برج خنک کننده

برج خنک کننده یک مبدل حرارتی می باشد که وظیفه تولید آب سرد برای ماشین آلات صنعتی را برعهده دارد.این دستگاه یکی از تجهیزات پرکاربرد و مهم در صنعت است و از آن برای خنک کاری نیروگاه ها، صنایع پتروشیمی، کارخانجات استفاده می شود‌.

امروزه از برج های خنک کننده به دلیل مزایای گسترده آن ها در بیشتر از ۹۰ درصد صنایع سبک، نیمه سبک وسنگین استفاده می کنند. این دستگاه در انواع مختلف طراحی و تولید شده که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

برج خنک کننده

اجزای برج خنک کننده چیست؟

 1. برج خنک کننده از اجزای زیادی  ساخته شده است که در این قسمت به بعضی از آن ها اشاره می شود.
 2. پروانه یا فن: فن در برج خنک کننده وظیفه تولید فشار نسبی در هوا و جابه جایی میزان مشخصی از آن را در زمان معین برعهده دارد.
 3. نازل: تقسیم کننده جریان آب گرم
 4. الکتروموتور: گشتاور مورد نیاز برای چرخش فن را فراهم می کند.
 5. قطره گیر: از پرتاب قطرات آب به طرف فن مکنده القایی جلوگیری می کند.
 6. شیر تخلیه: محل خروج جریان بلودان
 7. تشتک: محل جمع آوری آب خنک
 8. پکینگ یا فیل: پکینگ ها اصلی ترین و مهم ترین قسمت برج خنک کننده می باشند که انتقال حرارت هوا و آب داغ در این بخش انجام می شود.

انواع برج خنک کننده

انواع برج خنک کننده

 1. برج خنک کننده براساس مکانیزم انتقال حرارت
 2. برج خنک کننده خشک (هوا خنک)
 3. برج خنک کننده مرطوب (تبخیری)
 4. برج خنک کننده ترکیبی
 5. برج خنک کننده براساس مکش جریان هوا 
 6. برج خنک کننده با مکش طبیعی
 7. برج خنک کننده با مکش مکانیکی
 8. برج خنک کننده با مکش اجباری
 9. برج خنک کننده با مکش القایی

برج خنک کننده خشک (هوا خنک)

مکانیزم انتقال حرارت در برج خنک کننده خشک به این صورت است که بین سیال گرم و هوا هیچ تماس مستقیمی صورت نمی گیرد و به آن سیستم بسته گفته می شود.

در این نوع برج خنک کننده، آب از طریق لوله ها به درون آن وارد می شود که برای انتقال حرارت بیشتر، قسمتی از لوله ها را به شکل کویل مسی و پره دار می سازند. در این دستگاه گرما از سیال گرم به لوله مسی هدایت شده و سپس به وسیله لوله ها و پره ها به جریان هوا منتقل می گردد.

در برج خنک کننده خشک همان طور که از نام آن مشخص است، هیچ آبی مصرف نشده و برای مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند بهترین گزینه محسوب می شود.

مزایای برج خنک کننده هوا خنک

 1. در این سیستم هوا و آب با هم هیچ گونه تماسی ندارند و لذا هیچ تبخیری صورت نمی گیرد و همچنین هیچ گونه آبی مصرف نمی شود. بنابراین مصرف آب در این نوع برج خنک کننده صفر است.
 2. این نوع برج خنک کننده برای نواحی که با کمبود آب مواجه هستند ، بسیار مناسب می باشد.

برج خنک کننده مرطوب (تبخیری)

برج خنک کننده مرطوب برخلاف نوع خشک، از آب برای خنک کاری تجهیزات استفاده می کند.در این دستگاه  تبادل حرارت بین هوا و سیال گرم به شکل مستقیم انجام می شود و به علت اینکه مقداری از آب گرم در هنگام تبادل گرما با هوا تبخیر می شود آن را برج خنک کننده تبخیری نیز می نامند.

بازده خنک کاری آب در این دستگاه بالا می باشد، اما یکی از معایب این نوع برج خنک کننده، این مسئله هست که بخشی از آب بخار شده و باید آب از یک مدار دیگر جایگزین آن شود.

برج خنک کننده ترکیبی

این نوع برج خنک کننده در واقع ترکیبی از برج خنک کننده خشک و تبخیری می باشد.عملکرد برج خنک کننده ترکیبی به این شکل است که سیال گرم وارد کویل مارپیچ شده ودمای آن از طریق جریان هوای عبوری اطراف کویل کاهش می یابد.

سپس آب با دمای کم به وسیله افشانک بر روی لوله های حاوی آب گرم پاشیده شده و در نتیجه باعث کاهش بیشتر دمای لوله های حاوی سیال گرم می شود.

اغلب از برج خنک کننده ترکیبی به ندرت استفاده می شود، زیرا علاوه بر اینکه از نظر بهداشتی در معرض باکتری و جلبک است، قیمت اولیه این دستگاه بالا می باشد.

برج خنک کننده با مکش طبیعی

در این نوع برج خنک کننده در اثر اختلاف دمای بین هوای سرد بیرون و هوای گرم داخل برج، جریان هوا به شکل طبیعی از قسمت پایین به بالای برج منتقل می شود.  

برج خنک کننده با مکش طبیعی از بتن ساخته شده و ساخت آن هزینه بر است. از این دستگاه در نیروگاه های برق و صنایع حساس جهت خنک کاری تجهیزات دیگر استفاده می شود.

مزایا برج خنک کننده با مکش طبیعی 

 1. مصرف کم انرژی 
 2. از نظر عملکرد ایمن 

معایب برج خنک کننده با مکش طبیعی 

 1. هزینه اولیه بالا
 2. ابعاد بیشتر دستگاه نسبت به برج خنک کننده با مکش مکانیکی 

برج خنک کننده با مکش مکانیکی

در برج خنک کننده با مکش مکانیکی، هوا از طریق فن جابه جا شده و در جریان است.این تجهیز به دو نوع مکش اجباری و مکش القایی تقسیم می شود که هر کدام از آن ها ویژگی های خاصی دارند.

برج خنک کننده با مکش اجباری

در برج خنک کننده با مکش اجباری هوا از طریق فن که در ناحیه ورود هوا و در قسمت پایین برج نصب شده، جابه جا می شود.

نوع عملکرد این نوع برج خنک کننده به این صورت است که آب از بالای برج وارد شده و در اثر تماس غیر هم جهت هوا و آب و تبخیر قسمتی از آن، دمای آب کاهش یافته و خنک می شود.

قرار گیری فن در پایین برج می تواند باعث گردش هوای گرم و برگشت آن به برج شود که همین عامل منجر به کاهش راندمان برج خنک کننده با مکش اجباری در مقایسه با برج خنک کننده با مکش القایی می شود.

مزایا برج خنک کننده با مکش اجباری

 1. هزینه ساخت کم
 2. تعمیرات و بهره برداری آسان به علت دسترسی به الکتروموتور و فن 

معایب برج خنک کننده با مکش اجباری

 1. احتمال یخ زدگی فن دستگاه در زمستان به علت قرارگرفتن در مسیر ورود هوا
 2. نیاز به فن با توان بالا و سروصدای زیاد آن

برج خنک کننده با مکش القایی

در برج خنک کننده با مکش القایی محل قرارگیری فن در بالای برج می باشد که هوا به وسیله فن از ورودی پایین به سمت بالا کشیده شده و آب از بالا وارد دستگاه شده و درون برج خنک کننده اسپری می شود.

راندمان این دستگاه  بیشتر از برج خنک کننده با مکش اجباری است که علت آن افزایش سطح تماس هوا و آب می باشد. 

مزایا برج خنک کننده با مکش القایی

 1. راندمان بالا
 2. عدم امکان برگشت مجدد هوای گرم به سیستم به علت مکانیزم کار دستگاه
 3. سر وصدای کم نسبت به برج خنک کننده با مکش اجباری 

معایب برج خنک کننده با مکش القایی

 1. احتمال خوردگی زیاد
 2. در تماس بودن با هوای مرطوب باعث شده که تعمیرات و نگهداری قطعات مکانیکی این برج خنک کننده بیشتر شود.

چگونه عمر برج خنک کننده افزایش دهیم؟

 1. آب ورودی به برج خنک کننده دارای سختی می باشد که این سختی ها به همراه آب وارد دستگاه شده و باعث رسوب گذاری بر روی پکینگ ها و قطعات برج خنک کننده می شود. این مواد رسوب سبب می شود که آب منظم بر روی پکینگ ها پاشیده نشود و در نتیجه راندمان دستگاه به تدریج کاهش می یابد. بنابراین برای افزایش راندمان برج خنک کننده توصیه می شود که حتما از یک سیستم تصفیه مناسب استفاده کرده تا از بروز چنین مشکلاتی تا حد زیاد جلوگیری کنیم.
 2. استفاده از سیستم کنترل هوشمند یکی از عواملی است که در افزایش عمر برج خنک کننده تاثیر می گذارد.با نصب سیستم کنترل هوشمند می توان دمای خروجی برج خنک کننده اندازه گرفت و همچنین دور موتور را با این سیستم می توان کنترل کرد که همین عامل باعث صرفه جویی در انرژی می شود.
 3. برج های خنک کننده اغلب در معرض نور خورشید قرار دارند که تابش نور مستقیم آفتاب به برج سبب رشد جلبک می گردد. جلبک ها موجب آسیب به پکینگ و گرفتگی نازل می شود که همین مسئله منجر به کاهش راندمان دستگاه می شود. پس با نصب آفتاب گیر می توان راندمان برج خنک کننده را افزایش داد. • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان