مقالات پمپ

  • 525
  • 34 مرتبه
پمپ شیر

پمپ شیر

سه شنبه 27 آبان 1399

پمپ شیر از جمله تجهیزات پر کاربرد در دوشیدن شیر و همچنین انتقال شیر به مخازن می باشد. در کنار پمپ شیر تجهیزات دیگری مانند اتصالات پلاستیکی و موتور الکتریکی قرار دارد. پمپ انتقال شیر دو حالت متغیر و ثابت کار می کند.

پمپ شیر در واقع یک پمپ خلا یا وکیوم می باشد که با توجه به تولید میزان خلا در دقیقه کار می کند. پمپ شیر با توجه به میزان دبی شیر و همچنین فاصله انتقال شیر می تواند دارای توان های مختلفی باشد. هر چه کیفیت تولید پمپ برای شیر بالاتر باشد، هزینه تعمیر و نگهداری آن کاهش می یابد.

پمپ شیر

پمپ شیر باید دارای استحکام بالایی باشد زیرا باید به صورت مداوم به پستان های گاو متصل بوده و شیر را به سمت مخازن هدایت کند. همچنین پمپ انتقال شیر باید به گونه ای باشد تا آسیبی به پستان های گاو نزند. پمپ شیر گاو معمولا به صورت سالیانه سرویس می شود تا مشخصه های فنی آن بررسی شود.

پمپ شیر معمولا دارای سرعت 1400 دور بر دقیقه می باشند که البته با توجه به مدل مورد نیاز و توان مد نظر می تواند سرعت متفاوتی داشته باشد. با توجه به سرعت بالای چرخش پمپ شیر، در صورت پایین بودن کیفیت پوشش این پمپ ها می توان شاهد ایراداتی از قبیل ترک خوردن پوسته، استهلاک بالای قطعات، نوسان آبدهی و گیر کردن پره ها در دماهای مختلف بود.

در قسمت خروجی هوا پمپ شیر آلیاژ های فلزی مختلفی استفاده می شود که در صورتی که این آلیاژ کیفیت پایین داشته باشد، دیواره این قسمت تغییر شکل داده و به صورت بیضی شکل در می آید. برای ادامه کار پمپ باید سرویس پمپ انجام شود و هر چه این آلیاژ ضعیف تر باشد این سرویس در زمان نزدیک تری صورت می پذیرد.

یکی از مسائل مهم در پمپ خلا میزان فاصله رتور و پوسته پمپ است که باید مقدار استانداردی باشد. با توجه به اینکه این پمپ ها متناسب با این فاصله هوا را به داخل می کشند، در صورت زیاد یا کم بودن این فاصله، راندمان کاهش پیدا کرده و تولید شیر نیز کاهش می یابد.

پمپ همزن شیر از دیگر محصولات کاربردی در صنعت دامداری است که وظیفه یکنواخت کردن شیر در مخازن را دارد. یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب پمپ شیر، نوع شیر است. پمپاژ شیر کم چرب به مراتب ساده تر از پمپاژ شیر پر چرب است زیرا در شیرهای پر چرب میزان گرانروی سیال کاهش یافته و انتقال آن از یک موقعیت به موقعیت دیگر سخت تر می شود. همچنین پمپ برای شیر پر چرب دارای استهلاک به مراتب بالاتری نسبت به پمپ برای شیر کم چرب است و سرویس های پمپ شیر پر چرب باید در بازه های زمانی کوتاه مدتی صورت گیرد.

پمپ شیر

برای سرویس پمپ شیر باید پمپ به یک کارگاه مخصوص تعمیر و سرویس پمپ برده شده و مراحل تعمیر در آنجا صورت گیرد. در بیشتر مواقع سرویس پمپ شیر گاو به صورت سالیانه و بیشتر حول رتور و پوسته پمپ انجام می شود. همانطور که گفته شد فاصله بین پوسته و رتور اهمیت بالایی دارد و میزان قدرت پمپ ارتباط مستقیمی با این فاصله دارد.

در بیشتر پمپ شیر یک قطعه به نام فیبر وکیوم یا خلا وجود دارد که وظیفه بیرون راندن هوا از داخل محفظه پمپ را دارد که به عبارتی حالت خلا را در پمپ ایجاد می کند. این قطعه یکی از حساس ترین تجهیزات پمپ خلا است که باید در بازه زمانی مشخصی تعویض شود.

بازه زمانی تعویض فیبر خلا بستگی به جنس فیبر دارد. عملکرد نا مناسب پمپ شیر می تواند نشانگر خوبی از بازه زمانی تعویض فیبر پمپ شیر باشد. تعویض دیر هنگام این قطعه می تواند آسیب های جبران ناپذیری به پره های رتور وارد کند که هزینه های سنگینی خواهد داشت. تعویض این قطعه باید توسط یک فرد متخصص صورت گیرد تا میزان جاگذاری آن به صورت استاندارد صورت پذیرد.

یکی دیگر از نکات مهم در کارکرد پمپ شیر، روغن رسانی آن ها می باشد. این تجهیزات باید به شکل مناسبی روغن رسانی شوند و به هیچ عنوان خشک کار نکنند. در صورتی که این پمپ ها برای مدت کوتاهی خشک کار کنند، فیبر و پروانه های رتور آسیب شدیدی می بینند. دو چکاپ مهم پمپ شیر عبارتست از پر بودن مخزن روغن و اتصالات سالم و دقیق برای ارسال روغن به تجهیزات مختلف پمپ. نوع روغن متناسب با نوع پمپ و توان آن می تواند متغیر باشد.

دستگاه پمپ شیر

یکی از مسائل و مشکلات اصلی پمپ شیر، ورود اجسام جامد و حشرات به داخل شیر می باشد. این اجسام می تواند آسیب های زیادی به پره های رتور و تجهیزات پمپ وارد کند. همچنین عدم استفاده از روغن های استاندارد می تواند یکی از عوامل سایش قطعات فلزی پمپ شده و این فلزات باعث ایجاد ذرات جامد شده که به مرور زمان در کل اتصالات پمپ جاری شده و موجب آسیب به فیبر و رتور پمپ می شود.

استفاده از فیلترهای مناسب در ورودی روغن و شیر می تواند احتمال ورود اجسام جامد به داخل محفظه پمپ را به شکل مناسبی کاهش دهد. برای پیشگیری از بروز این اتفاقات بهتر است بعد از هر بار استفاده از پمپ شیر یک بار پمپ و اتصالات آن را به طور کامل شستشو داده و از تمیزی آن مطمئن شوید.

پمپ برای شیر قادر به تولید شیر در ظرفیت های بین 200 تا 3000 لیتر بر دقیقه است. ظرفیت این پمپ ها بستگی به میزان شیردهی گاو و شرایط محیطی کارگاه دارد. در زمان بروز مشکل در قسمت پستان های گاو بهتر است پمپ را جدا کرده و به شکل مناسبی شستشو دهید.

گاهی بیماری های مختلفی در قسمت پستان های گاو به وجود آمده که می تواند اتصالات پمپ را نیز آلوده کند و بهتر است پس از اطمینان از سلامت گاو نسبت به اتصال پمپ اقدام کنید. مکش از پستان های گاو باید به شکل منظم و تنظیم شده ای صورت گیرد تا میزان شیردهی افزایش پیدا کند.

پمپ های خلا می توانند هم به صورت نیوماتیکی (بادی) و هم به صورت الکتریکی کار کنند. تفاوت این دو مدل از پمپ ها در این است که در مورد اول از نیروی هوا برای جا به جایی شیر استفاده می شود و در حالت دوم از یک سیلندری که به یک موتور متصل است برای انتقال سیال استفاده می شود.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان