الکتروموتور ضد انفجار

در ادامه تمامی اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب الکتروموتور ضدانفجار مناسب را در اختیار شما قرار میدهیم. برای مشاهده ادامه مطالب برای روی بیشتر کلیک نمایید. شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان و اطلاع از قیمت روز همه محصولات با بخش فروش کالاصنعتی تماس حاصل فرمایید.

الکتروموتور ضد انفجار چیست ؟

کارخانه الکتروموتور

به موتور الکتریکی که توانایی کنترل انفجار داخل پوشش خود را داشته باشد به طوریکه باعث ایجاد خطر برای کارخانجات صنعتی نشود, موتور ضد انفجار می گویند. که این موتور باید دارای تاییدیه های Atex و دیگر تاییدیه های لازم برای کار در شرایط خطرناک و قابل اشتعال باشد. بدیهی است که موتور ضد جرقه باید دارای مشخصاتی باشد که دیگر الکتروموتورها آن را ندارند.

دینام ضد انفجار در ایران با نام های الکتروموتور ضد جرقه ، ضد احتراق ، EX، Flameproof و Explosion Proof Motors مشهور هستند. در فروشگاه کالا صنعتی، انواع موتور ضد انفجار در دور های مختلف با درجه حفاظت متفاوت به فروش رسیده و کالاهای خاص نیز قابلیت سفارش برای تهیه از برندهای الکتروموتور خارجی دارند.

به عنوان مثال از موتور ضد انفجار در صنایع پتروشیمی و دمنده هایی که در محیط با گازهای قابل اشتعال زیاد استفاده می شود. اما اصولاً الکتروموتور ضد انفجار به نسبت خطری که محیط دارد دارای دسته بندی هایی هستند که در ادامه شرح داده شده است.

انواع الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار یا ضد جرقه دارای دو دسته بندی کلی هستند که شامل :

 • موتور ضد انفجار با پوسته باز
 • موتور ضد انفجار با پوسته بسته ( کاملا محصور شده )

الکتروموتور ضد انفجار با پوسته باز

الکتروموتورهای ضد انفجار با پوسته باز دریچه هایی دارند که در اطراف سیم پیچ ها هوا را تهویه می کنند. الکتروموتور پوسته باز شامل موارد زیادی است. الکتروموتور ضد انفجار با پوسته باز در 4 نوع مختلف وجود دارند که عبارتند از:

 • مقاوم در برابر قطره،
 • مقاوم در برابر پاشیدگی
 • مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی
 • مقاوم در شرایط محافظت شده

پرکاربردترین آنها الکتروموتور ضد انفجار مقاوم در برابر قطره (Drip-proof) ، مقاوم در برابر پاشش (Splash-proof) و مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی (Weather Protection) است که باید توجه داشت استفاده از این الکتروموتور برای مکان های دارای گازهای اشتعال زا و خطرناک مناسب نیست.

الکتروموتور ضد انفجار با پوسته بسته

الکتروموتور پوسته بسته نیز که در برابر نشت گازها کاملاً آب بندی هستند، عموماً در سه دسته قرار می گیرند که عبارتند از:

 • الکتروموتور کاملاً محصور بدون تهویه هوا
 • الکتروموتور محصور با پروانه خنک کننده
 • الکتروموتور کاملاً محصور با هوای بیش از اندازه

شرایط که باعث انفجار الکتروموتور معمولی میشود چیست؟

دو حالت وجود دارد که در آن یک موتور الکتریکی انفجار رخ میدهد که این شرایط عبارتند از:

 1.  دمای سطح پوسته الکتروموتور به دلیل گرم شدن در نتیجه کار به مرور افزایش یافته و با دمای اشتعال ماده قابل اشتعالی که در محیط اطراف الکترموتور وجود دارد برابر شده و باعث ایجاد انفجار میشود.
 2. الکتروموتور در نتیجه بروز اختلاط مختلف در زمان کار جرقه می زند که باعث ایجاد انفجار در درون محفظه می شود. این انفجار به مواد اشتعال زای بیرون از الکتروموتور منتقل شده و باعث ایجاد انفجار با ابعاد بزرگتری در محیط اطراف و کارخانه میشود.

بخش های الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار شامل سه ناحیه هستند:

 1. ناحیه گاز
 2. ناحیه برافروختگی
 3. ناحیه احتراق

در ناحیه برافروختگی، گازهای قابل اشتعال و بخارها تحت تاثیر دمای احتراق به هیدروژن و کربن تجزیه می شوند. از این ناحیه نوری تابیده می شود که ارزش چندانی ندارد اما توزیع بر افروختگی کربن شکافته شده ماده قابل احتراق فسیلی به شکل نسبتا یکنواختی می باشد. ناحیه احتراق به این صورت است که الکتروموتور ضد انفجار در ناحیه مرز بیرونی خود با اکسیژن واکنش داده و واکنش شیمایی انجام شده که با تولید انرژی همراه بوده و گرمازا می باشد، به دمای احتراق می رسد.

دمای احتراق بر روی ناحیه برافروختگی الکتروموتور ضد انفجار تاثیر می گذارد و باعث تجزیه مواد قابل اشتعال می شود. ناحیه احتراق فضای کوچکی است که به صورت یک پوشش نازک است و دور شعله فرا میگیرد و البته داغ ترین بخش شعله است. احتراق در سرعت های مختلفی رخ می دهد که این بستگی به ناحیه مورد حریق قرار گرفته دارد.

معمولا احتراق حالت یکنواختی دارد که در آن سرعت احتراق کم است اما سرعت احتراق زمانی زیادتر می شود که نسبت مقداری بین ماده قابل اشتعال و اکسیژن در محدوده اشتعال قرار گیرد. اتصالات موتور ضد انفجار اتصالاتی هستند که نه تنها باید از انفجار شعله در معرض انفجار جلوگیری کنند بلکه باید اجازه ندهند تا زمانی که مخلوط های خروجی در زمانی که به شرایط واقعی کار بستگی دارد خاموش شوند، جرقه به فضای قابل انفجار منتقل نشود.

الکتروموتور ضد انفجار

تقسیم بندی مناطق پر خطر کارخانجات

 •  دسته اول: مناطقی که حتی در شرایط نرمال نیز پر خطر هستند. در این مناطق مواد اشتعال زا تولید می شود که می تواند موجب آتش سوزی های مهیبی شود.
 •  دسته دوم: مناطقی که زمانی خطرناک هستند که موقعیت غیر عادی به وجود آید. به عنوان مثال یک نشتی در لوله ایجاد شود یا جرقه ای در فضا پخش شود. در این حالت نیز باید از تجهیزات با ضرایب ایمنی بالا استفاده کرد.

کلاس موقعیتی

 • کلاس اول: در این مکان ها معمولا گازها و بخارت نگهداری می شوند که به شدت اشتعال پذیرند. بنزین و استیلن از جمله نمونه های اصلی این مواد هستند.
 • کلاس دوم: در این مکان ها مواد و ذرات قابل اشتعال مانند زغال سنگ وجود دارد. در این مکان ها نیز باید استانداردهای ایمنی خاصی رعایت شود.
 • کلاس سوم: در این مکان ها مواد فیبری خاص مانند نخ یا چوب نگهداری می شوند که قابلیت اشتعال پذیری بالایی دارند.

گروه های اشتعال پذیری

 • گروه های A تا  D : استیلن، هیدروژن، اتیلن و استون گازها و بخارهایی هستند که به این گروه تعلق دارند.
 • گروه های E تا G: آلمینیوم پوششی، زغال سنگ، شکر و ذرت دارای احتمال انفجار بالایی هستند.

دسته بندی الکتروموتور ضد انفجار

دسته بندی الکتروموتور ضد انفجار شامل دو دسته محافظ در برابر گازها و بخار مایعات و محافظ در برابر گرد و غبار می باشند . این دسته بندی با نام کلاس نیز خوانده می شوند. الکتروموتور ضد انفجار با توجه به محیطی که در آن استفاده خواهد شد به کلاس های مختلف (عموماً 3 کلاس کلی) تقسیم می شوند. این تفاوت کلاس به محدودیت درجه حرارت و میزان محافظت الکتروموتور در برابر گازها و عوامل خارجی بستگی دارد. برای آشنایی با انواع محافظت در الکتروموتور می توانید از طریق مشاوره آنلاین با ما در تماس باشید. در زیر به این کلاس ها اشاره شده است :

کلاس I : که شامل : گازها بخارات و مایعات Gases, vapors, and liquids متشکل از گروه های :

گروه A : استیلن Gases, vapors, and liquids

گروه B : هیدورژن و مشابه آن . Hydrogen, etc

گروه C : اتر و نظائر آن Ether, etc 

گروه D : هیدروکربن ها ، سوخت ها و حلال ها و نظائر آن Hydrocarbons, fuels, solvents, etc

کلاس II : گرد و غبارها ، که متشکل ازاین سه گروه است:

گروه E : غبار فلزات ( هادی و منفجر کننده )

گروه F : غبار کربن ( که بهضی از آنها هادی و تمام آنها قابل انفجارند )

کلاس III : محافظ در برابر الیاف، استیلن، اتر، هیدروکربنها ؛ سوختها و , حلالها و نظائر آن، غبار فلزات،غبار کربن، آرد،نشاسته،حبوبات،پلاستیک های قابل احتراق یا غبارهای شیمیایی

برای دریافت اطلاعات بیشتر برای خرید بهترین الکتروموتور ضد انفجار یا ضد حریق با کارشناسان فروش در تماس باشید.

طراحی الکتروموتور ضد انفجار

در طراحی دینام ضد انفجار باید نکاتی رعایت شوند، مثلا وسایل باید طوری باشند که بتوانند بیشترین مقدار فشار را تحمل کنند و اگر denotationها وجود نداشته باشد، کافی است دستگاه ها با یادداشتهای AD منتشر شده بوسیله کمیته آلمانی برای مخازن تحت فشار در مطاقبت بوده وطراحی آنها برای فشاری حداقل هشت بار بزرگتر از فشار مطلق کاری مناسب باشد. معمولا در الکتروموتور ضد انفجار، موتور دستگاه در سطوح داخلی با حالت ضد گرما تهیه می شود.

طرز کار الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار باید به طور دائم جلوی انتقال جرقه داخلی الکتروموتور به فضای قابل اشتعال را بگیرند. به عبارتی در یک الکتروموتور ضد انفجار اتصالات الکتروموتور حتما باید توانایی این را داشته باشند که تنش های انفجار را تاب آورده و بتوانند از انتقال شعله در حادثه جلوگیری کنند. در زمینه اطمینان جهت قابلیت اشتعال در موتور ضد انفجار تست هایی انجام شده که در نتیجه آنها پارامتر هایی که قابلیت انفجار این الکتروموتورها به آنها بستگی دارند مشخص شده است. این پارامترها عبارتند از:

 • خواص مخلوط
 • خواص نحوه اتصال
 • مشخصه های الکتریکی مانند جریان، ولتاژ و مقاومت

از آنجایی که کمترین میزان انرژی اشتعال در حالت خازنی برخلاف حالت القایی، پدید می آید پس میتوان حداقل انرژی اشتعال در یک الکتروموتور ضد انفجار را به صورت ذیل تعریف کرد:

کوچکترین انرژی الکتریکی که حاصل تخلیه خازن بوده و قادر است قابل اشتعال ترین مخلوط گاز و هوا درفشار ?bar و دمای ???c را مشتعل کند حداقل انرژی یک مخلوط گاز یا بخار هواست. اشتعال پذیری مخلوط های مختلف گاز یا بخار هوا تا حد ماکزیمم تحت تاثیر افزایش فشار ابتدا بیشتر می شود و سپس دوباره کاهش می یابد.

در صورت عدم رعایت نیازهای طراحی یک الکتروموتور ضد انفجار، معمولا یک سیستم رهاساز فشار موثر بکار گرفته می شود. رهاسازی فشار یعنی انفجار در یک مفهوم وسیع هر چیزی را که به صورت پایدار یا ناپایدار، سریع یا بعد از رسیدن به فشار مشخصی دستگاه های بسته را باز کند تا انفجار در آنها در جهت بی ضرر اتفاق بی افتد.

فشار باعث باز شدن دستگاه ها می شود و دقت به این نکته ضروری است که فشار به طرز غیر مضر آزاد شود تا از خسارت مهمی که از فشار و شعله یا پرتاب تکه ها سرچشمه می گیرد، به همه اشخاص جلوگیری شود. فشار باید تا جایی که امکان دارد در یک مسیر مستقیم کوتاه در هوای آزاد رها شود.

تجهیزات رهاسازی فشار که باید بعد از کار اتوماتیک مجددا مورد تایید قرار گیرند ، فقط وقتی ممکن است مورد استعمال قرار بگیرند که قابلیت سرویس دهی آنها به وسیله امتحان های انفجار کنترل و تایید شده باشد.

محدوده اشتعال مخلوط های گاز یا بخار یا هوا با افزایش دما زیاد می شود یا به عبارتی پایین ترین حد اشتعال افت می کند و بالاترین حد اشتعال بیشتر از بالاترین حد اشتعال مخلوط در دمای اتاق می شود. این اثر دما نسبت به فشار اولیه قابل ملاحظه تر و نیز ملموس تراست. لذا در محیط های قابل اشتعال علاوه بر استفاده از الکتروموتور ضد انفجار ، باید به دمای محیط توجه داشت.

کاربرد الکتروموتور ضد انفجار

محیط کارخانجات صنعتی با توجه به تجهیزاتی که در آن وجود دارد به دو دسته های کم خطر تا پر خطر تقسیم می شود. با توجه به احتمال بروز آتش سوزی و انفجار در محیط های پر خطر، کارخانجات بهتر است از تجهیزاتی در این مناطق استفاده شود که ضریب ایمنی بالایی دارند.

در مناطقی که گازهای اشتعال زا و خطرناک وجود دارد، استفاده از الکتروموتور معمولی به دلیل ایجاد جرقه در زمان کارکرد یا ایجاد گرمای بیش از حد در پوسته، احتمال انفجار وجود دارد. لذا در این مناطق نیاز به استفاده از دینام ضد انفجار یا ضد جرقه است. الکتروموتور ضد انفجار شناسه های ویژه ای دارند که معمولا استفاده از این الکتروموتور را در مناطق و نواحی خطرناک ممکن خواهد ساخت. با اطمینان حاصل کردن در این زمینه ها می توان از آنها بدون هیچ نگرانی در مناطق خطرناک نیز استفاده کرد.

الکتروموتور ضد انفجار

 

کاتالوگ الکتروموتور ضد انفجار

برای دریافت مشخصات الکتروموتورهای ضد انفجار یا ضد جرقه، اعم از، لیست قیمت الکتروموتور ضد انفجار، مشخصات فنی و کاتالوگ الکتروموتور ضد انفجار لطفاً با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید و همچنین این مجموعه قادر به واردات موتورهای ضد انفجار ایتالیایی، الکتروموتور آلمانی، الکتروموتور چینی و ترک می باشد. در صورت تمایل به خرید یک محصول خاص میتوانید در قسمت ثبت سفارش خاص الکتروموتور درخواستی را ثبت نموده تا در اولین فرصت کارشناسان فروش با شما در تماس باشند.

محصولات این بخش شامل: موتور ضد انفجار یا ضد جرقه یا ضد حریق ، T4 , T3 T3 , EX T4 ، آلمانی ، ایتالیایی ، چینی و اروپایی ، فلنچ دار، ضد انفجار پایه دار ، ضد انفجار خاص ، ضد انفجار با ولتاژ کم ، ضد انفجار با ولتاژ زیاد ، ضد انفجار جدید ، الکتروموتور برای محیط خطرناک ، الکتروموتور EEX ، الکتروموتور برای معدن گاز و معادن زیرزمینی می باشد.

فروش الکتروموتور ضد انفجار

از الکتروموتور ضد انفجار در اغلب پالایشگاه ها ، مناطق خطرناک درجه یک (زون یک) و مناطق خطرناک درجه 2 ( زون 2 ) استفاده می شود. قیمت الکتروموتور ضد انفجار به صورت عمومی بیشتر از الکتروموتور معمولی است. در سایت کالا صنعتی موتور ضد انفجار چینی به فروش نمیرسد.

انواع موتور ضد جرقه که با نام هایی مثل دینام ضد انفجار ، دینام ضد حریق و موتور ضد انفجار نیز شناخته می شود در دفتر مشهد موجود بوده و بنا به سفارش ارسال میگردد.

الکتروموتور ضد انفجار وگ (WEG)

شرکت الکتروموتور WEG با سابقه طولانی در زمینه تولید موتور ضد انفجار یکی از معتبر ترین برند ها در این زمینه است. الکتروموتور WEG ضد انفجار عموماً با فرکانس های 50 و 60 هرتز تولید می شود که نمایندگی الکتروموتور WEG در ایران الکتروموتور با فرکانس 50 هرتز را موجود می کند.

  الکتروموتور CEMP ضد انفجار و الکتروموتور ضد انفجار WEG دو برند پر طرفدار در ایران هستند. البته شرکت های زیادی هستند که دینام ضد انفجار و ضد جرقه تولید میکنند. از جمله مزیت های دینام ضد جرقه WEG میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- طراحی ایرودینامیک فن
2- کاهش میزان نویز در فن و سایر قسمت ها
3- انتقال بهتر جریان هوا از بدنه
4- تقویت توپی فن
5- فن با سختی بالاتر
6- افزایش قدرت مکانیکی
7- قابلیت حمل آسان

مشخصات الکتروموتور ضد انفجار وگ (WEG )

الکتروموتور WEG ضد انفجار آلاینده ندارد و بهره وری بالایی دارد، طراحی محکم و بدون لرزش و ارتعاش دارند. سیستم گیربکس خور از فریم سایز 225 به بالا دارند، دارای کلاهک داخلی NDE، DE برای جلوگیری از انتشار شعله هستند و بسیار مناسب برای کار با اینورتر می باشند. دارای پوسته آلومنیوم ریخته گری هستند.

الکتروموتور ضد انفجار کمپ (CEMP)

امروزه کارخانجات زیادی دینام ضد انفجار تولید می کنند. شرکت الکتروموتور CEMP ایتالیا با توجه به سایقه درخشانی که دارد یکی از بهترین برند های تولید کننده الکتروموتور ضد انفجار به شمار می رود.

الکتروموتور CEMP ضد انفجار ایتالیا در ایران نمایندگی انحصاری دارد و تمامی محصولات آن نیز قابل سفارش است.همچنین الکتروموتور WEG ، الکتروموتور زیمنس  و الکتروموتور ABB نیز موتور ضد انفجار با کیفیت تولید می کنند.

الکتروموتور CEMP ضد انفجار در موارد مختلفی همچون تامین امنیت عملکرد موتور در محیط های خطرناک(Zone 2) و خیلی خطرناک (Zone 1) و همچنین در سکوهای نفتی، پالایشگاه های نفت و گاز، کارخانجات مواد شیمیایی و معادن زغال سنگ مورد استفاده قرار می گیرند. الکتروموتور ضد انفجار کمپ به سه دسته تقسیم می شوند:

دسته اول : الکتروموتور با ولتاژ بالا
دسته دوم : الکتروموتور با ولتاژ متوسط
دسته سوم : الکتروموتور با ولتاژ پائین

 

الکتروموتور چمپ 

راهنمای انتخاب موقعیت نصب موتورهای الکتریکی

یکی از مهمترین وظایف یک اپراتور انتخاب مکان مناسب برای نصب موتورهای الکتریکی است. با توجه به حساسیت های موجود در این تجهیزات صنعتی، انتخاب مکان مناسب برای اینگونه موتورها امری حساس می باشد. با توجه به راهنمایی که در قسمت زیر به آن اشاره شده است، اپراتور ها می توانند با راحتی بیشتر با توجه به نوع محیط، موتور مناسب را انتخاب کنند.

1. اولین قدم در جایابی موتورهای الکتریکی، تشخیص کلاس موقعیتی و تقسیم بندی مناطق کارخانه از لحاظ میزان خطر می باشد. اپراتورهای محلی و کارکنان کارخانه می توانند کمک زیادی به تشخیص این موقعیت ها به شما بکنند.

2. به عنوان مثال اگر شما در دسته اول و گروه اول موقعیتی هستید، شما نیاز به یک موتور الکتریکی ضد انفجار کامل دارید. این موتور باید توانایی کاملی در کنترل انفجار ها و جرقه های داخلی را داشته باشد زیرا که این جرقه ها می تواند به راحتی هوای موجود در کارخانه را مشتعل کند. موتورهای ضد انفجار با اتصالات محکم تر و مسیرهای خنک کن بلندتر می تواند به کنترل شعله و آتش ایجاد شده در موتور کمک کنند.

3. اگر شما در دسته اول و گروه دوم موقعیتی هستید، بهتر است از موتور الکتریکی استفاده کنید که دارای پوششی با انتقال حرارت مناسب می باشند و توانایی خنک سازی سطح موتور را به خوبی داشته باشد. این موتورها دارای بلبرینگ آب بندی شده در برابر گرد و خاک هستند.

کارخانه الکتروموتور ضد انفجار

4. مهمترین قسمت انتخاب موتور، آگاهی کامل از دسته بندی موقعیت ها و گروه های خطرناک می باشد که در قسمت قبل به صورت مفصل در مورد آن ها توضیح داده شد. به طور معمول تمامی تجهیزات دسته اول موقعیتی توانایی پوشش پیش نیازهای دسته دوم موقعیتی را دارد. موتورهایی که در دسته دوم موقعیتی کار می کنند به عنوان موتورهای عملکردی در موقعیت خطرناک شناخته می شوند. اینگونه از موتورها توانایی کنترل موقعیت های خطرناک براساس اتفاقات ناگهانی را دارند.

5. آژانس ایمنی  UL تنها معیار شناخته شده برای تایید استفاده از انواع موتور الکتریکی در موقعیت های خطرناک در کارخانه ها می باشد. اگرچه این آژانس استاندارد های ارزیابی برای نمونه های زیر ارائه نکرده است.

 • موتورهای الکتریکی که در دسته و گروه اول هستند و دارای گروه موقعیتی A و B هستند.
 • موتورهایی که در گروه دوم موقعیتی هستند.
 • موتورهایی که در گروه سوم موقعیتی هستند.

گزینه های پیشنهادی فروشندگان این محصولات برای این موقعیت های خطرناک قابل اعتماد نمی باشند. تنها توصیه های ارائه شده توسط شرکت های معتبر و سازندگان محصولات قابل استناد می باشند.

اهمیت دسته بندی موتورهای الکتریکی

شناخت کامل اطلاعات مربوط به دسته، گروه و کلاس موقعیتی هر منطقه از کارخانه شما می تواند کمک زیادی به نصب موتور ایمن در محیط صنعتی شما بکند. همچنین این موضوع می تواند علاوه بر افزایش فاکتور ایمنی کارخانه، میزان تولید شما را نیز افزایش دهد. به طور کلی شناخت طبقه بندی موقعیت های مکانی مختلف کارخانه می توان میزان اتفاقات ناگوار و مصدومان را به شکل چشمگیری کاهش دهد.

افرادی که ایمنی برای آن ها دارای اولویت بالاتری می باشد به دنبال قرار دادن سیستم های خنک سازی و تهویه مطبوع در تمام نقاط کارخانه برای جلوگیری از افزایش دما می باشند. در این کارخانجات معمولا مواد اشتعال پذیر در محیط هایی قرار می گیرد که بهترین تهویه هوا و سیستم خنک سازی در آن قسمت وجود دارد.

کارخانه الکتروموتور ضد انفجار1

یک نمونه از برچسب انتهای موتورهای الکتریکی در شکل زیر ارائه شده است که نشان دهنده دسته و موقعیت مدنظر برای کارکرد موتور می باشد. این نمونه از برچسب در کشورهای آمریکای شمالی رواج دارد.

برچسب الکتروموتور ضدانفجار

در نمونه دیگری که در قسمت زیر آورده شده است، یک برچسب متناسب با استانداردهای اروپایی ارائه شده است.

برچسب الکتروموتور

 در شکل بالا به ترتیب از سمت چپ:

 • علامت اول نشان دهنده محافظت از تجهیز در برابر انفجار براساس استانداردهای اروپایی است.
 • علامت دوم نشان دهنده گروه تجهیز می باشد. (I: تجهیز معدنی و II: تجهیز صنعتی)
 • علامت سوم نشان دهنده دسته تجهیز است. (1: دسته صفر و 2: دسته یک و 3: دسته دو)
 • علامت چهارم نشان دهنده اتمسفر انفجاری است. (G: گاز یا بخار و D گرد و خاک)
 • علامت پنجم نشان دهنده محافظت در برابر انفجار است. (Exd: محافظ در برابر شعله، Exe: افزایش ایمنی، ExnA: بدون جرقه و Extb: محافظ در برابر جرقه گرد و خاک)
 • علامت ششم نشان دهنده گروه دستگاه می باشد. (II: گازها و بخارات، III: گرد و خاک و A/B/C: سطح ریسک که حرف C بیشترین مقدار آن است.)
 • علامت هفتم نشان دهنده کد دمایی است. (T1: 450، T2: 300،T3:200، T4: 135، T5: 100 و T6: 85 درجه سانتی گراد)
 • علامت هشتم نشان دهنده درجه محافظت از تجهیز است. (G: گاز، D: گرد و خاک، a/b/c دسته های 0، یک و دو هستند.)
 • علامت نهم نشان دهنده شماره شناسایی تایید استانداردهای تجهیز از طریق نفر سوم می باشد.

سوالات متداول در مورد الکتروموتور ضد انفجار

نوع طراحی الکتروموتور ضد انفجار در محیط بسته چگونه است؟

پاسخ: در ارتباط با الکتروموتور هایی که برای استفاده در محیط های بسته و مستعد برای آتش سوزی و انفجار مناسب هستند، ملاحظات و شرایط خاصی مشخص شده که باید آنها را رعایت کرد مثلا اگر در محیط بسته مورد نظر بخارها و گازهای قابل اشتعال وجود داشته باشند باید از تولید جرقه خودداری کرد. موتور ضد انفجار با توجه به میزان کارایی و توانایی خود معمولا در مقابل خوردگی، گرم شدن بیش از حد مجاز و محدوده درجه حرارت مقاومت می کنند.

نوع ساخت و طراحی اتصالات الکتروموتور ضد انفجار و فلنج های آنها به گونه است که در برابر نفوذ شعله دارای پایداری مناسبی باشند. هم چنین این اتصالات دارای محفظه ای هستند که در زمان رخداد جرقه، گازهایی که در اثر جرقه تولید شده اند رها و به اندازه ای که احتمال انفجار مجدد نباشد، سرد می شوند.

چه نوع الکتروموتور ضد انفجار ی جهت استفاده در مکان های مخاطره آمیز مناسب هستند و دلیل آن چیست؟

پاسخ: استفاده از الکتروموتور ضد انفجار با پوسته باز در محیط های مخاطره آمیز مثل معادن گاز و محیط های دارای گاز اشتعال زا مناسب نیست و باید در این گونه محیط ها از الکتروموتور ضد انفجار با پوسته محافظت شده استفاده کرد. علت ترجیح استفاده از موتور ضد انفجار با پوسته محصور شده این است که آنها از انتقال گازهای درون موتور به فضای بیرون و اطراف موتور جلوگیری می کنند ولی گاز ها را به طور کامل نشت بندی نمی کنند.

مخاطراتی که به طور معمول وجود ندارند اما ممکن است به صورت غیر مترقبه رخ دهند و با استارت الکتروموتور باعث انفجار شوند، شامل چه مواردی می باشند؟

پاسخ: دسته بندی مواد موجود در الکتروموتور های ضد جرقه برای محیط های مخاطره آمیز به وسیله آزمایشگاه های بیمه،نظام نامه ملی برق و OSHA صورت می گیرد. مخاطرات غیر معمول و غیر مترقبه شامل غبارهایی هستند که به اندازه ای که سبب ایجاد اشتعال شود در هوا معلق نیستند و در لایه های غبار حضور دارند. این غبار ها ممکن است به طور ناگهانی رها شوند. برای اطمینان بیشتر در این محیط ها توصیه بر این است که حتماً از الکتروموتور ضد انفجار استفاده شود.

آیا در کارخانه الیاف نیاز به استفاده از الکتروموتور ضد احتراق (ضد انفجار ) است؟

پاسخ: الیاف معمولا شامل منسوجات، مصنوعات چوبی و نظائر آن که قابلیت اشتعال دارند اما معمولا خطری برای انفجار ندارند. الیاف در دو دسته گروه بندی می شوند؛ دسته اول الیاف هایی هستند که قابلیت جا به جایی و مورد استفاده قرار گرفتن توسط تولید کنندگان را دارند و دسته دوم الیاف هایی هستند که در انبار نگه داری و جا به جا می شوند اما این کارها فقط میتواند توسط سازندگان صورت بگیرد. به طور کلی در کارخانجات تولید الیاف و خصوصاً کارخانه هایی که با چسب هم سر و کار دارند استفاده از الکتروموتور ضد انفجار توصیه می شود.

برای جلوگیری از انفجار در معدن انجام چه کارهایی ضرورت دارد؟

پاسخ: از جمله کارهایی که برای جلوگیری از انفجار در معادن صورت می گیرد عبارتند از:

 • حفاظت انفجاری اولیه توسط به کارگیری الکتروموتور ضد انفجار
 • پرهیز برای استفاده از مایعات قابل اشتعال
 • بالا بردن نقطه اشتعال برای گازهای موچود در معدن
 • ایجاد محدودیت برای تولید جرقه در محیط
 • تهویه مناسب
 • مطمئناً قبل از وقوع حادثه باید جلوی آنرا بگیریم و استفاده از موتور ضد انفجار یکی از مهمترین عوامل برای پیشگیری از انفجار در معادن است.

چگونه از مایعات قابل اشتعال در معادن پرهیز کنیم؟

پاسخ: علاوه بر استفاده از دینام ضد انفجار ، در اولین قدم جهت پرهیز از مایعات قابل اشتعال باید آنها را با موادی که قابلیت اشتعال ندارند تعویض کنیم؛ به طور مثال می توانیم به جای مایعات قابل اشتعال از حلال های بر مبنای آب و هیدورکربن های هالوژنه استفاده کنیم. همینطور می توانیم به جای مایعات منتقل کننده فشار قابل اشتعال از روغن های هالو کربن و به جای پرکننده های پودری قابل اشتعال از پرکننده های غیر قابل اشتعال بهره مند شویم.

محدود کردن مواد قابل اشتعال در جلوگیری از وقوع انفجار چه نقشی دارد؟

پاسخ: برای اینکه خطر اشتعال در یک الکتروموتور یا دستگاه و یا اطراف آن را کاهش دهیم می توانیم مواد قابل اشتعال را محدود یا تغلیظ نماییم که در این صورت فضای قابل انفجار را نیز محدود کرده ایم. وقتی این میزان محدودیت به کار رود، تمرکز مواد قابل اشتعال باید زیر بیشترین حد انفجار یا بالای بالاترین حد انفجار نگه داری شود . دراکثر موقعیت هایی که با بخار اشباع کار میکنند، تغلیظ را می توان بوسیله انتخاب مناسب شرایط کار در تمام دستگاهها کنترل نمود. در عمل محدود کردن تغلیظ ترجیحا در دامنه بین صفر و پایین تر از حد انفجار انجام می شود .

تهویه هوا چگونه می تواند از ایجاد انفجار جلوگیری کند؟

پاسخ: به طور کلی بدیهی است که اگر بتوانیم گازهای قابل انفجار را از اطراف الکتروموتور ضد انفجار به بیرون هدایت کنیم، احتمال انفجار در آن ناحیه بسیار کمتر خواهد شد. تهویه یکی از عواملی است که در کنترل فضای قابل اشتعال نقش مهمی دارد به طوری که برای اینکه از این مسئله که در هیچ نقطه و مکانی فضای قابل اشتعال وجود ندارد اطمینان حاصل کنیم می توانیم از تهویه استفاده کنیم.

اما تهویه پایداری که در اتاق های ایمنی استفاده می شود تنها میتواند از ایجاد فضای قابل اشتعال پیشگیری نماید آن هم در صورتی که بتوان میزان بخارها و گازهای متصاعد شده را تخمین زد و موقعیت منابع و شرایطی که در آن انتشار پیدا کرده اند کاملا هویدا باشد.

تهویه به چند صورت انجام می شود؟

پاسخ: تهویه عموماً به دو شیوه طبیعی و مصنوعی انجام می گیرد. تهویه طبیعی آن است که هوایی که تحت تاثیر اتمسفر در محیط رخ می دهد،تجدید شود و تهویه مصنوعی یعنی هوا در مقادیر زیاد به چرخش در بیاید.

فرونشانی انفجار در الکتروموتور قابل انفجار چیست؟

پاسخ: بعد از رخ دادن مستقیم یک جرقه و ایجاد یک انفجار جزئی تحت شرایط قطعی با انفجارهایی که در مخازن رخ می دهد، می توان شعله ها را به سرعت از طریق به کارگیری سریع مواد خاموش کننده مناسب خاموش کرد، بطوری که سبب ماکزیمم فشار حداقل شود. در الکتروموتور ضد انفجار فرونشانی انفجار غالبا با استفاده از کاشف های نوری که باعث به وجود آمدن یک توده ضخیم مواد خاموش کننده در جلو اشعه و سرانجام خفه کردن آن می شود، رخ می دهد.

در برابر انتقال شعله چگونه می توان از وسائل محافظت کننده در موتور ضد جرقه استفاده کرد؟

پاسخ: ممکن است انتقال شعله الکتروموتور ضد انفجار از میان قسمت های درزگیری نشده اتفاق بیافتد که برای پیشگیری از این رخداد این مسئله در یک دستگاه به هنگام مشتعل شدن یک فضای قابل انفجار می توان از حضور الکتروموتور ضد جرقه سود برد . به عنوان مثال، اگر در یک مخزن مایعات قابل اشتعال در مقابل فشار محافظت شده باشد، امکان جلوگیری از ایجاد یک فضای بالقوه قابل اشتعال وجود ندارد، پس در اینجا باید همه منافذ درمقابل انتقال شعله درزگیری شوند.

حفاظت سطحی در الکتروموتور ضد انفجار به چه صورتی است؟

پاسخ: سطوح بیرونی در الکتروموتور ضد انفجار باید دارای رنگ آمیزی استاندارد شامل اپوکسی وینیل/ رنگ پلی آمیدیک بوده و ضخامت آن کمتر از 50 میکرومتر نباشد. در موتور ضد انفجار با توجه به سفارش در خواست داده شده پروسه رنگ آمیزی مخصوص هم که از رنگ اضافه پلی اکریلیک ساخته شده ، قابلیت اجرایی پیدا خواهد کرد. رنگها که شامل RAL5010 است و RAL های دیگر یا MUNSEL هستند نیز باید طبق سفارش موجود باشد.

سوراخ های رطوبت گیر با چه استانداردی قابل اجرا هستند؟

پاسخ: در الکتروموتور ضد انفجار با توجه و مطابق با سفارش سوراخ های رطوبت گیر از سایز 160 به بعد قابلیت اجرایی خواهند داشت.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان