پمپ کفکش

پمپ کف کش چیست؟

پمپ کفکش از لحاظ ساختاری همانند پمپ های توربین عمودی می باشد. اساسا یک موتور الکتریکی، پمپ را به حرکت در می آورد و انرژی جنبشی سیال را افزایش می دهد. پمپ کف کش شامل یک پمپ گریز از مرکز به همراه شفت عمودی می باشد که فشار سیال خروجی به چرخش پروانه ها وابسته است.

در پمپ کف کش از آب بندی مکانیکی استفاده می کنند که آب به داخل موتور نفوذ نکند. اگر بیشتر از یک پروانه در پمپ استفاده شود بدان پمپ کف کش چند مرحله ای گویند که پره ها یا روی یک شفت قرار گرفته اند و یا به صورت مجزا می باشند.

 

 
 

پمپ کف کش چینی

یکی از پر کاربرد ترین پمپ ها در حوزه آبرسانی درون سیال، پمپ کف کش است. این مدل از پمپ ها از جمله زیر مجموعه پمپ های گریز از مرکز می باشد که برای تمیز کاری استفاده می شود. این مدل از پمپ ها به صورت کوپل شده با یک موتور الکتریکی کار می کنند. این مدل از پمپ ها دارای ساختاری مشابه پمپ های عمودی می باشند. پمپ کف کش یک پمپ گریز از مرکز است که دارای یک شفت عمودی بوده و فشار خروجی آن وابسته به سرعت چرخش پروانه های پمپ دارد.

کفکش چینی

پمپ های کف کش معمولا از چند جز تشکیل می شوند که عبارتند از پروانه، حلزونی، درزگیر مکانیکی، کابل، موتور، شفت و تجهیزات جانبی. در پمپ های کف کش دو مفهوم بسیار مهم و اساسی وجود دارد. دبی و هد دو معیار مهم در انتخاب پمپ کف کش مورد نظر است. پمپ های کف کش بهترین گزینه برای تخلیه آب چاه ها و استخر ها می باشد.

انواع پمپ کف کش

پمپ های کفکش دارای مدل های مختلفی می باشند. به طور کلی این پمپ ها را به چند دسته زیر می توان تقسیم کرد:

•    پمپ کف کش آب از رو
•    پمپ کف کش آب از بغل
•    پمپ کف کش ساده
•    پمپ کف کش فلوتر دار
•    خازن داخل
•    روغن خنک
•    آب خنک
•    خازن بیرون
•    پمپ کف کش تک فاز
•    پمپ کف کش سه فاز

پمپ های کف کش مسئول انتقال لجن و کثیفی موجود در مخازن بسته و باز می باشند. معمولا پمپ های کف کش دارای موتورهای الکتریکی قدرتمندی می باشند که با توجه به توان آن ها میزان املاح و آب های آلوده زیادی را می تواند جمع آوری کند.

پمپ های کفکش می توانند غرق در سیال بوده یا بیرون از سیال قرار داشته باشند. پمپ های شناور می توانند در داخل سیال قرار گرفته و براساس مقادیر تعیین شده، کثیفی را خارج کنند. نوع عایق و بسته بندی این مدل از پمپ ها باید طوری باشد که آب وارد تجهیزات داخلی آن ها نشده و موجب اتصال آن نشود. تخلیه چاه ها و استخر های آب معمولا با پمپ های شناور کف کش انجام می شود. در پمپ هایی که بیرون از سیال قرار دارند یکی از مهمترین مشکلات، ایجاد جای مناسب برای  نصب آن ها می باشد. این مدل از پمپ ها باید در جایگاهی قرار داشته باشند تا دچار سقوط و خرابی نشوند. عوامل محیطی مانند گرد و خاک و رطوبت می تواند آسیب زیادی به ساختار پمپ بزند.

مزایای پمپ کف کش چینی

یکی از مهمترین مزایای پمپ های کف کش میزان مقاومت بالای آن ها در برابر رطوبت می باشد. این مدل از پمپ ها را می توان در محیط هایی که سیال زیادی وجود دارد قرار داد، بدون اینکه قطعات داخلی آن ها دچار استهلاک و خوردگی شوند. همچنین پمپ های کفکش چینی دارای تجهیزاتی به نام فلوتر می باشند. فلوترها در واقع سیستم های کنترلی پمپ ها هستند و نحوه عملکرد آن ها به اینصورت است که اگر میزان سطح آب از سطح تعیین شده پایین تر باشد، جریان الکتریسیته قطع شده و پمپ نیز تخلیه آب انجام نمی دهد. فلوترها می توانند نقش تاثیر گذاری روی عملکرد پر بازده پمپ ها داشته باشند.

یکی از پارامترهای مهم در عملکرد پمپ کفکش، ارتفاع مورد نظر است. مقدار سایز لوله می تواند تعیین کننده حجم و دبی سیال خروجی باشد. طبیعتا هر چه مقدار حجم سیال در استخر یا چاه بیشتر باشد، مقدار دبی و سایز لوله ها نیز بزرگتر است. سایز استاندارد لوله ها و اتصالات پمپ معمولا در دفترچه راهنمای پمپ نوشته می شود. اتصالات پمپ می تواند تغییر کند اما بهتر است سایز آن ها تفاوت چندانی با مقدار استاندارد نداشته باشد.

پمپ کفکش چینی

کاربرد های پمپ کف کش

با توجه به مطالبی که در قسمت های قبل آورده شده است، به طور کلی می توان کاربردهای پمپ گل کش را تصور کرد. اگر چه پمپ های کف کش می تواند در مدل های سه فاز و تک فاز نیز ارائه گردند که این دو حالت می تواند تفاوت زیادی با یکدیگر داشته باشد.

•    کف شکنی
•    تخلیه پساب ها و فاضلاب های شهری
•    پمپاژ آب آشامیدنی
•    پمپاژ آب مخصوص باغات و صنایع کشاورزی
•    تخلیه چاه ها و استخر ها
•    تخلیه مخازن آب و سایر سیالات
•    پمپاژ مایعات با ویسکوزیته مختلف
•    پمپاژ آب های آلوده با میزان املاح زیاد

عمق غوطه وری یکی دیگر از مشخصه های پمپ های کف کش است که باید بالاتر از ارتفاع عملکردی باشد. در صورتی که عمق غوطه وری کمتر از ارتفاع عملکردی باشد، مصرف برق پمپ به شدت افزایش یافته و حتی موجب خرابی پمپ نیز می شود. در صورت عملکرد پمپ بیشتر از توان خود، آسیب جدی به پروانه های پمپ وارد می شود که می تواند موجب خرابی کلی پمپ شود. در صورت عملکرد بالاتر از سطح کاری پمپ، دمای موتور افزایش یافته و این موضوع موجب خرابی پمپ می شود. ارتعاشات یکی دیگر از مشکلاتی است که می تواند موجب آسیب شدید پمپ شود. نحوه نصب پمپ بر روی پایه های محکم می تواند تاثیر زیادی بر کاهش ارتعاشات کند.

اجزا کفکش چینی

نکات مهم در انتخاب پمپ کف کش

بررسی محیطی محل نصب پمپ کف کش می تواند تاثیر زیادی در شرایط عملکردی پمپ داشته باشد. شرایط محیطی مانند میزان گرد و خاک، رطوبت، دما و نحوه نصب دارای درجه اهمیت بالایی هستند. پمپ های کفکش چینی یکی امروزه توانسته اند توجه بسیاری از صنعتگران و مهندسان را به خود جلب کنند. ساختار پمپ های کف کش دارای اهمیت بالایی می باشد. بسیاری از پمپ های کف کش از جنس استیل هستند و دارای خصوصیات ضد آب می باشند.

قیمت پمپ های کفکش چینی معمولا مناسب می باشد و نسبت به پمپ های ایتالیایی دارای قیمتی به صرفه تر هستند. در هنگام انتخاب پمپ کف کش باید به ولتاژ و فرکانس برق ورودی به موتور توجه کنید. کم بودن ولتاژ ورودی می تواند موجب نیم سوز شدن پمپ و عملکرد نامناسب آن شود. بالا بودن بیش از حد ولتاژ پمپ می تواند موجب افزایش بیش از حد دور موتور و سوختن موتور شود. نوع جریان برق ورودی پمپ ها نیز اهمیت زیادی در انتخاب مدل مورد نظر شما دارد. بیشتر پمپ ها قابلیت کار با برق سه فاز را دارند. جنس بدنه پمپ های کف کش معمولا از فلزات استیل، چدن و برنز است. استفاده از استیل در بدنه پمپ معمولا قیمت نهایی آن را بالا می برد.

سوالات متداول در مورد پمپ کفکش

در صورت تصمیم به خرید پمپ کفکش به چه مواردی باید توجه شود؟

پاسخ: قبل از اینکه بخواهیم از کارخانه مورد نظر خود پمپ کفکش را خریداری کنیم باید توجه داشته باشیم خروجی و ورودی لوله،ارتفاعی که پمپ در آن گذاشته میشود و همینطور دبی آب استاندارد لازم را داشته باشد. جهت اطلاع از قیمت و دسترسی به کاتالوگ پمپ کفکش به بانک کاتالوگ سایت مراجعه کنید.

مهم ترین پارامتر هایی که در خرید یک پمپ کف کش مورد برآیند قرار می گیرد،کدامند؟

در خرید پمپ کف کش مثل هر وسیله دیگری پارامترهایی وجود دارد که اغلب ویژگی های فنی وسیله هستند. مثلا در پمپ ها باید جنس بدنه را مورد توجه قرار دهیم که باید چدن یا استیل باشد. قدرت موتور،میزان بازدهی پمپ و قطر دهانه ورودی و خروجی پمپ های کف کش از جمله موارد مهمی هستند که باید قبل از خرید مورد بررسی قرار گیرند.

چرا از پمپ کف کش استیل استفاده می کنند؟

پاسخ: وقتی آبی را پمپاژ می کنند که خاصیت خورندگی دارد باید از پمپ کف کش استیل استفاده شود که جلوی این خورندگی را بگیرد ممکن است پمپ کفکش خشک یا خراب شود،در اینگونه مواقع وجود فلوتری که وظیفه قطع و وصل کردن پمپ کف کش را دارد، مانع بروز مشکلات ذکر شده خواهد شد.

نوع چند مرحله ای پمپ های کفکش چه ویژگی هایی دارند؟

اگر در یک پمپ کفکش بیش از یک پروانه وجود داشته باشد،پمپ موجود را کفکش چند مرحله ای می گویند.در این نوع از پمپ کف کش معمولا پروانه ها روی یک شفت قرار دارند البته ممکن است پروانه ها به طور مجزا از هم قرار بگیرند.

موارد استفاده از پمپ های کف کش چند مرحله ای را بیان کنید؟

برای پمپاژ نفت و آب از آبهای عمیق نیاز به پمپ های مخصوصی است که پمپ های کف کش چند مرحله ای جزء آن دسته می باشند و از این جهت مناسب این امر هستند که در عمق های زیاد و دبی ها به راحتی کار می کنند.هم چنین این نوع از پمپ های کف کش جهت پمپاژ در ارتفاعات بالا نیز مناسب است.

ساختار یک پمپ کف کش را تشریح کنید.

پمپ کف کش همانند سایر پمپ ها دارای پروانه است که حرکت سیال به سمت خروجی به چرخش های آن بستگی دارد. این پمپ دارای یک پمپ گریز از مرکز و همینطور شفت عمودی می باشد.فعالیت یک پمپ کف کش به کارکرد موتور آن بستگی دارد بنابراین در پمپ از آب بندی های مکانیکی استفاده شده تا جلوی نفوذ آب به داخل موتور را بگیرند.

موادی که در پمپ کف کش وجود دارند از چه جنسی هستند؟

جنس پمپ کف کش می تواند از موارد مختلفی مثل چدن،استنلس استیل،پلیمر و ... باشد اما این مهم به کاری که در طی آن از پمپاژ توسط پمپ کف کش استفاده می شود و سیالی که مورد پمپاژ قرار می گیرد ، بستگی دارد.جنس پوسته موتور و پمپ از یک نوع و آلومینیم بوده و جنس پروانه و درپوش پمپ به همین شکل و از چدن داکتیل است.جنس شفت نیز از فولاد ضد زنگ 303 می باشد. جنس همه پیچ هایی که در یک پمپ کف کش به کار رفته اند از همین فولاد ضد زنگ است که وجود این فولاد مقاومت آنها در مقابل خوردگی را افزایش می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت انواع پمپ کفکش می توانید به بانک کاتالوگ در سایت مراجعه نمایید .

یک لجن کش شناور چه ویژگی هایی دارد؟

پاسخ: یک لجن کش شناور با درجه حفاظت IP68  مراقبت می شود و البته توانایی این را دارد که به طور کامل در سیال غوطه ور شود. در لجن کش نوع شناور، الکتروموتور به طور کامل آب بندی شده که باعث می شود سیال از آن به راحتی عبور کند و موتور خنک شود. البته در این جریان عمر موتور افزایش پیدا کرده و جریان موتور کاهش پیدا می کند که در نتیجه باعث افزایش بازدهی موتور خواهد شد.

در یک لجن کش عمودی، الکترو موتور و پمپ در چه موقعیتی قرار دارند؟

پاسخ: در پمپ لجن کش عموی همانند پمپ لجن کش شناور ، پمپ به طور کامل در سیال غوطه ور است و الکترو موتور در ارتفاعی مشخص و در خارج از سیال قرار دارد.اتصال الکتروموتور و پمپ در لجن کش عمودی از طریق کوپلینگ صورت گرفته و دقیقا به همین دلیل است که می بینیم این دو را به راحتی از هم جدا نمود.

در پمپ لجن کش بدنه و پروانه از چه جنسی هستند؟

پاسخ: بدنه پمپ لجن کش در سه نوع ارائه می شود که عبارتند از : استنلس استیل،چدن و برنز. همینطور پروانه نیز در سه جنس عرضه می شود که شامل : استیل،چدن و برنج، می باشد.

طراحی پمپ های دنده ای به چه صورت است؟

پاسخ: پروانه در یک پمپ دنده ای نقش مهمی دارد به این صورت که دارای دو لبه تیز در دو طرف خود است. موادی که از طریق مجرای مکش وارد می شوند را به اندازه 90 درجه شتاب داده و سپس از طریق همان مجرای مکش وارد محفظه می کند و پس آن آنها را به داخل مجرای رانش هدایت می کند.

چرا ممکن است یک پمپ لجن کش بسوزد؟

پاسخ: در هنگام پمپاژ به وسیله پمپ لجن کش اگر آب و مایعاتی که از سطح پمپ پائین می آیند،دارای غلظتی بیش از حد مجاز باشند،ممکن است پمپ لجن کش مورد استفاده ما بسوزد.

 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان