هواساز

هواساز چیست؟

دستگاه هواساز یکی از تجهیزات سیستم HVAC محسوب می شود که جهت تامین هوای تازه  و همچنین گرمایش و  سرمایش ساختمان استفاده می شود.

هواساز یا هوا رسان در انواع مختلف تقسیم بندی شده است که شما با توجه به بار حرارتی و برودتی ساختمان هر یک از آن ها را می توانید انتخاب کنید.

 این دستگاه وظیفه تنظیم رطوبت،  کنترل دما،  تصفیه هوا را دارد و همچنین جهت توزیع حرارت و برودت در ساختمان های مختلف کاربرد دارد.

هواساز از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

وظیفه هواساز توزیع و انتقال هوا در محیط می باشد. این دستگاه از اجزای مختلفی ساخته شده که در ادامه با عملکرد هریک از آن ها آشنا می شوید.

کویل حرارتی و برودتی

هواساز برای تولید هوای گرم و سرد نیاز به کویل های حرارتی و برودتی دارد. بر اثر برخورد هوا با کویل های سرمایش و گرمایش دمای هوا در فصول گرم کاهش و در فصول سرد افزایش می یابد.

فیلتر دستگاه 

یکی از اجزای هواساز فیلتر می باشد. فیلترهای نصب شده در دستگاه هوا را تصفیه کرده و از ورود مواد آلاینده و گرد وغبار به داخل ساختمان جلو گیری می کنند.

بیشترین فیلترهای مورد استفاده در هواساز فیلترهای کیسه ای و پنلی هستند که نوع پنلی آن ارزانتر است. 

سیستم و تجهیزات کنترلی

در هوارسان تجهیزات کنترلی برای کنترل پارامترهای مختلف  وعملکرد بهتردستگاه نصب می شود. از جمله این تجهیزات می توان به کنترل کننده سرعت  هوا، سنسور گرما، سنسور سرما، رطوبت سنج و ...  اشاره کرد.

رطوبت زن

رطوبت زن ها یکی از اجزای دیگر هواساز است که وظیفه کنترل رطوبت را  برعهده دارند.

تقسیم بندی هواساز 

دستگاه هواساز براساس کاربرد، حجم هوادهی ثابت، زون بندی و جهت خروج هوا و  ... به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در این قسمت برای آشنایی بیشتر و شناخت کامل انواع دستگاه های هواساز به بررسی آن ها پرداخته ایم.

تقسیم بندی هوارسان براساس کاربرد

هوارسان ها براساس کاربرد به انواع هایژنیک ، معمولی، سقفی توکار  تقسیم می شوند که کاربرد هریک از آن ها را توضیح داده ایم.

هوارسان هایژنیک

هوارسان

هواسازهای هایژنیک یکی از انواع هواسازها است که برای محیطهای حساس مثل: آزمایشگاه، بیمارستان، کارخانجات،  اتاق عمل و ...کاربرد دارد.

این نوع از هواسازها  هوای کاملا تمیز و عاری از آلودگی  و گرد وغبار را برای محیط  های مختلف فراهم می کنند.

 در این مدل از هواساز هوای خروجی کاملا تازه و فول فرش است در حالیکه سایر انواع هوارسان ها این ویژگی را نداشته و از هوای برگشت برای تامین هوای محیط استفاده می کنند.

بدنه هواساز هایژنیک از ورق های فولادی ضد زنگ یا استنلس استیل ساخته شده است  که مانع از رشد و تکثیر باکتری در بدنه دستگاه می شود.

هوارسان معمولی

هواساز

هوارسان معمولی از اجزایی مثل: فن دمنده،  کویل برودتی و حرارتی  و ... تشکیل شده است. در این نوع از هواسازها برای  جلوگیری از اتلاف انرژی  علاوه بر  هوای تازه از هوای برگشت هم استفاده می شود.  

هواسازهای  معمولی در دانشگاه ، سالن ورزشی ، فروشگاه ها و ... جهت تهویه مطبوع هوا استفاده می شود.

هوارسان سقفی توکار

هواساز

قدرت و ظرفیت هوادهی هوارسان سقفی توکار پایین است و این  مدل در سقف کاذب یا داخل ساختمان نصب می شود.

هواسازهای سقفی توکار از نظر ساختار مشابه فن کویل های کانالی هستند اما فشار هوای خروجی  در هواساز سقفی توکار از فن کویل های کانالی بیشتر است.

از این نوع دستگاه هواساز می توان در  فضاهایی که حجم خروجی هوادهی کمتر از 10000CFM استفاده کرد. هواسازهای سقفی توکار از نظر قیمت کمتر از انواع دیگر هوارسان ها می باشند.

تقسیم بندی هوا ساز بر اساس  زون    

یکی از تقسیم بندی هواساز در بازار براساس زون بندی می باشد که به دو نوع تک زون یا چند زون دسته بندی می شوند و هر یک از آن ها را در این بخش مقایسه کردیم.

هواساز تک زون 

در هواساز تک زون فقط یک خروجی وجود دارد و این دستگاه فقط یک جریان هوا با دما و رطوبت مشخص  تولید می کند. 

هواساز چند زون

هواساز چند منطقه ای یا چند زون بیشتر از یک خروجی دارد و در این نوع از هوارسان می توانید چند جریان هوای خروجی با دماهای متفاوت تولید کنید.

تقسیم بندی  هوا رسان براساس جهت  هوای خروجی

 1. بالازن: هوا به طرف بالا خارج می شود
 2. روبرو زن:  هوا به طرف جلو خارج می شود.
 3. پایین زن: هوا به طرف پایین خارج می شود.

نکات انتخاب  دستگاه هواساز

هواسازها همان طور که اشاره شد در مدل و انواع مختلفی وجود دارند.  در صورت خرید هواساز برای انتخاب درست آن نیاز به اطلاعات کافی دارید، بنابر این در ادامه نکات کلیدی  خرید هواساز را بیان کرده تا با استفاده از آن ها مناسب ترین و بهترین دستگاه را برای پروژه خود انتخاب کنید. 

یکی از نکات مهم و اصلی که در زمان خرید هوارسان باید به آن توجه کرد کاربرد آن است . بعضی از انواع هواسازها دارای سیستم های متنوع کنترلی هستند که همین ویژگی باعث شده قیمت آن ها  بیشتر بشود.

بنا براین در فضاهای  کوچک و معمولی نیاز به خرید هواسازهایی با امکانات و آپشن های خاص  نیاز ندارید. یکی از مواردی که  قبل از خرید هواساز باید به آن توجه شود ظرفیت هوادهی مورد نیاز ساختمان است ، اگر قدرت  هوادهی هواساز به درستی محاسبه نشود ، باعث افزایش هزینه ها و مصرف انرژی می شود.  

موتور هواسازها ی موجود در بازار در دونوع  دور ثابت یا دور متغیر (اینورتر) می باشد.  قیمت موتورهای دور متغیر مسلما گران تر از موتورهای معمولی است ولی این نوع از موتورها برق کمتری مصرف می کنند.  

در زیر سایر نکات مهم و کلیدی که در خرید باید به آن دقت کرد را اشاره کردیم.

 1. فشار استاتیکی فن هواساز
 2. روبرو زن یا بالا زن بودن هواساز
 3. نیاز به رطوبت زن یا عدم نیاز به سیتم رطوبت زن
 4. ظرفیت حرارتی و برودتی

سوالات متداول درباره هواساز    

برای کنترل میزان هوادهی کانال در هواساز چه روش هایی وجوددارد؟

برای کنترل هوادهی می توان از سیستم کنترل دور متغیر یا دمپر استفاده کرد.

دستگاه هواساز رطوبت کافی تولید نمی کند؟

اگر هواساز رطوبت مورد نیاز برای ساختمان را فراهم نمی کند،  دلیل آن می تواند خرابی کندانسور باشد که در این حالت باید کندانسور را عوض کنید.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان