ارتعاش سنج

کاربرد های ارتعاش سنج

ارتعاش سنج در تولید برای نظارت بر وضعیت ماشین ، آزمایش محصول و تضمین کیفیت استفاده می شود. بسیاری از تکنسین های تعمیر و نگهداری ماشین از دستگاه های ارتعاش سنج به صورت همزمان با سطح سنج برای تحلیل فرکانس استفاده می کنند.

ارتعاش سنج همچنین می تواند در مهندسی عمران برای اندازه گیری ارتعاش سازه ها مانند ساختمان ها ، جاده ها و پل ها استفاده شود.

علاوه بر این می توان از دستگاه های ارتعاش سنج تخصصی برای اندازه گیری ارتعاش بدن انسان استفاده کرد.

هر ارتعاش سنج یک یا چند پارامتر زیر را اندازه گیری می کند:

  1. شتاب ارتعاش
  2. سرعت ارتعاش
  3. جابجایی ارتعاش

ارتعاش سنج معمولاً یک دستگاه قابل حمل با حافظه برای ذخیره اندازه گیری است. اکثر مدل های ارتعاش سنج دارای دیتا لاگر داخلی برای جمع آوری و ثبت داده های اندازه گیری ارتعاش در طول زمان هستند.

به این ترتیب ، داده های اندازه گیری ارتعاش را می توان با دقت زیادی بدست آورد.

گواهی کالیبراسیون سازنده با اکثر دستگاه های ارتعاش سنج موجود است. با پرداخت هزینه اضافی ، گواهی کالیبراسیون ISO ممکن است به عنوان یک لوازم جانبی جداگانه خریداری شود.

ممکن است توسط شرکت هایی که دستگاه ارتعاش سنج را به مجموعه ای از ابزارهای تضمین کیفیت داخلی اضافه می کنند ، گواهی کالیبراسیون ISO لازم باشد.

یک گواهی کالیبراسیون که توسط آزمایشگاه کالیبراسیون دارای گواهینامه ISO صادر شده است با اطلاعات تماس شرکت خریدار و قرائت های تست اندازه گیری مخصوص دستگاه شخصی می شود.

بنابراین ، گواهی کالیبراسیون ISO از آزمایشگاه از حق بازگشت معاف است.

ارتعاش سنج ها برای ثبت منظم پارامترهای فیزیکی مانند جابجایی ارتعاش ، سرعت ارتعاش و شتاب ارتعاش مناسب است. برخی از ارتعاش سنجها دارای گزینه های اندازه گیری دیگری مانند اندازه گیری دما ، اندازه گیری سرعت یا تعیین پارامتر بلبرینگ هستند.

از ارتعاش سنج می توان برای بررسی وضعیت عمومی و همچنین وضعیت قطعات منفرد (یاتاقان غلتکی ، چرخ دنده و ...) دستگاه استفاده کرد. تحولات روند این پارامترها اطلاعاتی در مورد خسارت قریب الوقوع ارائه می دهد.

به این ترتیب ، برنامه های تعمیر و نگهداری یا خاموش شدن دستگاه را می توان با توجه به وضعیت دستگاه برنامه ریزی کرد. با استفاده از این مفهوم ، ارتعاش سنج ایمنی کار را از یک سو افزایش می دهد ، و در عین حال به دلیل زمان بهینه کارکرد ماشین و کاهش زمان خرابی ، کارایی دستگاه را افزایش می دهد.

به عنوان دستگاه های تلفن همراه ، ارتعاش سنج ها را می توان به صورت خودکار حتی در مکان هایی که دسترسی به آنها دشوار است ، استفاده کرد. بسته به مدل ارتعاش سنج ، داده های اندازه گیری نیز می توانند ذخیره شده و متعاقباً با کمک نرم افزار ارزیابی شوند.

انتخاب مناسب ارتعاش سنج

هنگام انتخاب ارتعاش سنج مناسب ، توجه به جنبه های مختلف به دلیل تعداد زیاد کاربردها بسیار مهم است. این شامل محدوده اندازه گیری ، محدوده فرکانس ، امکان تجزیه و تحلیل FFT ، تعیین پارامتر بلبرینگ ، کاربرد mVibration متر در نیروگاه. ظرفیت حافظه و سایر توابع اندازه گیری است.

یک برنامه مکرر نظارت بر ماشین و ارزیابی دستگاه بر اساس DIN EN ISO 10816 است. این استاندارد اندازه های مختلف ماشین را با توجه به قدرت درایو طبقه بندی می کند و مقادیر محدودی را به کلاس های جداگانه اختصاص می دهد که رعایت آنها عملکرد ایمن و بدون مشکل را تضمین می کند.

این استاندارد همچنین تعدادی از مشخصات را تعریف می کند که ارتعاش سنج ها باید برای اطمینان از اندازه گیری مطابق با استاندارد مطابقت داشته باشند.

از یک سو ، استاندارد مشخص می کند که سرعت ارتعاش در میلی متر بر ثانیه واحد مربوطه برای نظارت بر ماشین است. علاوه بر این ، محدوده فرکانسی که باید پوشش داده شود ، مشخص شده است که بین 10 هرتز و 1 کیلوهرتز است. این بدان معناست که ارتعاش سنج مناسب باید مجهز به فیلتر فرکانس مربوطه باشد.

همه ارتعاش سنج ها دارای این فیلترهای فرکانس هستند و بسته به مدل ارتعاش سنج ، سایر عملکردهای مفید نظارت دستگاه در دسترس هستند.

یکی دیگر از پارامترهای مهم در نظارت بر ارتعاش سرعت است ، زیرا اندازه گیری های قابل مقایسه و تعیین روند همیشه باید در شرایط عملیاتی یکسان انجام شود.

بنابراین برخی از ارتعاش سنج ها دارای سنسورهای سرعت یکپارچه ، تماس یا بدون تماس هستند که می توان با آنها سرعت را مستقیماً در محل تعیین کرد.

از آنجا که قطعات معیوب یا یاتاقان ها اغلب ارزش اصطکاک را در حین چرخش ایجاد می کنند ، دمای سطح یک ماشین در مجاورت قطعات مهم نیز می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد وضعیت دستگاه ارائه دهد.

بنابراین برخی از گردآورندگان داده های اندازه گیری دارای سنسور دما برای تعیین دمای سطح هستند. عملکرد مفید دیگر تجزیه و تحلیل FFT است.

با این ارزیابی فرکانس ، می توان رفتار ارتعاشات یک ماشین را از نظر فرکانس ارتعاش تجزیه و تحلیل کرد. ارتعاش سنج با عملکرد مربوطه طیف فرکانسی دستگاه را روی صفحه نمایش نشان می دهد.

اوج فرکانس در طیف می تواند نشان دهنده آسیب در یاطاقان نورد باشد. برای اینکه بتوانیم خطاها را با دقت بیشتری بومی سازی کنیم ، فرکانس آسیب قطعات با سرعت معین مورد نیاز است.

فرکانس های خسارت را می توان با استفاده از فرمول ها محاسبه کرد و اطلاعات مربوط به آن را اغلب می توان از سازنده قطعات دریافت کرد. ارتعاش سنج ها با عملکردهای شرح داده شده در بالا دریافت می شود.
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان