بستن
دسته بندی کالا

پایه الکتروموتور
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

پایه الکتروموتور یکی از قطعات مهم موتورها هستند که در سایزهای مختلف ارائه می شوند. پایه الکتروموتور توانایی کنترل نیروی وارده از موتور را دارد. گشتاور شدیدی که از سمت محفظه موتور وارد می شود می تواند موجب آسیب شدید پوسته موتور شود. پایه موتور در برخی موارد ممکن است دچار آسیب و خرابی شوند. این آسیب ها شامل زنگ زدگی، تغییر شکل، استهلاک و خوردگی هستند. در این موارد باید پایه الکتروموتور تعویض شده و یک پایه متناسب با مدل الکتروموتور نصب شود. دو سمت الکتروموتور باید به شکل مناسبی به سمت موتور و زمین نصب شوند. سایت کالاصنعتی یکی از فروشگاه های اینترنتی پر بازدید در ایران است که انواع پایه الکتروموتور را ارائه می دهد. الکتروموتورها به وسیله پایه به محل مورد نظر نصب میشود. معمولا جنس پایه از جنس خود الکتروموتور است. برای آگاهی از قیمت پایه الکتروموتور با کارشناسان فروش در تماس باشید.

پایه الکتروموتور

موتور الکتریکی تجهیزی است که از طریق جریان الکتریسیته، انرژی مکانیکی ارائه می دهد. موتور الکتریکی یا الکتروموتور دارای قطعات جانبی مختلفی است که هر یک وظیفه خاصی دارد. به صورت کلی این تجهیزات صنعتی دارای دو بخش متحرک و ثابت هستند. به بخش متحرک الکتروموتور رتور و به بخش ثابت استاتور گفته می شود. با توجه به نیاز کاربر نوع جریان ورودی به الکتروموتور می تواند متفاوت باشد. الکتروموتور ها به دو دسته الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز تقسیم می شوند که نشان دهنده جریان برق تامین کننده آن ها است. البته در دسترس بودن برق نیز از دیگر عواملی است که می تواند نوع جریان موتور الکتریکی را تعیین کند. پایه دینام، شفت، آهن ربا، منابع برق (AC, DC)، آرمیچر، زغال هادی و سوییچ تغییر دهنده جهت برق از جمله تجهیزات الکتروموتور است. از جمله عوامل مهمی که در انتخاب این تجهیزات و به خصوص پایه الکتروموتور تاثیر گذار است عبارت اند از:

 1. مقدار توان
 2. جریان ورودی
 3. سرعت چرخش 
 4. میزان گشتاور خروجی

پایه الکتروموتور متناسب با شرایط و نیاز کاربر می تواند از جنس های مختلفی از جمله فولاد و آلومینیوم باشد. یکی از مهمترین پارامترهایی که می تواند تاثیر مستقیمی بر روی جنس پایه الکتروموتور بگذارد، سرعت چرخش شفت است. موتورهای صنعتی معمولا دارای بازه سرعت چرخشی بسیار بالایی هستند که نیاز به پایه الکتروموتور قدرتمند دارند تا در برابر ضربات ناگهانی مقاومت کند. برای موتورهایی که سرعت چرخشی بالایی دارند و در کنار این موضوع امکان تغییر جهت چرخش موتور در آن ها وجود دارد، از پایه هایی استفاده می شود که سطح مقطع گسترده ای دارد.

این نوع پایه الکتروموتور می تواند تعادل مناسبی را در موتور ایجاد کند و موجب تغییر ناگهانی محفظه نمی شوند. از دیگر مواردی که تاثیر مستقیمی بر روی پایه الکتروموتور دارد، توان موتور است. توان موتور رابطه مستقیمی با سرعت و گشتاور موتور دارد. هر چه توان موتور بیشتر باشد باید از پایه الکتروموتور قدرتمند تر استفاده شود. سایز و جایگاه پایه الکتروموتور باید به شکل مناسبی انتخاب شود تا تمامی نیرویی که از سمت موتور به سمت زمین وارد می شود، توسط پایه های الکتروموتور دمپ شود. پایه الکتروموتور معمولا در دو سمت راست و چپ الکتروموتورها نصب می شود. این دو پایه موجب تعادل بهتر، کاهش ضربه به محفظه و افزایش میزان انتقال نیرو به زمین می شوند. در برخی موارد می توان پایه ها را به سطح زمین متصل کرد. از پیچ و پرچ برای اتصال پایه الکتروموتور به پوسته استفاده می شود.

پایه موتور الکتریکی

پایه الکتروموتور به صورت مداوم تحت تنش ها و نیروهای مختلف است. این تنش ها و فشار های وارده از سمت موتور می تواند باعث خمش و شکستگی پایه موتور شود. برای جلوگیری از بروز این مشکلات می توان از دو نوع پایه الکتروموتور استفاده کرد. پایه الکتروموتور می تواند ساده یا فلنج دار باشد. متناسب با تطابق نیاز هر مدل موتور می توان از یکی از انواع پایه الکتروموتور استفاده کرد. خرابی پایه الکتروموتور می تواند گاهی باعث بروز مشکلات زیادی شود که برای جایگزینی آن می توان از مدل های مشابه موتورهای دسته دوم استفاده کرد. در حالت دوم می توان نقشه دقیق موتور را ارائه داده و از روش ریخته گری و قالب گیری برای ساخت پایه الکتروموتور استفاده کرد. روش دوم معمولا هزینه و زمان بیشتری می گیرد اما به مراتب دقیق تر و قابل اعتماد تر است. بهتر است نسبت به جایگزینی پایه الکتروموتور از طریق نمایندگی معتبر برند موتور الکتریکی اقدام کنید. قبل از نصب موتور الکتریکی در یک موقعیت مکانی، بهتر است نسبت به شرایط موقعیتی مناسب برای الکتروموتور با یک متخصص مشورت کنید.

پایه الکتروموتور

نکات مهم در انتخاب پایه الکتروموتور

در انتخاب پایه الکتروموتور بهتر است چند مشخصه را در نظر داشته باشید. اولین و مهمترین مشخصه موقعیت مکانی نصب موتور الکتریکی است که باید توسط یک متخصص تعیین شود. عوامل متعدد زیادی وجود دارد که تاثیر مستقیمی بر عملکرد موتور دارند مانند خنک کاری مناسب، استحکام زمین و ایمنی که باید در نظر گرفته شوند. برای خنک کاری بهتر است فضای اطراف موتور الکتریکی کاملا باز باشد. استحکام زمین بستگی به نوع پایه موتور الکتریکی و نوع اتصالات مورد استفاده در آن ها است. همچنین برای ایمنی بهتر است موتور در موقعیت هایی که احتمال بروز آتش سوزی وجود دارد نصب نشود. استاندارد های ایمنی برای الکتروموتورها به شکل جداگانه ای ارائه شده است. پایه الکتروموتور می تواند تحت خرابی های مختلفی از جمله خستگی و شکست قرار بگیرد. برای تعیین میزان مقاومت پایه در برابر این آسیب ها، پایه ها باید در آزمایشگاه های تخصصی مورد بررسی قرار بگیرند.

آزمایشگاه ها می توانند میزان تحمل یک سازه را در برابر بارهای مختلف تعیین کنند. این مقادیر می توانند کمک زیادی به سازنده کند تا پایه مناسب را برای الکتروموتور متناظر انتخاب کنند. پایه الکتروموتور در برخی موارد ممکن است دارای تعلیق و فنر نیز باشد. این تعلیق می تواند به شکل بسیار بهتر بار وارد شده از طرف موتور را دمپ کند. استفاده از تعلیق معمولا در موتورهای بزرگ صنعتی استفاده می شود. در موتورهای معمولی معمولا استفاده از پایه های ساده کافی است. پایه الکتروموتورها در برندهای مختلف معمولا دارای عمر طولانی می باشد و در صورت خرابی باید در ابتدا به نمایندگی برند سازنده موتور مراجعه کنید. معمولا شرکت های سازنده می توانند مشاوره های دقیق تری نسبت به جایگزینی پایه موتور ارائه دهند. سایت کالاصنعتی در زمینه انتخاب یا تعویض پایه الکتروموتور مشاوره تخصصی ارائه می دهد که می تواند کمک شایانی به انتخاب پایه مناسب کند.

 • سوالات متداول
ایمیل(اختیاری):
کد مقابل را وارد کنید ...