منابع دو جداره

منبع دو جداره یکی از تجهیزات بسیار مهم و کاربردی می باشد که جهت تامین آب گرم در صنعت و مجتمع های مسکونی استفاده می شود.

این تجهیز از دو محفظه داخلی و بیرونی ساخته شده است و به همین دلیل به آن منبع دو جداره گفته می شود.

درمحفظه داخلی آب سرد قرار دارد و در محفظه خارجی آب گرم که توسط دیگ بخار تولید شده در جریان است.  

اختلاف دمای بین سیال داخلی و خارجی باعث انتقال حرارت و گرم شدن آب مجرای داخلی می شود.

منبع دو جداره

طرز عملکرد مخازن دو جداره

منبع دو جداره به عنوان یک مبدل گرمایی غیر مستقیم شناخته شده که آب شهری به صورت غیر مستقیم و بدون تماس مستقیم با شعله گرم می شود.

این دستگاه همان طور که در قسمت قبل اشاره شد از دو استوانه تو در تو تشکیل شده است که محفظه داخلی جهت نگهداری آب گرم مصرفی و محفظه بیرونی برای عبور آب داغ بویلر استفاده می شود.

در منابع دو جداره دو راه عبور جدا از هم برای رفت و برگشت آب بر روی مخزن نصب شده است. مخازن دو جداره در ظرفیت های مختلف طراحی و تولید می شوند که با توجه به میزان آب مصرفی باید حجم آن را انتخاب کرد.

اجزای منبع دو جداره

شیر ورودی و خروجی

در ساخت مخازن دو جداره از چهار شیر ورودی و خروجی استفاده می شود که دو شیر برای ورود و خروج آب دیگ بویلر و دو شیر جهت ورود و خروج آب مصرفی در نظر گرفته شده است.

شیر اطمینان

دمای آب مخزن خارجی به دلایل مختلفی ممکن است از میزان  حد مجاز بیشتر شود و جهت ایمنی دستگاه شیر اطمینان در قسمت پایین منبع نصب شده است تا در مواقع ضروری به طور اتومات آب مخزن دو جداره به اندازه نیاز تخلیه شود.

شیر هواگیری

یکی از اجزای دیگر منابع دو جداره شیر هواگیری است که و ظیفه آن تخلیه هوای اضافی داخل لوله های آب می باشد و در صورتیکه هوای درون لوله ها گرفته نشود به تدریج باعث خوردگی و خرابی لوله ها می شود.

مجرای تخلیه و پاک سازی

مجرای تخلیه و پاکسازی

مجرای تخلیه و پاک سازی در قسمت زیرین منبع تعبیه شده که وظیفه تخلیه و پاک سازی آب از لوله ها را بر عهده دارد.

نکات کلیدی نگهداری منابع دو جداره

 1. عایق بندی یکی از موارد بسیار مهم در نگهداری منابع دو جداره محسوب می شود که باعث جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی و کاهش مصرف سوخت دستگاه می شود.
 2. نصب شیر اطمینان بر روی هر مخزنی از اتفاقات ناگهانی و انفجار جلوگیری کرده و ضروری می باشد.
 3. سختی آب سبب پوسیدگی و خرابی مخازن دو جداره می شود بنابراین برای افزایش عمر دستگاه بهتر است که از سختی گیر آب استفاده شود.
 4. یکی از عواملی که سبب پوسیدگی منبع دو جداره می شود انتخاب نادرست ضخامت منبع است که توصیه می شود برای نگهداری بهتر دستگاه از ورق هایی با قطر ... استفاده شود.

مزایای مخازن دو جداره

 1. مقرون به صرفه بودن و قیمت کم دستگاه
 2. عدم نیاز به استفاده از پمپ سیرکولاتور
 3. افت فشار بسیار کم به علت دو لایه بودن منبع 

معایب مخازن دو جداره

 1. تلفات گرمایی بیشتر نسبت به مبدل صفحه ای
 2. به علت عدم دسترسی راحت به لایه درونی مخزن تعمیرات آن دشوار و هزینه بر می باشد.

عوامل مهم در ظرفیت منبع دو جداره

یکی از مواردی که در طراحی و ساخت مخزن دو جداره باید به آن توجه کرد ظرفیت آن می باشد. میزان حجم منبع براساس عوامل مختلفی از قبیل ضریب خورندگی آب، تعداد واحد‌های ساختمان، میزان دما و فشار آب و ... محاسبه می شود.

براساس استانداردهای موجود در ساختمان های مسکونی ۵ نفره به منابعی با حجم ۱۸۹ تا ۲۸۵ لیتر و برای ساختمان های با جمعیت ۱۰ نفره این مقدار به طور تقریبی ۴۸۰ لیتر خواهد بود.

بنابر این قبل از انتخاب مخزن توصیه می شود که به موارد مذکور حتما توجه کرده تا بتوانید بهترین دستگاه را برای ساختمان خود تهیه کرده و از خرید خود رضایت داشته باشید.

ضخامت ورق مخازن دو جداره 

منابع دو جداره با ضخامت ورقه های متفاوت تولید شده و شما باید با توجه به ویژگی های ساختمان و موتور خانه، مناسب ترین ضخامت ورق را انتخاب کرده تا بدین وسیله طول عمر دستگاه افزایش یافته و کارایی بهتری داشته باشد.

این تجهیز از دو ورق متفاوت درست شده است که یکی جهت ساخت منبع اصلی و دیگری برای مخزن میانی استفاده می شود.  

در این نوع مخازن ، اغلب ضخامت ورق محفظه میانی نسبت به اصلی ضخیم تر است. هر چه تعداد طبقات و فشار آب بیشتر شود باید ورق منبع میانی را ضخیم تر انتخاب کرد.

برای ساختمان های دو تا سه طبقه که فشار آب بین ۳تا ۴ بار و ظرفیت بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر بهتر است که از ورق های ۴ یا ۴.۵ استفاده شود.

ضخامت ورق مخزن دو جداره برای ساختمان های بیشتر از چهار طبقه و واحد‌های زیاد و ظرفیت ۶۰۰ لیتر به بالا توصیه می شود که ورق ۵ میلیمتری انتخاب شود.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان