تخفیف شگفت انگیز
 • 1924
 • 130 مرتبه
دلیل ریپ زدن موتور برق

دلیل ریپ زدن موتور برق

شنبه 13 آبان 1402

در مکان هایی که دسترسی به برق به هر دلیلی مثل دوردست بودن، عدم اتصال به شبکه برق شهری و نبود کابل کشی وجود دارد، برای تامین برق از تجهیزی مثل موتور برق استفاده می شود. این دستگاه در واقع از یک موتور احتراق داخلی بهره می برد و با مصرف سوخت های فسیلی در خروجی برق تولید می کند. اما این دستگاه مانند سایر وسیله های برقی و مکانیکی در حین عملکرد می تواند با مشکلاتی مواجه شود. یکی از این مشکلات ایجاد سر و صدای غیرمتعارف و عدم کارکرد صحیح موتور برق در زمانی است که روشن بوده و در حال تولید برق می باشد. این مشکل با عنوان ریپ زدن موتور برق نیز شناخته می شود. ریپ زدن موتور برق می تواند دلایل مختلف داشته باشد و از اصلی ترین آن، مشکل در سیستم سوخت رسانی می توان نام برد. در این مقاله کالاصنعتی به علل ریپ زدن موتور برق پرداخته خواهد شد، پس با ما همراه باشید.

دلایل ریپ زدن موتور برق

6 علت ریپ زدن موتور برق

 • نامناسب بودن محل قرارگیری موتور برق
 • استفاده از سوخت بی کیفیت با ناخالصی زیاد
 • وجود مشکل در سیستم سوخت رسانی
 • خرابی یا گرفتگی در فیلتر هوا
 • نیم سوز شدن شمع یا سوزن پاشش سوخت
 • خرابی کویل، وایر و چپقی سری شمع

نامناسب بودن محل قرارگیری موتور برق

برای اینکه عمل سوختن در داخل محفظه احتراق موتور برق به خوبی انجام شود باید موتور برق در محل مناسبی قرار داشته باشد به این معنی که هوای مناسب و کافی برای انجام احتراق وجود داشته باشد. قرار داشتن موتور برق در یک فضای بسته و کوچک پس از مدتی اکسیژن آن فضا تمام شده و هوای لازم برای سوختن تامین نمی شود و ریپ زدن موتور برق و حتی خاموش شدن آن را در پی دارد.

استفاده از سوخت بی کیفیت با ناخالصی زیاد

در موتور برق از سوخت های فسیلی مثل بنزین و گازوئیل استفاده می شود. سوخت به عنوان اصلی ترین تغذیه موتورهای احتراق داخلی باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد تا عمل احتراق به درستی انجام شود. بنزین و گازوئیل به نوعی دارای تاریخ انقضا هستند و در صورتی که مدت زیادی در باک بدون استفاده مانده باشند از کیفیت آنها کاسته می شود. همچنین در صورت استفاده از بنزینی با عدد اکتان پایین و با ناخالصی های زیاد، در عمل احتراق مشکل پیش آمده و ریپ زدن و لرزش شدید در موتور برق می تواند اتفاق بیوفتد.

وجود مشکل در سیستم سوخت رسانی

سیستم سوخت رسانی از مهم ترین بخش های موتور برق است. وجود مشکل و خرابی در هر کدام از اجزای سیستم سوخت رسانی می تواند باعث ریپ زدن شود. ممکن است به مرور زمان شیلنگ تزریق کننده سوخت دچار فرسودگی و پوسیدگی شود و نشتی سوخت اتفاق بیوفتد، در نتیجه مقدار سوخت کمتری به قسمت احتراق برسد و این خود تعادل نسبت سوخت به هوا را برهم زده و ریپ زدن موتور برق را سبب می شود. همچنین گرفتگی فیلتر سوخت، شیر خروجی باک یا خرابی پمپ آب  سوخت و سوزن انژکتور در موتور برق دیزلی می تواند عمل سوخت رسانی را با مشکل مواجه کرده و ریپ زدن را در پی داشته باشد.

خرابی یا گرفتگی در فیلتر هوا

هوا جز دوم و لازم برای عمل احتراق در کنار سوخت است. لازم است مقدار حجم هوا و کیفیت آن در حد مطلوبی باشد تا عمل احتراق به طور کامل انجام شود. به دلیل استفاده طولانی مدت از فیلتر هوا، گرفتگی در آن اتفاق می افتد که لازم است بعد از مدتی تعویض شود و زمانی که از مدت زمان تعویض گذشته باشد و همچنان از آن استفاده شود، هوای کافی و تمیز وارد محفظه احتراق نشده و احتراق بصورت ناقص انجام می شود بنابراین سر و صدای شدید و ریپ زدن مشاهده می شود.

نیم سوزشدن شمع یا سوزن پاشش سوخت

وظیفه جرقه زدن و شروع عملیات احتراق در موتورهای گازی و بنزینی بر عهده قطعه ای به نام شمع است. در صورت نیم سوز شدن یا دوده زدن شمع ممکن است ریپ زدن اتفاق بیوفتد، به این صورت که جرقه به موقع زده نشود و سوخت به خوبی مشتعل نشود. در موتور برق دیزلی پاشش سوخت توسط سوزن هایی انجام می شود که که در صورت کثیف شدن و گرفتگی آن، سوخت به درستی به محفظه احتراق نمی رسد و ریپ زدن اتفاق می افتد.

خرابی کویل، وایر و چپقی سری شمع

کویل به تولید جرقه در شمع کمک می کند. خرابی و ضعیف شدن این قطعه منجر به خلل در جرقه و عمل احتراق شده و ریپ زدن را می تواند ناشی شود. گاهی کویل سالم است اما مشکل از وایر و چپقی است که باعث نرسیدن درست برق کویل به شمع می شود. این عامل هم ممکن است از دلایل ریپ زدن موتور برق باشد.

جمع بندی

ایجاد سر و صدا و لرزش غیر معمول در موتور برق که اصطلاحا ریپ زدن گفته می شود، دلایل فنی مختلفی می تواند داشته باشد. رایج ترین علل ریپ زدن مربوط به سوخت و هوا می شود. ایجاد مشکل در سیستم سوخت رسانی و عدم رسیدن سوخت کافی، با کیفیت و بدون ناخالصی های اضافی و همچنین ورود هوای کافی و تمیز در کارکرد بدون مشکل موتور برق موثر است. در این مقاله 6 دلیل رایج بروز ریپ زدن موتور برق ذکر شدند. در صورت وجود هر گونه مشکل در موتور برق خود و راهنمایی در مورد نحوه رفع آنها می توانید با کارشناسان کالاصنعتی تماس بگیرید.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.