چیلر

همان طور که می دانید انتخاب سیستم سرمایشی یکی از دغدغه های افراد در فصول گرم سال می باشد.

امروزه با توجه به رشد فناوری از انواع مختلف دستگاه های برودتی می توان برای محیط های مختلف استفاده کرد که البته یکی از بهترین گزینه های موجود برای سرمایش فضا چیلر است.

این تجهیز به علت اینکه می تواند سرمایش یکنواختی را برای کاربران ایجاد کرده و همچنین مزایای دیگر آن ، در بسیاری از اماکن جهت تولید هوای سرد استفاده می شود.  

چیلر یکی از تجهیزات پر کاربرد در صنعت است که گرما را از مایع بر اساس سیکل جذبی یا تبرید تراکمی دفع می کند و این مایع برای سرد کردن هوا و دستگاه های دیگر تهویه مطبوع استفاده می شود.

این سیستم سرمایش را می توان نوعی پمپ انرژی محسوب کرد که محصول خروجی آن آب خنک است.

چیلر به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه آن ها را با هم مقایسه می کنیم.

چیلر

انواع چیلر

 1. چیلر تراکمی
 2. چیلر جذبی 

چیلر تراکمی

یکی از انواع چیلرهای موجود در بازار نوع تراکمی آن می باشد. عملکرد این نوع چیلر براساس گردش جریان سیالی به نام مبرد در سیکل تبرید تراکمی است که جهت خنک سازی سیال از کندانسور کمپرسور شیر انبساط اواپراتور استفاده می شود.

در این دستگاه بخار مبرد به وسیله کمپرسور متراکم شده و بعد از افزایش دما و فشار جهت دفع گرما وارد کندانسور می شود.

در کندانسور با کاهش دما و از دست دادن حرارت به مایع تبدیل می گردد. مایع از شیر انبساط عبور کرده و با افت فشار ناگهانی مقدار کمی از آن بخار می گردد.

مخلوط بخار و مایع با دمای کم وارد اواپراتور شده و بعد از جذب گرمای هوا یا آب به طور کامل تبخیر می شود. پس از تکمیل شدن فرایند سرمایش در اواپراتور، بخار مبرد به کمپرسور بر می گردد.

انواع چیلر تراکمی براساس نوع کندانسور 

چیلر تراکمی آب خنک

چیلرهای تراکمی براساس نوع کندانسور به آب خنک و هوا خنک تقسیم می شود که در چیلر آب خنک دستگاه بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار کرده و دفع حرارت در کندانسور از طریق آب خنک تولید شده در برج خنک کننده انجام می گردد.

چیلر تراکمی هوا خنک

چیلر تراکمی هوا خنک مانند آب خنک اساس عملکردش سیکل تبرید تراکمی می باشد و دفع حرارت در کندانسور این نوع چیلر به کمک هوای محیط صورت می گیرد.

در این مدل از چیلر دیگر به برج خنک کننده نیاز نیست و با توجه به اینکه در ایران با  کمبود منابع آبی مواجه هستیم بیشتر از چیلر هوا خنک جهت سرمایش محیط های مختلف استفاده می شود.

مزایای چیلر تراکمی هوا خنک

قابلیت استفاده در شرایط اقلیمی مختلف

یکی از دلایلی که چیلرهای هوا خنک نسبت به آب خنک با استقبال زیادی مواجه می شود این وسیله است که از آن ها می توان به راحتی در تمامی شرایط آب و هوایی و اقلیمی استفاده کرد.

این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده است که در مناطق مرطوب و گرم و خشک به راحتی می توان برای سرمایش محیط از آن استفاده کرد.

بهره برداری راحت 

چیلر های تراکمی هوا خنک همان طور که در بالا اشاره شده است برای خنک سازی به برج خنک کننده و سیستم سختی گیر آب نیاز ندارند که همین مسئله باعث شده هزینه های سرویس و نگهداری نسبت به چیلر آب خنک  پایین تر بوده و در نتیجه بهره برداری از آن ها نسبت به انواع دیگر چیلر تراکمی به مراتب راحت تر باشد.

کمبود ذخایر آبی

در سال های اخیر یکی از نگرانی ها و مشکلات کشور کمبود منابع آبی به شمار می رود و در نتیجه استفاده از چیلرهای هوا خنک به دلیل نوع ساختار آن سبب صرفه جویی و کنترل مصرف آب خواهد شد. بنا براین به علت کمبود ذخایر ومنابع آبی استفاده از این نوع چیلر بسیار توصیه می شود.

انواع چیلرهای هوا خنک

چیلرهای تراکمی هوا خنک به دو نوع زیر تقسیم می شوند.

 1. چیلر هوا خنک یک پارچه: دراین نوع چیلر تمامی تجهیزات درون یک یونیت تعبیه شده است و دستگاه به راحتی، فقط با وجود یک انشعاب آب و برق از ساختمان قابل راه اندازی و نصب می باشد. البته یکی از مواردیکه در نصب چیلر هوا خنک باید به آن توجه کرد، این است که به علت مکانیزم کاری کندانسور هوا خنک، آن را حتما در محوطه آزاد نصب کنید.
 2. چیلر هوا خنک دو پارچه: درچیلر دوپارچه، کندانسور هوایی در یونیت مجزا و مجموعه شیرانبساط، اواپراتور و کمپرسور در یونیت دیگری تعبیه می شوند. بنابراین در چیلر دوپارچه می توان یونیت دوم را جدای از کندانسور و در موتورخانه نصب کرد.از این نوع چیلر اغلب در پروژه هایی که پشت بام ساختمان توانایی تحمل وزن چیلر یک پارچه را نداشته وهمچنین فضای دیگری برای جانمایی دستگاه وجود ندارد، استفاده می شوند.

چیلر جذبی 

چیلرهای جذبی یکی از انواع سیستم های سرمایش محسوب می شوند که در آن ها ژنراتور، پمپ، ماده جذب کننده جایگزین کمپرسور می شود و علاوه بر مبرد از سیال دیگری به عنوان ماده جاذب (لیتیوم بروماید) استفاده می شود.

چیلرهای جذبی چگونه کار می کنند؟

در این نوع چیلر سیال جاذب و مبرد به علت دفع حرارت در جذب کننده محلول مایعی را تشکیل داده که به وسیله پمپ به سمت ژنراتور منتقل می شود.

در ژنراتور با جذب گرما مبرد تبخیر شده و از محلول جدا می گردد، سپس بخار مبرد وارد کندانسور شده و از طرف دیگر سیال جاذب باقی مانده در ژنراتور به جذب کننده بر می گردد.

در نتیجه بقیه فرآیند مشابه سیکل تراکمی بخار بوده و بعد از انتقال انرژی در اواپراتور، بخار مبرد دوباره وارد جذب کننده شده و در جاذب حل می شود.

چیلر جذبی

اجزای اصلی چیلر جذبی

کندانسور

کندانسور اغلب در قسمت بالایی چیلرهای جذبی واقع شده که وظیفه آن تقطیر مبرد تبخیر شده توسط ژنراتور می باشد.

جاذب

جاذب در چیلر جذبی معمولا در پوسته پایینی قرار داشته که وظیفه جاذب، جذب بخار مبرد تولید شده در اواپراتور می باشد.

ژنراتور

ژنراتور در محفظه بالایی دستگاه معمولا نصب شده که  این دستگاه باعث غلظت محلول لیتیوم بروماید به حالت غلظت اولیه شود.

اواپراتور

یکی از قسمت های دیگر چیلر جذبی اواپراتور است و این تجهیز  وظیفه دارد، آبی را که برای مصارف سرمایشی ساختمانی نیاز است  را خنک کرده تا از طریق پمپ، آب خنک به قسمت های مختلف ساختمان فرستاده شود.

مقایسه چیلر جذبی و تراکمی

 1. چیلرهای جذبی انرژی ورودی خود را از بخار یا آب گرم وارد شده به ژنراتور تامین می کند، در حالیکه چیلر تراکمی انرژی مورد نیاز را از طریق انرژی الکتریکی بدست می آورد.
 2. چیلر جذبی از گازوئیل یا گاز طبیعی به عنوان منبع انرژی استفاده کرده و در نتیجه نسبت به چیلر تراکمی برق کمتری مصرف می کند که این یکی از مزایای مهم آن محسوب می شود.
 3. ضریب عملکرد یکی از پارامترهای مهم سیستم های برودتی است که میزان بازدهی دستگاه رانشان می دهد که چیلرهای جذبی نسبت به تراکمی ضریب عملکرد پایین تری دارند.
 4. یکی از تجهیزات مورد استفاده در چیلر تراکمی همان طور که در بالا اشاره شده است کمپرسور می باشد و بنابر این در هنگام کار معمولا  صدای زیادی تولید می کند که برای کاهش آلودگی صوتی این دستگاه به فوندانسیون محکم نیاز است. در طراحی چیلرهای جذبی قطعات متحرکی وجود ندارد و در نتیجه سر و صدای آن در مقایسه با نوع دیگر چیلر بسیار کمتر است.
 5. کمپرسور در چیلرهای تراکمی یکی از تجهیزات بسیار مهم محسوب می شود که به علت قطعات متحرک آن نیازمند خنک کاری و روانکاوی دوره ای است. بنابراین هزینه های تعمیرات و نگهداری چیلر جذبی بسیار بیشتر از تراکمی می باشد.
 6. هزینه راه اندازی چیلر تراکمی در مقایسه با جذبی پایین تر می باشد.
 7. چیلر تراکمی به نسبت جذبی فضای کمتری از ساختمان را اشغال می کند.
 8. قیمت سیستم های تراکمی نسبت به جذبی پایین تر می باشد. • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان