بستن
دسته بندی کالا

پروانه الکتروموتور

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

الکتروموتورها در انتهای بدنه خود پروانه ای را دارند که کار خنک کردن موتور را بر عهده دارد. در واقع این پروانه به صورت مداوم هوا را از خارج به داخل موتور و سپس داخل موتور و در انتها به جلوی موتور هدایت میکند. بدین جهت درجه حرارت در الکتروموتورها از اهمیت بالایی برخوردار است. پروانه الکتروموتور یکی از قطعات مهم در موتورهای الکتریکی است که برای خنک کاری استفاده می شود. پروانه باد الکتروموتور وظیفه انتقال جریان هوا از محیط بیرونی را به داخل الکتروموتور بر عهده دارد. پروانه الکتروموتور شامل پره هایی است که همراه با روشن شدن موتور هوای سرد بیرونی را به داخل محفظه موتور می کشاند.

الکتروموتورها در انتهای بدنه خود پروانه ای را دارند که کار خنک کردن موتور را بر عهده دارد. در واقع این پروانه به صورت مداوم هوا را از خارج به داخل موتور و سپس داخل موتور و در انتها به جلوی موتور هدایت میکند. بدین جهت درجه حرارت در الکتروموتورها از اهمیت بالایی برخوردار است. پروانه الکتروموتور یکی از قطعات مهم در موتورهای الکتریکی است که برای خنک کاری استفاده می شود. پروانه باد الکتروموتور وظیفه انتقال جریان هوا از محیط بیرونی را به داخل الکتروموتور بر عهده دارد. پروانه الکتروموتور شامل پره هایی است که همراه با روشن شدن موتور هوای سرد بیرونی را به داخل محفظه موتور می کشاند. گرمای موجود در قسمت های مختلف الکتروموتور و همچنین قطعات متصل به آن توسط پروانه الکتروموتور خنک می شوند. پروانه الکتروموتور با نام های دیگری مانند پروانه پشت دینام، پروانه خنک کاری و پروانه باد نیز شناخته می شود. خرید آنلاین پروانه باد را می توانید به راحتی از سایت کالاصنعتی با بهترین کیفیت انجام دهید.

پروانه الکتروموتور

نحوه کارکرد پروانه الکتروموتور

کارکرد پروانه الکتروموتور بسیار ساده است. این مدل از قطعات در محفظه الکتروموتور قرار دارند و با استارت موتور الکتریکی شروع به کار می کنند. پروانه الکتروموتور می تواند موجب افزایش راندمان موتور و همچنین افزایش عمر قطعات موتور شوند. پروانه موتور الکتریکی جزو لوازم جانبی الکتروموتور هستند که بر روی شفت موتور نصب می شوند. پروانه الکتروموتور می تواند دارای محل نصب یا جا خار باشد تا بر روی خاری که روی شفت موتور قرار دارد نصب شوند. پروانه الکتروموتور می تواند از جنس پلاستیک یا فلز باشد. شفت تمامی موتورهای الکتریکی فلزی است و براساس نیاز کاربر می تواند سایز خارهای آن متفاوت باشد. پروانه الکتروموتور باید دارای جنسی محکم و در عین حال سبک باشد. معمولا پره های فلزی گزینه مناسبی برای پروانه الکتروموتور نیستند. مهمترین ایراد این پروانه ها سنگین بودن آن است و در کنار این ایراد، پره های فلزی با تغییر دما ممکن است تغییر شکل دهند. با توجه به دمای بالای محفظه موتور الکتریکی احتمال زیادی وجود دارد که طول پره تغییر کند. این موضوع باید در هنگام طراحی الکتروموتور مورد توجه قرار بگیرد. پروانه موتوژن یکی از بهترین محصولات در حوزه تولید پروانه های خنک کاری است.

یکی از بهترین مدل های پروانه الکتروموتور، پره های پلاستیکی از جنس پلی پراپیلن هستند. این نوع پره ها دارای پایین ترین چگالی هستند. این قطعات به راحتی در قالب ها و اندازه های مختلف قرار می گیرند و دارای وزن های به مراتب پایین تری هستند. مواد پلی پراپیلن دارای مزایای بیشماری هستند. یکی از مهمترین آن ها توانایی تحمل تنش بالای این مواد است. مواد پلی پراپیلن قابلیت ترکیب با دیگر پلاستیک ها را دارند که دوام و انعطاف بالایی را می توانند ارائه دهند. این پلاستیک ها که به صورت ترکیبی تولید می شوند دارای قیمت بسیار به صرفه ای هستند. از دیگر خصوصیات مثبت پره های پلاستیکی خاصیت ضد زنگ زدگی و مقاومت آن ها در برابر فرسودگی است. مواد پلی پراپیلن دارای کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف است. نقطه ذوب مواد پلاستیکی در حدود 170 درجه سانتی گراد است. این مواد پلاستیکی می توانند دمای بالایی را تحمل کنند و دچار تغییر شکل نشوند. همچنین خاصیت مقاومت این پره ها در برابر دماهای زیر صفر درجه نیز اثبات شده است.

اجزای الکتروموتور

اجزای موتور الکتریکی می تواند به طور کلی شامل رتور، بلبرینگ ، درپوش، محفظه، استاتور و پروانه می باشد. هر کدام از این قطعات تاثیر بسزایی در عملکرد مناسب با بازدهی بالا موتور دارند. پروانه الکتروموتور به عنوان اصلی ترین قطعه در خنک سازی موتور می باشد که می تواند کمک زیادی به افزایش بازدهی موتور بکند. روش های مختلفی برای شکل دهی پروانه الکتروموتور وجود دارد. با توجه به اینکه بیشتر پروانه های خنک کاری از جنس پلاستیک می باشند، معمولا برای شکل دهی آن ها از روش قالب گذاری استفاده می شود. 

تزریق قالبی معمولا در تولید قطعات مختلفی از جمله بطری های پلاستیکی استفاده می شود. در این روش ابتدا قالب پروانه الکتروموتور طراحی شده و سپس مقدار مناسبی پلاستیک مذاب در داخل قالب ریخته می شود. در روش قالب گذاری نیز دو حالت قالب دمنده صنعتی و کشش تزریق وجود دارد که هر کدام با توجه به نیاز کاربر می تواند به کار گرفته شود. امروزه با توجه به گسترش استفاده از قطعات پلاستیکی در صنعت، می توان از روش قالب گذاری برای ساخت هر قطعه ای استفاده کرد. برای افزایش مقاومت سطوح و یا چسبندگی سطح قطعه می تواند از مواد مختلفی مانند آنتی استاتیک استفاده کرد. این مواد متناسب با نیاز کاربر می تواند موجب تغییر خاصیت سطح قطعه شوند.

پروانه الکتروموتور

راهنمای خرید پروانه الکتروموتور

پروانه الکتروموتور از جنس پلاستیک دارای خصوصیات منحصر به فردی است. از جمله خصوصیات این مواد می توان به:

 1. سختی و مقاومت بالا
 2. حد دمایی بالا
 3. ثبات گرمایی
 4. استهلاک و سایش پایین
 5. پردازش عالی
 6. جوش پذیری مناسب
 7. خواص خزشی پایین
 8. مقاومت در برابر سیالات خورنده
 9. ظاهری شیک و مناسب

این موارد از جمله مهمترین ویژگی های مثبت پروانه الکتروموتور از جنس پلاستیک است. مواد پلاستیکی مقاوم به عنوان بهترین گزینه برای پره های پروانه الکتروموتور هستند. برای انتخاب پروانه الکتروموتور مناسب باید علاوه بر جنس، نسبت به شرایط محیطی نیز آگاهی کافی داشت. شرایط اطراف یک الکتروموتور باید به گونه ای باشد تا جریان هوا به راحتی از آن عبور کند. فضاهای بسته و محیط های گرفته باید حتما دارای یک کانال برای ارتباط با فضای بیرون باشند. توان الکتروموتور رابطه مستقیمی با سایز پروانه الکتروموتور دارد. هر چه توان الکتروموتور بالاتر باشد، دمای محفظه بیشتر می باشد که نیاز به فن های قوی تری می باشد. سایز پره های پروانه الکتروموتور باید طوری انتخاب شود که به طور مناسبی کل محفظه الکتروموتور را پوشش دهد. در موارد ممکن است از چند پروانه برای انتقال حرارت درون موتور استفاده شود.

از دیگر نکات مهم در انتخاب پروانه الکتروموتور، درصد رطوبت هوا می باشد. رطوبت یکی از بدترین شرایط برای عملکرد پروانه الکتروموتور است. پروانه های فلزی به راحتی در این شرایط زنگ زده و قابلیت های خود را از دست می دهند. در حالی که پروانه های پلاستیکی می توانند در برابر رطوبت و نفوذ آن به درون محفظه جلوگیری کنند. بهتر است شرایط نصب الکتروموتور طوری باشد که درصد رطوبت بسیار پایین باشد. سرویس و نگهداری الکتروموتورها معمولا در بازه های زمانی مشخصی صورت می گیرد. بهتر است در هنگام بازدید از الکتروموتور نسبت به سلامت پروانه و کارکرد مناسب آن اطمینان حاصل کنید. اعوجاج و تغییر طول از جمله مهمترین آسیب هایی است که ممکن است یک پروانه الکتروموتور ببیند.

 • سوالات متداول
ایمیل(اختیاری):
کد مقابل را وارد کنید ...