021-91304300

تمامی سفارشات از تاریخ 6 فروردین ماه به بعد ارسال خواهد شد

تخفیف شگفت انگیز
 • 217
 • 1234 مرتبه
چک ولو (Check valve) چیست؟

چک ولو (Check valve) چیست؟

دوشنبه 22 اسفند 1401

چک ولو یا شیر یک طرفه

چک ولو (Check valve) که با اسامی شیر یک طرفه یا شیر غیر برگشتی (NRV) نیز شناخته می شود، یکی از انواع رایج شیرهای کاربردی در صنایع مختلف می باشد. چک ولو قابلیت عبور سیالات در یک جهت را دارد و از برگشت سیال در سمت مخالف جهت جریان جلوگیری می کند.

در واقع مکانیزم چک ولوها به گونه ای است که فشار جریان سیال عبوری از خط لوله منجر به این می شود که دیسک/ پیستون/ توپ موجود در آنها باز شده و جریان سیال از شیر در یک جهت عبور می کند. زمانی که فشار سیال کاهش می یابد و یا جریان در سمت مخالف جهت اصلی حرکت می کند، مکانیزم بازشونده چک ولو بسته می شود و از برگشت جریان سیال جلوگیری می کند.

در برخی از کاربردها برگشت سیال در مسیر فرآیند می تواند صدمات و آسیب های جدی را به دستگاه هایی نظیر پمپ، کمپرسور، سیستم های پایپینگ و ... وارد کند و در صورت استفاده از شیرهای دوطرفه این مشکل دو چندان شده و حتی منجر به از کار افتادن دستگاه های فوق می شود، بنابراین در این مواقع استفاده از چک ولو یا شیر یک طرفه راه حلی مناسب، ارزان، موثر و آسان می باشد.

چک ولول یا شیر یک طرفه

نحوه عملکرد چک ولو یا شیر یک طرفه

همانطور که گفته شد چک ولو یا شیر یک طرفه جریان سیال عبوری از خود را فقط در یک جهت برقرار می کند. چک ولو دارای یک علامت جهت دار می باشد و هنگام نصب بایستی به جهت نشان داده شده بر روی آن توجه شود و در جهتی که جریان سیال حرکت می کند باید در سیستم نصب شود.

بطور کلی چک ولوها از اجزای بدنه، سیت، مکانیزم بازشونده (دیسک/ پیستون/ توپی) و درپوش تشکیل شده است. در حالت اولیه و زمانی که سیال جریان ندارد مکانیزم بازشونده در حالت بسته می باشد و سیال از شیر یک طرفه عبور نمی کند.

به محض اینکه سیال جریان پیدا می کند و فشار به مکانیزم بازشونده وارد می شود، دیسک/ پیستون/ توپی از اتصال به سیت جدا و از حالت اولیه خود منحرف شده و به حالت باز در می آید و جریان سیال برقرار می شود. چک ولو یا شیر یک طرفه به صورت خودکار و با توجه به میزان فشار سیال عبوری از آن باز و بسته می شوند.

زمانی که فشار جریان سیال پشت چک ولو از فشار جریان اصلی مدار بیشتر می شود و به نوعی جریان معکوس داشته باشیم، مکانیزم باز شونده به حالت بسته در می آید و جریان قطع می شود و از برگشت سیال در خلاف جهت اصلی به دستگاه هایی مثل پمپ جلوگیری می کند.

عملکرد چک ولو

مزایا چک ولو

 1. جلوگیری کردن از برگشت جریان سیال
 2. بسته به نوع چک ولو، قادر به تحمل فشارهای پایین ال بالا
 3. قابل استفاده بصورت افقی و عمودی
 4. عملکرد خودکار
 5. جلوگیری از اتفاق ضربه قوچ
 6. واکنش سریع
 7. عملکرد کاملا مکانیکی و عدم نیاز به برق
 8. دارای قطعات داخلی کم
 9. هزینه تعمیر و نگهداری پایین
 10. فضای اشغال شده کم

معایب چک ولو

 • نامناسب در سیستم هایی با جریان پالس دار
 • عدم دسترسی به قطعات داخلی
 • امکان گیرکردن مکانیزم بازشونده (دیسک و لولا)
 • تعیین وضعیت باز و بسته بودن شیر دشوار می باشد
 • در بعضی انواع (دیسک دار) ایجاد سر و صدا در اثر ضربه زدن

کاربرد چک ولو

در قسمت های قبلی توضیح داده شد که وظیفه چک ولو یا شیر یک طرفه جلوگیری از برگشت جریان در جهت معکوس می باشد. به عبارت دیگر می توان گفت در تمام صنایعی که سیستم پایپینگ دارند و جریان سیال از لوله برقرار است و بایستی سیال در یک جهت جریان داشته باشد شیر یک طرفه (چک ولو) کاربرد دارد.

حتی در ابعاد کوچک تر و خانگی در سیستم آبرسانی به ساختمان های مسکونی و بعد از کنتور آب و یا وسایل خانگی مثل ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی نیز شیر یک طرفه کاربرد دارد. چک ولو در صنایع مختلفی از جمله موارد زیر بکار می رود؛

 1. خطوط لوله کشی در پتروشیمی، پالایشگاه
 2. تاسیسات و سیستم های HVAC
 3. خطوط مایع سازی نیتروژن
 4. خطوط انتقال مواد شیمیایی

و در صنایع نفت و گاز، صنایع غذایی و دارویی و نیروگاه ها و به طور کلی در اکثر صنایعی که در آنها دستگاه هایی مثل پمپ، کمپرسور و یا تجهیزات ابزار دقیق مثل فلومتر و ... استفاده می شود به منظور جلوگیری از آسیب به آنها در موقع برگشت سیال شیر یک طرفه کاربرد اساسی دارد.

انواع چک ولو

 • چک ولو لولایی یا دریچه ای (Swing check valve)
 • چک ولو ویفری (Wafer check valve)
 • چک ولو دیسکی مایل (Tilting disc check valve)
 • چک ولو توپی (Ball check valve)
 • چک ولو پروانه ای (Butterfly check valve)
 • چک ولو لیفت یا فشاری (Lift check valve)
 • چک ولو سایلنت یا بی صدا (Silent check valve)
 • چک ولو نیوماتیکی (Pneumatic check valve)
 • چک ولو هیدرولیکی (Hydraulic check valve)

چک ولو لولایی یا دریچه ای (Swing check valve)

در چک ولو لولایی مکانیزم بازشونده یک دیسک یا صفحه می باشد که بصورت عمود بر جریان سیال عبوری بوسیله یک پین به بدنه لولا می شود. این دیسک فقط در یک جهت می تواند تغییر جهت دهد و با حرکتی شبیه آونگ، مسیر عبور جریان سیال را باز و بسته می کند. با به حرکت در آمدن سیال قبل چک ولو و افزایش فشار پشت لولا، دیسک از قسمت لولا باز شده و جریان سیال از شیر عبور می کند.

زمانی که فشار سیال کاهش پیدا می کند و برگشت جریان سیال اتفاق می افتد، دیسک پایین آمده و به قسمت سیت متصل می شود و بنابراین مسیر جریان سیال مسدود و قطع می شود. چک ولو لولایی نسبتا ارزان قیمت می باشد و بصورت خودکار عمل می کند. در کاربردهایی که سیال حاوی ذرات جامد زیاد می باشد این نوع شیر یک طرفه مناسب می باشد.

چک ولو لولایی

چک ولو ویفری (Wafer check valve)

چک ولو ویفری یا شیر یک طرفه دریچه ویفری دارای یک دیسک نازک می باشد و مکانیزم آن شبیه چک ولو لولایی می باشد با این تفاوت که شکل بدنه و نحوه نصب شیر در مدار سیستم متفاوت می باشد.
بدنه شیر یک طرفه ویفری طول کمتری دارد و فضای کمتری اشغال می کند بنابراین در کاربردهای تاسیساتی مناسب تر می باشند. همچنین نحوه اتصال آن در خط لوله برخلاف نوع لولایی با پیچ و مهره نمی باشد بلکه بصورت فلنجی اتفاق می افتد.

چک ولول ویفری

چک ولو دیسکی مایل (Tilting disc check valve)

در چک ولو دیسکی مایل محور و لولای آن خارج از مرکز دیسک و بصورت نامتقارن می باشد. شیر یک طرفه دیسکی مایل جهت کنترل جریان سیال و جلوگیری از برگشت سیال در حالت های شیبدار استفاده می شود. از این شیر در مواردی که برگشت جریان مداوم وجود دارد مناسب می باشد.

چک ولو دیسکس مایل

چک ولو توپی (Ball check valve)

در چک ولو توپی از یک کره یا توپ به عنوان مکانیزم بازشونده استفاده می شود. به گونه ای که زمانی که سیال عبوری وارد شیر یک طرفه می شود، فشار اعمالی توپ را به بالا حرکت داده و شیر باز می شود و زمانی که فشار کاهش می یابد توپ پایین آمده و جریان سیال قطع می شود.

چک ولو توپی

چک ولو پروانه ای (Butterfly check valve)

چک ولو پروانه ای که به دبل دیسک نیز معروف است دارای دو دیسک نیمه می باشد که از وسط به یکدیگر لولا شده اند. به منظور بسته بودن دیسک ها در حالت غیر فعال و زمانی که فشار سیال وجود ندارد در پین لولای وسط آنها از فنر ارتجاعی استفاده می شود.

هنگامی که فشار اعمالی سیال به دیسک ها برخورد می کند، دو دیسک از قسمت لولا باز شده و به دلیل اینکه این نوع شیر یک طرفه از دو دیسک نیمه تشکیل شده مقدار چرخش کمتری انجام می دهند و بنابراین در موقع باز و بسته شدن ضربه کمتری دارند، به همین دلیل صدای کمتری نیز دارند. سر و صدای کم چک ولوهای پروانه ای مزیتی است که آنها را در کاربردهای سیستم های سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع مناسب کرده است.

چک ولو پروانه ای

چک ولو لیفت یا فشاری (Lift check valve)

در چک ولو فشاری، از پیستون جهت باز و بسته شدن شیر استفاده می شود. در حالت غیر فعال و نبود فشار سیال، پیستون به دلیل جاذبه (یا توسط نیروی فنر) بر روی سیت قرار دارد و زمانی که جریان سیال به زیر پیستون وارد و به آن فشار اعمال می کند، پیستون بالا رفته و شیر باز می شود و تا زمانی که جریان سیال و فشار آن برقرار باشد به همین صورت باقی می ماند. با کاهش فشار به دلیل وزنی که پیستون دارد و اصل جاذبه، پیستون پایین آمده و بر روی سیت سوار شده و شیر بسته می شود و بنابراین از برگشت احتمالی جریان سیال جلوگیری می کند.

چک ولو لیفت

چک ولو سایلنت یا بی صدا (Silent check valve)

چک ولو های بی صدا که به چک ولو پاپت (Poppet) نیز شناخته می شود، قابلیت بسته شدن نرم و با سرعت را دارد و هیچ ضربه ای موقع باز و بسته شدن ندارد بنابراین بدون سر و صدا می باشند.

چک ولو سایلت یا بی صدا

چک ولو نیوماتیکی (Pneumatic check valve)

چک ولوهای نیوماتیکی در سیستم های نیوماتیکی بکار می روند و بنابراین تفاوت آنها با سایر چک ولوها در نوع سیال عبوری از آنها می باشد که در این مورد سیال از نوع هوا می باشد. شیر یک طرفه نیوماتیکی به منظور عدم برگشت هوای عبوری به داخل منبع و یا دستگاه هایی نظیر کمپرسور استفاده می شود.

چک ولو نیوماتیکی

چک ولو هیدرولیکی (Hydraulic check valve)

چک ولو هیدرولیک یا شیر یک طرفه هیدرولیک از انواع چک ولوهای کاربردی در صنعت می باشد که در سیستم های هیدرولیکی بکار می روند. شیر یک طرفه هیدرولیک به منظور جلوگیری از برگشت سیال فرآیند هیدرولیک (روغن) در جهت معکوس جریان اصلی استفاده می شود و از آسیب به تجهیزات هیدرولیکی جلوگیری می کند.

انواع چک ولو هیدرولیکی

چک ولو هیدرولیکی پیلوت دار (Pilot hydraulic check valve): چک ولو پیلوت دار قابلیت نصب بصورت زیر شیری در مدارهای هیدرولیکی را دارد. شیر یک طرفه پیلوت دار مانع از برگشت سیال فرآیند سیستم های هیدرولیکی (روغن) در جهت معکوس جریان اصلی می شود.

چک ولو پیلوت دار

چک ولو هیدرولیکی سوپاپ خطی (Inline hydraulic check valve): چک ولو سوپاپ خطی در مدارهای هیدرولیکی بکار می روند و ساختاری بسیار ساده تر نسبت به نوع پیلوت دار دارد البته امکان نصب شیر یک طرفه خطی بصورت زیر شیری وجود ندارد و در این صورت از نوع پیلوت دار باید استفاده شود.

چک ولو سوپاپ خطی

چک ولو هیدرولیکی کارتریجی (Cartridge hydraulic check valve): چک ولو کارتریجی قابلیت نصب بر منیفولدهای هیدرولیکی را دارد. این چک ولو بصورت خطی می باشد و در دو نوع با فنر و بدون فنر ساخته می شوند.

چک ولو هیدرولیکی کارتریجی

جنس مواد سازنده چک ولو

عموما چک ولوها از موادی با دوام ساخته می شوند تا در شرایطی کارکردی با فشار بالا مقاومت داشته باشند. مواد متداول مورد استفاده در ساخت چک ولوها شامل PVC، CPVC، برنز، برنج، آهن و فولاد ضدزنگ می باشد.

 • پلی وینیل کلراید (PVC): پی وی سی در برابر خوردگی مقاوم بوده و انعطاف پذیر می باشند.
 • پلی وینیل کلراید کلردار (CPVC): سی پی وی سی همانند PVC می باشد اما قادر به تحمل دماهای بالاتری می باشد.
 • برنز: برنز برای کاربردهای با فشار کم تا متوسط استفاده می شود و نسبت به خوردگی مقاوم می باشد.
 • برنج: برنج همانند برنز می باشد اما قیمت پایین تری نسبت به برنز دارد.
 • چدن: به دلیل مقاومت عالی در برابر خوردگی برای شیرهای یک طرفه مورد استفاده در محیط های آب سرد و گرم، بخار، گاز و همچنین در چک ولوهای مورد استفاده در تاسیسات و HVAC کاربرد دارد.
 • چدن داکتیل: چدن داکتیل بیشتر از 3% کربن دارد و به این دلیل به راحتی خم می شود و منعطف می باشد. داکتیل استحکام بالاتری دارد.
 • آهن: آهن در محیط های آب، بخار، نفت و گاز کاربرد دارد. در طیف گسترده ای از دما و فشار بکار می رود ولی هزینه بالاتری به نسبت دارد.
 • فولاد ضدزنگ: در برابر خوردگی مقاوم بوده و در برابر محیط های شیمیایی مقاومت بالایی دارند.
 • پروپیلن (PP): در برابر خوردگی مقاومت بسیار بهتری نسبت به PVC و CPVC دارد و بنابراین ساخت چک ولو از آن استفاده می شود.
 • پلی وینیلیدن فلوراید (PVDF): پلاستیک PVDF در چک ولوهایی که از خود سیالات اسیدی، هیدروکربن ها و حلال ها را عبور می دهند، مورد استفاده قرار می گیرد.
اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان