کویل

کویل یک نوع مبدل گرمایی است که جهت ایجاد تهویه مطبوع در سیستم های تهویه و تبرید استفاده می شود.

کویل در دو نوع سرمایشی و گرمایشی طراحی شده است و وظیفه افزایش یا کاهش دمای محیط را برعهده دارد.

این تجهیزات از فلزاتی مثل: مس، آلومینیوم، استیل ساخته می شوند و همان طور که از نام آن مشخص است کویل های آب گرم گرمایشی در فصل زمستان و کویل های سرمایشی در تابستان کاربرد دارند.

اغلب کویل های حرارتی و برودتی را در انواع فن کویل ها وهمچنین برخی از هواسازها جهت گرمایش و سرمایش هوا استفاده می کنند.

کویل

کویل سرمایشی 

غلب تجهیزاتی که برای رطوبت گیری و سرمایش از جریان اجباری هوا استفاده می شوند، متشکل از کویل می باشند.

در دستگاه های تهویه مطبوع و هوارسان ها از یک یا چند کویل سرمایش استفاده می شود و همچنین می توان آن ها را با پاشش آب به روش تبخیری سرد کرد تا بازده و ظرفیت کویل افزایش یابد.

در سیستم های تهویه مطبوع جهت تامین شرایط آسایش استفاده از کویل های سرمایشی با سطوح پره دار بسیار متداول می باشد.

کویل گرمایشی 

یکی از انواع کویل های مورد استفاده در تهویه مطبوع کویل حرارتی یا گرمایشی می باشد.

این نوع از کویل ها از فین آلومینیومی یا مسی ساخته شده است که از آن ها جهت انتقال گرما توسط هوا استفاده می شود. اغلب از کویل حرارتی در هواساز، خشک کن و سیستم های سرمایش استفاده می شود.

کاربرد کویل 

 1. صنایع غذایی 
 2. صنایع بهداشتی 
 3. صنایع نیروگاهی 
 4. صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی 
 5. صنایع فلزی 

مزایای کویل گرمایشی و سرمایشی در هواساز و فن کویل 

 1. تعمیر و نگه داری راحت 
 2. حمل و نقل و نصب سریع 
 3. کاربری همزمان در هوای گرم و سرد 
 4. گرمای مطبوع در زمستان 
 5. کاهش مصرف انرژی 

اجزای کویل هواساز چیست؟

یکی از مواردی که در مورد کویل ها بسیار اهمیت دارد،  قطر کویل، آرایش فین، تعداد ردیف ها می باشد. کویل از اجزای مختلفی ساخته شده است که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

 1. لوله کویل
 2. فین کویل

لوله کویل

لوله یکی از اجزای تشکیل دهنده کویل می باشد که از آلومینیوم، مس، فولاد ساخته شده است. از لوله های آلومینیومی در سردخانه های کوچک مانند یخچال ها استفاده می شود و همچنین کاربرد لوله های فولادی بدون درز در بخار آب فشار بالا می باشد.

علاوه بر فولاد و آلومینیوم از مس برای لوله های کویل استفاده می شود که اغلب در فشار پایین مورد استفاده قرار می گیرد.

فین کویل

کویل از قسمتی به نام فین ساخته شده است که در واقع فین ها صفحات بسیار نازکی هستند و جنس آن ها از آلومینیوم، مس، بلوفین تشکیل شده است که هر کدام از آن ها دارای ویژگی خاصی می باشند.

نقش فین در سرمایش و گرمایش 

فین ها دارای انواع آلومینیومی روکش دار، آلومینیومی سینوسی موج دار، مسی، بلوفین، گلد فین می باشند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. فین برای افزایش میزان سطح انتقال حرارت بر روی انواع کویل های سرمایشی نصب شده و باعث افزایش راندمان دستگاه می شود.

کویل آب گرم چیست؟

کویل آب گرم یکی از تجهیزات بسیار کاربردی است که جهت ایجاد گرمای مورد نیاز در سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد.

از این نوع کویل اغلب در انواع هواساز، ایرواشر و سایر سیستم های تهویه مطبوع استفاده می کنند. نحوه عملکرد کویل های آب گرم به این صورت است که سیال گرم در داخل لوله ها در حرکت است و حرارت زیادی را به پوسته کویل منتقل می کند.

هواکش باد را در کانال دمش کرده و از روی کویل آب گرم عبور می کند. در نتیجه هوای گرم از کانال تهویه خارج شده و باعث افزایش دمای محیط می شود.

در سیستم های ایرواشر و هواساز در هر بار چرخه سیرکولاسیون با توجه به نوع طراحی مدار حدودا بین ۳۰ الی ۵۰ درصد هوای تازه با هوای برگشتی مخلوط شده که این امر سبب کنترل کیفی سیال هوا می شود.

انواع کویل در هواساز 

کویل هایی که در هواساز استفاده شده با توجه به نوع سیال جریان یافته داخل دستگاه متفاوت می باشد و به شکل آب گرم، آب سرد، بخار آب و کویل های Dx وجود دارند.

کویل های Dx یا انبساط مستقیم به تاسیسات نیاز ندارند و همچنین گرمایش و سرمایش از طریق مبرد درون کویل ها و به صورت مستقیم انجام می گردد.

برای تولید آب گرم، آب سرد و بخار به تاسیسات خاصی از جمله دیگ بخار و چیلر نیاز می باشد که توسط پمپ به داخل کویل ها وارد می شود.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان