منابع کویلی

منابع کویلی یکی از تجهیزات مهم و کاربردی است که جهت تولید آب گرم در مصارف صنعتی و خانگی استفاده  می شود.

دمای مناسب آبگرم مصرفی در مصارف بهداشتی بین 50 تا 60 درجه سانتی گراد است و برای اینکه دمای آب سرد لوله کشی را به دمای مناسب مذکور برسانیم از روش های گوناگونی می توان استفاده کرد.

امروزه یکی از مناسب ترین و بهترین روش برای تهیه و ذخیره آب گرم مصرفی استفاده از منابع کویل دار می باشد.  

منابع کویل دار را با توجه به ویژگی های آن و محل نصب در انواع گوناگون طراحی و تولید می کنند که در ادامه به بررسی تفاوت هریک از انواع مخازن کویلی پرداخته ایم.

منابع کویلی

منابع کویلی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

منابع کویلی مانند سایر تجهیزات صنعتی از اجزای مختلفی ساخته شده است که در ذیل اجزای آن را بررسی می کنیم.

کویل

یکی از اجزای مهم منابع کویلی لوله های مسی یا کویل می باشد که وظیفه آن عبور بخار و آب داغ از بویلر می باشد تا باعث گرم شدن دمای آب سرد موجود در مخزن شود.

کویل ها در دو نوع حلزونی و U شکل در بدنه نصب می شوند و با توجه به نوع منبع تعداد کویل ها متفاوت است.

بدنه استوانه ای

یکی از اجزای دیگر مخازن کویلی بدنه آن می باشد که به شکل استوانه طراحی شده و از ورق های گالوانیزه یا فولاد سیاه برای ساخت بدنه استفاده می شود.

ورق های گالوانیزه در برابر زنگ زدگی و خوردگی نسبت به فولاد سیاه از مقاومت بیشتری برخوردار می باشند بنابراین به علت اینکه بدنه های فولاد سیاه دچار زنگ زدگی نشوند باید ابتدا آن ها را سند بلاست کرده و در نهایت با رنگ آپوکسی پوشانده شده تا مقاومت و استحکام آن افزایش یابد.

لوله های ارتباطی

لوله های ارتباطی در منابع کویلی شامل لوله های آب گرم و سرد بهداشتی می شوند. 

بوشن

بوشن یک قطعه پیچ دار است و وظیفه اتصال دو لوله ارتباطی به یکدیگر را برعهده دارد  که در دو نوع فلزی و پلاستیکی ساخته می شود.

سنسور

انواع سنسور دما و سنسور فشار را می توان از طریق بوشن به منابع کویلی وصل و پارامترهای دستگاه را با استفاده از آن کنترل کرد.

کاربرد مخازن کویلی

 1. ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی
 2. کارگاه 
 3. کارخانه 
 4. هتل و رستوران
 5. درمانگاه و بیمارستان
 6. صنایع غذایی و دارویی

طرز کار منابع کویل دار

بخار و آب داغ تولید شده توسط بویلر به وسیله پمپ سیرکولاتور وارد کویل های مسی  نصب شده در داخل بدنه استوانه ای می شود.

بر روی بدنه منبع شیرهای یک طرفه نصب شده است که آب سرد لوله کشی توسط شیرها وارد مخزن می شود و به دلیل اختلاف دمای موجود در آب مخزن و داخل لوله تبادل حرارت صورت گرفته که در نتیجه دمای آب به بیش از 50 درجه سانتی گراد می رسد.  

آب موجود در لوله های مسی که بر اثر تبادل حرارت دمای آن کاهش یافته مجددا به به بویلر برگشت داده شده و این سیکل ادامه دارد.

انواع منابع کویلی

منابع کویلی افقی و عمودی

مخازن کویلی از نظر نوع ساخت  و محل نصب به دو نوع عمودی و افقی تقسیم می شوند که از نظر کارایی باهم تفاوتی نداشته و فقط منابع کویلی عمودی به دلیل نوع طراحی آن فضای کمتری از ساختمان را نسبت به مخازن افقی اشغال می کنند.

مخازن کویلی تک کویل و دو کویل

مخازن کویلی اغلب به صورت تک کویل ساخته می شوند اما در بعضی مواقع آن ها را به صورت دو کویل طراحی و تولید می کنند. منابع کویل دار را به دلایل زیر به شکل دو کویل تولید می کنند.

 1. در منابع کویلی با ظرفیت زیاد اگر مخزن به شکل تک کویل ساخته شود کویل از نظر وزن و ابعاد سنگین شده که این مسئله باعث ایجاد مشکل در عملیات سرویس و اسید شویی کویل می گردد و در نتیجه برای سهولت سرویس و نگهداری منبع آن را دو کویل می سازند.
 2. اگر از سیستم گرمایش خورشیدی استفاده شود در این حالت یکی از کویل ها به سیستم خورشیدی متصل می شود و کویل دیگر به دیگ وصل می شود. اگر که پنل های خورشیدی به وسیله کویل اول نتوانند دمای آب را به دمای مورد نیاز برسانند در این شرایط از طریق کویل دوم که به دیگ متصل است آب گرم مصرفی مورد نیاز از طریق کویل دوم فراهم می شود.

منابع کویلی بر اساس نوع سیال گرم کننده

مخازن کویلی با توجه به نوع سیال گرم کننده به دو نوع بخار به آب و آب به آب  تقسیم می شوند. اگر آب گرم مصرفی به وسیله آب گرم دیگ گرم شود به آن آب به آب و در صورتیکه آب داغ توسط بخار گرم شود به آن بخار به آب می گویند.

مزایای مخازن کویل دار

مخازن کویلی

 1. شستشوی راحت و آسان
 2. افت حرارتی کم به دلیل استفاده از کویل های مسی متعدد در درون مخزن
 3. تعمیرات آسان دستگاه در صورت خرابی و ترکیدگی به دلیل تک جداره بودن منبع 

چگونه می توان یک مخزن کویل دار مناسب انتخاب کرد؟

ظرفیت منبع اغلب بر اساس میزان تقاضای محل اعم از کارخانه، منزل، هتل، استخر و ... محاسبه می شود.

برای مثال در ساختمان ها اغلب به ازای هر واحد مسکونی 100 تا 150 لیتر مصرف در ساعت را در نظر گرفته و سپس این اعداد را در ضریب تقاضا و ضریب ذخیره ضرب می کنند.

به طور خلاصه بر طبق مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان ظرفیت ذخیره منابع کویلی به شرح ذیل می باشد.

 1. آپارتمان تک خوابه: ۷۵ لیتر در ساعت
 2. آپارتمان دو خوابه: ۱۱۰ لیتر در ساعت
 3. آپارتمان سه خوابه: ۱۵۰ لیتر در ساعت • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان