پمپ پیستونی | کارواش صنعتی

 • پمپ کارواش برتولونی
 • پمپ پیستونی اینتر ایتالیا
 • پمپ کارواش میشلن

در ادامه تمامی اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب پمپ پیستونی مناسب را در اختیار شما قرار میدهیم. برای مشاهده ادامه مطالب بر روی بیشتر کلیک نمایید. شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان و اطلاع از قیمت روز همه محصولات با بخش فروش کالاصنعتی تماس حاصل فرمایید.

شاید برای شما هم جذاب باشد که بدانید جت واتر ها با چه قدرتی آب را پرتاب می کنند؟ یا اینکه آیا پمپی وجود دارد که بتواند آب را با ارتفاع زیاد پمپاژ کند؟ پمپ کارواش صنعتی چقدر آب با به صورت عمودی پرتاب می کند؟

اینها سوالاتی است که بسیاری از افراد که شناخت کمی با پمپ ها دارند به دنبال پاسخی برای آنها هستند. 

پمپ پیستونی یا به اصطلاح پمپ کارواش صنعتی چیست؟

پمپ پیستونی اینتر ایتالیا

پمپ پیستونی یکی از انواع پمپ است که با دبی کم فشار بسیار بالایی تولید میکند. دبی در حقیقت مقدار آبدهی پمپ است و فشار نیز که در اصطلاح مهندس هد نام دارد، مقدار ارتفاع پرتاب آب در شرایط خلاء می باشد.

ساختار پمپ پیستونی بسیار مشابه با سیلندر خودرو است و با رفت و برگشت باعث تولید فشار در خروجی می شود. پمپ پیستونی جزو پمپ های جابجایی مثبت به شمار رفته و دارای مصرف بسیار زیاد در جاهایی است که فشار بالا در مقابل آبدهی کم نیاز است. 

پمپ کارواش صنعتی

پمپ کارواش صنعتی دارای پیستون های سرامیکی است که باید برای استفاده از سیالات با دمای بالا حتماً بررسی و انتخاب شود. این پمپ برای هر دمایی مناسب نیست. هر وسیله ای که بتواند شفت پمپ را به حرکت در آورد، میتواند عمل پمپاژ را انجام دهد. اما باید توجه داشت که عموماً این پمپ به وسیله الکتروموتور 1400 دور راه اندازی می شود.

پمپ کارواش سه فاز صنعتی

بیشترین مصرف پمپ پیستونی در کارواش صنعتی و خانگی است که به طور معمول از پمپ 100 بار ، پمپ 150 بار و پمپ کارواش صنعتی 200 بار استفاده می شود. پمپ 100 بار را میتوان با برق تک فاز یا سه فاز و الکتروموتور 3 اسب راه اندازی نموده و استفاده کرد. برای استفاده از پمپ 150 و 200 بار نیاز هست که از کارواش سه فاز استفاده نمایید.

عموماً پمپ کارواش صنعتی 200 بار را با الکتروموتور سه فاز 7.5 اسب راه اندازی میکنند و به کارواش صنعتی سه فاز معروف هستند و به وسیله شاسی و کوپلینگ این دو را به هم متصل می نمایند. طبیعی است که اگر هم محوری در پمپ، موتور و شاسی رعایت نشود، پمپ راندمان مناسبی نخواهد داشت.

ادامه متن در پایین صفحه ... • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

بهترین برند های پمپ پیستونی تک فاز و پمپ کارواش سه فاز در ایران

پمپ کارواش سه فاز صنعتی 200 بار اینتر ایتالیا به همراه پمپ 200 بار برتولونی جزو معروفترین انواع پمپ پیستونی در ایران است که دارای کیفیت مناسب بوده و طرفداران زیادی دارد.

استفاده از اینتر پمپ ایتالیا میتواند خاطر شما را برای سال ها استفاده از پمپ راحت کند. علاوه بر این قطعات و لوازم یدکی پمپ سه فاز اینتر در بازار به راحتی پیدا می شود.

خدمات کالا صنعتی در زمینه پمپ پیستونی

پمپ پیستونی با شاسیپمپ کارواش صنعتی به دلیل اینکه بسیار استفاده می شود، دارای نمونه های تقلبی زیادی است اما با خرید از کالا صنعتی نسبت به اصالت پمپ پیستونی خود اطمینان خاطر خواهید داشت. گروه کالا صنعتی مجموعه پمپ کارواش سه فاز و پمپ کارواش تک فاز ، الکتروموتور و شاسی را در قالب یک پکیج کامل میتواند ارائه داده و خدمات پس از فروش لازم را گارانتی مینماید. قیمت پمپ کارواش صنعتی ( پیستونی ) و خرید اینترنتی انواع پمپ پیستونی (100بار، 200بار، 250بار، 400بار، 500 بار و...) در سایت کالا صنعتی.

پمپ پلانجری چیست؟

پمپ پلانجری مشابه پمپ پیستونی است، به جز این که عضو رفت و برگشتی آن به جای پیستون، یک پلانجر به صورت یک طرفه بوده (یعنی تخلیه ی مایع تنها در طی مسیر رفت وجود دارد) و در دیواره های سیلندر با پکینگ آب بندی می شود.

تفاوت پمپ پلانچری با پمپ پیستونی

اجزای پمپ پیستونی به طور کلی، در کاربردهای فشار بالا از پمپ های پلانجری به جای پمپ پیستونی استفاده می شود. این نوع پمپ ها قادر به دستیابی به بالاترین فشار قابل حصول توسط یک پمپ رفت و برگشتی بوده و توانایی دستیابی به فشار های بالاتر ازpsi 50000 را نیز در برخی از کاربرد های بسیار خاص دارند. معمولا پمپ های پلانجری نسبت به پمپ پیستونی دارای سرعت های بالاتری بوده ولی در مقایسه با آن ها، هزینه ی پایین تری دارند. با این حال، پمپ پلانجری ممکن است دارای هزینه ی تعمیر و نگهداری بالاتر و مقاومت سایشی کمتری نسبت به یک جایگزین پیستونی داشته باشد. در همه ی انواع پمپ رفت و برگشتی، نوسانات فشاری نسبتا بالایی تولید می شود.

هر چه تعداد اجزای رفت و برگشتی بیشتر باشد، این نوسانات بسیار نرم تر می شوند. با این حال ، اغلب اوقات لازم است که از تجهیزات میراکننده ی نوسان در پایین دست خروجی پمپ استفاده شود. یک میرا کننده ی نوسان، مخزنی است که از وسط توسط یک کیسه یا غشا جدا شده و در نیمه ی بالایی آن نیز هوا یا نیتروژن یا یک گاز خنثی وجود دارد.

با انعطاف غشا، هوا فشرده شده و نوسانات تولیدی ناشی از حرکت پمپ رفت و برگشتی میرا می شود.

نیروی محرکه در پمپ پیستونی

پمپ پیستونی، پمپ های رفت و برگشتی هستند که از یک بخش مایع تشکیل شده اند. پایانه قدرت پمپ، نیروی محرک را گرفته و حرکت دورانی را به حرکت رفت و برگشتی تبدیل می کند.

محرک یک کارواش سه فاز میتواند یک موتور سه فاز و یا یک توربین باشد که خروجی آن باید توسط میل لنگ، دسته پیستون و مراس و هد به حرکت رفت و برگشتی تبدیل شود در طرح قدیمی دیگری که به آن Direct Acting گفته می شود، سیلندر بخاری همراه با شیر های ورودی و خروجی در پایانه ی قدرت وجود دارد که به بخار امکان می دهد پیستون سمت مایع را به حرکت درآورد.

بخش مایع مربوط به یک پمپ پیستونی رفت و برگشتی متشکل از محفظه ای با مجاری ورودی و خروجی مایع بوده و در اغلب طراحی ها از شیر های یک طرفه در آن ها استفاده می شود هنگامی که پیستون رفت وبرگشتی در یک جهت حرکت میکند، شیر یک طرفه رودی باز شده (در حالی که شیر یک طرفه ی خروجی بسته باقی می ماند) و مایع را به پایانه مایع پمپ هدایت می کند.

هنگامی که پیستون در جهت مخالف حرکت می کند، شیر یک طرفه ورودی بسته شده و شیر یک طرفه ی خروجی باز می شودکه باعث حرکت مایع به سمت بخش تخلیه (دهش) و خروج آن به سیستم می شود.

آب بندی در پمپ پیستونی

پمپ ها پیستونی، دارای پیستون هایی هستند که درون سیلندر ها حرکت می کنند و آب بندی نیز در آن ها با استفاده از پکینگ های الاستومری یا اورینگ های واقع در قسمت بیرونی پیستون صورت می گیرد در روشی دیگر، پیستون به خودی خود ممکن است از یک الاستومر با انطباق تداخلی ساخته شده باشد. پمپ پیستونی می توانند یک طرفه یا دو طرفه باشند، اما اغلب به صورت دو طرفه هستند.

تفاوت پمپ پیستونی دو طرفه و یکطرفه

 1. در یک پمپ پیستونی دو طرفه، مایع در هر دو حرکت رو به جلو و رو به عقب پیستون تخلیه می شود (برای هر پیستون به چهار شیر یک طرفه نیاز می باشد). در یک پمپ پیستونی یک طرفه، مایع تنها در طی حرکت رو به جلوی پیستون خارج می شود.
 2. به طور کلی، طراحی های دو طرفه با سرعت های آهسته تر و فشارهای متوسط همراه هستند، در حالی که طراحی های یک طرفه عموما توام با سرعت ها و فشار های بالاتر می باشند.
 3. در انتخاب یک پمپ پیستونی فشار های بالای ورودی، باید به عنوان پارامتری بسیار مهم حتما مورد ملاحظه قرار گیرند. در زمانی که فشار های ورودی بسیار بالاست، پمپ پیستونی دو طرفه نسبت به انواع یک طرفه کارآمدتر بوده و مستقیما از فشار ورودی برای کاهش بار پایانه ی قدرت استفاده می کنند.
 4. فشار های ورودی بالا در کارواش صنعتی نیز می توانند در انتخاب یک محرک تاثیرگذار باشند. پمپ ها پیستونی دو طرفه می توانند از اختلاف فشار در محاسبه ی توان اسب بخار مورد نیاز استفاده کنند، در حالی که پمپ های یک طرفه فقط از کسری از فشار ورودی برای جبران فشار خروجی استفاده می کنند.

پمپ های رفت و برگشتی

پمپ های رفت و برگشتی می توانند دارای یک پیستون، پلانچر یا پمپ دیافراگمی رفت و برگشتی بوده (که ساختار ساده نامیده می شود) و یا شامل چندین قسمت رفت و برگشتی باشند پمپی که دو جز رفت و برگشتی داشته باشد، ساختار دوتایی و پمپی که دارای سه قسمت باشد، ترکیب سه تایی نامیده می شود.

قابلیت بالای عملکردی پمپ پیستونی در فشار بالا باعث می شود جزو معدود گزینه های قابل انتخاب در کاربرد های قرار گیرند که به چنین ویژگی نیاز دارند یکی از کاربرد های بسیار رایج پمپ ها، پمپاژ مایعی ساینده در فشار نسبتا بالا می باشد.

اغلب پمپ های سانتریفیوژ با قابلیت کار با مواد ساینده قادر فراهم سازی میزان هد محدودی هستند (فقط چندصد متر هد). پمپ پیستونی رفت و برگشتی در کاربرد های ساینده بهتر از پمپ های پلانچری عمل می کنند.

در پمپ پیستونی و در کاربرد هایی که با مواد ساینده سروکار دارند، از پیستون های الاستومری استفاده شده و سیلندر ها نیز با کاربید تنگستن یا سایر مواد سخت، اندود می شوند. هر نوع پمپ پیستونی و پلانچری در کاربردهای مهمی در صنعت نفت و خطوط لوله مرود استفاده قرار می گیرند.

ابعاد پمپ پیستونی

این نوع پمپ ها در ابعاد کوچک، معمولا به صورت یک پیکر بندی افقی و برای ابعاد بزرگتر، به صورت یک پیکربندی عمودی ساخته می شوند تا بار کمتری بر روی یاتاقان ها، پکینگ و کراس هد وارد شود. با وجود اینکه طراحی عمودی پمپ باعث صرفه جویی در فضا می شود، اما نسبتا گران تر بوده و نگهداری آن نیز نسبت به طراحی افقی دشوارتر می باشد.

مقایسه پمپ پیستونی و پلانچری

 • پمپ پیستونی در مقایسه با انواع پلانجری، به دلایل مختلفی در سرعت های پایین تری محدود می شوند. (پمپ پیستونی معمولا در سرعت rpm100 یا کتر کار می کنند). این امر تا حدی به منظور کاهش نیروهای نا متعادل کننده ی زیادی صورت می گیرد که در انواع Two Throw در زاویه ی 90 وجود دارد.
 • معمولا پمپ پیستونی نسبت به انواع پلانجری برای طول عمر بیشتری طراحی می شوند، از این رو در طراحی محافظه کارانه، سرعت پایین تری برای آن ها در نظر گرفته می شود.
 • سرعت پایین تر یک پمپ پیستونی معمولا آن را از نظر ابعاد، بزرگتر ساخته و بنابر این از نقطه نظر سرمایه ای در یک رده بندی خاص، نسبت به یک پمپ پلانجری گران تر بوده و بار مالی بیشتری به همراه دارد.
 • با این حال، وجود سرعت پایین تر، هزینه ی تعمیر و نگهداری پمپ پیستونی را درمقایسه با پمپ پلانجری پایین می آورد.
 • توجه داشته باشید که سرعت مجاز یا اسمی یک پمپ رفت و برگشتی، تنها به این که پمپ از نوع پیستونی دو طرفه یا یک طرفه و یا پلانجری باشد، وابسته نیست.
 • ابعاد شیر ها، سرعت پمپ را برای هر اندازه مشخصی از پیستون یا پلانجر محدود می کنند. گاهی اوقات میزان بازشدگی ورودی نیز عاملی مهم در محدودسازی سرعت پمپ است.
 • علاوه بر این ویسکوزیته ی مایع نیز بر سرعت پمپ تاثیر گذار بوده و پمپ های رفت و برگشتی که با مایعات با ویسکوزیته ی بالا سروکار دارند باید آهسته تر کار کنند. در یک پمپ رفت و برگشتی، جریان مایع از میان هر شیر یک طرفه پایا نبوده و به طور مداوم از صفر تا مقدار ماکزیمم تغییر می کند.

بنابراین، در انتخاب پمپی که بتواند کارش را بدون رخداد کاویتاسیون در مرحله ورودی انجام دهد، باید توجه ی ویژه ای مبذول گردد.

پمپ پلانچری

به عنوان یک تعریف کلی، پمپ پلانجری پمپی است که در آن عمل انتقال انرژی به سیال به صورت دوره ای صورت می گیرد. در بازار عموماً پمپ های پلانجری با نام های پمپ پیستونی ، پمپ کارواش صنعتی ، پمپ فشار بالا و پمپ سیلندری معروف است.

پمپ پیستونی

سوالات متداول در مورد پمپ پیستونی

نحوه کار پمپ آب پیستونی سه فاز یا پلانجری سه فاز چگونه است؟

در پمپ های آپ پیستونی موتورهای الکتریکی وظیفه تامین نیروی محرکه لازم را بر عهده دارند .در پمپ پیستونی یا پلانجری میل لنگ حرکت چرخشی دارد که این حرکت در سیلندر به حرکت رفت و آمدی پیستونی مبدل خواهد شد.

در مرحله بعدی عقب رفتن پیستون موجود در سیلندر در برنامه کاری پمپ پلانجری قرار می گیرد که با این عمل در پیستون مکش ایجاد می شود و به وسیله شیر ورودی مایع به دورن سیلندر هدایت می گردد.

پیستون حرکت پیشتازانه و رو به جلو نیز خواهد داشت که این حرکت سبب می شود راه دریچه ورودی بسته شده و مایع به وسیله شیر خروجی پیستون مسیر خروج از پیستون را در پیش گیرد.

ویژگی شیرهای ورودی و خروجی در پیستون پمپ پلانجری چیست؟

شیرهای ورودی و خروجی موجود در پیستون پمپ های پلانجری به صورتی یک طرفه هستند و نحوه ساخت آن ها به طوری است که در زمان وقوع مراحل رفت و برگشت در پیستون مایع پیستون نتواند وارد قسمت کم فشار آن شود؛ این قضیه درمورد قسمت های پرفشار نیز صدق می کند.

پمپ پلانجری با پمپ دیافراگمی چه فرقی دارد؟

اگر در یک پمپ رفت و برگشتی به جای پیستون از پلانجر استفاده شود، آن پمپ را پمپ پلانجری می گویند. حال اگر این پلانجر باعث حرکت دیافراگمی در پمپ شود، آن پمپ را دیافراگمی می گویند.

چه تفاوتی میان پیستون و پلانجر وجود دارد؟

در پمپ رفت و برگشتی میان پیستون و پلانجری که در پمپ است تفاوت هایی به چشم می آید؛ مثلا به طور معمول پیستون درون سیلندر مسافتی را می پیماید که این مسافت از طول سر آن پیستون بلند تر است اما برعکس این جریان مسافتی که یک پلانجر در سیلندر بپیماید کوتاه تر از طول سر آن پلانجر است.

تفاوت دیگری که بین این دو وجود دارد این است که آب بندی پیستون و سیلندر به وسیله حلقه و یا رینگی که روی بدنه پیستون وجود دارد و همراه با آن حرکت می کند، صورت می گیرد اما در ساختار پمپ های پلانجری محل قرارگیری این حلقه یا رینگ روی سیلندر بوده و متحرک نیست.

پمپ پلانجری کارواش صنعتی چه ویژگی ها و کاربردهایی دارند؟

در پمپ های پلانجری آستانه ظرفیت پائین است اما در عین حال پمپ پلانجری می تواند به فشار خروجی سیال تا میزان قابل توجهی بیفزایند. همچنین باید بدانیم که جریان سیال در پمپ های پلانجری به صورت غیریکنواخت می باشد.

موارد استفاده از پمپ های پلانجری در مکان هایی است که لازم باشد سیال هایی با حجم کم اما فشار بسیار جا به جا شوند ( مانند پمپ کارواش صنعتی ). اما نکته پر اهمیتی که باید درباره استفاده از پمپ های پلانجری بدانیم این است که با توجه به اینکه پمپ پلانجری و پیستونی به مانند پمپ دنده ای ، از نوع پمپ های جابجایی مثبت هستند، اگر شیر خروجی این پمپ ها بسته باشد قطعاً به پمپ و تاسیسات متصل بر روی آن آسیب جدی خواهد رسید.

انواع پمپ های آب پیستونی یا پلانجری چیست؟

پاسخ: پمپ های آب پیستونی عموماً به چهار دسته تقسیم می شوند ؛ این چهار دسته عبارتند از: پمپ مستقیم یا غیر مستقیم ، پمپ ساده یا دوبلکس ، پمپ یک کاره یا دوکاره، و پمپ های قدرتی.

پمپ آب پیستونی مستقیم چگونه کار می کند؟

محل استقرار پمپ آب پیستونی در قسمت انتهایی پمپ مایع پیستونی یا همان پمپ پلانجری است، حرکت این پمپ به صورت مستقیم و به همراه میله پمپ بوده که از این طریق حمل پیستون را انجام می دهد.

پمپ پیستونی تک مکشه چیست؟

در پمپ های آب پبستونی تکی عمل ساکشن یا مکش صورت می گیرد . عمل مکش یعنی پر کردن سیلندر آب تا بیشترین مقدار خود در یک طرف آن انجام شود. بعد از مکش مایع به وسیله پلانجر موجود در پمپ با یک ضربه برگشتی به سمت بیرون هدایت می شود؛ در نتیجه سیلندر نیز از همان جهت شروع به تخلیه شدن می کند . حال در مکش برگشتی جهتی از سیلندر که در مکش قبلی تخلیه شده پر و جهت مخالف آن تخلیه می شود.

پمپ پیستونی دوبلکس چیست و چگونه کار می کند؟

در تعریف پمپ آب دوبلکس میتوان گفت که وقتی دو پمپ ساده روی یک پایه و در مجاورت یکدیگر قرار بگیرند تشکیل پمپ آب پیستونی دوبلکس را می دهد . طراحی کارکرد و تنظیم پیستون ها یا پلانجر هایی که در پمپ دوبلکس وجود دارند به صورتی است که اگر یک پیستون منبسط شود و بالا بیاید، پیستون دیگر در پایین ترین یا مینیمم ترین نقطه ممکن در پمپ قرار می گیرد . این عمل در پمپ دوبلکس باعث می شود ظرفیت آب در این پمپ ها دو برابر بیشتر از پمپ ساده باشد.

اساس کار پمپ آب پیستونی چگونه است؟

در پمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز حرکت به صورت چرخشی صورت می گیرد اما پمپ پیستونی از طریق کاهش دنده ها، میل لنگ و سری این حرکت را به حرکت رفت و برگشتی با سرعت بالایی تبدیل می کند. حرکت پلانجرهای موجود در پمپ پیستونی (پمپ کارواش صنعتی) از طریق حرکت سریع است .

معمولا پلانجر های موجود در پمپ های آب پیستونی فشار قوی از نوع تک کاره بوده و کار آنها از طریق سه پلانجر انجام می شود . استفاده از سه پلانجر یا تعداد بیشتری در پمپ های اب پیستونی سبب می شود جریان پالس به اندازه قابل توجه و محسوسی پایین بیاید.

مزایای پمپ پیستونی چیست؟

از پمپ پیستونی (پمپ کارواش صنعتی) استفاده های بسیاری می شود که در این راستا این پمپ ها دارای قابلیت ارتقا به پمپ های فشارقوی بسیار بالا شده اند. این پمپ ها دو منظوره نیز هستند یعنی می توانند هم با توربین و هم با موتور الکتریکی کار کنند.

این پمپ ها در مقایسه با پمپ های پلانجری بهتر و پرکاربرد تر هستند چرا که پمپ های پلانجری به دلیل نیاز به وجود بخار برای کار به طور دائم نیاز به بررسی و تعمیر دارند.

پمپ پلانجری ( پیستونی ) را با پمپ سانتریفیوژ مقایسه نمایید.

در مقایسه پمپ پیستونی با پمپ سانتریفیوژ می توان گفت: پمپ پیستونی توانایی تولید فشار بالا در دبی کم را دارد و برای همین در کارواش صنعتی بیشتری استفاده را دارد. اما پمپ پیستونی به دلیل پر هزینه بودن نسبت به پمپ های سانتریفیوژی کم مصرف تر بوده و دبی کمتری را جابجا می کنند.

چند نوع پمپ پیستونی وجود دارد؟

پمپ های پیستونی به طور عموم در بازار چندین مصرف دارند که دیر زیر به برخی از آن ها اشاره شده است:

 1. پمپ کارواش های صنعتی بزرگ و صنعتی ( 200 bar فشار )
 2. پمپ کارواش صنعتی خانگی ( از 70 bar تا 170 bar فشار)
 3. پمپ پیستونی بنزینی ( پمپ کارواش صنعتی بنزین )
 4. پمپ پیستونی گازوئیلی
 5. پمپ سم پاش: برای کشاورزان عموماً پمپ پیستونی از نوع 80 bar استفاده می شود و به طور معمول از پمپ پیستونی 40 bar استفاده می شود.

تفاوت پمپ پیستونی با پلانجری چیست؟

پمپ پلانجری عموماً آرام تر کار میکنند و به خاطر تسخیر حجم سیال، مواد داخل پمپ را فشار می دهد و به Discharge هدایت می کند، ولی پمپ پیستونی کل سیال را جارو میکند و به بیرون هدایت میکند. پمپ پلانچری فشار آنچنان بالایی نمیتوانند تولید کنند. و همچنین طول عمر بیشتری دارند. پمپ پلانچری کم استهلاک تر هستند.

 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان