• 1676
 • 502 مرتبه
مشخصات و کاربرد پمپ مگنتی

مشخصات و کاربرد پمپ مگنتی

شنبه 18 دی 1400

پمپ مگنتی جزو پمپ‌های بدون مهروموم هست که به راحتی می‌تواند تا دمای 80 درجه سانتی گراد را تحمل نماید.

این پمپ‌ها از فناوری آهنربای محرک و آهنربای داخلی متصل به پروانه برای حرکت سیال در پمپ استفاده می‌کنند.

آهنربای محرک و آهنربای داخلی به کار رفته در سیستم داخلی این نوع پمپ‌ها توسط یک محفظه موسوم به محفظه عقب از هم جدا شده و یک اتاقک بدون مهروموم ایجاد می‌نمایند.

یک پمپ مگنتی SPC می‌تواند به راحتی از نشت مایعات جلوگیری نموده و در نتیجه با این عمل نه تنها مانع از هدر رفت مایعات گران قیمت می‌شود، بلکه از وقوع خطرات هولناک ناشی از نشتی مواد خطرناک و پرهزینه پیشگیری می‌نماید.

پمپ مگنتی SPC با انتقال نیرو از موتور الكتريكی به پروانه پمپ به صورت غیر مستقیم از طریق ایجاد ميدان مغناطيسی شروع به فعالیت نموده و با ایجاد نیروی گریز از مرکز در طی فرایند سانتريفوژ انواع مختلف مایعات، مواد سمی و سيالات خطرناك را بدون استفاده از مكانيكال سيل پمپاژ می‌نماید.

مایع پمپ

مزایای پمپ مگنتی

پمپ‌های مگنتی نسبت به پمپ‌های دیگر از مزیت‌های مختلفی برخوردار هستند که در این بخش چند نمونه آن به ترتیب زیر بیان شده است:

 1. رعایت الزامات سخت گیرانه EPA در طراحی پمپ‌ های مگنتی باعث شده تا نگرانی‌های زیست‌ محیطی در حین استفاده از این دستگاه کاملاً مرتفع گردد.
 2. این نوع از پمپ‌ها برای پمپاژ سیالات اسیدی و بسیار خطرناک به گونه‌ای طراحی شده که هیچ گونه نشتی در بر نداشته و انتشار گازهای خروجی در محفظه آن تقریبا صفر است.
 3. طراحی بدنه و نحوه فعالیت پمپ مگنتی به سادگی طراحی شده برای همین به آسانی می‌توان این دستگاه را تعمیر نمود.
 4. نگهداری این مدل از پمپ‌ها بسیار آسان و کم‌ هزینه است.
 5. به دلیل آب‌ بندی مناسب، مقاومت بالا و ایمنی بالای اجزای مختلف آن باعث شده تا پمپ‌ های مگنتی را برای پمپاژ سیالات خطرناک و خورنده استفاده نمایند.
 6. در بین کل اجزا و قطعات مختلف به‌ کار رفته در داخل این دستگاه‌ها فقط در دو قطعه متحرک آن احتمال خرابی وجود دارد. 
 7. پمپ مگنتی از هدر رفت مایعات گران قیمت جلوگیری نموده و درصد آلایندگی آن تقریباً نزدیک به صفر است.
 8. اجزای مختلف این دستگاه با نیروی گریز از مرکز فعالیت می نماید، بنابراین بخش‌ های مختلف آن با هم تماس نداشته و با هم ساییدگی و ... ایجاد نمی‌کنند.
 9. این دستگاه سر و صدای بسیار کمی داشته و در نتیجه از بروز آلودگی صوتی جلوگیری می‌کند.
 10. این نوع از پمپ ها از راندمان بسیار بالایی برخوردار هستند و به توجه به ابعاد و اندازه های مختلفی که دارد فضای بسیار کمی را اشغال می نماید.

نحوه فعالیت و کارکرد پمپ‌ های مگنتی

سیال توسط یک پمپ گریز از مرکز و با استفاده حاصل از سانتریفیوژ حرکت کرده و از طریق اتصالات مربوط به بخش ورودی به مرکز دستگاه وارد می‌شود، مرکز سیستم محل قرار گیری پروانه است.

اغلب پمپ‌های گریز از مرکز از فشار ورودی مثبت برای جلوگیری از کاویتاسیون (عدم فشار ورودی مثبت کافی برای جلوگیری از تبخیر مایع) استفاده می‌کنند. سیال پس از ورود به محفظه پروانه در حین چرخش در بین پره‌های پروانه گیر می‌کند.

در نتیجه با انتقال نیروی مکانیکی توسط پره‌ها، سیال به بیرون از پروانه و به سمت درگاه تخلیه انتهای مایع پمپ هدایت شده و در نهایت حرکت مکانیکی سیال باعث ایجاد فشار تخلیه پمپ می‌شود.

متغیرهای مختلفی همچون فشار منبع سیال ورودی، قطر پروانه، اسب بخار موتور و صفحه بسته در مقابل صفحه باز همگی بر جریان و فشار پمپ تأثیر می‌گذارند.

هر یک از این متغیرها را می‌توان برای دستیابی به جریان و یا فشار مورد نظر دست‌ کاری کرد.

پمپ مگنتی

تفاوت پمپ‌ های مگنتی سری جدید با مدل‌ های سنتی

پمپ مگنتی از محرک مغناطیسی و یک میدان مغناطیسی متعادل برای ایجاد چرخش پروانه سیال استفاده می‌کند. برخلاف پمپ‌ های گریز از مرکز سنتی که بین پروانه و موتور اتصال و ارتباط مستقیمی برقرار است،

در طراحی سری جدید پمپ‌ های مگنتی مکانیزم محرک مستقیم حذف شده و میدان مغناطیسی جایگزین آن شده است.

با تعبیه یک محفظه زنگ مغناطیسی بیرونی در انتهای شفت پمپ باعث شده تا این زنگ بیرونی در قسمت بیرونی قاب عقب قرار گرفته و پروانه پمپ به یک مجموعه آهنربای کوچک‌تر متصل شود و روی یک مجموعه شفت داخلی و بوش سوار گردد.

قطعات انتهایی این دستگاه که با مایع در ارتباط مستقیم است در داخل پمپ بدون نیاز به آب‌ بندی مکانیکی از هم جدا شده‌اند.

در طراحی این مدل از پمپ‌ها مجموعه‌ای از آهنرباهای کوچک تر در مرکز میدان مغناطیسی محفظه و در قسمت زنگ بیرونی سیستم نصب شده است. اگرچه این دو مجموعه آهنربا توسط یک مانع سیال از هم جدا شده‌اند، ولی از میدان‌های مغناطیسی هم تراز استفاده می‌نمایند.

هنگامی که موتور پمپ راه اندازی می‌شود، محفظه زنگ بیرونی شروع به چرخش نموده و درنتیجه میدان مغناطیسی دوار بر آهنربای پروانه داخلی اثر می‌گذارد.

هنگامی که دو آهنربا باهم شروع به چرخش می‌کنند، پروانه شروع به چرخش و جابجایی سیال می‌کند.

مگنتی پمپ

شکل 3: پمپ مگنتی در ابعاد و اندازه‌های مختلفی به بازار عرضه شده است.

کاربرد پمپ های مگنتی

پمپ مگنتی در ابعاد و اندازه‌های مختلفی به بازار عرضه شده و کارایی مختلفی دارد به همین دلیل افراد زیادی تمایل دارند تا از این دستگاه استفاده نمایند.

امروزه این مدل از پمپ های مگنتی در صنایع مختلفی مورد استفاده و بهره برداری قرار می‌گیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به صنایع پتروشیمی، کارخانه جات تولید رنگ، بخش‌ های مختلف کشاورزی و خانگی اشاره نمود. این دستگاه به دلیل وزن سبک به راحتی قابل حمل بوده و از عمر طولانی برخوردار است.

توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از این دستگاه از سیالات متبلور، سفت و یا مایعات با گران‌ روی بالا استفاده نکنید.

مشخصات فنی پمپ مگنتی

در طراحی و تولید پمپ‌های مگنتی از انواع مواد فلزی وغیر فلزی مقاوم همچون فولاد، چدن، برنز، تیتانیوم، فلوراید، وینیلیدین، انواع آلکان های پر فلوئور الوکوکسی و شیشه و سرامیک استفاده می‌شود.

پمپ مگنتی SPS می‌تواند تا دمای تقریبی 450 درجه سانتی‌گراد و فشار 200 بار را به راحتی تحمل نموده و به طور میانگین توانی برابر با ۴۰۰ کیلو وات در دقیقه را ارائه دهد.

اما مهمترین نکته در هنگام خرید این دستگاه توجه به تاییدیه استاندارد آن و خریداری از مراکز معتبر و صاحب نام است.

در هنگام استفاده از این پمپ‌ها مراقب باشید که این دستگاه به صورت خشک و بدون حضور سیال کار نکند، در غیر این صورت به دلیل وارد شدن مضاعف به این دستگاه پمپ خواهد سوخت. 

این دستگاه با اینکه در هنگام فعالیت صدای بسیار اندکی تولید می کند، با این وجود بهتر است در نزدیکی فضای مسکوتی و یا داخل اتاق خواب و یا اشپزخانه و... نصب نگردد.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان