پمپ کفکش و لجن کش

پمپ کف کش از لحاظ ساختاری همانند پمپ های توربین عمودی می باشد. اساسا یک موتور الکتریکی، پمپ را به حرکت در می آورد و انرژی جنبشی سیال را افزایش می دهد. پمپ کف کش شامل یک پمپ گریز از مرکز به همراه شفت عمودی  می باشد که فشار سیال خروجی به چرخش پروانه ها وابسته است.

در پمپ کف کش از آب بندی مکانیکی استفاده می کنند که آب به داخل موتور نفوذ نکند. اگر بیشتر از یک پروانه در پمپ استفاده شود بدان پمپ کف کش چند مرحله ای گویند که پره ها یا روی یک شفت قرار گرفته اند و یا به صورت مجزا می باشند.

پمپ های لجن کش در دسته بندی پمپ های مستغرق سانترفیوژ قرار می گیرند و به دو صورت که لجن کش تک فاز و سه فاز می باشد، عرضه می شوند.نوع ارائه یک پمپ لجن کش به عومل مختلفی از جمله نیاز مشتری یا تفاوت در جنس بدنه آن،بستگی دارد.از انواع مختلفی از لجن کش ها که به مشتری ارائه می شوند می توان به لجن کش چدن و لجن کش برنزیاز اشاره کرد. معمولا هر وسیله یا دستگاهی برای کارکرد بهتر به وسایل جانبی دیگری مجهز می شوند که پمپ لجن کش هم از این قاعده مستثنی نیست.پمپ های لجن کش می توانند در صورت توان نامی محصول به سنسورهای حرارتی،روغن،بیرینگ،آب و رطوبت مجهز شوند.

پمپ های لجن کش دارای دو دسته بندی کلی هستند که به نام های لجن کش شناور و لجن کش عمودی خوانده می شوند ؛ البته لجن کش شناور را مستغرق و لجن کش عمودی را ورتیکال نیز می نامند.

سوالات متداول در مورد کفکش و لجن کش ها

یک لجن کش شناور چه ویژگی هایی دارد؟

پاسخ: یک لجن کش شناور با درجه حفاظت IP68  مراقبت می شود و البته توانایی این را دارد که به طور کامل در سیال غوطه ور شود.در لجن کش نوع شناور، الکتروموتور به طور کامل آب بندی شده که باعث می شود سیال از آن به راحتی عبور کند و موتور خنک شود.البته در این جریان عمر موتور افزایش پیدا کرده و جریان موتور کاهش پیدا می کند که در نتیجه باعث افزایش بازدهی موتور خواهد شد.

در یک لجن کش عمودی، الکترو موتور و پمپ در چه موقعیتی قرار دارند؟

پاسخ: در پمپ لجن کش عموی همانند پمپ لجن کش شناور ، پمپ به طور کامل در سیال غوطه ور است و الکترو موتور در ارتفاعی مشخص و در خارج از سیال قرار دارد.اتصال الکترو موتور و پمپ در لجن کش عمودی از طریق کوپلینگ صورت گرفته و دقیقا به همین دلیل است که می بینیم این دو را به راحتی از هم جدا نمود.

درپمپ لجن کش بدنه و پروانه از چه جنسی هستند؟

پاسخ: بدنه پمپ لجن کش در سه نوع ارائه می شود که عبارتند از : استنلس استیل،چدن و برنز.همینطور پروانه نیز در سه جنس عرضه می شود که شامل : استیل،چدن و برنج، می باشد.

پمپ های لجن کش در چند نوع یافت می شوند؟

پاسخ: پمپ های لجن کش انواع مختلفی دارند که البته هر کدام کار بخصوصی را انجام می دهد.مثلا پمپ لجن کش فلوتر دار دارای قطع کن برقی و پمپ لجن کش برقی ضد انفجار اروپایی کار انتقال سیالات شیمیایی،قابل اشتعال و انفجار و انواع مشتقات نفتی را انجام می دهد ؛ دارای بدنه استیل چدن بوده و سه فاز دارد.از انواع دیگر پمپ های لجن کش می توان به لجن کش بادی،لجن کش ساده،لجن کش خازن داخل و لجن کش خازن بیرون، اشاره کرد.

چند نوع الکترو پمپ لجن کش  وجود دارد که کار خنک کاری را انجام دهد ؟

پاسخ: از لحاظ خنک کاری که جزء وظایف مهم یک الکترو پمپ لجن کش است، دو نوع الکترو پمپ وجود دارد که یکی را الکترو پمپ لجن کش آب خنک و دیگری الکترو پمپ لجن کش روغن خنک می باشد.

انواع پمپ های لجن کش موجود از لحاظ شکل و همچنین قرارگیری پروانه در پوسته را نام ببرید؟

پاسخ: پمپ های لجن کش به چند طریق مختلف دسته بندی می شوند که یکی از آنها شکل و دیگری نحوه قرارگیری پروانه در پوسته می باشد.تقسیم بندی فوق دارای چند مدل بوده که به شرح ذیل می باشند:
پمپ لجن کش تک کاناله،پمپ لجن کش دو کاناله،پمپ لجن کش پروانه نیمه باز،پمپ لجن کش پروانه باز و پمپ لجن کش پروانه vortex .

از لحاظ نحوه نصب چند نوع پمپ لجن کن وجود دارد؟

پاسخ: از لحاظ نحوه نصب پمپ لجن کش تنها دو نوع پمپ در بازار موجود است که شامل پمپ لجن کش ثابت و پمپ لجن کش متحرک می باشد.

بیشتر بخوانید : ست کنترل

کاربردها و مصارف متعدد پمپ های لجن کش چیست؟

پاسخ: پمپ های لجن کش کاربردهای متعددی دارند که همگی در جهت انتقال و جا به جایی است.به طور مثال : انتقال و جا به جایی مایعات دارای ذرات جامد مثل الیاف بلند،انتقال و جا به جایی سیالات دارای ذرات سایشی،آب و گاز،انتقال و جا به جایی آب گل آلود و آب آلوده،انتقال و جا به جایی فاضلاب صنعتی،انتقال و جا به جایی لجن پساب صنعتی مخلوط با آب. همینوطر پمپ های لجن کش نقش پمپاژ نیز دارند،مثل: انتقال و پمپاژ در خمیر کاغذ و صنعت فولادسازی و پمپاژ سیالات خورنده.

بیشترین موارد استفاده از پمپ های لجن کش و شرایط استفاده آنها کدامند؟

پاسخ: از پمپ های لجن کش در سیستم های فاضلاب شهری و خانگی در جهت پمپاژ آب های آلوده ای که همراه ذرت معلق باشند، استفاده می شود.از پمپ های لجن کش در مصارف صنعتی نیز استفاده می شود اما تنها به شرطی که فشار بالا و آبدهی زیاد باشد. بیشتر پمپ هایی که در دنیا ساخته می شود برای پمپاژ آب معمولی یا همان آب تمیز در نظر گرفته شده اما اگر آب مورد نظر غلیظ یا دارای مواد معلق باشد ، باید از پمپ های مخصوصی که در این زمینه طراحی شده اند،استفاده کرد.همچنین اگر کار تخلیه چاه و یا فاضلاب به صورت مکانیزه مد نظر باشد باید از پمپ های کف کش،لجن کش و همینطور پمپ های دنده ای بهره برد.

طراحی پمپ های دنده ای به چه صورت است؟

پاسخ: پروانه در یک پمپ دنده ای نقش مهمی دارد به این صورت که دارای دو لبه تیز در دو طرف خود است. موادی که از طریق مجرای مکش وارد می شوند را به اندازه 90 درجه شتاب داده و سپس از طریق همان مجرای مکش وارد محفظه می کند و پس آن آنها را به داخل مجرای رانش هدایت می کند.

چرا ممکن است یک پمپ لجن کش بسوزد؟

پاسخ: در هنگام پمپاژ به وسیله پمپ لجن کش اگر آب و مایعاتی که از سطح پمپ پائین می آیند،دارای غلظتی بیش از حد مجاز باشند،ممکن است پمپ لجن کش مورد استفاده ما بسوزد.

نقش فلوتر در یک پمپ لجن کش چیست؟

پاسخ: به وسیله ای که از یک سو به سیم و از سوی دیگر به کابل پمپ لجن کش اتصال دارد، فلوتر گفته می شود. یک فلوتر می تواند نقش مهمی در یک پمپ لجن کش داشته باشد،مثلا پمپ را به صورت اتوماتیک خاموش و روشن می کند به این شکل که اگر آب از پمپ پائین بیاید خاموش و اگر آب از پمپ بالا برود روشن می شود ؛ البته معمولا فلوتر در کنار پمپ قرار دارد.معمولا محل قرارگیری فلوتر بر روی پمپ لجن کش خریداری شده توسط سفارش مشتری تعیین میشود. ممکن است پمپ خریداری شده از کارخانه دارای فلوتر نباشد که در این صورت میتوان به صورت جداگانه آن را خرید و نصب کرد.

در صورت تصمیم به خرید پمپ لجن کش به چه مواردی باید توجه شود؟

پاسخ: قبل از اینکه بخواهیم از کارخانه مورد نظر خود پمپ لجن کش را خریداری کنیم باید توجه داشته باشیم خروجی و ورودی لوله،ارتفاعی که پمپ در آن گذاشته میشود و همینطور دبی آب استاندارد لازم را داشته باشد.

مهم ترین پارامتر هایی که در خرید یک پمپ کف کش و لجن کش مورد برآیند قرار می گیرد،کدامند؟

در خرید پمپ لجن کش و کف کش مثل هر وسیله دیگری پارامترهایی وجود دارد که اغلب ویژگی های فنی وسیله هستند.مثلا در پمپ ها باید جنس بدنه را مورد توجه قرار دهیم که باید چدن یا استیل باشد.قدرت موتور،میزان بازدهی پمپ و قطر دهانه ورودی و خروجی پمپ های کف کشیا لجن کش ، از جمله موارد مهمی هستند که باید قبل از خرید مورد بررسی قرار گیرند.

چرا از پمپ کف کش استیل استفاده می کنند؟

پاسخ: وقتی آبی را پمپاژ می کنند که خاصیت خورندگی دارد باید از پمپ کف کش یا لجن کش استیل استفاده شود که جلوی این خورندگی را بگیردممکن است پمپ لجن کش خشک یا خراب شود،در اینگونه مواقع وجود فلوتری که وظیفه قطع و وصل کردن پمپ کف کش و لجن کش را دارد، مانع بروز مشکلات ذکر شده خواهد شد.

نوع چند مرحله ای پمپ های کفکش چه ویژگی هایی دارند؟

اگر در یک پمپ کفکش بیش از یک پروانه وجود داشته باشد،پمپ موجود را کفکش چند مرحله ای می گویند.در این نوع از پمپ کف کش معمولا پروانه ها روی یک شفت قرار دارند البته ممکن است پروانه ها به طور مجزا از هم قرار بگیرند.

موارد استفاده از پمپ های کف کش چند مرحله ای را بیان کنید؟

برای پمپاژ نفت و آب از آبهای عمیق نیاز به پمپ های مخصوصی است که پمپ های کف کش چند مرحله ای جزء آن دسته می باشند و از این جهت مناسب این امر هستند که در عمق های زیاد و دبی ها به راحتی کار می کنند.هم چنین این نوع از پمپ های کف کش جهت پمپاژ در ارتفاعات بالا نیز مناسب است.

ساختار یک پمپ کف کش را تشریح کنید.

پمپ کف کش همانند سایر پمپ ها دارای پروانه است که حرکت سیال به سمت خروجی به چرخش های آن بستگی دارد. این پمپ دارای یک پمپ گریز از مرکز و همینطور شفت عمودی می باشد.فعالیت یک پمپ کف کش به کارکرد موتور آن بستگی دارد بنابراین در پمپ از آب بندی های مکانیکی استفاده شده تا جلوی نفوذ آب به داخل موتور را بگیرند.

موادی که در پمپ کف کش وجود دارند از چه جنسی هستند؟

جنس پمپ کف کش می تواند از موارد مختلفی مثل چدن،استنلس استیل،پلیمر و ... باشد اما این مهم به کاری که در طی آن از پمپاژ توسط پمپ کف کش استفاده می شود و سیالی که مورد پمپاژ قرار می گیرد ، بستگی دارد.جنس پوسته موتور و پمپ از یک نوع و آلومینیم بوده و جنس پروانه و درپوش پمپ به همین شکل و از چدن داکتیل است.جنس شفت نیز از فولاد ضد زنگ 303 می باشد.جنس همه پیچ هایی که در یک پمپ کف کش به کار رفته اند از همین فولاد ضد زنگ است که وجود این فولاد مقاومت آنها در مقابل خوردگی را افزایش می دهد.

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان