انواع پمپ

پمپ ها انواع مختلفی دارند ولی بیشترین مصرف پمپ در جهان پمپ های گریز از مرکز هستند. در ادامه شرح کامل پمپ گریز از مرکز آمده است:

پمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

تلمبه سانتریفیوژ یا گریز از مرکز بیشترین مصرف را در بین سایر پمپ ها دارند. ساده ترین نوع تلمبه گریز از مرکز از یک پروانه تشکیل شده است که بوسیله یک محور به یک موتور یا هر وسیله ای که بتواند آن را بچرخاند، متصل شده است. سیال از دهانه مکش پمپ وارد شده و با نیرویی که پره تلمبه به آن می دهد، در جهت حلزونی شکل، که مساحت مقطع آن رفته رفته افزایش پیدا می کند، از دهانه رانش خارج می شود. پروانه پمپ گریز از مرکز انواع مختلفی دارد. پروانه ی بسته یکی از متداول ترین انواع پروانه در پمپ سانتریفیوژ است. تیغه های پروانه در جهت چرخش خم به عقب هستند. به عبارتی با مشاهده پروانه تلمبه می توان جهت چرخش را متوجه شد.

انواع پمپ

پمپ رادیال که به پمپ های ساده یا حلزونی و دفیوزر Diffiuser Pump تقسیم بندی می شود یکی از پر کاربرد ترین انواع تلمبه گریز از مرکز هستند. پمپ میکس فلو Mixed Flow و تلمبه محوری از انواع دیگر تلمبه های سانتریفیوژ هستند.

دومین دسته از پمپ های گریز از مرکز ، پمپ میکس فلو Mixed Flow است. در این پمپ جریان در جهت مرکز پروانه وارد شده و خروج آن نه در جهت شعاع است و نه در جهت محور. به عبارتی علکرد این پمپ هم به صورت گریز از مرکز و هم هل دادن به سمت مسیر رانش است. در پمپ های شناور پروانه میکس فلو بر پروانه ساده ارجعیت دارد چراکه راحت تر نیروی تراست را حذف می کند.

تلمبه محوری از دیگر انواع پمپ سانتریفیوژ است. در این تلمبه ها، جریان در جهت محور وارد و در همان جهت خارج می شود. عملکرد در این پمپ منحصراً به صورت هل دادن سیال به سمت مسیر خروجی است. این تلمبه ها دارای آبدهی و دبی بسیار بالا و ارتفاع کم هستند. به طور مثال یک پمپ محوری ممکن است تا 10 متر بیشتر هد نداشته باشد ولی 10000 لیتر بر ثانیه آب را منتقل کند.

سوالات متداول درباره پمپ

نیروی محوری در الکتروپمپ شناور به چه صورت منتقل می شود؟

پاسخ: نیروی محوری در پمپ سانتریفیوژ معمولی، از طریق برینگ ها (بلبرینگ ها) که توانایی جذب نیروی محوری را دارند منتقل می شود اما در پمپ شناور با استفاده از کفگرد ، نیروی محوری پمپ شناور تحمل و منتقل می شود.

برای افت فشار طولی در خط انتقال با طول زیاد از چه رابطه ای استفاده می شود؟

پاسخ: برای محاسبات افت در لوله ها از دو رابطه معروف به نام های دارسی ویسباخ و هیزن ویلیامز استفاده می شود. برای خط انتقال با تولید زیاد یک روش بسیار ساده استفاده از رابطه هیزن ویلیامز است. در این رابطه با داشتن مقادیر طول لوله، دبی پمپاژ و قطر داخلی لوله ، به راحتی میتوان افت فشار را محاسبه کرد. در تمامی جزوات سیالات و هیدرولیک محاسبات مربوطه آمده است.

چرا از پمپ های سانتریفیوژ و گریز از مرکز بیشتر استفاده می شود؟

پاسخ: این پمپ ها دو مزیت بسیار مهم دارند:

1- در پمپ گریز از مرکز استمرار دبی وجود دارد و دبی یکنواخت است.

2- در خروجی پمپ انسداد پذیر هستند. و در کوتاه مدت به پمپ آسیبی نمیرسد.

برای خاموش شدن خودکار پمپ چه کار باید کرد؟

پاسخ: در تلمبه گریز از مرکز، با انسداد مسیر رانش، فشار بالا رفته و با قرار دادن یک فشار سنج در خروجی پمپ که عموماً به فشار سنج 4 تا 20 میلی آمپر معروف هستند، به اپراتور آلارم داده یا با استفاده از شیر بازگشتی، در هنگامی که مسیر رانش بسته شد، سیال را به مسیر مکش منتقل کند (بای پس کردن سیال Bypass ) منتها باید توجه داشت چرخش آب در این لوپ بسته موجب گرم شدن آن می شود. و بهتر است به مخزن مکش منتقل شود تا مسیر مکش.

کدام الکتروپمپ هد بیشتری تولید می کند؟

پاسخ: در بین پمپ های سانتریفیوژ ، نوع رادیال که آب را به صورت شعاعی پرتاب می کنند، هد زیاد بدست می آید منتها با دبی کمتر.

در پمپ گریز از مرکز نیروی محوری (تراست) چگونه ایجاد میشود؟

پاسخ: در این پمپ ها با توجه به شکل پروانه ها، فشار در قسمت چشم پروانه باید کم باشد تا آب وارد پروانه شود و در پشت پروانه فشار زیاد است. این اختلاف فشار در دو طرف پروانه باعث ایجاد یک نیروی محوری در پروانه شده و پروانه را به سمت دهانه مکش فشار خواهد داد. این نیرو در پمپ های کوچک بوسیله بلبرینگ ها خنثی می شود و در پمپ عمودی طبقاتی ، بوسیله کف گرد ها خنثی میشود.

لقی بین پروانه و دهانه مکش پمپ چقدر است؟

پاسخ: مقدار این لقی استاندارد مشخصی نداشته و به عوامل زیادی از جمله، میزان آبکشی یا دبی پمپ ، میزان ارتعاشات مجاز پمپ ، نحوه نصب پروانه (اور هنگ Overhang یا یک طرفه است یا هم محور با شافت) ، دو سمت شافت پمپ توسط یاتاقان گرفته میشود یا آزاد است و چندین پارامتر دیگر بستگی دارد و عموماً به صورت تجربی توسط پمپ سازها تعیین میشود.

در پروانه های دو مکشه میزان لقی از هر طرف چقدر است؟

پاسخ: برای لقی در این پروانه ها نیز رابطه خاصی ارائه نشده است و عموماً به صورت تجربی تعیین می گردد.

در پمپ حلزونی در دهانه مکش فشار بیشتر است یا دهانه رانش؟

پاسخ: فشار در دهانه رانش بیشتر است و این فشار که فشار شعاعی نیز نامیده میشود، باعث آسیب به شفت پمپ و لرزش مجموعه الکتروموتور و پمپ شده و می تواند آنرا کج کند.

پمپ طبقاتی افقی و عمودی چه تفاوتی دارند؟

پاسخ: به لحاظ کاربردی این دو تفاوت های زیادی دارند ولی از نظر ظاهری، در پمپ افقی طبقاتی که به نام پمپ VKL نیز مشهور است، در پمپ های خیلی بزرگشان که به پمپ NC معروف است، از پیستون موازنه یا بلبرینگ ساچمه ای در قسمت پشت پروانه استفاده می شود و در پمپ عمودی طبقاتی Vertical که به پمپ توربینی شافت و غلاف نیز مشهور است، موتور در پایین قرار دارد.

برای آب بند کردن پمپ ها از کدام سیستم استفاده می شود؟

پاسخ: عموماً از مکانیکال سیل و پکینگ در قسمت استافینگ باکس یا اتاقک آب بندی برای آب بند کردن پمپ استفاده می شود. به عنوان مثال در پمپ های KSB دو ردیف پکینگ قرار دارد و یک ردیف فانوسی که آب از این طریق برای خنک کردن جریان میابد و بعد سه ردیف دیگر پکینگ قرار دارد.

فلاشینگ در پمپ ها به چند روش انجام می شود؟

پاسخ: عموماً شش روش برای فلاشینگ آب بند های مکانیکی وجود دارد. محفظه ای که آب بندی مکانیکی در آن قرار دارد، کوچک است. با چرخش شفت، قسمت های دوار مکانیکال سیل به چرخش در آمده و گرما در محفظه مکانیکال سیل ایجاد خواهد شد. دو سطح Stationary Face و Rotating Face با لایه ای نازک از روان ساز که معمولاً مایع پمپ شونده می باشد، از هم جدا می شوند. اگر به نحوی لایه روانساز از بین سطوح خارج شود، در این صورت Stationary Face و Rotating Face مستقیماً با هم در تماس بوده و علی رغم تولید گرما، به پمپ آسیب خواهد زد. اورینگ ها از قسمت های بسیار حساس در مکانیکال سیل به حساب می آید و با افزایش دما این قسمت ها آسیب دیده و خرابی اورینگ منجر به نشتی مکانیکال سیل خواهد شد.

بهترین وسیله برای اندازه گیری دبی چیست؟

پاسخ: در صنعت یا از کنتور و فلومتر ها استفاده می شود (که امروزه کنتورهای مغناطیسی جایگاه ویژه ای دارند) و یا با استفاده از ریزش آب از سرریز دبی را اندازه گیری می کنند. ونتوری متر ، اوریفیس و دیگر وسایل اندازه گیری دبی نیز رایج هستند.

انواع  شیر کنترل دبی چیست؟

پاسخ: به طور عمده چهار دسته شیر برای کنترل دبی وجود دارد. شیرهای دستی، شیر هیدرولیکی ، شیر مکانیکی و شیر برقی.

دلیل اصلی خراب شدن سیل مکانیکی چیست؟

پاسخ: خراب شدن سیل مکانیکی عموماً بخاطر وجود ذرات در سیال پمپاژ است. در پمپ های شناور اگر سیل مکانیکی در سطوح پایینی باشد، به دلیل وجود سنگ ریزه و شن در چاه، سیل مکانیکی به زودی خراب میشود و باید سیل را در سطوح بالایی قرار داد.

در مناطقی که اختلاف سطح کم است و شیب نمیتواند فشار لازم را ایجاد کند، از چه پمپی استفاده می شود؟

پاسخ: در شهر های با شیب مناسب از مخازن برای تامین فشار استفاده می شود و در شهر های با شیب کم از بوستر پمپ یا پمپ تحت فشار استفاده می کنند. در این سیستم یک یا چند پمپ را به صورت سری به هم متصل کرده و بسته به مقدار مصرف در ساعات مختلف، پمپ را خاموش و یا روشن می کنند. خاموش و روشن شدن پمپ ها با استفاده از فشار سنج در مسیر رانش است. به عنوان مثال در استان های شمالی که عارضه طبیعی مناسبی وجود ندارد، از بوستر پمپ ها استفاده می شود.

در سیستم های پمپاژ دبی را به چه صورت کنترل میکنند؟

پاسخ: عموماً دبی در سیستم های پمپاژ توسط شیرآلات کنترل می شود. شیر کشویی (برای مصرف در شبکه های آب زبانه شیر روکش لاستیکی دارد و در تاسیساتی که آب گرم را منتقل میکند، زبانه معمولاً برنجی و بدنه چدنی است)، شیر گروت و شیر کروی و شیر پروانه ای از انواع شیرها هستند.

انتخاب پمپ سیرکولاتور بر چه اساسی است؟

پاسخ: در تاسیسات سرمایشی و گرمایشی عموماً از پمپ های سیرکولاتور برای چرخش آب در سیستم استفاده میشود. این پمپ ها نیاز است که تنها بر افت فشار در مسیر غلبه کنند و افت ارتفاع در آنها نقشی ندارد. به عبارتی همانقدر آب که در سیستم به بالا میرود، در برگشت فشار لازم را ایجاد کرده و بر می گردد.

در چاهی پمپ را نصب کرده ایم ولی پس از راه اندازی فشار مورد انتظار را تامین نمی کند و مقدار فشار در خروجی بسیار کمتر است، علت چیست؟

پاسخ: به احتمال بسیار زیاد جهت چرخش پمپ برعکس است و نیاز است که با جابجا کردن فاز، جهت چرخش را برعکس کرده و فشار را کنترل کنیم. اگر فشار بیشتر شد که جهت چرخش صحیح بوده و پمپ درست کار می کند و در صورتی که فشار کمتر شد، باید عوامل دیگر بررسی گردد.

در کاتالوگ یک پمپ سرعت ماکزیمم ورودی 2 متر بر ثانیه معرفی شده است، لوله ورودی به پمپ 5 اینچ است و با این لوله سرعت بیشتر خواهد شد.

راهکار موجود برای کاهش سرعت چیست؟

پاسخ: در لوله ها سرعت و قطر لوله رابطه عکس دارند، لذا با افزایش قطر لوله میتوان سرعت را در لوله کاهش داد. نکته قابل توجه این است که افزایش قطر لوله در دهانه مکش باید به صورت تبدیل خارج از مرکز باشد، و نباید در قسمت بالا برآومدگی داشته باشد. چراکه افزایش قطر در بالا باعث جمع شدن هوا در آن قسمت خواهد شد که با اولین ضربه هوا به داخل پمپ کشیده شده و کاویتاسین رخ خواهد داد.

نصب صحيح پمپ

بیشتر بخوانید : پمپ دنده ای (غلیظ کش)

چه بازه ای از گرانروی یا ویسکوزیته برای پمپ سانتریفیوژ مناسب است؟

پاسخ: پمپ های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز سیالات با خصوصیات مشابه آب را به خوبی پمپ میکنند و برای سیالات با ویسکوزیته بالاتر، موسسه استاندارد هیدرولیک آمریکا ضوابط، منحنی ها و جداولی را در نظر گرفته است که با استفاده از آنها میتوان مقدار دبی و هد قابل پمپاژ در سیالات با لزجت بیشتر را تخمین زد. ولی به طور کلی نمیتوان عدد دقیقی برای ویسکوزیته سیالات قابل پمپاژ با پمپ گریز از مرکز ارائه داد.

پمپ وکیوم ( پمپ خلاء ) در کدام صنایع کاربرد دارند؟

پاسخ: علاوه بر صنایع غذایی که پمپ وکیوم در آن خیلی کاربرد دارد، در جدا کردن آب از اسلاری معادن نیز از این پمپ ها استفاده می کنند. در ایران پمپ وکیوم متحد یکی از سازندگان پمپ وکیوم است. همچنین در صنایع پلی اتیلن برای بلند کردن لوله وقتی از اکسترودر بیرون می آید، از پمپ وکیوم استفاده می شود، تا لوله ها به هم نچسبد. به طور کلی هر کجا که ایجاد خلاء نیاز باشد از پمپ وکیوم استفاده می کنند و باید توجه داشت که هیچگاه با استفاده از این پمپ ها به خلاء مطلق نمیتوان رسید.

مقدار افزایش فشار استاتیکی وارد بر پوسته پمپ حلزونی گریز از مرکز چقدر است؟

پاسخ: طبق بررسی های به عمل آمده ، به طور میانگین، میزان فشار استاتیکی در پوسته حدوداً یک سوم فشار استاتیکی در پروانه پمپ است.

در یک الکتروپمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز ، تغییرات انرژی به چه شکل است؟

پاسخ: ابتدا در موتور انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی ، در پروانه پمپ انرژی مکانیکی به انرژی جنبشی و در پوسته انرژی جنبشی به فشاری تبدیل می شود.

کوپلینگ چیست؟ بر روی موتور و پمپ کوپلینگ به چه شکل نصب می شود؟

پاسخ: کوپلاژ صحیح بین موتور و پمپ یکی از مهمترین بخش های نصب الکتروپمپ به شمار می رود. عموماً موتور و پمپ با کوپلینگ به هم متصل می گردد. به صورت نرمال، از کوپلینگ های چند شاخه استفاده می شود که دارای لاستیک هایی است که به عنوان ضربه گیر به کار می رود. توصیه مهم این است که قسمت مادگی کوپلینگ را روی موتور و قسمت شاخدار را روی پمپ قرار دهیم. علت این است که با توجه به اینکه الکتروموتور ممکن است برای تست راه اندازی شود، اگر قسمت شاخدار به آن متصل باشد، خطر درگیر شدن شاخک ها با لباس افراد بالاست و ممکن است خطر آفرین باشد. کوپلینگ ها به صورت نا تراش هستند و با توجه به ابعاد شافت و نیروی گشتاوری که باید منتقل کند، انتخاب خواهند شد.

شاسی کشی الکتروپمپ چیست؟

پاسخ: برای نصب الکتروموتور و پمپ در محلی که قرار است به کار گرفته شود، عموماً از شاسی هایی که با توجه به ضوابط تعیین شده توسط کارخانه سازنده پمپ، استفاده می شود. به عنوان مثال شرکت پمپیران چارت هایی دارد که نوع شاسی برای هر پمپ در آن مشخص شده است. باید توجه داشت که مقادیر ارائه شده در این چارت ها بر اساس جداول استاندارد مهندسی است و باید توجه داشت که مشخصات آهن آلات استفاده شده در شاسی با جداول استاندارد همخوانی داشته باشد. شاسی ها عموماً به وسیله بولت ها بر روی یک پی بتنی متصل خواهد شد.

الکتروپمپ قبلی ما با موتور 3000 دور 7.5 کیلووات کار میکرده است و دچار آسیب شده است. حال در انبار موتور 3000 دور 15 کیلووات موجود داریم ؛ آیا مجاز هستیم این دو را با هم جایگزین نماییم؟

پاسخ: به طور کلی با هر موتوری که توان بیشتر از توان جذبی پمپ داشته باشد میتوان پمپ را راه اندازی نمود. به عبارتی پمپ توان خود را بر اساس همان 7.5 کیلووات از موتور خواهد گرفت. نکته این است که راندمان موتور با توان بالاتر که اصطلاحاً خالی بار در حال کار است پایین تر خواهد بود.

در پمپی که از عمق مکش می کند، آیا سوپاپ یکطرفه در انتهای لوله نیاز است؟

پاسخ: شیر پای آب یا سوپاپ یک طرفه یکی از مهمترین وسایلی است که در انتهای لوله های متصل به پمپ که از عمق مکش می کند بسیار نیاز است. این سوپاپ باید کاملاً آب بندی شده تا در بین مخزنی که در پایین قرار دارد و پمپ همیشه مقداری آب موجود باشد. همچنین موتورپمپ نصب شده باید قابلیت آب کردن داشته باشد.

درصد هوای محلول در سیال حداکثر چقدر باید باشد؟

پاسخ: عموماً مقدار هوای محلول مجاز در سیال پمپاژ شونده برای پمپ های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز کمتر از 6 درصد است. هر چه مقدار گاز محلول در آب بیشتر شود، هد و دبی پمپ کاهش یافته و منحنی مشخصه پمپ به سمت صفر میل خواهد کرد.

آیا پمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز خود مکش است؟

پاسخ: بوسیله روابط پیچیده هیدرولیک و ریاضی میتوان اثبات کرد که این پمپ ها هر چند هزار دوری که بزنند باز هم خود مکش نیستند.

در الکتروپمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز، آیا بعد از نصب پمپ و قبل از راه اندازی نیاز به هواگیری است؟

پاسخ: بعد از نصب الکتروپمپ در محل مورد نظر، باید آنرا برای راه اندازی اصطلاحاً پرایم کرد. به این شکل که پمپ را کاملاً هواگیری کرده و سپس استارت کنیم. باید توجه کرد که در پمپ های کوچک با چرخش پروانه، هوای داخل پروانه ها را نیز خالی می کنیم. خاطر نشان میکند در پمپ سیل گذاری شده، به هیچ عنوان قبل از پرایم کردن، پمپ را تک استارت نمی کنیم چراکه احتمال سوختن سیل یا فک وجود دارد.

برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه عمیق چه باید کرد؟

پاسخ: یکی از مهمترین دلایل ریزش دیواره چاه، لرزش زیاد الکتروپمپ شناور است که در چاه قرار دارد. استفاده از ابزارهایی نظیر اینورتر یا درایو برای راه اندازی الکتروپمپ و خاموش کردن آن تاثیر به سزایی در کاهش لرزش الکتروپمپ شناور خواهد داشت.

کف گرد پمپ چیست؟

پاسخ: در پمپ های شناور برای غلبه بر نیروی محوری پمپ ، از کفگرد ها استفاده می شود. پس از راه اندازی پمپ شناور فیلمی از آب بر روی کف گرد تولید شده و از اصطکاک جلوگیری خواهد کرد. قطعات کف گرد عموماً از استیل و گرافیت ساخته می شود.

بلبرينگ کف گرد

چرا مهره پروانه پمپ گریز از مرکز باز می شود؟

پاسخ: دلیل عمده برای باز شدن پروانه پمپ سانتریفیوژ عموماً این است که در اثر بازگشت آب از دهانه رانش به داخل پمپ که ممکن است در اثر پدیده ضربه قوچ هم رخ دهد، پروانه در خلاف جهت چرخیده و چون شفت ثابت بوده، مهره پروانه باز خواهد شد.

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان