• 525
  • 733 مرتبه
آشنایی با پمپ انتقال شیر

آشنایی با پمپ انتقال شیر

سه شنبه 21 تیر 1401

شیر خوراکی یکی از مواد پر مصرف در دنیای امروز است. شیر که حاوی مواد بسیاری مغذی ارزشمندی از جمله کلسیم و پروتئین است و برای رشد بدن نقش کلیدی را ایفا می‌کند اهمیت ویژه ای دارد.

بسیاری از مواد پر مصرف دیگر نظیر کره، پنیر، خامه، سرشیر، کشک و ... از مشتقات آن به شمار می‌آید. همچنین در کارخانجات بزرگ بستنی سازی، تولید شیرینی، کیک و ... شیر ماده حیاتی به شمار می‌رود.

از زمان شیردوشی تا رسیدن به محصول نهایی پمپ نقش کلیدی را ایفا می‌کند. در این مقاله از کالا صنعتی به معرفی پمپ انتقال شیر و پمپ وکیوم شیر دوشی پرداخته می‌شود.

همانطور که پیشتر در مقالات کالا صنعتی بیان شد یکی از الزامات مهم در صنایع حساسی نظیر دارویی و غذایی استفاده از پمپ تمام استیل یا پمپ کله استیل است.

پمپ انتقال شیر

مزایای استفاده از پمپ های استیل

اگر چه جایگزین کردن پمپ‌های چدنی به جای استیل هزینه بر است، پمپ های استیل مزایایی دارد که قابل چشم پوشی نیست.

  • پاک کردن آلودگی از پمپ‌های استیل در مقایسه با نوع چدنی آسان تر است. این دلیل موجب کاهش هزینه‌ می‌شود.
  • زنگ زدگی پمپ استیل نسبت به چدن در مقابل سیال یا رطوبت ساکن کمتر است.
  • پمپ استیل در مقابل پمپ چدنی عمر بیشتری دارد.
  • پمپ استیل شکنندگی کمتری نسبت به چدن دارد.
  • با مقایسه چگالی مواد مختلف و از دیدگاه وزن می‌توان بیان کرد که وزن پمپ‌های استیل کمتر است.
  • مهمترین نکته که موجب شده است پمپ‌های استیل مورد توجه بیشتری قرار بگیرید واکنش پذیری شیمیایی کمتر پمپ‌های استیل نسبت جنس چدن است.

معرفی برند و مدل های پمپ انتقال شیر یا وکیوم شیر دوشی

پمپ استیل لئو

یکی از مهمترین پمپ‌های مورد استفاده برای پمپاژ و انتقال شیر، پمپ‌های کله استیل سری AMS و AMSm برند لئو است.

به لطف کلگی از جنس استیل 304، قیمت مناسب و گارانتی 24 ماهه، پمپ لئو سری AMS و AMSm به عنوان پمپ شیر برای انتقال آن استفاده می‌شود.

پمپ شیر برند لئو از توان نیم اسب تا 3 اسب به صورت تکفاز و سه فاز تولید می‌شود که می‌توانند دبی ماکزیمم 30 متر مکعب بر ساعت و ماکزیمم هد 30 متر را تامین کند.

این ویژگی ها موجب شده است که پمپ های لئو سری سری AMS و AMSm در کارگاه‌های کوچک، دامداری‌ها تا کارخانجات بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد.

در ادامه مشخصات فنی پمپ لئو سری AMSm و AMS بررسی می‌شود.

مشخصات الکتروپمپ استیل لئو

بدنه و شافت پمپ استیل لئو سری AMS و AMSm از جنس استیل 304 است.

بیشترین دمای سیال قابل تحمل برای این نوع پمپ 85 درجه سانتی گراد است.

کلاس عایق بندی و کلاس حفاظتی الکتروموتور متصل به پمپ به ترتیب از نوع F و IPX4 است.

خروجی پمپ‌ شیر استیل از نوع رزوه ای است که اتصال لوله های آن را آسان تر می‌کند.

انتخاب پمپ شیر لئو براساس هد و دبی کاری (یا ماکزیمم) تعیین می‌شود. در ادامه به طور خلاصه نمودارهای هد بر حسب آبدهی نشان داده شده است.

نمودار الکتروپمپ استیل لئو

مشخصات ابعادی و وزن پمپ‌های لئو

پارامتر دیگری که در موقع انتخاب پمپ شیر باید مورد توجه قرار بگیرد ابعاد هندسی و وزن است.

از توان نیم اسب (AMS70-AMSm70) تا سه اسب (AMS370-AMSm370) مشخصات هندسی و همچنین وزن در تصاویر بعد مشخص شده است.

مشخصات ابعادی پمپ استیل لئو AMS

پمپ شیر دوشی در دامداری از جمله تجهیزات پر کاربرد در دوشیدن شیر و همچنین انتقال شیر به مخازن می باشد.

در کنار پمپ شیر تجهیزات دیگری مانند اتصالات پلاستیکی و موتور الکتریکی قرار دارد. پمپ انتقال شیر دو حالت متغیر و ثابت کار می کند.

پمپ شیر دوشی گاو در واقع یک پمپ خلا یا وکیوم می باشد که با توجه به تولید میزان خلا در دقیقه کار می کند. پمپ شیر با توجه به میزان دبی شیر و همچنین فاصله انتقال شیر می تواند دارای توان های مختلفی باشد. هر چه کیفیت تولید پمپ برای شیر بالاتر باشد، هزینه تعمیر و نگهداری آن کاهش می یابد.

پمپ شیر

خصوصیات پمپ شیردوشی

پمپ شیر باید دارای استحکام بالایی باشد زیرا باید به صورت مداوم به پستان های گاو متصل بوده و شیر را به سمت مخازن هدایت کند. همچنین پمپ انتقال شیر باید به گونه ای باشد تا آسیبی به پستان های گاو نزند. پمپ شیر گاو معمولا به صورت سالیانه سرویس می شود تا مشخصه های فنی آن بررسی شود.

جنس پمپ شیر

پمپ شیر معمولا دارای سرعت 1400 دور بر دقیقه می باشند که البته با توجه به مدل مورد نیاز و توان مد نظر می تواند سرعت متفاوتی داشته باشد. با توجه به سرعت بالای چرخش پمپ شیر، در صورت پایین بودن کیفیت پوشش این پمپ ها می توان شاهد ایراداتی از قبیل ترک خوردن پوسته، استهلاک بالای قطعات، نوسان آبدهی و گیر کردن پره ها در دماهای مختلف بود.

در قسمت خروجی هوا پمپ شیر آلیاژ های فلزی مختلفی استفاده می شود که در صورتی که این آلیاژ کیفیت پایین داشته باشد، دیواره این قسمت تغییر شکل داده و به صورت بیضی شکل در می آید. برای ادامه کار پمپ باید سرویس پمپ انجام شود و هر چه این آلیاژ ضعیف تر باشد این سرویس در زمان نزدیک تری صورت می پذیرد.

نکات مهم در پمپ شیر

یکی از مسائل مهم در پمپ خلا میزان فاصله رتور و پوسته پمپ است که باید مقدار استانداردی باشد. با توجه به اینکه این پمپ ها متناسب با این فاصله هوا را به داخل می کشند، در صورت زیاد یا کم بودن این فاصله، راندمان کاهش پیدا کرده و تولید شیر نیز کاهش می یابد.

پمپ همزن شیر از دیگر محصولات کاربردی در صنعت دامداری است که وظیفه یکنواخت کردن شیر در مخازن را دارد.

انتخاب پمپ شیر با توجه به شیر

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب پمپ شیر، نوع شیر است. پمپاژ شیر کم چرب به مراتب ساده تر از پمپاژ شیر پر چرب است زیرا در شیرهای پر چرب میزان گرانروی سیال کاهش یافته و انتقال آن از یک موقعیت به موقعیت دیگر سخت تر می شود.

همچنین پمپ برای شیر پر چرب دارای استهلاک به مراتب بالاتری نسبت به پمپ برای شیر کم چرب است و سرویس های پمپ شیر پر چرب باید در بازه های زمانی کوتاه مدتی صورت گیرد.

پمپ شیر

نحوه سرویس کردن پمپ شیر

برای سرویس پمپ شیر باید پمپ به یک کارگاه مخصوص تعمیر و سرویس پمپ برده شده و مراحل تعمیر در آنجا صورت گیرد.

در بیشتر مواقع سرویس پمپ شیر گاو به صورت سالیانه و بیشتر حول رتور و پوسته پمپ انجام می شود. همانطور که گفته شد فاصله بین پوسته و رتور اهمیت بالایی دارد و میزان قدرت پمپ ارتباط مستقیمی با این فاصله دارد.

در بیشتر پمپ شیر یک قطعه به نام فیبر وکیوم یا خلا وجود دارد که وظیفه بیرون راندن هوا از داخل محفظه پمپ را دارد که به عبارتی حالت خلا را در پمپ ایجاد می کند. این قطعه یکی از حساس ترین تجهیزات پمپ خلا است که باید در بازه زمانی مشخصی تعویض شود.

تعویض فیبر خلاء

بازه زمانی تعویض فیبر خلا بستگی به جنس فیبر دارد. عملکرد نا مناسب پمپ شیر می تواند نشانگر خوبی از بازه زمانی تعویض فیبر پمپ شیر باشد.

تعویض دیر هنگام این قطعه می تواند آسیب های جبران ناپذیری به پره های رتور وارد کند که هزینه های سنگینی خواهد داشت. تعویض این قطعه باید توسط یک فرد متخصص صورت گیرد تا میزان جاگذاری آن به صورت استاندارد صورت پذیرد.

روغن رسانی

یکی دیگر از نکات مهم در کارکرد پمپ شیر، روغن رسانی آن ها می باشد. این تجهیزات باید به شکل مناسبی روغن رسانی شوند و به هیچ عنوان خشک کار نکنند.

در صورتی که این پمپ ها برای مدت کوتاهی خشک کار کنند، فیبر و پروانه های رتور آسیب شدیدی می بینند.

دو چکاپ مهم پمپ شیر عبارتست از پر بودن مخزن روغن و اتصالات سالم و دقیق برای ارسال روغن به تجهیزات مختلف پمپ. نوع روغن متناسب با نوع پمپ و توان آن می تواند متغیر باشد.

دستگاه پمپ شیر

مشکلات مهم پمپ شیر

یکی از مسائل و مشکلات اصلی پمپ شیر، ورود اجسام جامد و حشرات به داخل شیر می باشد. این اجسام می تواند آسیب های زیادی به پره های رتور و تجهیزات پمپ وارد کند.

همچنین عدم استفاده از روغن های استاندارد می تواند یکی از عوامل سایش قطعات فلزی پمپ شده و این فلزات باعث ایجاد ذرات جامد شده که به مرور زمان در کل اتصالات پمپ جاری شده و موجب آسیب به فیبر و رتور پمپ می شود.

استفاده از فیلترهای مناسب در ورودی روغن و شیر می تواند احتمال ورود اجسام جامد به داخل محفظه پمپ را به شکل مناسبی کاهش دهد. برای پیشگیری از بروز این اتفاقات بهتر است بعد از هر بار استفاده از پمپ شیر یک بار پمپ و اتصالات آن را به طور کامل شستشو داده و از تمیزی آن مطمئن شوید.

پمپ برای شیر قادر به تولید شیر در ظرفیت های بین 200 تا 3000 لیتر بر دقیقه است. ظرفیت این پمپ ها بستگی به میزان شیردهی گاو و شرایط محیطی کارگاه دارد. در زمان بروز مشکل در قسمت پستان های گاو بهتر است پمپ را جدا کرده و به شکل مناسبی شستشو دهید.

گاهی بیماری های مختلفی در قسمت پستان های گاو به وجود آمده که می تواند اتصالات پمپ را نیز آلوده کند و بهتر است پس از اطمینان از سلامت گاو نسبت به اتصال پمپ اقدام کنید. مکش از پستان های گاو باید به شکل منظم و تنظیم شده ای صورت گیرد تا میزان شیردهی افزایش پیدا کند.

پمپ های خلا می توانند هم به صورت نیوماتیکی (بادی) و هم به صورت الکتریکی کار کنند. تفاوت این دو مدل از پمپ ها در این است که در مورد اول از نیروی هوا برای جا به جایی شیر استفاده می شود و در حالت دوم از یک سیلندری که به یک موتور متصل است برای انتقال سیال استفاده می شود.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان