کولر آبی

در فصل تابستان یکی از دغدغه های افراد انتخاب سیستم سرمایشی برای ساختمان می باشد.

یکی از تجهیزاتی که در بسیاری از خانه های ایرانیان کاربرد داشته کولر آبی است. امروزه با توجه به افزایش قیمت برق نسبت به گذشته کولر آبی بازهم یکی از پرطرفدارترین سیستم سرمایشی درمنازل می باشد. کولر آبی موجود در بازار به انواع مختلفی تقسیم میشوند.

معمولا افراد هنگام خرید دچار سردرگمی می شوند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع مختلف کولر آبی آشنا شده و همچنین با استفاده از نکات زیر راندمان آن را افزایش داده و در مصرف برق صرفه جویی کنید. 

انواع کولر آبی

کولرهای آبی از نظر نحوه سرمایش به دو نوع پوشالی و سلولزی تقسیم می شوند. در کولر آبی پوشالی از پوشال به عنوان واسطه تبخیری استفاده می شود ولی در نوع دیگر کولر از پدهای سلولزی جهت سرمایش استفاده می شود.

یکی از سوالاتی که ممکن با آن مواجه شوید، این مسئله است که کولر آبی معمولی از نظر سرمایش بهتر است یا کولر آبی سلولزی؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که پدهای سلولزی از لایه های یکنواخت و منظم ساخته شده که همین مسئله باعث می شود سطح تماس هوای عبوری و پد سلولزی نسبت به پوشال بیشتر باشد و در نتیجه کولر آبی سلولزی از نظرسرمایش عملکرد بهتری نسبت به پوشالی داشته باشد.

انواع کولر آبی

چرا کولرهای آبی سلولزی پرطرفدار است؟

همانطور که می دانید در گذشته از کولرهای پوشالی در منازل استفاده می شده ولی امروزه با پیشرفت فناوری کولر سلولزی جایگزین کولرهای پوشالی شده است در این بخش ویژگی های مهم کولرهای سلولزی بیان می شود.

کاهش هزینه های تعمیرات

پوشال ها به دلیل نوع بافت آن بعد از مدتی خراب می شوند و باید سالیانه تعویض شوند ولی در شرایط یکسان آب و هوایی، عمر پدهای سلولزی  3تا 5 برابر بیشتر از پوشال است و به همین جهت هزینه سرویس و تعمیرات در کولرهای سلولزی کمتر از پوشالی  می باشد.

راندمان بالا 

مقدار جذب آب پدسلولزی بیشتر از پوشال است و به همین دلیل راندمان سرمایش آن نسبت به پوشالی بیشتر است.

کاهش بیماری های تنفسی و آلرژی

مواد تشکیل دهنده پدهای سلولزی تجزیه پذیر می باشند و برای محیط زیست خطری ایجاد نمی کنند و این پدها به دلیل نوع بافت منسجم آن از ورود هرگونه میکروب و قارچ به داخل ساختمان جلوگیری می کنند. 

نصب سریع

پدهای سلولزی به دلیل این که از لایه های منظم و یکنواخت تشکیل شدند، نصب و راه اندازی کولرهای سلولزی  راحت تر از پوشالی است.

در چه مناطقی بهتر از کولر سلولزی استفاده شود؟

کولر آبی سلولزی به دلیل ساختار منسجم آن از ورود گرد و غبار و آلایندگی از محیط بیرون به داخل ساختمان جلوگیری می کند و استفاده از این نوع سیستم سرمایش سلامتی افراد را تا مین می کند.

با توجه به ویژگی های پدها نیز توصیه می شود که در شهرهای آلوده از کولر سلولزی برای خنک کردن هوای ساختمان استفاده شود.

چگونه عمر مفید پد سلولزی افزایش دهیم؟

عمر مفید پدهای سلولزی با توجه به شرایط نگهداری بین 3تا 5 سال است. برای افزایش عمر مفید پد سلولزی و کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری کولرهای آبی راهکارهای زیر توصیه می شود.

کیفیت آب ازعوامل مهم و تاثیر گذار درعمر مفید پدسلولزی است. تبخیر آب کلردار، معدنی، بازیافتی باعث رسوب بر روی پد شده و عمر مفید آن ها را کاهش می دهد.

آب را متناسب با کیفیت آن هردو تا سه هفته یکبار تعویض کنید.

روشن و خاموش کردن زیاد دستگاه باعث می شود که سرعت تشکیل رسوب بر روی پد زیاد شود.

برای جلوگیری از رشد قارچ بر روی پد توصیه می شود، هر 24 ساعت یکبار حدودا 45 تا 70 دقیقه سیستم آبرسانی را قطع کرده تا پد کاملا خشک شود.

راهکارهای افزایش بازده کولر آبی

مصرف برق کولر آبی نسبت به بقیه تجهیزات سرمایش تهویه مطبوع کمتر است و به همین  دلیل در بین مردم طرفداران زیادی دارد، اما برای افزایش راندمان کولر آبی و کاهش مصرف برق در این قسمت راهکارهایی ارائه می شود تا با استفاده ازاین نکات نیزهزینه های برق را کاهش دهید.

راندمان موتور کولر

محل نصب کولر

محل قرارگیری کولرهای آبی معمولادر پشت بام خانه ها است که این مسئله باعث شده بدنه دستگاه در معرض آفتاب قرار گیرد و در نتیجه دمای آب کولر افزایش می یابد. بنابراین برای افزایش راندمان کولر از سایه بان استفاده کنید.

طول کانال کشی 

برای افزایش راندمان کولر آبی طول کانال کشی نباید بیش از حد طولانی باشد. اگر کانال کشی طولانی باشد میزان فشار هوا کم شده و باد کمتری به داخل ساختمان انتقال می یابد. بنابراین در طراحی کانال حتما باید به این موضوع توجه شود تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

استفاده از پدهای سلولزی

پد سلولزی قدرت جذب آب بیشتری نسبت به پوشال دارد و به همین دلیل باعث افزایش راندمان کولر آبی و کاهش مصرف برق می گردد.

سوالات متداول درباره کولر آبی

چه عواملی باعث افزایش صدای کولر آبی می شود؟

عواملی مثل: شل بودن پولی، خرابی یاتاقان، ترک و خرابی تسمه، باعث  ایجاد صدا در کولر آبی می شود.

چرا بعد از روشن شدن کولر باد خنک تولید نمی شود؟

معیوب بودن پمپ یا شلنگ کولر: اگر بعد از روشن شدن کولر باد خنک تولید نمی شود ممکن است، پمپ یا شنگ کولر دچار خرابی شده بنابراین به صدای پاشش آب بر روی پوشال توجه کرده و در صورتیکه صدایی شنیده نمیشد پمپ یا شنگ دچار خرابی شده و باید آن را تعویض کنید.

خرابی ناودان کولر آبی: اگر سوراخ ناودان کولر آبی مسدود شده باشد، این مسئله باعث شده که آب به مقدار کافی به پوشال ها نرسد. برای عیب یابی دریچه های کولر را بازکرده و در صورت امکان پوشال ها را جدا کرده و سوراخ ناودان ها را با برس و جوهر نمک تمیز کنید.

کولرهای آبی به دلیل کم مصرف بودن در بسیاری از مکان ها استفاده می شوند.

در این مقاله راهکارهای افزایش بازده کولر آبی ارائه شده است تا با استفاده از نکاتی که بیان کردیم مصرف برق را کاهش داده و در هزینه ها صرفه جویی کنید.
 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان