فیلتر و سختی گیر

سختی گیر و فیلتر تصفیه آب از سیستم هایی می باشند که برای بهبود وضعیت آب استفاده می شوند.

بسیاری از افراد تفاوت سختی گیر و فیلتر تصفیه آب را به درستی و دقیق نمی دانند و گمان می کنند که نحوه عملکرد آن ها مشابه هم است و به همین جهت در ادامه  برای شناخت بیشتر سختی گیر و فیلتر تصفیه آب به بررسی این تجهیزات می پردازیم.

سختی گیر آب چیست؟

سختی گیر یا رسوب گیر آب دستگاهی است که جهت کاهش میزان سختی یا حذف یون های رسوب پذیر آب استفاده می شود.

همان طور که می دانید مواد رسوب باعث کاهش بازده حرارتی تجهیزات صنعتی می شود و به همین دلیل امروزه در بسیاری از موتورخانه ها جهت افزایش راندمان دستگاه ها از انواع مختلف سختی گیر استفاده می شود.

این تجهیز با حذف یون های رسوبی از اتلاف انرژی و همچنین کاهش عمر تجهیزاتی مثل دیگ بخار جلوگیری می کند.  

وجود مواد معدنی مانند منیزیم و کلسیم باعث سختی آب می شود که آب سخت از عوامل مهم رسوب و گرفتگی لوله ها می باشد. سختی گیر وظیفه دارد که سختی آب را کاهش داده و مواد معدنی را از آب جدا کند.

انواع سختی گیر 

سختی گیر به انواع مختلفی تقسیم شده است که در این قسمت آن ها را بررسی می کنیم.

 1. سختی گیر الکترو مغناطیسی 
 2. سختی گیر مغناطیسی 
 3. سختی گیر الکترولیتی 

انواع سختی گیر

سختی گیر الکترو مغناطیسی 

در این نوع سختی گیر از منبع الکتریکی برای تولید نیروی مغناطیسی استفاده می کنند. از مزایای سختی گیر الکترو مغناطیسی می توان به خاموش کردن سیگنال در صورت نیاز اشاره کرد.

سختی گیر مغناطیسی 

سختی گیر مغناطیسی از آهن ربا برای تولید زمینه مغناطیسی در آب استفاده کرده که باعث می شود یون های سخت تمایلی به رسوب گذاری نداشته باشند.

یکی از معایب سختی گیر مغناطیسی این است که سختی آب را حذف نمی کند و فقط باعث شده یون های سخت تمایلشان نسبت به رسوب گذاری کمتر شود.

سختی گیر الکترولیتی 

در سختی گیر الکترولیتی از روی به عنوان آند و مس به عنوان کاتد استفاده می شود. میان آند و کاتد دو جریان الکترولیتی ایجاد شده که سبب می شود یون های فلزی در آب حل شوند.

یون های فلزی باعث می شوند که پیوند بار مثبت و مواد رسوب منقطع شود و در نتیجه تشکیل رسوب نداشته باشیم.

یکی از معایب این نوع سختی گیر نیاز به تعویض دوره ای است و همچنین از مشکلات دیگر سختی گیر الکترولیتی می توان به حذف نشدن سختی و تنها غیر فعال شدن آن اشاره کرد.

فیلتر هوا در سیستم های تهویه مطبوع 

فیلترهای هوا یکی از تجهیزات بسیار کاربردی می باشند که در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شوند.

این تجهیزات ذرات گرد و غبار و ناخالصی های جامد را از هوا جدا کرده و در نتیجه هوایی سالم و عاری از میکروب را برای فضاهای مختلف فراهم می کند.

تجهیزات پاکسازی هوا و فیلتر ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

انواع فیلترها

 1. فیلتر روغنی 
 2. فیلتر خشک 
 3. فیلتر هپا
 4. فیلتر اولپا 

انواع فیلترها

فیلتر روغنی 

فیلترهای روغنی از سلولز یا الیاف فلزی ساخته می شوند که در دو نوع اتوماتیک و دستی هستند. این نوع فیلترها آغشته به روغن و مواد چسبناک دیگر می باشند.

فیلترهای دستی را به راحتی می توان از محل خود خارج کرده و بعد از شست و شو با محلول های پاک کننده دوباره در جای خود نصب کرد.

در فیلترهای روغنی نوع دیگر تمیز شدن به طور اتوماتیک انجام می گردد. این نوع از فیلترها دارای دو چرخ دنده در بالا و پایین می باشند که شبکه های فلزی بر روی آن ها قرار گرفته است.

در فیلتر روغنی اتوماتیک الکتروموتور به آرامی نوار فیلتر و چرخ دنده ها را به چرخش در می آورد.

فیلترهای سوار شده روی نوار در قسمت پایین از تشتک روغن عبور کرده و درنتیجه مواد کثیف جذب شده از آن ها پاک می شود. فیلتر روغنی بعد از غوطه ور شدن در روغن تمیز شده و به سمت بالا حرکت می کند.

فیلتر خشک 

فیلتر خشک یکی از رایج ترین انواع فیلترها در تاسیسات تهویه مطبوع می باشد که ذرات گرد و غبار و ناخالصی ها را به خوبی جذب می کند.

فیلتر خشک از رشته های آلومینیومی و صفحات متخلخل در دو نوع تمیز شدنی و یکبار مصرف ساخته شده است. از این نوع فیلتر اغلب در هواساز و فن کویل استفاده می شود.

فیلتر هپا

فیلتر هپا توانایی جذب ذرات تا ۰.۳ میکرون را داشته اما نمی تواند گازها و بوها را جذب کند. ساختار فیلتر هپا به گونه ای است که از الیاف به هم فشرده پلیمیری خاصی ساخته شده است که آن ها دارای منافذ ریزی درون خود می باشند.

این ساختار فیلتر هپا باعث می شود که تا جریان هوا از این منافذ عبور کرده ولی ذرات بزرگتر از ۰.۰۳ میکرون در فیلتر باقی بمانند. از این نوع فیلتر در تجهیزات پزشکی، هواپیماها، خودروها و اتاق تمیز استفاده می شود.

فیلتر اولپا 

این فیلتر توانایی جذب ذرات تا ۰.۱۲میکرون را دارد و از الیاف شیشه ای با قاب آلومینیومی ساخته شده است. فیلتر اولپا دارای راندمان بالاتری نسبت به فیلتر هپا است و بازدهی معادل ۹۹.۹۹ درصد دارد.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان