داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یکی از تجهیزات تهویه مطبوع  است که از آن در منزل،دفتر کار، محیط های اداری جهت گرمایش و سرمایش می توانید استفاده کنید. اگر می خواهید داکت اسپلیت به عنوان سیستم تهویه مطبوع ساختمان انتخاب کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا با سیستم داکت اسپلیت و نکات مهم خرید آن آشنا شوید.

داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند؟

داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی یکی از انواع سیستم های سرمایش و گرمایش است که در تابستان با فراهم کردن هوای سرد و در زمستان با فراهم کردن هوای گرم آسایش شما را تامین می کند.

داکت اسپلیت

اجزای داکت اسپلیت

این تجهیز از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده است که یونیت داخلی را هواساز یا اواپراتور و یونیت خارجی را کندانسور می نامند. یونیت داخلی در زیر سقف و کندانسور در محیط بیرون نصب می شود. یونیت خارجی از کمپرسور فن کندانسور و .... تشکیل شده است. یونیت ها ازطریق لوله مسی عایق بهم متصل شدند.

کارکرد داکت اسپلیت

نحوه کار داکت اسپلیت بدین صورت است که  گاز مبرد در یونیت خارجی یا کندانسور سرد شده و سپس از طریق لوله مسی به شیر انبساط منتقل می شود.  بعد از این فرآیند گاز مبرد وارد یونیت داخلی شده و در کویل یونیت داخلی گرمای هوا توسط گاز مبرد گرفته می شود، سپس  هوای سرد از طریق کانال های تعبیه شده به محیط منتقل می گردد.

کدام نوع کانال کشی داکت اسپلیت انتخاب کنید؟

یکی از ضروری ترین نکات در اجرای داکت اسپلیت مسئله جنس و ابعاد دقیق کانال کشی می باشد که در این  بخش انواع مختلف کانال را بررسی کردیم.

کانال کشی داکت اسپلیت

کانال گالوانیزه

یکی از قدیمی ترین انواع کانال کشی نیز کانال گالوانیزه است و در دو نوع گرد چهار گوش در بازار موجود است. جهت ایجاد یک اتصال مناسب در این کانال کشی بهتر از فلنج فلزی استفاده شود.برای عایق کاری کانال گالوانیزه  نیز می توان از پلی اتیلن یا عایق الاستومتری استفاده کرد ولی  عایق الاستومتری  کیفیت آن به نسبت پلی اتیلن بهتر است.

کانال پلی اورتان

کانال پلی اورتان یا پیش عایق یکی دیگر از انواع کانال کشی است.کانال کشی های پلی اورتان سبک و نصب آن در مقایسه با گالوانیزه راحت تر است و یکی از ویژگی های دیگر این نوع کانال کشی  اتلاف انرژی کم است. این نوع کانال کشی به دلیل مزایی که دارد در بسیاری از ساختمان ها کاربرد دارد.

کانال فلکسیبل

کانال فلکسیبل یکی از بهترین و مناسب ترین کانال کشی داکت اسپلیت است. این نوع کانال از  یک  روکش آلومینیومی در داخل و خارج و همچنین فنر مارپیچی که بین لایه ها قرار گرفته  تشکیل شده است و در بین لایه های آلومینیومی عایق از جنس پشم شیشه پلی اتین یا الاستومتری  قرار دارد. کانال  کشی فلکسبیل با عایق الاستومتری بهترین نوع کانال کشی در ساختمان است. در زیر مزایای کانال کشی فلکسیبل با عایق الاستومتری  بیان شده است.

مزایای کانال کشی فلکسیبل

 1. حمل ونصب سریع نسبت به بقیه کانال کشی ها
 2. بهترین عایق برودتی در فصول سرد
 3. مقاوم در برابررشد باکتری و قارچ

داکت اسپلیت چه مزایایی دارد؟

 1. قابلیت استفاده در مناطق گرمسیر
 2. استفاده بهینه از فضا ساختمان و حذف کانال کشی عمودی
 3. مناسب  برای فصول گرم وسرد سال
 4. حذف رادیاتور
 5. قابلبت استفاده در تمام نواحی ومناطق
 6. راهبری آسان و عدم نیاز به تکنسین متخصص
 7. مناسب برای متراژهای مختلف

نکات خرید داکت اسپلیت

شناخت و اطلاعات کافی درباره داکت اسپلیت، مهم ترین قدم برای انتخاب صحیح این تجهیز می باشد. خیلی از افراد متاسفانه به علت عدم آگاهی درباره سیستم های تهویه مطبوع ، در زمان خرید دچار سردر گمی شده و نمی توانند تجهیزی مناسب با شرایط ساختمان انتخاب کنند.در این قسمت نکات مهم خرید داکت را اشاره کردیم.

ظرفیت داکت اسپلیت

انتخاب ظرفیت مناسب داکت، یکی از مهم ترین فاکتورهای خرید دستگاه است. در صورتیکه ظرفیت داکت بیشتر یا کمتر از بار برودتی ساختمان باشد، این مسئله باعث می شود که سرمایش  و گرمایش محیط به اندازه کافی نباشد.

انتخاب ظرفیت درست و دقیق داکت اسپلیت به عواملی مثل ارتفاع سقف شرایط آب و هوایی منطقه  نوع کاربری ساختمان و ... بستگی دارد. بنابر این  محاسبه دقیق ظرفیت داکت اسپلیت باید با نظر کارشناسان صورت بگیرد. اما در جدول زیر به طور تقریبی ظرفیت داکت اسپلیت محاسبه شده است.

ظرفیت داکت اسپلیت متراژ    
18000 43-51
24000 57-69
30000 71-86
36000 86-103
48000 114-137
60000 -

شرایط اقلیم

شهرها از نظر اقلیم و شرایط آب وهوایی متفاوت هستند. بنا براین دستگاهی که در مشهد انتخاب می شود  مسلما با شهرهای جنوبی متفاوت است. در زمان خرید توصیه می شود که کمپرسور دستگاه متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شود.

کمپرسورهای داکت اسپلیت با توجه به شرایط آب وهوایی به سه نوع  T1، T2، T3 تقسیم می شوند. اگر در زمان انتخاب داکت اسپلیت به نوع کمپرسور توجه نشود باعث کاهش راندمان دستگاه و افزایش مصرف برق می شود.

T1 : کولرگازی مناسب با شرایط آب وهوایی معتدل
T2: کولرگازی مناسب با شرایط آب وهوایی گرم و نيمه خشك
T3 : کولرگازی مناسب با شرایط آب وهوایی گرم و مرطوب

میزان صدای داکت اسپلیت

یکی از نکاتی که در زمان اننتخاب و خرید داکت اسپلیت باید به آن توجه کرد میزان صدای دستگاه در حین کار است. بی توجهی به این مسئله در زمان خرید باعث عدم رضایت از خرید می شود. بنابر این دستگاه هایی با میزان صدای 50 تا 55 دسیبل بهترین انتخاب می باشند.

گاز مبرد

گاز مبردی که در داکت اسپلیت استفاده شده R410، R22 می باشد. امروزه استفاده از گاز  R22 به دلیل تخریب محیط زیست ممنوع شده است و این مسئله باعث شده که داکت اسپلیت هایی که از این نوع گاز مبرد استفاده می کنند،در زمان شارژ با مشکل مواجه شوند..

چگونه در مصرف برق داکت اسپلیت صرفه جویی کنیم؟

 یکی از مسائل مهم در سیستم های تهویه مطبوع مصرف برق است و به همین دلیل در این قسمت راهکارهای کاهش مصرف انرژی را معرفی کرده تا با استفاده از نکات زیر هزینه کمتری بابت مصرف برق بپردازید.

نصب ترموستات

یکی از روش های کاهش مصرف برق نصب ترموستات هوشمند در اتاق می باشد. در این روش دمای  اتاق توسط ترموستات معین می شود و سپس داکت اسپلیت متناسب با  دمای ترموستات دور فن را تغییر می دهد.

انتخاب داکت مجهز به اینورتر

کمپرسورهای دستگاه داکت اسپلیت به دو دسته دور ثابت و دور متغیر تقسیم می شوند.کمپرسورهای دور متغیر یا اینورتر نسبت به دور ثابت برق کمتری مصرف می کنند. در کمپرسورهای دور ثابت وقتی که داکت اسپلیت در حالت سرمایش قرار می دهیم کمپرسور برق را با بیشترین جریان مصرف می کند و حداکثر جریان برق در زمان استارت کمپرسور است.

در این نوع کمپرسور هر زمان که به برودت و سرمایش نیاز نباشد کمپرسور خاموش می شود. روشن و خاموش شدن کمپرسور دور ثابت باعث مصرف زیاد برق می شود. در داکت اسپلیت هایی که مجهز به اینورتر هستند کمپرسور فقط در زمان شروع استارت زده و در بقیه مواقع با کمترین جریان و بدون روشن و خاموش شدن دستگاه به فعالیت خود ادامه می دهد.بنابراین استفاده از کمپرسورهای دور اینورتر باعث کاهش مصرف برق در داکت اسپلیت می شود.

نصب یونیت خارجی در زیر سایه

یکی از راهکارهای کاهش برق، نصب یونیت خارجی در زیر سایه است و این روش سبب افزایش بازده داکت اسپلیت و همچنین مصرف کمتر برق می شود.

سوالات متداول درباره داکت اسپلیت

برق ورودی داکت اسپلیت چند فاز است؟

برق ورودی داکت می تواند سه فاز یا تک فاز باشد و در ظرفیت های بیشتر از 36000  برق ورودی سه فاز است.

معایب داکت اسپلیت چیست؟

 1. در داکت اسپلیت  تمام قسمت های ساختمان هم دما شده و امکان تنظیم دما به طور مستقل نمی باشد.
 2. سرو صدای زیاد دستگاه در حین کار • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان