فن و هواکش

امروزه با توجه به وجود مواد آلاینده زیاد در محیط یکی از ضروری ترین نیاز افراد استفاده از فن در محیط های مختلف می باشد.

این دستگاه وسیله ای است که با دوران خود باعث انتقال میزان مشخصی از هوا و یا گاز می گردد. هر فن از مجموعه ای دوار از تیغه ها یا پره ها ساخته شده است که بر روی هوا تاثیر گذاشته و جریان آن را کنترل می کند.

هواکش ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های خاصی می باشند که در ادامه تفاوت آن ها را با هم بررسی می کنیم.

اجزای اصلی فن

هواکش وسیله ای است که با دوران خود باعث انتقال حجم معینی از هوا و یا گاز در محیط می گردد.

از این دستگاه برای تهویه هوا در محیط های مختلف و همچنین تجهیزات حرارتی و برودتی استفاده می شود. فن در انواع مختلف طراحی و تولید شده است که به طور کلی مهم ترین قسمت آن شامل الکتروموتور و پروانه می شوند.

الکتروموتور در هواکش وظیفه دارد که انرژی الکتریکی را به حرکت دورانی تبدیل می کند. در داخل موتور سیم پیچ قرار داشته و زمانی که جریان برق به آن وارد می شود سیم پیچ یک میدان مغناطیسی تولید می کند.

الکتروموتور به گونه ای طراحی شده است که میدان مغناطیسی باعث دوران میله یا شافت شده و در نتیجه انرژی الکتریکی توسط موتور به حرکت چرخشی شافت تبدیل می شود.

این حرکت دورانی در هواکش، به پروانه ها منتقل شده و با دوران پروانه ها اختلاف فشار بین دو طرف آن ایجاد شده و بدین ترتیب از سمت پرفشار به سمت کم فشار در جریان می باشد.

انواع فن 

 1. فن محوری یا آکسیال 
 2. فن گریز از مرکز یا سانتریفیوژ 

انواع فن

فن آکسیال چیست؟

یکی از انواع هواکش های موجود در بازار فن آکسیال می باشد که اغلب از آن ها در مواردیکه دبی هوای بالا و فشار استاتیک پایین مورد نیاز باشد از فن های محوری استفاده می کنند.

انواع فن های محوری

 1. فن آکسیال ملخی یا پروانه ای
 2. فن آکسیال پره ای
 3. هواکش کانالی یا فن لوله ای

فن آکسیال ملخی یا پروانه ای 

این نوع هواکش یکی از ساده ترین و متداول ترین فن های آکسیال می باشد که از الکتروموتور و قاب و همچنین چند پره هم اندازه ساخته شده است.

فن پروانه ای از لحاظ اتصال محور با الکتروموتور در ابعاد کوچک از نوع کوپله مستقیم و در سایزهای بزرگتر از نوع تسمه ای است. 

هواکش ملخی در بین انواع دیگر فن های آکسیال کمترین فشار استاتیکی را دارد و به گونه ای که در سیستم هایی که فشار آن ها از ۱۲۵ پاسکال بیشتر است استفاده از آن ها توصیه نمی شود.

فن آکسیال پره ای 

فن پروانه ای به نحوی طراحی شده که از تعداد زیادی پره در بدنه آن جهت افزایش کارایی دستگاه استفاده شده است.

این دستگاه دارای ویژگی های خاصی می باشد از جمله اینکه در فشار استاتیک بالا به درستی و صحیح کار نمی کند و سطح سر و صدا اغلب در این مدل فن نسبت به انواع دیگر فن محوری بیشتر می باشد.

هواکش کانالی یا فن لوله ای

ساختمان کار کرد این دستگاه مثل هواکش پروانه ای می باشد و تنها تفاوت آن شکل قاب می باشد که به صورت لوله ساخته می شود.

هواکش کانالی از ۴ الی ۸ پره انحنا دار یا تخت ساخته شده است که برای افزایش کارایی فن فاصله بین بدنه استوانه ای شکل و پره ها را در کمترین حالت ممکن در نظر می گیرند.

ویژگی فن های آکسیال

 1. نصب راحت و آسان دستگاه 
 2. قیمت مقرون به صرفه 
 3. عدم کاربرد در فضاهایی که فشار استاتیکی بالایی دارند.
 4. فضای کمی از ساختمان را اشغال می کند.
 5. وزن کم 
 6. ظرفیت زیاد جابه جایی هوا

مکانیزم قدرت در هواکش

حرکت دورانی الکتروموتور باید به پروانه منتقل شده تا باعث حرکت آن شود که مکانیزم انتقال قدرت به شکل اتصال مستقیم، تسمه، کوپیلینگی انجام می شود.

در روش اتصال مستقیم پروانه و شافت مستقیم به یکدیگر متصل هستند و پنکه های خانگی از این نوع می باشند.

در نوع تسمه ای پروانه وشافت دارای پولی هستند که از طریق تسمه به یکدیگر متصل می گردند. یکی از مهمترین ویژگی اتصال تسمه ای جدا بودن الکتروموتور و پروانه است.

به طوریکه در فاصله معینی از یکدیگر قرار می گیرند. در نوع دیگر پروانه و شافت از طریق کوپلینگ به یکدیگر متصل می شوند.

فن سانتریفیوژ چیست؟

در این نوع فن جریان گاز به وسیله نیروی گریز از مرکز جا به جا می شود و برخلاف هواکش آکسیال دارای فشار هوای بالا و سرعت هوای کم می باشد.

فن سانتریفیوژ اغلب جهت جابه جایی هوایی که دارای ذرات گرد و غبار هستند استفاده می شود.

از این نوع هواکش در تجهیزات تهویه مطبوع مثل فن کویل های گرمایشی و سرمایشی، هواساز و سایر تجهیزات صنعتی استفاده می شود.

پره های پروانه فن گریز از مرکز دارای انواع مختلفی از جمله فوروارد، بکوارد، شعاعی است که هر کدام از آن ها ویژگی های خاصی دارند.

کاربرد هواکش گریز از مرکز

طراحی این دستگاه به شکلی است که سرعت تولید آن بالا می باشد و همچنین قابلیت استفاده در مکان هایی که آلودگی وجود دارد و دمای هوا بالا است را دارد. در صنایع مختلف کوچک تا بزرگ جهت تهویه هوای محیط از آن استفاده می کنند.

فن سانتریفیوژ چه مزایایی دارد؟

 1. این دستگاه به راحتی تمیز شده و تعمیرات و نگه داری هواکش سانتریفیوژ بسیار راحت می باشد.
 2. هواکش سانتریفیوژ دوام زیادی داشته و در شرایطی که خوردگی و فرسایش وجود دارد بسیار خوب عمل می کند.
 3. یکی از ویژگی های بسیار مهم فن گریز از مرکز این است که برای ترکیب چندین جریان هوا و فشار مناسب می باشند و می توانند چند حالت جریان هوا از جمله خشک و مرطوب را به راحتی تهویه کنند. • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان