تخفیف شگفت انگیز

فلومتر توربینی

متر توربین برای اندازه گیری جریان توسط Reinard Woltman ، مخترع آلمانی قرن 18 معرفی شد. امروزه بسیاری از کنتورهای آب خانگی متر وولتمن نامیده می شوند که دارای پایه نصب در سراسر جهان است و شاید میلیون ها متر باشد.

متر توربین ممکن است در کاربردهای مایع و گازهای فشرده مورد استفاده قرار گیرد. متر توربین از تعدادی جزء تشکیل شده است که شامل بدنه جریان ، عنصر توربین چرخان ، تکیه گاه / محور روتور، بلبرینگ (ها) و یک ماژول پیک آف برای شمارش چرخش توربین است.

فلومتر توربینی چیست؟

جزء کلیدی که میزان جریان را ارائه می دهد ، عنصر توربین چرخان است که از یک روتور چند پره تشکیل شده است که در زاویه ای مستقیم با جریان در یک لوله با یاتاقان های چرخان آزاد نصب شده است.

روتورها کمی کوچکتر از لوله جریان هستند و سرعت چرخش آنها مستقیماً متناسب با سرعت جریان حجمی سیال است. چرخش تیغه ها را می توان با دستگاه های حالت جامد (اکراه ، سلف ، خازنی و پیک افکت هال) یا حسگرهای مکانیکی (چرخ دنده یا درایوهای مغناطیسی) تشخیص داد.

پیکاب های مقاومت مغناطیسی

یک ماژول پیکاپ نوع مقاومت مغناطیسی شامل یک آهنربای دائمی ، یک قطب قطب فلزی آهنی و یک سیم پیچ است. هر بار که یک پره توربین از میدان ایجاد شده توسط آهن ربا عبور می کند ، سیم پیچ یک پالس تولید می کند.

هر پالس نشان دهنده حجم گسسته سیال است. تعداد پالس در واحد حجم به عنوان عامل K متر نامیده می شود.

پیکس های سلف نیز با آهن ربای دائمی تعبیه شده در روتور همراه است ، هر تیغه ای که از سیم پیچ عبور می کند ، یک پالس ولتاژ تولید می کند که نشان دهنده یک دور کامل روتور است.

خروجی هر دو سبک پیک موج سینوسی پیوسته با فرکانس متناسب با سرعت جریان است. از آنجا که سیگنال پالس در جریان های کم بسیار ضعیف است ، فاصله بین پیکاپ و وسایل الکترونیکی صفحه نمایش یا پیش تقویت کننده کوتاه باید کوتاه باشد.

سنسورهای خازنی

سنسورهای خازنی با تولید یک سیگنال RF که توسط حرکت پره های روتور تعدیل می شود ، موج سینوسی تولید می کنند.

ترانزیستورهای اثر هال

ترانزیستورهای اثر هال هنگامی که در یک میدان مغناطیسی با قدرت بسیار کم (به ترتیب 25 گاووس) قرار دارند ، حالت خود را تغییر می دهند. آهنرباهای بسیار کوچک در نوک تیغه های روتور تعبیه شده است.

در این نوع سیستم ، روتورها معمولاً از یک ماده غیر مغناطیسی مانند پلی پروپیلن ، رایتون یا PVDF (Kynar) ساخته می شوند. خروجی سیگنال آنها یک قطار پالس موج مربع ، با فرکانسی متناسب با سرعت جریان حجمی است.

اثر هال بدون داشتن کشش مغناطیسی می تواند با سرعت جریان کمتری (0.2 فوت در ثانیه) نسبت به طرح های پیکف مغناطیسی (0.5-1.0 فوت/ثانیه) عمل کند.

سنسور اثر هال همچنین سیگنالی از دامنه بالا (معمولاً موج مربع 10.8 ولت) را ارائه می دهد ، و اجازه می دهد فاصله های انتقال تا 3000 فوت بین سنسور و وسایل الکترونیکی بدون تقویت.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

نحوه عملکرد جریان سنج توربینی

جریان سنج توربین از انرژی مکانیکی سیال برای چرخاندن "چرخ دنده" (روتور) در جریان استفاده می کنند. تیغه ی چرخ دنده وظیفه ی تبدیل انرژی را از جریان بخار به انرژی دوار را به خوبی و به دلیل زاویه دار بودنشان بر عهده دارند. محور روتور روی یاتاقان ها می چرخد. هنگامی که مایع سریعتر حرکت می کند ، روتور نسبتاً سریعتر می چرخد.

جریان سنج توربین در حال حاضر هفت درصد از بازار جهانی را تشکیل می دهند. چرخش شفت را می توان به صورت مکانیکی یا با تشخیص حرکت تیغه ها حس کرد. حرکت تیغه اغلب به صورت مغناطیسی تشخیص داده می شود و هر تیغه یا قطعه فلزی تعبیه شده یک نبض ایجاد می کند.

سنسورهای جریان سنج توربین معمولاً در خارج از جریان جریان قرار دارند تا از محدودیت های ساختمانی که در صورت استفاده از سنسور خیس استفاده می شود جلوگیری شود.

وقتی مایع سریعتر حرکت می کند ، پالس های بیشتری تولید می شود. فرستنده سیگنال پالس را برای تعیین جریان سیال پردازش می کند. فرستنده ها و سیستم های حسگر برای حس جریان در دو جهت جریان جلو و عقب در دسترس هستند.

مزایا و معایب فلومتر توربینی

هزینه متوسط ​​است. در مایعات ویسکوزیته تمیز با سرعت متوسط ​​و نرخ ثابت بسیار خوب عمل می کند. Turndown بسیار خوب است زیرا می تواند نسبت به حداکثر جریان بسیار کم بخواند.

اگر در یک مایع تمیز قرار داده شوند ، قابل اطمینان هستند ، مخصوصاً اگر روغن کمی داشته باشد. AGA و API برای انتقال حضانت تأیید شده اند.

آنها باعث افت فشار در جایی می شوند که ممکن است عاملی مانند جریان گرانش باشد. برای بخار قابل اعتماد نیست بلبرینگ فرسوده می شوند.

نحوه استفاده از جریان سنج های توربین

جریان سنج های توربین سرعت مایعات ، گازها و بخارات موجود در لوله ها مانند هیدروکربن ها ، مواد شیمیایی ، آب ، مایعات برودتی ، هوا و گازهای صنعتی را اندازه گیری می کند.

جریان سنج های توربین با دقت بالا برای انتقال هیدروکربن ها و گاز طبیعی در دسترس است. این جریان سنج ها اغلب عملکرد یک رایانه جریان را برای تصحیح فشار، دما و سیال به منظور دستیابی به دقت مورد نظر برای برنامه کاربردی ترکیب می کنند.

در مورد مایعاتی که روغن کاری نمی کنند از جریان سنج های توربین مراقب باشید زیرا در صورت سایش زودرس بلبرینگ ها ، جریان سنج ممکن است نادرست شده و خراب شود.

برخی از جریان سنج های توربین دارای اتصالات گریس برای استفاده با مایعات غیر روان کننده هستند. علاوه بر این ، جریان سنج های توربین که برای هدف خاصی طراحی شده اند، مانند سرویس گاز طبیعی ، اغلب می توانند در محدوده محدودی از دما (مانند حداکثر 60 درجه سانتی گراد) کار کنند، در نتیجه عملکرد در دماهای بالاتر می تواند به جریان سنج آسیب برساند. این جریان سنج را می توان برای مایعات بهداشتی ، نسبتاً تمیز و خورنده در اندازه های تقریباً 24 اینچ استفاده کرد.

جریان سنج های توربین کوچکتر را می توان مستقیماً در لوله کشی نصب کرد ، اما اندازه و وزن جریان سنج های توربین بزرگتر ممکن است نیاز به نصب پایه ها و تکیه گاه های بتنی قابل توجهی داشته باشد.

جریان مایعات خورنده را می توان با توجه مناسب به مصالح ساختمانی تمام قطعات خیس شده مانند بدنه ، روتور ، یاتاقان ها و اتصالات اندازه گیری کرد.

کاربرد فلومترهای توربینی

کاربردهای جریان سنج توربین در صنایع آب ، نفت و شیمی یافت می شود. کاربردهای آب شامل سیستم های توزیع در داخل و بین مناطق آبی است. کاربردهای نفتی شامل انتقال هیدروکربن ها است. کاربردهای متفرقه در صنایع غذایی و آشامیدنی و شیمیایی یافت می شود.

صنایع مورد استفاده از فلومتر توربینی

 1. نفت و گاز
 2. آب و فاضلاب
 3. تاسیسات گاز
 4. مواد شیمیایی
 5. نیرو
 6. غذا و نوشیدنی
 7. هوافضا
 8. داروسازی
 9.  فلزات
 10.  معادن
 11.  خمیر کاغذ

 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان