگ و دیجیتالی تقسیم می‌شوند. به ویژگی‌های هرکدام از نمونه‌ها در متن اشاره شد.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان