• 643
  • 55 مرتبه
راه اندازی موتور با درایو زیمنس مدل SINAMICS V20

راه اندازی موتور با درایو زیمنس مدل SINAMICS V20

18 آبان 1400

یکی از ابتدایی ترین و پایه ی استفاده از اینورتر ها (درایو) کاربری آن در راه اندازی الکتروموتور است.

در این مقاله قصد داریم با استفاده از اینورتر زیمنس مدل SINAMICS V20 یک موتور را راه اندازی کنیم و روش کنترل دور موتور با این درایو را آموزش دهیم.

اینورتر های زیمنس به علت طراحی فوق العاده ای که در ساخت آن به کار رفته است دارای عملکرد خوبی بهره می برد و از طرفی برند زیمنس به خودی خود در صنعت برق به حدی شناخته شده داست که بدون شناخت هم میتوان در باره ی محصولاتش به نقد و بررسی پرداخت. 

SINAMICS V20 کامپکت مبدل فرکانس برای توالی حرکت ساده است. مشخصه آن زمان راه اندازی کوتاه، جابجایی آسان و عملکردهای صرفه جویی در انرژی است. این مبدل با سایز نه گانه خود محدوده توان 0.12 کیلووات تا 30 کیلووات را پوشش می دهد.

اینورتر زیمنس

نصب و راه اندازی اینورتر

پس از انتخاب آنالیز و تجزیه تحلیل پروژه و انتخاب این اینورتر برای کاربری، نوبت نصب و راه اندازی اینورتر می رسد. تصور می کنیم که میخواهیم راه اندازی و کنترل موتور به وسیله ی خود اینورتر صورت گیرد. (با استفاده از کی پد) در این صورت در مرحله ی اول نیاز است تا اینورتر را از جهت مکانیکی نصب نماییم.

نصب مکانیکی

اینورتر باید به صورت عمودی بر روی یک سطح صاف و غیر قابل احتراق در یک منطقه عملیاتی الکتریکی محصور یا یک کابین کنترل نصب شود.

زیمنس اینورتر

در جدول زیر ابعاد طرح و الگوهای مته (نصب تابلو-پانل) برای نصب مکانیکی اینورتر به صورت دقیق آمده است که می توانید از آن کمک بگیرید.

راه اندازی موتور با اینورتر

نصب الکتریکی

پس از نصب مکانیکی اینورتر، نوبت نصب الکتریکی و سیم کشی آن می رسد. برای این منظور از دیاگرام سیم کشی که در تصویر زیر آمده است استفاده می کنیم که بسیار ساده و قابل فهم است.

راه اندازی موتور با درایو زیمنس

نوع فیوز پیشنهادی

این تجهیزات برای استفاده در یک سیستم قدرت تا 40000 آمپر متقارن (rms) برای حداکثر ولتاژ نامی +10% در صورت محافظت توسط فیوز استاندارد مناسب مناسب است.

درایو زیمنس مدل وی بیست

توضیحات ترمینال های اینورتر SINAMICS V20

ترمینال های اینورتر V20 ورودی از نوع بالا ورودی و پایین خروجی هستند به این صورت که برق ورودی به این اینورتر به ترمینال های بالایی وصل شده و برق خروجی به موتور از پایین گرفته می شود.

ترمینال های فرمان و پوت های توسعه اینورتر در بالای ترمینال قدرت موتور و در میانه ی بخش جلویی درایو قرار می گیرد در تصویر زیر به خوبی جایگاه ترمینال ها و توصیف هر کدام مشخص شده است.  

زیمنس درایو

پس از نصب مکانیکی و الکتریکی اینورتر و اطمینان از اتصال سربندی های اینورتر به موتور و اینورتر به برق ورودی، با وصل کردن برق ورودی اینورتر V20 روی نمایشگر آن منو ظاهر خواهد شد که نوشته راه اندازی موتور با درایو زیمنس  به معنای ?50 است.

این منو استاندارد درایو را می توانید مشخص کنید اینکه می خواهید 50Hz بر حسب کیلووات، 60Hz برحسب اسب بخار درایو زیمنس در الکتروموتور و یا 60Hz بر حسب کیلووات موتور با اینورتر زیمنس کار کنید.

به طور پیش فرض 50Hz بر حسب کیلووات را انتخاب و سپس ok را می زنیم. به محض ok کردن وارد پارامتر های اینورتر می شوید (Setup menu) شما می توانید با زدن کلید M بین زیر منو های Setup menu جا به جا شویم که باز هر کدام از این گروه پارامتر ها دارای زیر پارامتر های خودشان هستند که برای جابه جایی بین زیر پارامتر ها می توانید از کلید های بالا اینورتر زیمنس در موتور و پایین موتور دردرایو زیمنس مدل وی بیست استفاده کنید .

حال در صورت اتصال درست ترمینال ها با زدن دکمه ی run ترمینال های اینورتر موتور با فرکانس پیش فرضی که روی اینورتر نتظیم شده است شروع به حرکت می کند. برای تغییر سرعت موتور باید فرکانسی که روی اینورتر مشخص شده است را زیاد یا کم کنید.

این عمل به کمک کلید های بالا ترمینال های دریاو زیمنس و پایین ترمینال های درایو وی بیست اینورتر V20 صورت می گیرد برای متوقف کردن عملکرد موتور کافی است کلید stop درایو زیمنس مدل وی بیست سینامیکس را زده و اینورتر را از حالت run خارج کنید .

ادامه مطالب را در مقاله آشنایی با پارامترهای موتور در اینورتر V20 بخوانید.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان