کولر آبی

در فصل تابستان یکی ازدغدغه های افراد انتخاب سیستم سرمایشی برای ساختمان می باشد. یکی از تجهیزاتی که در بسیاری از خانه های ایرانیان کاربرد داشته کولر آبی است. امروزه با توجه به افزایش قیمت برق نسبت به گذشته کولرآبی بازهم یکی از پرطرفدارترین سیستم سرمایشی درمنازل می باشد. کولر آبی موجود در بازار به انواع مختلفی تقسیم میشوند. معمولا افراد هنگام خرید دچار سردرگمی می شوند. دراین مقاله با ما همراه باشید تا با انواع مختلف کولر آبی  آشنا شده وهمچنین با استفاده از نکات زیر راندمان آن را افزایش داده و در مصرف برق صرفه جویی کنید. 

انواع کولر آبی

کولرهای آبی از نظر نحوه سرمایش به دو نوع پوشالی و سلولزی تقسیم می شوند. در کولر آبی پوشالی از پوشال به عنوان واسطه تبخیری استفاده می شود ولی در نوع دیگرکولر از پدهای سلولزی جهت سرمایش استفاده می شود.یکی از سوالاتی که ممکن با آن مواجه شوید، این مسئله است که کولرآبی معمولی از نظر سرمایش بهتر است یا کولر آبی سلولزی؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که پدهای سلولزی از لایه های یکنواخت و منظم ساخته شده که همین مسئله باعث می شود سطح تماس هوای عبوری و پدسلولزی نسبت به پوشال بیشتر باشد و در نتیجه کولر آبی سلولزی از نظرسرمایش عملکرد بهتری نسبت به پوشالی داشته باشد.

انواع کولر آبی

چرا کولرهای آبی سلولزی پرطرفدار است؟

همانطور که می دانید در گذشته از کولرهای پوشالی در منازل استفاده می شده ولی امروزه با پیشرفت فناوری کولرسلولزی جایگزین کولرهای پوشالی شده است در این بخش ویژگی های مهم کولرهای سلولزی بیان می شود.

•    کاهش هزینه های تعمیرات

پوشال ها به دلیل نوع بافت آن بعد از مدتی خراب می شوند و باید سالیانه تعویض شوند ولی در شرایط یکسان آب وهوایی، عمر پدهای سلولزی  3تا 5 برابربیشتراز پوشال است و به همین جهت هزینه سرویس و تعمیرات در کولرهای سلولزی کمتر از پوشالی  می باشد.

•    راندمان بالا 

مقدار جذب آب پدسلولزی بیشتراز پوشال است و به همین دلیل راندمان سرمایش آن نسبت به پوشالی بیشتر است .

•    کاهش بیماری های تنفسی و آلرژی

مواد تشکیل دهنده پدهای سلولزی تجزیه پذیر می باشند و برای محیط زیست خطری ایجاد نمی کنند و این پدها به دلیل نوع بافت منسجم آن از ورود هرگونه میکروب و قارچ به داخل ساختمان جلوگیری می کنند. 

•    نصب سریع

پدهای سلولزی به دلیل این که از لایه های منظم و یکنواخت تشکیل شدند، نصب و راه اندازی کولرهای سلولزی  راحت تر از پوشالی است.

در چه مناطقی بهتر از کولر سلولزی استفاده شود؟

کولرآبی سلولزی به دلیل ساختار منسجم آن ازورود گردوغبار وآلایندگی از محیط بیرون به داخل ساختمان جلوگیری می کند واستفاده ازاین نوع سیستم سرمایش سلامتی افراد را تا مین می کند. با توجه به ویژگیهای پدها نیز توصیه می شود که درشهرهای آلوده از کولر سلولزی برای خنک کردن هوای ساختمان استفاده شود.

چگونه عمرمفید پدسلولزی افزایش دهیم؟

عمر مفید پدهای سلولزی با توجه به شرایط نگهداری بین 3تا 5 سال است. برای افزایش عمر مفید پد سلولزی و کاهش هزینه های تعمیرات ونگهداری  کولرهای آبی راهکارهای زیر توصیه می شود.

•    کیفیت آب ازعوامل مهم و تاثیر گذار درعمر مفید پدسلولزی است. تبخیر آب کلردار، معدنی، بازیافتی باعث رسوب برروی پد شده وعمر مفید آن ها را کاهش می¬ دهد.
•    آب را متناسب با کیفیت آن هردو تا سه هفته یکبار تعویض کنید.
•    روشن و خاموش کردن زیاد دستگاه باعث می شود که سرعت تشکیل رسوب بر روی پد زیاد شود.
•    برای جلوگیری از رشد قارچ بر روی پد توصیه می شود، هر 24 ساعت یکبار حدودا 45 تا 70 دقیقه سیستم آبرسانی را قطع کرده تا پد کاملا خشک شود.


راهکارهای افزایش بازده کولر آبی

مصرف برق کولر آبی نسبت به بقیه تجهیزات سرمایش تهویه مطبوع کمتر است و به همین  دلیل در بین مردم طرفداران  زیادی دارد، اما برای افزایش راندمان کولر آبی و کاهش مصرف برق دراین قسمت راهکارهایی ارائه می شود تا با استفاده ازاین نکات نیزهزینه های برق را کاهش دهید.

راندمان موتور کولر

محل نصب کولر

محل قرارگیری کولرهای آبی معمولادر پشت بام خانه ها است که این مسئله باعث شده بدنه دستگاه درمعرض آفتاب قرار گیرد و در نتیجه دمای آب کولرافزایش می یابد. بنابراین برای افزایش راندمان کولرازسایه بان استفاده کنید.

طول کانال کشی 

برای افزایش راندمان کولرآبی طول کانال کشی نباید بیش از حدطولانی باشد.اگر کانال کشی طولانی باشد میزان فشارهوا کم شده و باد کمتری به داخل ساختمان انتقال می ¬یابد. بنابر این در طراحی کانال حتما باید به این موضوع توجه شود تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

استفاده از پدهای سلولزی

پد سلولزی قدرت جذب آب بیشتری نسبت به پوشال دارد و به همین دلیل باعث افزایش راندمان کولر آبی وکاهش مصرف برق می گردد.

سوالات متداول درباره کولر آبی

•    چه عواملی باعث افزایش صدای کولر آبی می شود؟
عواملی مثل:شل بودن پولی، خرابی یاتاقان، ترک و خرابی تسمه، باعث  ایجاد صدا در کولر آبی می شود.

•    چرا بعد از روشن شدن کولر باد خنک تولید نمی شود؟

1.معیوب بودن پمپ یا شلنگ کولر

اگر بعد از روشن شدن کولر باد خنک تولید نمی شود ممکن است، پمپ یا شنگ کولردچارخرابی شده بنابراین به صدای پاشش آب بر روی پوشال توجه کرده و در صورتیکه صدایی شنیده نمیشد پمپ یا شنگ دچار خرابی شده و باید آن را تعویض کنید.

2. خرابی ناودان کولر آبی

اگر سوراخ ناودان کولر آبی مسدود شده باشد، این مسئله باعث شده که آب به مقدار کافی به پوشال ها نرسد.برای عیب یابی دریچه های کولر را بازکرده و درصورت امکان پوشال ها را جدا کرده و سوراخ ناودان ها را با برس و جوهر نمک تمیز کنید.

کولرهای آبی به دلیل کم مصرف بودن در بسیاری از مکان ها استفاده می شوند. در این مقاله راهکارهای افزایش بازده کولرآبی ارائه شده است تا با استفاده ازنکاتی که بیان کردیم مصرف برق را کاهش داده و در هزینه ها صرفه جویی کنید.
 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان