روفتاپ پکیج

روفتاب نهایی

امروزه یکی از سیستم های تهویه مطبوع که کاربران جهت تامین سرمایش و گرمایش محیط از آن استفاده می کنند، روفتاپ پکیج یا پکیج یونیت است.

این سیستم شامل دستگاه هواساز با کویل سرد مستقل از موتورخانه، کمپرسور، کویل گرمایش، کندانسور (هوایی یا آبی)، کانال توزیع هوا،  فیلترهای مناسب و لوله کشی های مربوطه جهت گرمایش می باشد.

روفتاپ پکیج به صورت یک منطقه ای ( فضاهایی که از نظر دما و عملکرد مشابه هستند) و چند منطقه ای ( فضاهایی که از نظر دما متفاوت هستند) مورد استفاده قرار بگیرد.

پکیج یونیت از دو بخش چیلر و هواساز ساخته شده است و  در حالت سرمایش، برخلاف چیلر از آب استفاده نمی کند که این ویژگی باعث می شود نسبت به چیلر انرژی کمتری مصرف کند.

روفتاپ پکیج از چه اجزایی تشکیل شده است؟

روفتاپ پکیج مانند بسیاری از دستگاه های تهویه مطبوع از قطعات مختلفی ساخته شده است که در ادامه مهم ترین اجزای این دستگاه را معرفی می کنیم.

کندانسور

یکی از قطعات روفتاپ پکیج کندانسور است که وظیفه تغییر فاز مبرد از حالت گاز به مایع را برعهده دارد. کندانسوری که در روفتاپ پکیج معمولا استفاده می شود از نوع هوا خنک است. این نوع کندانسور از لوله های مسی با فین آلومینیومی ساخته شده است.  

البته از کندانسور آبی هم در ساخت روفتاپ پکیج می توان استفاده کرد، اما به علت اینکه کندانسور آبی به برج خنک کن نیاز دارد استفاده از کندانسور آبی نسبت به هوا خنک خیلی توجیه  اقتصادی ندارد.

کمپرسور

مبرد در کمپرسور فشرده می شود. کمپرسورهای موجود دربازار به انواع مختلفی تقسیم می شوند. معمولا در روفتاپ پکیج برای افزایش راندمان از کمپرسور اسکرال استفاده می شود. تعداد کمپرسورهای مورد استفاده در روفتاپ پکیج یک یا دو عدد با توجه به ظرفیت آن است.

کویل DX

کویل DX یکی از اجزای دیگر روفتاپ پکیج است که در آن به جای آب نیز مبرد جریان دارد و هوا با عبور از روی این کویل سرد شده و به سمت کانال خروجی منتقل می شود.

فن دمنده

فن دمنده هوا را در دستگاه به گردش در می آورد که انتخاب  موتور و فن دمنده به پارامترهای مختلفی وابسته است. معمولا نوع فن دمنده به علت فشار استاتیک بالا و حجم هوا از نوع سانتریفیوژ است و جنس آن ها در اغلب مواقع از پلاستیک فشرده یا گالوانیزه انتخاب می شود.

انواع روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج با توجه به نوع کندانسور موجود در چیلر دستگاه، به انواع مختلفی تقسیم می شود. اگر کندانسور موجود در چیلر پکیج یونیت از نوع آب خنک باشد به آن روفتاپ پکیج آبی و درصورتیکه از کندانسور هوا خنک استفاده شود به آن روفتاپ پکیج هوایی می گویند.

این دستگاه براساس آب و هوای محل زندگی شما نیز قابل تفکیک می باشد. در صورتیکه آب و هوای منطقه گرم و خشک است ، باید نوع خاصی از روفتاپ پکیج را و اگر آب و هوای مرطوب باشد نوع دیگری را باید برای تهویه مطبوع ساختمان انتخاب کنید.

روفتاپ پکیج چگونه کار می کند؟

کمپرسور در سیستم پکیج یونیت مبرد را فشرده کرده و آن را به کندانسور دستگاه می فرستد. در کندانسور که معمولا از نوع هوایی است مبرد از گاز به مایع فشرده تبدیل می شود که این فرآیند از طریق گرماگیری از مبرد به وسیله فن های دستگاه انجام می گردد.

بعد از این مرحله مبرد وارد شیر انبساط می شود و فشار آن کاهش پیدا می کند. مبرد درون کویل های DX دستگاه جریان داشته و هوای برگشتی با هوای تازه مخلوط شده سپس از روی کویل عبور کرده و بعد از خنک شدن نیز از طریق کانال به محیط منتقل می شود.

مزایای روفتاپ پکیج 

 1. هزینه نگهداری و نصب پکیج یونیت به نسبت قابلیت هایی که دارد بسیار پایین است.
 2. قابلیت سرمایش و گرمایش مطلوب در فصول گرم وسرد
 3. قابلیت نصب تجهیزات جانبی رطوبت زنی برای کنترل دقیق رطوبت محیط
 4. توزیع یکنواخت هوا در ساختمان
 5. پکیج یونیت مانند هواساز این قابلیت را دارد که از هوای محیط بیرون برای ایجاد هوایی مطبوع و تمیز استفاده  می کند.
 6. روفتاپ پکیج در حین استفاده سرو صدای بسیار کمی را تولید می کند .
 7. این دستگاه را می توان در پشت بام  نصب کرد و درنتیجه فضایی از ساختمان را اشغال نمی کند.

معایب روفتاپ پکیج 

 • روفتاپ پکیج به نسبت سایر تجهیزات تهویه مطبوع مانند داکت اسپلیت و کولر گازی ابعاد آن بزرگتر و جابه جایی آن دشوارتر است.
 • ظرفیت سرمایش و هوادهی این دستگاه بالا نیست و در محیط های بامتراژ بالا نمی تواند سرمایش و گرمایش مطلوب را تامین نماید.
 • پکیج یونیت برای توزیع هوا در ساختمان نیاز به کانال کشی دارد.

سوالات متداول روفتاپ پکیج

آیا از روفتاپ پکیج در مناطق گرمسیری می توان استفاده کرد؟

از روفتاپ پکیج هایی که به صورت تروپیکال می باشند، می توان در مناطق گرمسیر به راحتی استفاده کرد. بنابر این در زمان انتخاب روفتاپ پکیج باید به کلاس کمپرسور توجه کرد تا مناسب با شرایط آب وهوایی نوع پکیج یونیت را انتخاب کرده و بیشترین راندمان  را از آن بدست بیاورید.

آیا امکان اتصال پکیج یونیت به سیستم هوشمند ساختمان وجود دارد؟

روفتاپ پکیج را می توان به سیستم  هوشمند ساختمان متصل کرد و از امکانات آن جهت کنترل پارامترهای مختلف استفاده کرد.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان