دیگ چگالشی

دیگ یکی از مهمترین اجزای موتورخانه است که وظیفه گرم کردن سیال را برعهده دارد. بویلرها به انواع مختلف معمولی و چگالشی دسته بندی می شوند.

دیگ چگالشی به دلیل نوع طراحی آن راندمان بسیار بالاتری نسبت به بویلر معمولی دارد و همچنین مزایای دیگر این دستگاه باعث شده که در صنعت تاسیسات ساختمان از آن بسیار استفاده کنند.

دیگ چگلشی
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا

مقایسه دیگ چگالشی و معمولی 

 1. یکی از تفاوت های بویلر چگالشی و معمولی در نحوه کنترل حرارتی می باشد. در دیگ معمولی سیستم به شکل خاموش و روشن کار می کند ولی در بویلر چگالشی می توان ظرفیت حرارتی را به صورت پلکانی کنترل کرد و در نتیجه همین امر باعث می شود که از روشن و خاموش شدن مداوم مشعل جلوگیری شود.
 2. دیگ چگالشی نسبت به بویلر فولادی ابعاد کوچکتری دارد و در نتیجه فضای کمتری از موتورخانه را اشغال می کند. علاوه بر ابعاد کوچک تر، این نوع بویلرها درمقایسه با دیگ های معمولی وزن پایین تری دارند و به راحتی می توان آن ها را در فضای پشت بام نصب کرد.
 3. دمای گازهای احتراق در بویلر فولادی حدودا ۲۰۰ درجه سانتی گراد می باشد که همین مسئله باعث تشکیل گازهای سمی مثل NOX می شود. در دیگ چگالشی دمای گازهای خروجی کمتر از ۱۰۰ درجه سانتی گراد است که باعث عدم تشکیل اکسید ازت NOX می شود.
 4. بویلرهای چگالشی در مقایسه با دیگ معمولی لرزش و صدای بسیار کمتری تولید می کند و به طوریکه در فاصله یک متری حدودا ۴۹ دسیبل صدا تولید می کنند.

مزایای دیگ چگالشی

مزایای دیگ چگالشی

 1. تمامی اتصالات بویلر چگالشی در بالای دستگاه قرار دارد و همین امر باعث می شود که فرآیند لوله کشی و اتصال آن به راحتی انجام شود. این نوع بویلر نیاز چندانی به تعمیر ونگه داری ندارد و در صورت خرابی به علت دسترسی ساده به تمام اجزای دستگاه، تعمیرات و نگه داری آن بسیار راحت و سریع می باشد.
 2. با کم کردن بار حرارتی سیستم موتورخانه، در ساعات عدم استفاده از دیگ چگالشی به میزان زیادی می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.
 3. مجهز بودن این دستگاه به سیستم کنترل هوشمند محیطی باعث می شود که به طور اتومات با توجه به دمای هوای  بیرون بتوان به صورت روزانه، هفتگی و سالانه بویلر چگالشی را برنامه ریزی کرد. این ویژگی یکی از مزایای مهم دیگ چگالشی محسوب می شود که سبب کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان آن می شود.
 4. وزن پایین و ابعاد کم دستگاه یکی از مزایای دیگر بویلر چگالشی است که سبب کاهش هزینه های حمل و نقل و نصب آن می شود. این تجهیز در هنگام نصب به فوندانسیون نیاز ندارد و به راحتی می توان از آن استفاده کرد.
 5. این دیگ به نحوی طراحی و ساخته شده است که در زمان کار کاملا بی صدا و بدون لرزه و ارتعاش می باشد و این یکی از ویژگی های مهم آن محسوب می شود.

قیمت دیگ چگالشی 

یکی از دغدغه های افراد در زمان خرید هر تجهیزی مسئله قیمت آن می باشد. قیمت بویلر چگالشی معمولا نسبت به دیگ های معمولی گران تر است که این اختلاف قیمت با توجه به نوع و ظرفیت دستگاه، هزینه نصب، قیمت سوخت متفاوت می باشد.

تحقیقات انجام شده در کشورهای مختلف، نشان می دهد که بعد از دو تا هفت سال می توان از طریق صرفه جویی که در مصرف سوخت اتفاق می افتد، هزینه اولیه خرید را جبران کرد.

امروزه با توجه به هزینه بالای حامل های انرژی استفاده از این دستگاه به علت راندمان بالا و مصرف بهینه انرژی در صنعت بسیار استفاده می شود.

تفاوت طرز عملکرد دیگ چگالشی و معمولی 

در بویلر غیر چگالشی آب خنک وارد دیگ شده و از طریق مشعل گرم می شود. گاز حاصل از احتراق در دیگ معمولی دارای گرما وانرژی است که به دلیل نوع عملکرد این دستگاه این انرژی از طریق دودکش به بیرون منتقل می شود.

اما در دیگ های چگالشی دودهای حاصل از احتراق گرمای خود را قبل از خروج از دودکش به آب سرد ورودی می دهند و در اصطلاح آب سرد را پیش گرمایش می کنند که به این فرآیند چگالش یا کندانس گفته می شود.

بویلر چگالشی به دلیل نوع تکنولوژی به کار رفته در آن از اتلاف گرمای حاصل از احتراق جلوگیری کرده و همین عامل سبب می شود که راندمان این دستگاه نسبت به بویلر معمولی بیشتر و نزدیک به صد باشد.

اجزای دیگ چگالشی چیست؟

 1. مبدل حرارتی 
 2. مشعل پرمیکس

مبدل حرارتی

دیگ چگالشی از مبدل حرارتی با مقاومت بالا در برابر شوک های حرارتی ساخته شده است که کیفیت بالای مبدل گرمایی به کار رفته در دستگاه باعث محافظت از خوردگی ناشی از میعان و همچنین افزایش طول عمر بویلر چگالشی می شود.

مشعل پرمیکس

مشعل پرمیکس به شکل استوانه ای وبا الیاف فلزی طراحی شده که جهت افزایش توان تشعشعی ساخته شده است.

مکانیزم انتقال حرارت به سیال در این دستگاه به صورت جابه جایی و تشعشعی صورت می گیرد. در مشعل پرمیکس امکان مخلوط شدن هوا و گاز قبل ازاحتراق فراهم می گردد.

این نوع مشعل به علت قابلیت ماژولاری ( تنظیم سوخت مناسب با نیاز حرارتی) می توان متناسب با شرایط مختلف عملکرد دستگاه توان حرارتی را از ٪۲۰ تا ٪۱۰۰ تنظیم کرد.

معایب دیگ چگالشی 

 1. نیاز به نصب مبدل بزرگتر در برخی از مدل ها
 2. نیاز به نصب هواکش جهت خارج کردن دود
 3. قیمت دستگاه بالاتر از دیگ معمولی 
 4. نیاز به سیستم تخلیه کندانسیت که شامل تله بخار و در بعضی مدل ها پمپ می شود.
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان