• 1646
  • 49 مرتبه
انتخاب بلبرینگ مناسب

انتخاب بلبرینگ مناسب

یک شنبه 30 آبان 1400

به‌طورکلی، بلبرینگ بهینه باید متناسب با ماهیت ماشین، منطقه داخل ماشین، مشخصات دوک، نوع بلبرینگ، سیستم روانکاری و سیستم محرک ماشین مورد نظر از طریق ملاحظات عمر طراحی، دقت، سرعت، استحکام و بحرانی انتخاب شود.

بلبرینگ‌ها در انواع، پیکربندی‌ها و اندازه‌های مختلف موجود هستند. هنگام انتخاب بلبرینگ مناسب برای کار خود، مهم است که چندین فاکتور خرید و تجزیه‌ و تحلیل را در ابزارهای مختلف در نظر بگیرید.

مشخصات بلبرینگ ها

هر نوع بیرینگ بر اساس طرح خود مشخصه‌ها و خواصی دارد كه آن را کم‌ و بیش برای یك كاربرد مناسب میكند. برای مثال، بلبرینگ‌ شیار عمیق می‌توانند بارهای شعاعی و محوری متوسط را تحمل كنند. اصطكاك در این بیرینگ‌ها كم بوده و امكان تولید آن‌ها با دقت زیاد و در طرح‌های كم سروصدا وجود دارد.

بنابراین این بیرینگ‌ها در الكتروموتور الكتریكی كوچك و متوسط به‌طور وسیع استفاده می‌شوند. رولربرینگ‌های كروی و توریدال می توانند بارهای سنگین را تحمل كنند و همچنین خودتنظیم می باشند (خود را با عدم هم‌راستایی بین شفت و نشیمنگاه تنظیم می كنند). این خواص آن‌ها برای كاربرد در صنایع سنگین درجایی كه بار سنگین، تغییر شكل شفت و عدم هم‌راستایی وجود دارد، مناسب می كند.

مراحل انتخاب مناسب ترین بلبرینگ

به‌عنوان یک دستورالعمل کلی، روش اصلی برای انتخاب مناسب‌ترین بلبرینگ در نمودار جریان زیر نشان داده‌شده است.

دستورالعمل انتخاب بلبرینگ

روش اصلی انتخاب بلبرینگ مناسب

جدول جریان انتخاب بلبرینگ

جدول انتخاب بلبرینگ

انتخاب نوع بلبرینگ و پیکربندی

محدودیت‌های ابعادی

فضای مجاز برای بلبرینگ‌ها به‌طورکلی محدود است. در بیشتر موارد، قطر شفت (یا قطر سوراخ بلبرینگ) باتوجه‌به سایر مشخصات طراحی دستگاه تعیین‌شده است. بنابراین نوع و ابعاد بلبرینگ باتوجه‌به قطر سوراخ بلبرینگ تعیین می‌شود.

به همین دلیل، تمام جداول ابعادی بر اساس قطر سوراخ‌های استاندارد سازمان دهی می‌شوند. طیف گسترده‌ای از انواع و ابعاد بلبرینگ استاندارد وجود دارد که مناسب برای یک برنامه خاص معمولاً در این جداول یافت می‌شود.

تحمل بار

ویژگی‌ها، بزرگی و جهت بارهای وارد بر بلبرینگ بسیار متغیر هستند. به‌طورکلی، درجه‌بندی بار پایه نشان داده‌شده در جداول ابعاد بلبرینگ نشان‌دهنده ظرفیت بار آن‌ها است. بااین‌حال، در تعیین نوع بلبرینگ مناسب، باید به این نکته نیز توجه شود که آیا بار عامل فقط یک‌بار شعاعی است یا بار ترکیبی شعاعی و محوری و غیره.

وقتی بلبرینگ‌های ساچمه‌ای و غلتکی در یک سری ابعاد در نظر گرفته می‌شوند، بلبرینگ‌های غلتکی دارای یک‌بار با ظرفیت بار بزرگ‌تر است و همچنین قادر به تحمل بارهای ارتعاشی و ضربه‌ای بیشتر است.

سرعت چرخش

سرعت مجاز یک بلبرینگ بسته به نوع بلبرینگ، اندازه، تحمل، نوع قفس، بار، شرایط روانکاری و شرایط خنک‌کننده متفاوت خواهد بود. به‌طورکلی، بلبرینگ‌های شیار عمیق، بلبرینگ‌ تماس زاویه‌ای و رولبرینگ های استوانه‌ای برای کاربردهای با سرعت‌بالا مناسب‌تر هستند.

تحمل بلبرینگ

دقت ابعادی و تحمل عملکرد بلبرینگ ها توسط استانداردهای ISO و JIS تنظیم میشود. برای تجهیزاتی که نیاز به خروج شفت باتحمل بالا یا عملکرد با سرعت‌بالا دارند، بلبرینگ‌هایی با تلورانس کلاس 5 یا بالاتر توصیه می‌شود. بلبرینگ‌های شیار عمیق، بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای و رولبرینگ‌های استوانه‌ای برای تحمل‌های چرخشی بالا توصیه می‌شوند.

سختی

تغییر شکل الاستیک در امتداد سطوح تماس عناصر نورد بلبرینگ و سطوح راهرو تحت بارگذاری رخ می‌دهد. با انواع خاصی از تجهیزات لازم است تا حد امکان این تغییر شکل کاهش یابد. رولبرینگ تغییر شکل الاستیک کمتری نسبت به بلبرینگ‌ها نشان می‌دهند.

علاوه بر این، در برخی موارد، بلبرینگ‌ها از قبل بارگذاری می‌شوند (پیش بارگذاری شده) تا استحکام آن‌ها افزایش یابد. این روش معمولاً برای بلبرینگ‌های شیار عمیق، بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای و رولربرینگ‌های مخروطی اعمال می‌شود.

ناهماهنگی رینگ‌های داخلی و خارجی

خمش شفت، تغییرات در دقت شفت یا محفظه، و خطاهای اتصال، منجر به درجه مشخصی از ناهماهنگی بین رینگ‌های داخلی و خارجی بلبرینگ می‌شود. در مواردی که درجه ناهماهنگی نسبتاً زیاد است، بلبرینگ‌ خودتنظیم، رولبرینگ های کروی یا بلبرینگ‌ها با خاصیت خودتنظیم شدن مناسب‌ترین انتخاب‌ها هستند.

ناهماهنگی رینگها

سطوح نویز و گشتاور

رولبرینگ ها بر اساس استانداردهای دقت بالا تولید و پردازش می‌شوند و بنابراین عموماً فقط مقدار کمی صدا و گشتاور تولید می‌کنند. برای کاربرد هایی که مخصوصاً به کارکرد با صدای کم یا گشتاور کم‌نیاز دارند، بلبرینگ‌های شیار عمیق و رولبرینگ های استوانه‌ای مناسب‌ تر هستند.

نصب و جداسازی قطعات

برخی از کاربردها نیاز به جداسازی و مونتاژ مجدد مکرر دارند تا امکان بازرسی و تعمیرات دوره‌ای فراهم شود. برای چنین کاربردهایی، بلبرینگ و رولبرینگ‌هایی با رینگ‌های داخلی/خارجی قابل جداسازی، مانند رولبرینگ های استوانه‌ای، رولبرینگ های سوزنی و رولبرینگ‌های مخروطی مناسب‌ترین هستند.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان