رادیاتور

رادیاتور چیست؟

رادیاتور یک نوع مبدل حرارتی است که برای گرمایش در محیط بکار می رود. این سیستم یکی از قدیمی ترین سیستم های گرمایش است که در محیط های مختلف استفاده می شود.

گرمایش در رادیاتور از طریق گردش آب گرم درون لوله ها  و به دو روش همرفتی و تابشی انجام می شود. در این دستگاه آب گرم توسط موتورخانه یا پکیج تولید می شود.

رادیاتورها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه هریک از آن ها را به طور  دقیق و  کامل اشاره می کنیم.

رادیاتور چگونه کار می کند؟

همان طور که می دانید یکی از قدیمی ترین سیستم های گرمایش که در در منازل و محیطهای اداری کاربرد دارد رادیاتور است.  

عملکرد رادیاتور بدین شکل است که در موتورخانه آب از طریق تجهیزاتی مانند دیگ و مشعل گرم شده  و سپس آب گرم توسط پمپ  وارد رادیاتور می شود.

بعد از اینکه هوا در مجاورت با پره های رادیاتور گرم شد به طرف بالا حرکت کرده و هوای خنک نیز جایگزین هوای گرم می شود. جا به جایی طبیعی هوا در رادیاتور باعث گرم شدن تدریجی قسمت های مختلف ساختمان می شود.

انواع  رادیاتور در ساختمان

رادیاتورها از نظر ظاهر به سه نوع  تقسیم بندی می شوند که در ادامه تفاوت و مشخصات هریک از آن ها را بررسی می کنیم.

 1. رادیاتور پنلی
 2. رادیاتور پره ای
 3. رادیاتور لوله ای
 4. رادیاتور قرنیزی

رادیاتور پنلی

رادیاتور

رادیاتورهای پنلی نسل جدیدی از سیستم های گرمایش هستند که امروزه در مکان های مختلفی از آن ها استفاده می کنند. این مدل از رادیاتورها در ابعاد و اندازه های مختلف تولید می شوند که با توجه به محیط و نوع کاربرد می توانید هر یک از  آن ها را انتخاب کنید. 

این نوع از رادیاتورها یکی از انواع رادیاتورهای موجود در بازار است که از جنس آلومینیوم و فولاد ساخته شده است. اغلب جنس رادیاتورهای پنلی فولاد می باشد. در این دستگاه  هرچه طول پنل بیشتر باشد گرمای بیشتری منتقل می کند. 

رادیاتورهای پنلی چه  مزایایی دارند؟

 1. وزن کم و سبک بودن دستگاه
 2. مصرف پایین آب
 3. تولید گرمای یکنواخت در محیط
 4. سازگاری و مطابقت با پکیج
 5. زیبایی و مدرن بودن
 6. نصب و راه اندازی سریع  و راحت

رادیاتور پره ای

رادیاتور

رادیاتور پره ای همان طور که از نام آن مشخص است در طراحی آن از تعدادی پره استفاده شده است. در این نوع از رادیاتور هرکدام از پره ها دارای حرارت می باشند که برای بدست آوردن گرمای مورد نیاز می توان تعداد پره ها را کاهش یا افزایش داد.

اغلب جنس پره را در این رادیاتورها را از آلومینیوم می سازند و به همین دلیل دوام و استحکام بیشتری نسبت به پنلی دارد.

ویژگی رادیاتورهای پره ای

 1. اگر یکی از پره ها در رادیاتور پره ای خراب شود به راحتی می توان همان پره را درست کرد و دیگر نیاز به تعمیر همه رادیاتور نیست.
 2. این نوع از رادیاتورها به دلیل اینکه از جنس آلومینیوم ساخته شدند کمتر دچار زنگ زدگی شده و به راحتی در حمام می توان از آن استفاده کرد.
 3. در این نوع رادیاتور با افزایش یا کاهش پره می توان گرمای محیط را به میزان دلخواه تنظیم کرد.

رادیاتور لوله ای

رادیاتور

رادیاتور لوله ای یکی از ساده ترین انواع رادیاتور است که از لوله گالوانیزه در طراحی آن استفاده شده است. از این مدل برای گرمایش فضاهایی مثل: گلخانه یا انبار استفاده می شود.

رادیاتورهای لوله ای به شکل عمودی و افقی ساخته شده و در ابعاد و اندازه های مختلف در بازار موجود هستند.

رادیاتور قرنیزی

رادیاتور قرنیزی یکی از انواع سیستم های گرمایش است که در طرح و رنگ های مختلف تولید می شود . مکانیزم این دستگاه بسیار ساده است و به راحتی با منابع انرژی تجدید پذیر نظیر ( آبگرمکن های خورشیدی و پمپ های خورشیدی ) کارمی کند.

این نوع رادیاتور به علت اینکه به صورت یک نوار حرارتی در محیط عمل می کند دما را به صورت یکنواخت در محیط توزیع می کند. سیستم گرمایشی قرنیزی به صورت روکار نصب شده و در نتیجه تعمیرات و نگهداشت آن نسبت به سایر تجهیزات گرمایشی ساده تر است.

عوامل مهم در انتخاب تعداد پره های رادیاتور

شرایط آب و هوایی

برای محاسبه تعداد پره های رادیاتور نیز باید نوع شرایط آب و هوایی را در زمان  خرید دستگاه در نظر گرفت. شهرهایی که در نواحی سردسیر هستند مسلما به گرمای بیشتری نیاز دارند و باید در این مناطق رادیاتورهایی با تعداد پره بیشتر را انتخاب کرد.

جنس و مصالح ساختمان 

نوع مصالح به کار رفته در ساختمان یکی از عوامل مهم در محاسبه و تعیین تعداد پره ها است. در ساختمان هایی که تعداد پنجره و اتلاف انرژی زیاد است مسلما برای گرمایش ساختمان نیاز به تعداد پره بیشتری دارید.

از عوامل دیگری که در گرمایش ساختمان تاثیر گذاشته نوع پنجره ، رنگ دیوار ، نوع مصالح ساختمان  می باشد.

ارتفاع ساختمان

هرچه ارتفاع ساختمان از کف بیشتر باشد ساختمان سردتر و در معرض وزش باد بیشتری قرار می گیرد مسلما در این حالت برای گرمایش باید از رادیاتورهایی که تعداد پره زیادی دارند استفاده شود.

نکات انتخاب رادیاتور و نصب آن

 1. عرض رادیاتورهای آلومینیومی پره ای معمولا 6 و 8 سانتی متر می باشد و در فضاهای بزرگ که نیاز به گرمای بیشتری دارند بهتر از رادیاتورهای آلومینیومی با پره 8 سانتی متر استفاده کنید.
 2. تعداد پره های  مورد نیاز رادیاتور را با توجه به محل نصب، میزان گرمادهی و اتلاف حرارتی ساختمان  و ... انتخاب کنید.
 3. در انتخاب رادیاتور به این مسئله توجه شود که بهتر است شیرهای ترموستاتیک جایگزین شیرهای معمولی در رادیاتور شوند. این نوع از شیرها باعث کاهش هزینه گاز و همچنین افزایش عمر موتورخانه می شوند.
 4. برای افزایش بازده دستگاه و گردش بیشتر هوا هرگونه پوشش مثل : مبلمان پرده و ... را از مجاورت رادیاتور دور کنید.
 5. حداقل فاصله رادیاتور از کف 10 سانتی متر و از دیوار 5 سانتی متر باید باشد و در صورتیکه در زمان نصب به این فاصله توجه نشود باعث کاهش شدید گرمادهی دستگاه می شود.

چگونه از رادیاتورها به درستی نگهداری کنیم؟

یکی از مشکلات متداول که در زمان استفاده از هر سیستم گرمایش و سرمایش با آن مواجه می شوید خرابی آن می باشد.

امروزه با توجه به گران شدن قطعات و افزایش هزینه های تعمیرات نیز یکی از مهم ترین اقداماتی که در زمان استفاده از رادیاتور باید انجام داد مراقبت و نگهداری اصولی دستگاه است.

در ادامه نکات کلیدی و مهم را جهت مراقبت بیشتر و افزایش عمر رادیاتور اشاره می کنیم.

بازدید دریچه ها

دریچه ها ممکن بر اثر ورود گرد و خاک و مواد آلاینده مسدود شوند که همین مسئله باعث می شود هوا به درستی از رادیاتور خارج نشود و گرمایش به صورت صحیح انجام نشود. اگر دریچه ها مسدود شده باشند باید آن را عوض کنید.

تنظیم کردن شیب

وجود شیب در رادیاتور از سر و صدای دستگاه جلوگیری می کند.

رسوب زدایی رادیاتور

با چرخش پمپ رسوبات داخلی نیز به داخل رادیاتور کشیده شده که این مسئله باعث گرفتگی خروجی مبدل پمپ می شود. در این وضعیت آب به درستی داخل سیستم گردش نکرده و باعث آسیب به دستگاه می شود.

بهترین زمان برای رسوب زدایی رادیاتور  قبل از شروع فصل زمستان است.

هواگیری دستگاه

هواگیری رادیاتور یکی از عواملی است که در عمر و کارکرد رادیاتور اثر می گذارد. بنابراین حتما در صورت نیاز آن را هواگیری کرده تا مانع فرسودگی رادیاتور شوید.

سوالات متداول درباره رادیاتور

چه زمانی باید دستگاه را هواگیری کرد؟

اگر نیمی از رادیاتور سرد و نیمی از آن گرم بود در این صورت باید حتما آن را چک کرده و هواگیری کنید.

چگونه رادیاتور هواگیری کنیم؟

اگر سیستم رادیاتور مدار باز (موتورخانه مرکزی ) باشد در این حالت نیز اببتدا پمپ سیرکولاسیون که در موتورخانه قرار دارد را خاموش کرده و سپس بعد از چند دقیقه را از طریق پیچی که در انتهای رادیاتور نصب شده هواگیری را انجام دهید. در مرحله آخر پمپ سیرکولاسیون دوباره روشن کنید.

در صورتی که سیستم رادیاتور مدار بسته (پکیج دیواری) باشد در این حالت ابتدا پکیج خاموش کرده و بعد از چند دقیقه عمل هواگیری را از طریق پیچ های تعبیه شده در انتهای رادیاتور انجام دهید.

در نهایت فشار دستگاه را از طریق شیر پر کن در محدوده 1تا 1.5 بار تنظیم کنید.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان