فن کویل

امروزه انواع مختلف تجهیزات گرمایش و سرمایش در ساختمان ها استفاده می شود که هر یک از آن ها کارایی خاصی دارند. در هر ساختمان با توجه به سیستم لوله کشی و سیم کشی آن می توان از هریک از انواع سیتم های حرارتی و برودتی را نصب کرد.

یکی از این تجهیزات تهویه مطبوع سیستم فن کویل است که در محیطهای مختلف کاربرد دارد.

برای شناخت فن کویل و نکات انتخاب بهترین و مناسب ترین فن کویل تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فن کویل چیست ؟

فن کویل یکی از سیستم های حرارتی و برودتی است که در ساختمان های صنعتی تجاری اداری کاربرد دارد. ساختار فن کویل به نسبت سایر تجهیزات تهویه مطبوع ساده تر است و از اجزایی مثل فن و مبدل حرارتی تشکیل شده است.

فن کویل در زمستان آب گرم را از دیگ یا پکیج و در تابستان  آب سرد را از چیلر می گیرد،  سپس آب درون کویل ها گردش می کند و بر اثر برخورد هوای ورودی با کویل ها دمای آن در تابستان خنک و در زمستان گرم می شود.

فن کویل از چه قسمت هایی تشکیل شده است ؟

 1. الکتروموتور
 2. فن
 3. کویل
 4. ترموستات
 5. فیلتر
 6. کلید سلکتوری

الکتروموتور : وظیفه گردش و چرخاندن فن را برعهده دارد.

فن : فن در فن کویل وظیفه جریان انداختن هوای را دارد.

کویل : کویل ها از پره آلومینیومی یا لوله مسی ساخته شده که جهت انتقال سرمایش و گرمایش استفاده می شود.

ترموستات : درجه حرارت کویل را به طور اتومات و خودکار تنظیم می کند.

فیلتر: فیلترها در فن کویل از ورود مواد آلاینده و گرد وغبار به فن جلوگیری کرده که از جنس آلومینیوم الیاف پلاستیک ساخته می شوند.

کلید سلکتوری : کلید سلکتوری دور موتور را افزایش یا کاهش داده و آن را تنظیم می کند.

شناخت انواع فن کویل

فن کویل ها با توجه به  محل نصب به انواع سقفی،کانالی، زمینی تقسیم می شوند و  در ادامه برای آشنایی بیشتر با انواع فن کویل  و  ویژگی آن ها با ما همراه باشید.

فن کویل سقفی

فن کویل سقفی به دو نوع روکار و توکار تقسیم می شود. فن کویل سقفی توکار بر روی سقف نصب می شود و قدرت هوادهی آن از 200تا 1200 فوت مکعب در دقیقه است.

این نوع از فن کویل ها دارای دو نوع کابین دار و بدون کابین هستند،که معمولا بر روی سقف کاذب نصب می شود. فن کویل سقفی روکار از نظر عملکرد مشابه توکار است و در هر مکانی قابل نصب می باشد.

صدای فن کویل سقفی روکار نسبت به سایر انواع فن کویل ها کمتر است که این ویژگی یکی از مزایای مهم این مدل می باشد.

فن کویل کانالی

فن کویل کانالی یکی از انواع دیگر فن کویل موجود در بازار است. این نوع از فن کویل به سه نوع روکار ایستاده، دیواری روکار، سقفی توکار تقسیم می شود.  

قدرت هوادهی فن کویل کانالی حدودا 800 تا 2200 فوت مکعب در دقیقه است. در این مدل از فن کویل جریان هوا با فشار زیادی  وارد محیط شده و به همین علت به آن  فن کویل پرفشار می گویند.

فن کویل کانالی به علت صدا و ظرفیت هوادهی زیاد، مناسب ساختمان های تجاری  و اداری است.

فن کویل زمینی

این نوع از فن کویل ها در آپارتمان هتل اداره کاربرد دارد. فن کویل زمینی صدای کمی از خود تولید کرده و همچنین اگر دچار خرابی و مشکل شود به راحتی تعمیر می شود.

در این مدل از فن کویل ها  مکش هوا از پایین دستگاه و خروجی هوا از بالای آن انجام می شود. فن کویل زمینی در محیطهایی که نیاز به بازسازی داشته یا امکان جانمایی آن وجود ندارد بهترین گزینه  می باشد.

چرا از فن کویل در بسیاری از ساختمان ها استفاده می شود ؟

 1. قایلیت کنترل دما به صورت مستقل و جداگانه
 2. قابلیت سرمایش و گرمایش همزمان
 3. عدم نیاز به کانال کشی در ساختمان 
 4. صرفه جویی در مصرف انرژی 

فن کویل برای کدام محیطها مناسبتر است؟

سیستم فن کویل در بسیاری از مکان ها استفاده می شود و این تجهیزات به دلیل مزایایی که دارند بسیار پرطرفدار و  محبوب می باشند. استفاده از فن کویل معمولا در ساختمان هایی که از چند زون و بخش تشکیل شدند نیز توصیه می شود.

بنابر این در محیطهای صنعتی که تک زون هستند یا مکان هایی که ارتفاع سقف و مساحت زیاد است استفاده از فن کویل جهت سرمایش و گرمایش گزینه مناسبی نیست. 

در انتخاب فن کویل به چه نکاتی توجه کنیم ؟

ظرفیت فن کویل

یکی از نکات بسیار مهمی که در خرید فن کویل باید به آن توجه کرد، تا انتخاب درست و دقیقی داشته باشیم ظرفیت هوادهی فن کویل است.

متاسفانه گاهی خریداران فن کویل به  ظرفیت هوادهی فن کویل دقت نمی کنند و دستگاه هایی بیشتر از ظرفیت مورد نیاز خریداری می کنند و همین مسئله باعث تحمیل هزینه های اضافی به افراد می شود.

در جدول زیر به طور تقریبی انتخاب فن کویل در مناطق معتدل بر اساس قدرت هوادهی و ظرفیت آن محاسبه شده است.

صدای فن کویل

یکی از  نکات بسیار مهم که خریداران فن کویل در زمان انتخاب دستگاه باید به آن دقت کنند سطح صدا و نویز فن کویل است که متاسفانه اغلب خریداران به این مسئله توجه نمی کنند.

از عوامل موثر در صدای فن کویل می توان به برند الکتروموتور ارتفاع سقف جنس شفت و ... اشاره کرد. بنا بر این در موقع خرید فن کویل حتما به موارد مذکور توجه شود تا انتخاب درستی داشته باشید.

بدنه دستگاه

بدنه فن کویل بهتر است که یکپارچه بوده تا باعث ایجاد سرو صدا ولرزش در حین کار نشود.

ابعاد واندازه فن کویل 

در هنگام خرید فن کویل حتما باید به اندازه آن توجه کرد و از نظر ابعاد نیز فن کویل باید قابلیت نصب در محل مورد نظر را داشته باشد.

سوالات متداول درباره فن کویل

فرق فن کویل چهار لوله و دولوله چیست ؟

در فن کویل دولوله یک لوله رفت و یک لوله برگشت وجود دارد که این نوع از فن کویل ها را نمی توانیم  همزمان برای گرمایش و سرمایش استفاده کرد اما در چهارلوله  دو لوله رفت و دو لوله برگشت وجود دارد و برای برودت از یک جفت لوله رفت و برگشت و برای گرمایش هم از یک جفت لوله رفت و برگشت دیگردر ساختمان استفاده می شود. 

علت میزان گرمایش کم دستگاه چیست ؟

 1. کم بودن گرمایش به دلایلی چون  رسوب و گرفتگی در کویل کم شدن قدرت پمپ
 2. پایین بودن دمای دیگ بخار
 3. تنظیم نبودن دمای ترموستات

علت کار نکردن موتور دستگاه و قطع جریان هوا  چیست؟

 1. خرابی در مدار کنترل کننده
 2. مشکل در سیم کشی موتور و شل لودن قطعات آن
 3. گرم شدن بیش از حد ترموستات • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان