مینی چیلر

مینی چیلر یکی از مهم ترین سیستم های تهویه مطبوع می باشد و همان طور که از نام آن مشخص است ظرفیت این دستگاه به نسبت چیلر کمتر می باشد.

این تجهیز گرما را از طریق سیکل تبرید تراکمی تبخیری و یا جذبی از سیال واسط گرفته و سپس با ارسال آن  به دستگاه های تهویه مطبوع، سرمایش و برودت مورد نیاز را تامین می کند.

مینی چیلر

ساختار مینی چیلر

مینی چیلر از قطعات و تجهیزات زیادی ساخته شده است که مهم ترین اجزای آن را در این قسمت اشاره می کنیم.

کمپرسور 

کمپرسور مینی چیلر را اغلب از نوع اسکرال و در صورتی که شرایط گرم و مرطوب باشد، از نوع پیستونی انتخاب می کنند.

کمپرسورهای اسکرال در مقایسه با انواع دیگر کمپرسور، ساختار آن ها ساده تر  می باشند. هر چه ظرفیت مینی چیلر افزایش یابد به جای یک کمپرسور و یک مدار تبرید از دو کمپرسور و دو مدار تبرید استفاده می شود.

مزیت کمپرسور دومداره نسبت به تک مداره این است که علاوه بر کاهش مصرف برق، در صورت خرابی در یکی از کمپرسورها دستگاه می تواند به راحتی با ۵۰ درصد توان به کار خود ادامه دهد.

مهمترین قسمت مینی چیلر کمپرسور است و لذا قبل از خرید دستگاه باید حتما به نوع کمپرسور توجه کرد تا با شرایط آب و هوایی منطقه سازگاری داشته باشد.

کندانسور 

یکی از اجزای مینی چیلر کندانسور می باشد که وظیفه گرفتن گرما از مبرد را برعهده دارد.

کندانسور یک نوع مبدل حرارتی می باشد و در دو نوع هوا خنک و آب خنک طراحی شده است. کندانسور آب خنک در واقع از نوع پوسته و لوله می باشد که برای خنک کاری به برج خنک کننده نیاز دارد.

استفاده از این نوع کندانسور به دلیل هزینه تعمیرات و نگه داری بالا و مصرف آب توصیه نمی شود. کندانسور هوا خنک از کویل مسی با فین های آلومینیومی ساخته شده که در بالای آن یک یا چند هواکش برای دمیدن هوا از میان کویل نصب می شود.

تابلو برق 

برای کنترل کارکرد مینی چیلر از تابلو برق که تجهیزات کنترل کننده برقی بر روی آن نصب می شود، استفاده می شود. گاهی در بعضی از کاربردها از سیستم plc برای کنترل کارکرد بهتر دستگاه استفاده می کنند.

ادامه متن در پایین صفحه...
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

انواع مینی چیلر 

مینی چیلر با توجه به نوع کاربری آن به دو نوع آپارتمانی و صنعتی تقسیم می شوند. به چیلرهایی که در ویلا و آپارتمان استفاده می شوند، مینی چیلر آپارتمانی یا خانگی گفته می شود.

این دستگاه به نحوی طراحی شده است که ظرفیت برودت آن در مقایسه با مینی چیلر صنعتی کمتر می باشد و به همین علت فقط در مصارف خانگی از آن استفاده می شود.

بعضی از انواع مینی چیلرها در صنعت استفاده می شوند که  آن ها را مینی چیلر صنعتی می نامند. این دستگاه زمانی که خط تولید نیاز به برودت کمی داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد مینی چیلر 

 1. آپارتمان
 2. مجتمع های آموزشی 
 3. واحدهای اداری 
 4. ویلا
 5. بانک 
 6. سینما
 7. مراکز صنعتی کوچک

مینی چیلر چگونه کار می کند؟

مینی چیلر بر اساس سیکل تبرید تراکمی بخار و همانند چیلرهای تراکمی کار می کند. در این تجهیز بخارمبرد به وسیله کمپرسور متراکم می شود و سپس دما و فشار آن افزایش می یابد.

مبرد بعد از گرم شدن، گرمای آن از طریق کندانسور به هوای محیط منتقل شده و در نتیجه با کاهش دما، مبرد به مایع تبدیل می شود.

مایع خروجی از کندانسور، با عبور از شیر انبساط فشار آن افت زیادی پیدا می کند و لذا مقداری از مایع مبرد تبخیر می شود که در نتیجه این امر باعث کاهش بیشتر دمای مبرد می شود.

مبرد ورودی به اواپراتور، جریان آب عبوری از آن را خنک می کند و بعد از تبخیر دوباره مبرد به کمپرسور باز می گردد.

ویژگی سیستم مینی چیلر 

 1. عدم نیاز به برج خنک کننده به علت استفاده از کندانسور هوا خنک 
 2. عدم نیاز به کانال کشی 
 3. نصب آسان دستگاه در تراس و پشت بام
 4. استقلال واحدها از هم 
 5. مناسب برای اقلیم های مختلف آب و هوایی 

مصرف برق مینی چیلر چگونه است؟

مصرف برق مینی چیلر باتوجه به نوع کمپرسور، تک فاز یا سه فاز بودن، ظرفیت برودتی متفاوت می باشد.

به علت ضریب عملکرد بالای کمپرسورهای اسکرال که در ساخت مینی چیلر از آن ها استفاده می شود، مصرف برق این دستگاه به  نسبت سایر سیستم های تهویه مطبوع کمتر می باشد. 

علاوه بر موارد مذکور برای کاهش جریان مصرفی مینی چیلر می توان از کمپرسور مجهز به اینورتر و درایو اینورتر فن استفاده کرد تا با نصب این تجهیزات مصرف برق را کاهش داد و هزینه ها را مدیریت کرد.

مزایای مینی چیلر

 1. میزان ماده مبرد موجود در مینی چیلر به نسبت داکت اسپلیت و اسپلیت کمتر می باشد و همین مسئله باعث می شود که اثرات مخرب زیست محیطی کمتری به نسبت سایر سیستم های تهویه مطبوع داشته باشد.
 2. کندانسور مینی چیلرها اغلب از نوع هوا خنک می باشد و در نتیجه به برج خنک کننده و سایر تجهیزاتی که در چیلرهای آب خنک استفاده می شود، نیاز ندارد‌.
 3. ابعاد این دستگاه در مقایسه با چیلر کوچک تر است و به همین علت فضای کمی از ساختمان را اشغال می کند. مینی چیلرها برای نصب به موتورخانه نیاز ندارند و آن ها را می توان در فضای بیرون از ساختمان نصب کرد.
 4. در هر فن کویل متصل به مینی چیلر به صورت مستقل می توان دمای محیط را کنترل کرد. برای مثال یک فرد در اتاق خود می تواند دما را بر روی ۱۸ درجه و یک فرد دیگر در همان ساختمان، دمای اتاق خود را بر روی ۲۲ درجه سانتی گراد تنظیم کند. این ویژگی مینی چیلر علاوه بر حداکثر رساندن سطح آسایش، باعث کاهش مصرف انرژی نسبت به سایر سیستم های سرمایشی می شود.
 5. اغلب در طراحی مینی چیلر از کمپرسور اسکرال استفاده می شود که به نسبت انواع دیگر کمپرسورها صدا ولرزش کمتری دارد که این یکی از مزایای مهم مینی چیلر محسوب می شود.
 6. در ساخت مینی چیلر در مقایسه با چیلر از تجهیزات کمتری استفاده می شود و به همین علت هزینه تعمیرات و نگهداری آن پایین تر از چیلر می باشد.

مزایای مینی چیلر

معایب مینی چیلر 

 1. بازدهی کمتر مینی چیلر نسب به چیلرهای بزرگ تر 
 2. عدم توانایی رطوبت در مناطق گرم و خشک 
 3. عدم استفاده در ساختمان های بزرگ
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان