کندانسور

کندانسور چیست؟

کندانسور یکی از اجزای مهم سیکل برودتی است که به آن چگالنده نیز گفته می شود. هر سیستم برودتی از اجزای کندانسور، کمپرسور، اواپراتور و شیر انبساط تشکیل شده است.

کندانسور در سیکل برودتی قبل از شیرانبساط و بعد از کمپرسور واقع شده است. این دستگاه یک نوع مبدل حرارتی می باشد که گرمای جذب شده توسط اواپراتور را به محیط بیرون منتقل می کند.

کندانسور

عملکرد کندانسور در سیکل تبرید

سیستم های تهویه مطبوع به گونه ای طراحی شده اند که اغلب از سیکل تبرید تراکمی استفاده می کنند. این سیستم از چهار جز کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط تشکیل شده است.

وظیفه کندانسور در سیکل تبرید خنک کردن مبرد است و مبرد بعد از آن که در کمپرسور فشرده شد، به حالت گاز داغ پر فشار تبدیل شده و وارد کندانسور می شود.

کندانسور با توجه به نوع آن از طریق هوا یا آب، گاز را خنک کرده و سپس با گرفتن گرمای نهان مبرد، فاز آن را از گاز به مایع تغییر می دهد. 

سیکل تبرید

انواع کندانسور 

کندانسورها بنابر نحوه تبادل گرما با محیط به سه نوع تقسیم می شوند. از جمله:

 1. کندانسور هوا خنک
 2. کندانسور آب خنک
 3. کندانسور تبخیری

کندانسور آب خنک

در کندانسور آب خنک از آب جهت خنک کردن مبرد استفاده می شود. یکی از رایج ترین کندانسورهای آب خنک که در چیلر استفاده می شود، مدل پوسته ولوله است.

ظرفیت گرماگیری آب نسبت به هوا بسیار بیشتر است وهمین امر منجر می شود که کندانسورهای آبی در مقایسه با کندانسورهای هوایی راندمان بهتری داشته باشند.

در این نوع کندانسور، آب از یک طرف وسیال از طرف دیگر وارد آن شده و سپس مبرد به صورت غیر مستقیم در مجاورت آب قرار گرفته و در نتیجه  گرمای خود را به آب منتقل می کند و باعث گرم شدن آب می شود.

اگر در کندانسورهای آبی از میزان زیادی آب برای خنک کردن مبرد استفاده شود، در این شرایط برای تامین آب باید از برج خنک کننده استفاده کنند.

کاربرد کندانسور آب خنک

 • تهویه مطبوع: یکی از مهم ترین کاربرد کندانسور آبی، استفاده در چیلر جذبی و تراکمی می باشد والبته این نوع کندانسورها در نواحی استفاده می شوند که رطوبت زیادی نداشته باشد.
 • تبرید: کندانسورهای آبی معمولا در تونل های انجماد و سردخانه ها کاربرد دارند که در ظرفیت های مختلفی طراحی می شوند.

انواع کندانسور آبی 

 1. کندانسور صفحه ای: کندانسور صفحه ای یکی از انواع کندانسورهای آبی است و از ترکیب چندین صفحه کنارهم تشکیل شده است که یکی در میان صفحات دارای سیال گرم و سرد می باشند و تبادل حرارت از طریق صفحات انجام می شود.
 2. کندانسور مارپیچی: کندانسور آبی مارپیچی از یک لوله کوچک مارپیچی که در درون لوله بزرگتری قرار گرفته، تشکیل شده است که در داخل لوله کوچک گاز و درون لوله بزرگتر آب در جریان است و تبادل حرارت باعث خنک سازی مبرد می شود.
 3. کندانسور پوست لوله: این نوع کندانسور از یک دسته لوله افقی موازی تشکیل شده که در داخل لوله ها سیال گرم در جریان است و از پوسته اطراف آن، آب عبور داده می شود. در کندانسور پوسته لوله آب که توسط برج خنک کننده دمای آن کاهش یافته، وارد پوسته شده و سپس سیال گازی گرم وارد دسته ای از لوله ها یا کویل شده و بعد از تبادل حرارت بین سیال و آب، به تدریج سیال از حالت گاز به مایع تغییر فاز می دهد.

کندانسور هوا خنک

در این نوع کندانسور از هوا برای خنک کردن مبرد استفاده می شود و کندانسور هوایی برخلاف کندانسورهای آبی و تبخیری برای دفع گرما به هیچ آبی نیاز ندارد. این دستگاه اغلب در سه مدل افقی، عمودی، v شکل طراحی می شود که از هر کدام از آن ها می توان برای خنک سازی مبرد استفاده کرد. 

اجزای کندانسور هوایی 

 1. پروانه یا فن: یکی از قطعات مهم و اصلی کندانسور هوایی فن یا پروانه می باشد که باعث جابه جایی هوا می شود. انتخاب درست فن می تواند باعث افزایش راندمان خنک کاری دستگاه شود.
 2. فین پلیت: پره های آلومینیومی یا فین پلیت یکی از اجزای دیگر کندانسور هوا خنک است که این قطعه وظیفه باعث افزایش سطح تبادل حرارت می شود. فین ها به انواع مختلف موجدار، شیاردار، سینوسی و ... تقسیم می شوند و در راندمان کاری کندانسور بسیار تاثیر گذار هستند.
 3. لوله مسی:  مهم ترین عضو در اجزای کندانسور، لوله های مسی هستند که این لوله ها تعیین کننده میزان ظرفیت دستگاه می باشد و همچنین مقدار تن تبرید کندانسور با توجه به متراژ مصرفی لوله مسی مشخص می گردد. 
 4. هدر آب یا کلکتور: کلکتور در کندانسور وظیفه توزیع آب گرم یا گاز مبرد را برعهده دارد و آن را از فلزاتی نظیر گالوانیزه یا مس می سازند.

کندانسور هوایی چگونه کار می کند؟

طرز کار کندانسور هوا خنک بسیار شبیه به رادیاتور است و در این نوع کندانسور، مبرد داغ و گازی از یک طرف  وارد لوله ها شده و هوایی که در اطراف لوله ها وجود دارد باعث کاهش دمای مبرد می شود.

در کندانسور هوایی بعد از اینکه گرمای مبرد گرفته شد، مبرد به مایع تبدیل شده و سپس  مایع سرد شده از کندانسور خارج شده و وارد سیکل برودتی می شود.

مزایا کندانسور هوا خنک

 1. عدم نیاز به آب
 2. هزینه نصب و نگهداری کندانسور هوایی در مقایسه با آب خنک کمتر می باشد.
 3. امکان استفاده در نواحی مرطوب و گرم
 4. عدم نیاز به عملیات سختی گیری آب 
 5. عدم مشکل خوردگی و رسوب گذاری 

معایب کندانسور هوا خنک

 1. سروصدای نسبتا زیاد دستگاه
 2. دمای تقطیر بالا

کندانسور تبخیری 

کندانسور تبخیری از هوا و آب برای خنک سازی مبرد استفاده می کند‌ و از نظر طراحی مشابه کندانسور هوا خنک است و تنها فرق آن این است که علاوه بر هوا، بر روی لوله ها آب پاشیده می شود.

طرز کار کندانسور تبخیری

ساختار کندانسور تبخیری این گونه است که مبرد داغ در درون لوله ها در جریان است و سپس مبرد از طریق آبی که بر روی لوله ها پاشیده شده، دمای آن کاهش می یابد. فنی که در کندانسور وجود دارد باعث خنک شدن و کاهش دمای آب می شود و در نتیجه آب بعد از سرد شدن به چرخه برمی گردد.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان