پمپ دنده ای ایران تولید Iran Tolid

گروه کالا صنعتی با افتخار نمایندگی ایران تولید است و تمامی محصولات این برند خوب ایرانی نظیر پمپ دنده ای (غلیظ کش) استفاده شده در صنایع موکت ، چسب ، مازوت و ... را تهیه و توزیع می کند.

آشنایی با پمپ های دنده ای ایران تولید

پمپ دنده ای برای پمپ کردن و جابجایی مایعاتی که وزن حجمی بالا و فشار کم (زیر 8 بار) دارند. طراحی شده اند. مایعات پمپ شده باید دارای خاصیت خود دارای خاصیت خود روغن کاری و بدون اصطکاک جامد یا خورنده و ناخالص باشد.

پمپ دنده ای ایران تولید

موارد استفاده

پمپ دنده ای گردشی برای پمپ کردن سیستم روغن کاری موتور، سوخت، نفت، گاز، ملاس، خمیر و دیگر مایعات خود روغن کاری که در صنعت مورد استفاده گوناگون دارند توصیه می شود.

این پمپ ها همچنین برای روغن کاری و سیستم های خنک کن ماشین های مختلف (ماشین ابزار، موتورهای احتراقی و غیره) با فشار پایین و موارد دیگر مناسب هستند.

بیشتر بخوانید : پمپ آبرسانی و تاسیساتی

طراحی

دو چرخ دنده (محرک و متحرک) در داخل پوسته می چرخند. در هنگام چرخش، دنده ها مایع را از قسمت مکش بین پوسته پمپ و تاج دنده نگه می دارند و با خود به قسمت تخلیه پمپ منتقل می کنند. سپس دنده ها مایع را با فشار به شاخه تخلیه می رانند. محور محرک در بالای محور متحرک قرار دارد و روی محور محرک جای خار کوپلینگ وجود دارد.

در دو طرف محورها، بوش های نگهدارنده قرار دارند که به وسیله مایع پمپ شده روغن کاری می شوند و به وسیله پکینگ نخی (نخ گرافیتی) و بوش نگهدارنده نخ گرافیتی از نشت مایعات پمپ شده از اطراف محور محرک جلوگیری می نماید. (برای پمپ کردن مایعات با درجه حرارت 180 الی 300 درجه سانتیگراد باید از پمپ مخصوص درجه حرارت بالا استفاده شود)

وسایل ایمنی

در برخی از مدل ها روی پوسته پمپ ها، سوپاپ اطمینان مخصوص (در قسمت بیرونی) نصب شده است. اگر فشار کاری پمپ از مقدار مجاز بیشتر شود. سوپاپ باز شده و مایع پمپ شده را از طریق کانال داخلی به قسمت مکش پمپ منتقل می کند.

گرداننده پمپ

اساساً پمپ دنده ای Gear pump ها برای کوبله مستقیم با الکترو موتور، روی شاسی طراحی شده اند و برای سرعت پایین تر (زیر 700 دور در دقیقه) از جعبه دنده کاهنده که بین الکترو موتور و پمپ قرار می گیرد، استفاده می شود.

محور محرک به صورت مستقیم از نیروی گشتاور الکترو موتور تغذیه می شود. مقدار گشتاور اولیه، در ادامه مشخص شده است.

جهت چرخش پمپ

اکثراً پمپ دنده ای، راست گرد است (دید از سمت محور محرک) برای تجهیزات مخصوص، پمپ های چپ گرد با جریان مخالف در نظر گرفته می شود.

مواد و جنس بکار رفته در پمپ

پمپ های استاندارد، پوسته چدنی، دنده فولادی آبکاری شده و محور فولادی دارند. بوش های این پمپ ها از جنس چدن با لایه برزنی است و همچنین از بوش فولادی که با ریخته گری گریز از مرکز پوشش برنزی یافته است نیز استفاده می شود.

 سرعت، قوانین کلی

به طور معمول سرعت گردش پایین تر برای مواد با دانسیته بیشتر (سنگین) و مایعاتی که خاصیت روغن کاری کمتری دارند، در نظر گرفته می شود.

همچنین برای زمان کار طولانی نیز پمپ های با سرعت گردشی پایین به کار می رود. سرعت گردشی بالا برای مایعات رقیق با دانسته پایین و ویسکوزیته (سبک) به کار می رود.همچنین برای روغن کاری خوب و استفاده از فشار ماکزیمم پمپ از سرعت گردشی بالا استفاده می شود.

ماکزیمم سرعت 1000 دور در دقیقه

برای جریان روغن کاری و سیستم خنک کن روغن و مایعات رقیق با ویسکوزیته 10 40 از این سرعت استفاده می شود.

ماکزیمم سرعت 750 دور در دقیقه

برای مایعات خود روغن کار با ویسکوزیته 150 30 از این سرعت استفاده می شود.

ماکزیمم سرعت 500 – 200 دور در دقیقه

برای مایعات سنگین، روغن ها، ملاس ها، خمیرها و دیگر مایعات که دارای ویسکوزیته بالا هستند از این سرعت استفاده می شود. ماکزیمم سرعت جهت پمپ های استنلس استیل و برنجی سرعت مجاز 200 500 دور در دقیقه می باشد.

راهنمای استفاده بهینه از انواع پمپ های دنده ای و شرایط استفاده از گارانتی شش ماهه محصولات ایران تولید

 1. برای جابجایی مواد خود روغن کار از پمپ های مخصوص محصولات ایران تولید استفاده بفرمایید.
 2. برای جابجایی مواد دارای اشیاء فلزی و سخت (هر چند کوچکتر از 0.1 میلیمتر) از پمپ مخصوص آن استفاده شود.
 3. هنگام شاسی و کوپله کاری از کوپلینگ های بالانس شده و ماشین کاری شده استفاده گردد تا در موقع کار، کوچکترین لرزشی نداشته باشد.
 4. توصیه می گردد برای مواد غلیظ (سنگین) از کوپلینگ های هیدرولیک استفاده فرمایید تا موتور در شروع کار با آمپر کمتر و توان بهتر استارت گردد.
 5. توصیه می گردد از سوپاپ یا شیر یک طرفه و توری دانه ریز در ابتدای لوله مکش استفاده فرمایید.
 6. توصیه می گردد از زانوی 45 درجه با فاصله حداقل 1 متر استفاده فرمایید تا پمپ با صدای کمتر و الکترو موتور با آمپر کمتری کار کند.
 7. ابتدا از مملو بودن مواد داخل پمپ اطمینان حاصل نموده سپس موتور را استارت نمایید.
 8. برای جلوگیری از هزینه های زیاد هر چند وقت یکبار بوش های برنجی پمپ را بازدید نموده و در صورت داشتن لقی حتی بیشتر از 0.5 میلیمتر آنها را تعویض نمایید. زمان تعویض بستگی به نوع کارکرد و مواد دارد.

سوالات متداول در مورد پمپ دنده ای ایران تولید

پمپ دنده ای ایران تولید گارانتی هم دارد؟

پاسخ: پمپ دنده ای ایران تولید به عنوان یکی از معروفترین پمپ های دنده ای در ایران دارای شش ماه گارانتی است که باید برای برخورداری از گارانتی موارد ذیل را رعایت نمود.

1. بهتر است برای جابجایی مواد خود روغن کار از پمپ دنده ای ایران تولید استفاده شود .
2. توصیه می شود جهت جابجایی مواد دارای اشیا فلزی و سخت (هرچند کوچکتر از 0.1 میلیمتر) از پمپ مخصوص آن استفاده شود
.
3. باید هنگام شاسی و کوپله کاری بین الکتروموتور و پمپ دنده ای، از کوپلینگ های بالانس شده و ماشین کاری شده استفاده شود تا در موقع کار، کوچکترین لرزشی نداشته باشد.
4. توصیه می شود از کوپلینگ های هیدرولیک برای اتصال موتور به پمپ دنده ای ( جهت پمپاژ مواد غلیظ ) استفاده کنیم تا موتور در شروع کار با آمپر کمتر و توان بهتر آغاز به کار کند.
5. توصیه می شود در ابتدای لوله مکش پمپ دنده ای از سوپاپ یا شیر یک طرفه و توری دانه ریز استفاده گردد.
6.  برای اینکه پمپ دنده ای با صدای کمتر و موتور با آمپر کمتری کار کند، توصیه مهم این است که بجای استفاده از زانوی 90 درجه در خروجی پمپ دنده ای،  از زانوی 45 درجه با فاصله حداقل 1 متر استفاده شود.
7. قبل از استارت موتور،
ابتدا باید از پر بودن مواد داخل پمپ دنده ای اطمینان حاصل کرد.
8. معمولا برای جلوگیری از هزینه های اضافی هرچند وقت یک بار از بوش های برنجی پمپ دنده ای بازدید یه عمل می آورند و در صورت مشاهده لقی حتی بیشتر از 0.5 میلیمتر نسبت به تعویض آنها اقدام می کنند.؛ زمان تعویض بوش های برنجی پمپ به نوع کارکرد و مواد  بستگی دارد.

 

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان