حوله خشک کن

حوله خشک کن چیست؟

حوله خشک کن یک نوع رادیاتور است که برای گرمایش و کاهش رطوبت در محیط هایی مثل: سرویس بهداشتی یا حمام استفاده می شود.

در گذشته ظاهر حوله خشک کن ها بسیار ساده و معمولی بودند اما امروزه گرایش افراد به خرید این دستگاه باعث شده که مدل و طرح های مختلفی از این دستگاه تولید شود.

حوله خشک کن ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه مقاله، ویژگی هر یک از آن ها را بررسی می کنیم.

چند نوع حوله خشک کن داریم؟

سیستم حوله خشک کن از چند میله کنار هم تشکیل شده است که در طرح های مختلف در بازار موجود است.

این دستگاه  به صورت دیواری، ایستاده، کابینتی  نصب می شود. حوله خشک کن ها به دو نوع هیدرونیکی و الکتریکی تقسیم می شوند که نوع هیدرونیکی با  استفاده از آب گرم و حوله خشک کن الکتریکی با  برق کار می کند. 

حوله خشک کن الکتریکی

این نوع از حوله خشک کن فقط  با برق کار می کند و به آب یا هر مایع دیگری برای گرمایش نیاز ندارد. درون لوله های حوله خشک کن از کابل هایی از جنس سیلیکون استفاده شده که باعث گرمایش آن می شود.

حوله خشک کن برقی روی دیوار نصب می شود و با اتصال به پریز برق نیز می توان از گرمایش آن استفاده کرد. مقدار حرارت تولیدی این دستگاه حدودا 100 تا 150 وات می باشد.

در زمان نصب حوله خشک کن الکتریکی باید به این مسئله توجه شود، که آن را در فاصله 180 سانتی متری از دوش حمام یا وان قرار دهید تا با خطر شوک الکتریکی مواجه نشوید.

حوله خشک کن هیدرونیکی

حوله خشک کن هیدرونیکی نوع دیگر رادیاتور است که از مجموعه ای لوله  ها ساخته شده است  و آب گرم با فشار از درون لوله ها عبور می کند.

این نوع از حوله خشک کن برای کار به سیستم گرمایشی آب گرم ساختمان متصل می شود، بنابراین در زمان انتخاب این دستگاه باید به این مسئله توجه شود که حوله خشک کن با سیستم گرمایش ساختمان مطابقت داشته باشد.

برای گرم شدن حوله خشک کن برقی حدودا 15 دقیقه زمان لازم است، در حالیکه در هیدرونیکی با اتصال به برق دستگاه سریع گرم می شود.

این مدل از حوله خشک کن به دلیل اینکه با سیستم گرمایشی ساختمان کار می کند در تابستان کاربردی ندارد که برای حل این مسئله می توان از لوله خشک کن دو گانه سوز در ساختمان استفاده کرد.

مزایای سیستم حوله خشک کن

 1. حوله خشک کن ها یکی از بهترین سیستم های گرمایش در سرویس بهداشتی و حمام می باشند که علاوه بر گرمایش محیط باعث کاهش رطوبت هوا می شوند.
 2. یکی از مهمترین کاربردهای حوله خشک کن، خشک کردن لباس و حوله در مدت کوتاه و سریع است.
 3. در سرویس بهداشتی و حمام به علت رطوبت زیاد احتمال رشد قارچ و کپک زدگی زیاد است به همین دلیل، برای افزایش بهداشت محیط  توصیه می شود حتما از سیستم حوله خشک کن استفاده شود.

چگونه بهترین نوع حوله خشک کن را بخریم؟

در زمان خرید حوله خشک کن باید به این مسئله توجه شود، که کدام یک از انواع حوله خشک کن موجود در بازار برای ساختمان شما مناسب است.

در ادامه نکات مهم خرید این دستگاه را اشاره کرده و آن را به طور کامل بررسی می کنیم.

 1. در ساختمان هایی که فاقد سیستم گرمایش مرکزی می باشند بهتر از حوله خشک کن برقی برای گرمایش حمام یا سرویس بهداشتی استفاده شود.
 2. حوله خشک کن ها معمولا بعد از مدتی به  علت رطوبت دچار زنگ زدگی می شوند بنابر این دستگاهی را انتخاب کنید که از جنس ضد زنگ باشد.
 3. حوله خشک کن های موجود در بازار بر اساس ابعاد و اندازه حمام دارای لوله های متعددی می باشند. اگر متراژ حمام کم است، باید حوله خشک کن 8 لوله  و اگر حمام بزرگ حوله خشک کن 14 لوله بهترین و مناسب ترین انتخاب است.
 4. یکی از مواردی که در زمان خرید باید به آن توجه شود تعداد پره و ارتفاع حوله خشک کن است. هرچه ارتفاع رادیاتور بیشتر باشد مسلما تعداد پره ها و قدرت حرارتی دستگاه بیشتر می شود. حوله خشک کن هایی که بزرگتر هستند انرژی کمتری مصرف کرده و بازده گرمایی بیشتری دارند.
 5. یکی از عوامل تاثیر گذار در انتقال حرارت و گرما جنس متریال ، به کار رفته در رادیاتور است. هریک از انواع رادیاتورهای استیل ، آلومینیوم ، فولاد نیز دارای نرخ تبدیل انرژی متفاوتی می باشند. اگر به دنبال بهترین حوله خشک کن برای گرم کردن فضای مورد نظرتان می باشید توصیه می کنیم که حتما از نوع آلومینیومی که بیشترین توان حرارتی را دارند استفاده شود.

سوالات متداول درباره حوله خشک کن

علت پوسیدگی حوله خشک کن چیست؟

 1. کیفیت پایین جنس حوله خشک کن 
 2. عدم هواگیری حوله خشک کن
 3. عدم استفاده از مواد ضد رسوب در سیستم حرارت مرکزی

چگونه از تشکیل رسوب در حوله خشک کن جلوگیری کنیم؟

 1. نصب سختی گیر بر روی پکیج
 2. هواگیری منظم حوله خشک کن حداقل سالی یکبار • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان