• 590
  • 38 مرتبه
متر لوکس چیست؟

متر لوکس چیست؟

16 شهریور 1400

متر لوکس را نورسنج نیز می نامند ، وسیله ای است که برای اندازه گیری روشنایی استفاده می شود. متر لوکس میزان روشنایی را به ویژه با شدت روشنایی 5 در چشم انسان اندازه گیری می کند. این روش اندازه گیری با اندازه گیری انرژی واقعی نور تولید شده یا منعکس شده از یک جسم یا منبع نور متفاوت است.

روش کار متر لوکس

1 لوکس واحد اندازه گیری روشنایی یا روشنایی است. این از candela، واحد استاندارد اندازه گیری قدرت نور، مشتق شده است. این متر اندازه گیری شدت روشنایی را همانطور که در چشم انسان ظاهر می شود ، انجام می دهد و با مقدار عینی انرژی تابیده یا منعکس شده ارتباط ندارد.

طیف مرئی دارای طول موج متفاوتی است و با حساسیت متفاوتی در چشم انسان ظاهر می شود و لوکس متر با در نظر گرفتن این امر شدت نور را اندازه گیری می کند.

متر لوکس

تفاوت بین lumens و lux چیست؟

لوکس واحد روشنایی در سیستم بین المللی واحدها است و بر حسب لومن بر متر مربع تعریف می شود.

Candela واحد استاندارد اندازه گیری قدرت نور است در حالی که candela واحد انرژی است ، دارای یک واحد معادل معروف به lumen است که نور را همانند درک چشم انسان اندازه گیری می کند.

لومن

یک لومن برابر با نوری است که در یک جهت از منبع نوری که در یک کاندلا قرار دارد تولید می شود. لوکس آن را در نظر می گیرد که ناحیه ای که نور در آن پخش شده است را تحت تأثیر قرار دهد ، که بر میزان روشنایی آن تأثیر می گذارد.

موارد کاربردی متر لوکس

لوکس متر وسیله ای است که برای اندازه گیری روشنایی استفاده می شود و آنها آن را بر اساس نحوه درک چشم انسان یا نحوه ظاهر شدن آن در چشم انسان اندازه گیری می کنند.

برای اندازه گیری سطح نور در محل کار استفاده می شود. سطوح لوکس پایین یکی از علل شایع خستگی و کشیدگی عضلات است.

لوکس متر چگونه کار می کند

لوکس متر روشنایی را با یک دستگاه تشخیص عکاسی یکپارچه ثبت می کند. آشکارساز نوری برای قرار گرفتن در معرض مطلوب عمود بر منبع نور قرار می گیرد.

بازخوانی ها توسط یک ابزار آنالوگ یا LCD دیجیتال نشان داده می شوند. انواع دیجیتال شامل ورودی های اصلی اپراتور است.

انواع دیجیتالی متر می توانند اندازه گیری ها را ذخیره کنند و دارای محدوده تشخیص قابل تنظیم هستند.

آشکارسازهای نوری از سلنیوم یا سیلیکون تشکیل شده و روشنایی را به صورت فتوولتائیک تعیین می کند. سپس نور گرفته شده به جریان الکتریکی تبدیل می شود و مقدار لوکس با اندازه گیری این جریان محاسبه می شود.

مشخصات لوکس متر

مشخصات و ویژگی های لوکس متر

مشخصات فنی لوکس متر

عملکرد کسینوس : نوری که وارد آشکارساز نوری می شود می تواند شکسته شود و می تواند باعث خطای اندازه گیری شود و این را می توان با برخی از آشکارسازهای نوری تصحیح کرد.

دمای کار : حداکثر دمای محیطی است که آشکارساز نوری می تواند به طور موثر کار کند. آشکارسازهای نوری می توانند در دمای بالاتر از 1200 فارنهایت آسیب ببینند.

محدوده : محدوده تشخیص پویا نورسنج است که در لوکس یا شمع های پا بیان می شود.

امکانات لوکس متر

خاموش شدن خودکار : لوکس مترهای الکترونیکی دارای قابلیت خاموش شدن خودکار در صورت بیکار ماندن دستگاه هستند.

نور پس زمینه : صفحه نمایش LCD دارای ویژگی نور پس زمینه برای اندازه گیری نور کم است.

نشانگر باتری : کم بودن باتری می تواند باعث نوسان در خواندن متر شود بنابراین نشانگر باتری مفید است.

فیلترها : این گزینه به کاربر اجازه می دهد طول موجهای خاصی مانند نور پس زمینه را که بر اندازه گیری تأثیر می گذارد حذف کند.

حافظه و USB : گزینه حافظه برای ذخیره اندازه گیری مفید خواهد بود و از پورت های USB می توان برای اتصال به رایانه استفاده کرد و همچنین می تواند برای شارژ استفاده شود.

در فضای باز : متر برای کاربردهای بیرونی مناسب است ، که بیشترین تفاوت را در شدت نور خواهد داشت.

نحوه انتخاب لوکس متر

هنگام انتخاب دستگاه لوکس ، دانستن محدوده اندازه گیری ، وضوح ، دقت و نگهداری مورد نیاز برای دستیابی به اندازه گیری های تکرار شونده بسیار مهم است.

همچنین باید محیطی را که لوکس متر در آن استفاده می شود در نظر بگیریم. برای اهداف بیرونی ، محدوده اندازه گیری بالاتری نیاز است. خوب است قبل از اندازه گیری ، کالیبراسیون متر را انجام دهید.

نحوه قرائت در دستگاه لوکس متر

برای گرفتن قرائت نور ، سنسور نورسنج را در محلی که باید اندازه گیری شود قرار دهید و سنسور توسط کابل به دستگاه وصل شود. به نظر می رسد مانند یک لامپ سفید باشد ، قرائتی را که روی صفحه نمایش داده می شود بررسی کنید و خواندن انجام شود.

کاربردهای لوکس متر

متر لوکس در تأسیسات دفاعی استفاده می شود ، همچنین در صفحه برق استفاده می شود ، لوکس متر می تواند برای اندازه گیری استفاده شود، روشنایی خیابان و امنیت ، روشنایی دفتر و کارخانه ، نور روز و نور خورشید.

استفاده مهم از دستگاه لوکس متر در محل کار است که می توان از آن برای بررسی اینکه آیا یک اتاق به اندازه کافی روشن است برای محافظت از کارگران از آسیب دیدگی آنها استفاده کرد.

همچنین برای تنظیم سیستم های روشنایی روشنایی مصنوعی در راه آهن استفاده می شود. همچنین برای عکاسی و فیلمبرداری مفید است.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان