• 1647
  • 2668 مرتبه
ترمیستور PTC چیست؟

ترمیستور PTC چیست؟

02 آذر 1400

ترمیستورها مقاومت هایی هستند که به تغییرات دما واکنش نشان می دهند. دو دسته وجود دارد :

  1. مقاومت های سیلیکونی حساس به حرارت 
  2. مواد پلی کریستالی-سرامیکی

ترمیستور پی تی سی

انواع ترمیستور تجاری PTC

ترمیستورهای تجاری PTC به دو دسته عمده تقسیم می شوند.

  1. دسته اول از مقاومت های سیلیکونی حساس به حرارت تشکیل شده است. این دستگاه ها ضریب دمایی مثبت نسبتا یکنواختی (حدود + ) C°/% 7700 را در اکثر محدوده عملیاتی خود نشان می دهند. آن ها همچنین می توانند در دماهای بیش از 057 درجه سانتیگراد یک منطقه ضریب دمایی منفی را نشان دهند. این دستگاه ها اغلب برای جبران دمای دستگاه های نیمه هادی سیلیکونی در محدوده - 07 درجه سانتی گراد تا + 057 درجه سانتیگراد استفاده می شوند.
  2. دسته اصلی دیگر مواد سرامیکی پلی کریستالی هستند. آنها معمول بسیار مقاوم هستند اما با افزودن مواد ناخالص نیمه رسانا می شوند. آنها اغلب با استفاده از ترکیبات باریم، سرب و استرانسیم / تیتانیت با افزودنی هایی مانند ایتریم، منگنز، تانتالیوم و سیلیس تولید می شوند.

ویژگی های ترمیستور PTC

این دستگاه ها دارای یک ویژگی مقاومت-دمای هستند که تا زمانی که دستگاه به دمای بحرانی برسد که به آن «کوری»، یعنی دمای سوئیچ یا انتقال، می رسد، یک ضریب دمایی منفی بسیار کوچک نشان می دهد.

با نزدیک شدن به این دمای بحرانی، دستگاه ها شروع به افزایش ضریب مقاومت دمایی مثبت و همچنین افزایش زیادی در مقاومت می کنند. تغییر مقاومت می تواند به اندازه چندین مرتبه بزرگی در یک بازه دمایی چند درجه باشد.

ترمیستور PTC باید به مدار کنترلی متصل شود که می تواند تغییر مقاومت را به سیگنال کنترلی تبدیل کند که قادر به قطع جریان برق به موتور است.

سنسور : PTC

یک سنسور دمای ( PTC مشخصه دمای مثبت ) مقاومتی با ویژگی دمایی مثبت است که در دماهای معمولی مقدار مقاومت پایینی ( 077-57 اهم ) دارد. به طور معمول، سه سنسور دما PTC به صورت سری در موتور متصل می شوند ( بسته به سازنده موتور )، بنابراین "مقدار مقاومت در برابر سرما" بین 057 تا 077 اهم تولید می شود.

سنسورهای دمای PTC اغلب به عنوان رسانای سرد نیز شناخته می شوند. با این حال، در یک دمای آستانه معین، مقاومت به سرعت افزایش می یابد. دمای آستانه توسط سازنده موتور به گونه ای انتخاب می شود که با مقدار دمای اسمی عایق موتور مطابقت داشته باشد.این اجازه می دهد تا تغییر در مقدار مقاومت برای محافظت از موتور اعمال شود، زیرا PTCها در سیم پیچ های موتور تعبیه شده اند.

سنسورهای دمای PTC برای اندازه گیری دما مناسب نیستند.

کارکرد سنسور PTC

اگر مقدار مقاومت 0777 اهم بیشتر شود، اینورتر خطای ( F0011 گرمای بیش از حد موتور ) را نشان می دهد. اگر مقدار مقاومت کمتر از 077 اهم باشد، خطای ( F0015 بدون سیگنال دمای موتور ) خروجی می شود.

این کار موتور را از گرمای بیش از حد و همچنین از شکستن سیم سنسور محافظت می کند. موتور علاوه بر این توسط مدل موتور حرارتی در اینورتر نظارت می شود، بنابراین یک سیستم اضافی برای نظارت بر موتور فراهم می کند.

ترمیستور / PTC فقط حساس به دما ترمیستور باید به مدار کنترل متصل شود که می تواند سیگنال مقاومت را تبدیل کند که دوباره باید موتور را قطع کند که در موتورهای سه فاز استفاده می شود . رنگهای روی لیدهای PTC به تعیین دمای سفر برای سنسور PTC کمک میکنند.

این سنسور PTC خاص دارای TNF در 007 درجه سانتیگراد است. سنسورهای PTC با دمای سفر از 07 درجه سانتیگراد تا 087 درجه سانتی گراد با فاصله 5 درجه ارائه می شوند.

پیشنهاد و راهکار مدرن

همه موتورهای تک فاز گراندفوس و همه موتورهای سه فاز بالاتر از 0 کیلو وات دارای محافظ حرارتی داخلی هستند. موتورهای دارای سنسور PTC دارای سه سنسور ، PTC یکی در هر فاز هستند.

این عمدتا برای محافظت در برابر افزایش آهسته دما در موتور است، اما همچنین برای محافظت در برابر افزایش سریع دما بسته به ساختار موتور و کاربرد آن، حفاظت حرارتی ممکن است اهداف دیگری نیز داشته باشد یا از دماهای مضر در کنترل کننده ها جلوگیری کند.

پی تی سی ترمیستور

بنابراین، اگر موتور پمپ باید در برابر هر موقعیت قابل تصوری محافظت شود، موتور باید هم با یک رله اضافه بار و هم یک دستگاه PTC مجهز شود اگر موتور محافظت شده با TP 211 نیست، یک رله اضافه بار و  PTC باید وصل شوند.

به صورت سری، به طوری که موتور قبل از آماده شدن هر دو دستگاه دوباره راه اندازی نشود. به این ترتیب موتور بیش از حد بارگذاری نمی شود یا خیلی گرم نمی شود.

مهندسین اکثر کمپانی های بزرگ توصیه می کنند از ترمیستورهای مجهز استاندارد برای موتورها استفاده کنید.

مشتری و برق کار باید یک رله PTC نصب کنند که مطابق با آن باشد با استاندارد DIN 44082 به این ترتیب ترمیستورهای تعبیه شده به عنوان یک وسیله حفاظتی استاندارد در موتورهای 0 کیلوواتی استفاده می شوند.

ترمیستور / PTC فقط حساس به دما ترمیستور باید به مدار کنترل متصل شود که می تواند سیگنال مقاومت را تبدیل کند که دوباره باید موتور را قطع کند که در موتورهای سه فاز استفاده می شود.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان