تخفیف شگفت انگیز

کلید مینیاتوری

 • کلید مینیاتوری هیوندا
 • کلید مینیاتوری LS
 • کلید مینیاتوری پارس فانال

کلید مینیاتوری (MCB)

MCB یک کلید الکتریکی است که به طور خودکار کار می کند. هدف از قطع کننده های مینیاتوری جلوگیری از آسیب به مدار الکتریکی در اثر جریان اضافی است. آنها طوری طراحی شده اند که در حین اضافه بار یا اتصال کوتاه حرکت کنند تا از خطاهای الکتریکی و خرابی تجهیزات جلوگیری شود.

MCB ها به طور گسترده ای به عنوان اجزای جدا کننده در محیط های داخلی ، تجاری و صنعتی استفاده می شوند. آن ها بخشی از خانواده وسیع تری از اجزای شکستن قوی تر مدار هستند.

کلید مینیاتوری

نحوه عملکرد کلید مینیاتور

کلید مینیاتور وقتی جریان بیش از حد جریان الکتریکی نامی تعیین شده فراتر رفته عمل می کنند و قطع می شوند این کلید ها از مکانیسم مکانیکی نسبتاً قوی استفاده می کند که برای به حداقل رساندن خرابی ها و هشدار های خطا ، استفاده می شود.

جریان اضافی باعث می شود که دو نوار فلزی درون MCB گرم و خم شود و قطع کند. این یک کلید آزاد می کند که نقاط تماس الکتریکی را برای محدود کردن جرقه (تخلیه الکتریکی) از هم جدا می کند. جرقه توسط یک نوار فلزی عایق بندی شده به نام جرقه گیر، تقسیم و سرد می شود. پس از برطرف شدن خطا و بازنشانی MCB ، کنتاکت دوباره بسته می شوند.

کار MCB یا کلید مینیاتوری

MCB برای محافظت در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه طراحی شده است. اینها با استفاده از فرایندهای جداگانه متفاوت تشخیص داده می شوند.

حفاظت از اضافه بار توسط دو نوار فلزی با استفاده از عملیات حرارتی انجام می شود ، در حالی که حفاظت از اتصال کوتاه توسط سیم پیچ گیرنده از طریق عملیات الکترومغناطیسی انجام می شود.

اگر تخلیه بخصوص زیادی باشد ، MCB خیلی سریع، در عرض یک دهم ثانیه ، تریپ می دهد (فعال می شود). هنگامی که جریان بیش از حد به محدوده ایمنی نزدیکتر باشد ، اجزا در پاسخگویی کندتر عمل می کنند.

انواع MCB

چندین نوع مختلف MCB در دسترس است - نوع A ، B ، C ، D ، K و Z. با این حال ، سه نسخه اصلی عبارتند از نوع B ، نوع C و نوع D. هر یک طوری طراحی شده است که به قدرت احتمالی برق پاسخگو باشد.

افزایش در تنظیمات مختلف این تغییرات معمولاً به عنوان "منحنی قطعی" شناخته می شوند اما می توانند به عنوان ویژگی های لغزش یا ویژگی های جریان بیش از حد نیز شناخته شوند.

تفاوت های انواع MCB

در ادامه تفاوت بین این 3 نوع اصلی را بررسی می کنیم:

انواع کلید mcb توضیحات شکل
MCB نوع B مینیاتوری نوع B طوری طراحی شده اند که جریان بین سه تا پنج برابر حداکثر توصیه شده یا "بار نامی" عبور کند. این حساس ترین نوع MCB است که برای کاربردهای داخلی طراحی شده است و تنظیمات تجاری ولتاژ پایین است که در آن احتمالاً هرگونه افزایش جریان کوچک باشد. مینیاتوری mcb نوع b
MCB نوع C قطع کننده های مدار نوع C برای دستگاه های الکتریکی قوی تر استفاده می شوند ، جایی که احتمال افزایش بیش از حد وجود دارد - معمولاً در محیط های تجاری و صنعتی. آنها طوری طراحی شده اند که در جریان های بین پنج تا ده برابر بار نامی خود حرکت کنند. نمونه های خوب شامل موتورهای الکتریکی کوچکتر و روشنایی فلورسنت است. کلید مینایتوری نوع c
MCB نوع D MCB های نوع D کم حساس ترین نوع هستند ، تنها زمانی فعال می شوند که جریان بین ده تا بیست برابر حداکثر توصیه شده افزایش یابد. MCB های دارای درجه D برای دستگاه های تجاری و صنعتی سنگین ساخته شده اند که در مواقع آن موج های بسیار شدید جریان می یابد. به عنوان مثال می توان به تجهیزات جوشکاری ، دستگاه های اشعه ایکس ، موتورهای بزرگ و واحدهای منبع تغذیه بدون وقفه اشاره کرد. کلید مینیاتوری نوع D

MCB نوع B

مینیاتوری نوع B طوری طراحی شده اند که جریان بین سه تا پنج برابر حداکثر توصیه شده یا "بار نامی" عبور کند. این حساس ترین نوع MCB است که برای کاربردهای داخلی طراحی شده است و تنظیمات تجاری ولتاژ پایین است که در آن احتمالاً هرگونه افزایش جریان کوچک باشد.

MCB نوع C

قطع کننده های مدار نوع C برای دستگاه های الکتریکی قوی تر استفاده می شوند ، جایی که احتمال افزایش بیش از حد وجود دارد - معمولاً در محیط های تجاری و صنعتی. آن ها طوری طراحی شده اند که در جریان های بین پنج تا ده برابر بار نامی خود حرکت کنند. نمونه های خوب شامل موتورهای الکتریکی کوچکتر و روشنایی فلورسنت است.     

MCB نوع D

نوع D کم حساس ترین نوع هستند ، تنها زمانی فعال می شوند که جریان بین ده تا بیست برابر حداکثر توصیه شده افزایش یابد.

MCB دارای درجه D

برای دستگاه های تجاری و صنعتی سنگین ساخته شده اند که در مواقع آن موج های بسیار شدید جریان می یابد. به عنوان مثال می توان به تجهیزات جوشکاری ، دستگاه های اشعه ایکس ، موتورهای بزرگ و واحدهای منبع تغذیه بدون وقفه اشاره کرد.

چند مدل تخصصی MCB دیگر در دسترس است. که شامل:

 1. MCB های نوع K : هنگامی که جریان به هشت تا دوازده برابر حداکثر توصیه شده برسد ، عمل میکنند. آنها انتخاب خوبی برای موتورها هستند.
 2. MCB های نوع Z-این MCB های بسیار حساس هستند ، هنگامی که جریان فقط دو تا سه برابر از بار نامی بیشتر می شود ، عمل میکنند. آنها با دستگاه های ظریف تر مستعد اتصال کوتاه مانند نیمه هادی ها استفاده می شوند.

نحوه  انتخاب MCB مناسب

نوع MCB که باید خریداری کنید بستگی به مشخصات دستگاه یا کاربری شما دارد. هنگام خرید MCB ، عوامل زیر را مقایسه کنید:

 1. ویژگی های تریپ
 2. ظرفیت شکست - حداکثر جریانی که قطع کننده مدار می تواند بدون تخریب یا رهاسازی قوس قطع کند. این باید با قدرت احتمالی هرگونه نوسان در مجاورت نصب مطابقت داشته باشد. ظرفیت شکستن بر حسب کیلو آمپر (kA) اندازه گیری می شود که هر کدام 1000 برابرآمپر (A) واحد استاندارد جریان الکتریکی است.
 3. تعداد قطب ها یا سوئیچ های سه گانه در محفظه MCB. گزینه های قطب شامل یک ، دو ، سه گانه و خنثی و چهار قطبی است. مدل های سه گانه یا سه قطبی رایج هستند. در صورت بروز خطا در هر یک از این مدارها می توانند همزمان جریان هر سه مدار را قطع کنند.
کلید مینیاتوری تکفازتک پل
کلید مینیاتوری سه فاز سه پل + نول
فاز و نولدو پل

نحوه انتخاب بر حسب رنج آمپر

در زیر برخی از متداول ترین ظرفیت های بار برای MCB های تجاری فهرست شده است:

 • 2 آمپر
 • 6 آمپر
 • 10 آمپر
 • 16 آمپر
 • 20 آمپر
 • 25 آمپر
 • 32 آمپر

چگونه MCB ها را آزمایش می کنید؟

برای آزمایش MCB پس از نصب ، به ولت سنج قابل حمل مناسب از سازنده معتبر نیاز دارید. برقکاران همچنین توصیه می کنند که قبل از نصب ، مکانیزم سوئیچینگ MCB ها را به صورت دستی بررسی کنید. به طور معمول ، فشار بیشتری برای باز و بسته شدن مدلهای قابل اطمینان بیشتر مورد نیاز است.

چرا MCB ها به فیوزها ترجیح داده می شوند؟

MCB عملکرد مشابهی با فیوزهای برقی دارند که برای ذوب و در نتیجه قطع جریان در صورت عبور جریان از حد تعیین شده طراحی شده اند. با این حال ، فیوزها می توانند نسبت به MCB کمتر قابل اعتماد باشند - دومی در تنظیمات ولتاژ پایین بهتر کار می کنند و پس از استفاده نیازی به تعویض ندارند.

تفاوت بین MCB و MCCB چیست؟

قطع کننده های مدار قالب دار (MCCB) عملکرد بسیار مشابهی با MCB دارند اما ظرفیت بالاتری نیز دارند. MCB ها همه دستگاه های زیر 100 آمپر هستند و برای مدارهای ولتاژ پایین طراحی شده اند ، بنابراین منحنی تریپ آن ها قابل تنظیم نیست.

در مقابل ، MCCB ها ویژگی های تریپ قابل تنظیم دارند ، به این معنی که می توان آنها را با ولتاژهای بالاتر  در برخی موارد تا 2500 مورد استفاده قرار داد.

برای دریافت لیست قیمت و کاتالوگ به روز کلید مینیاتوری با کارشناسان فروش در سایت کالا صنعتی در تماس باشید. کالا صنعتی با کادری مجرب افتخار مشاوره رایگان برای خرید کلید مینیاتوری را دارد.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان